(19.20 hodin)
(pokračuje Bartoš)

Spousta otázek zvládnutí krize ale je, že jedni občané dluží druhým občanům, jedni dluží někde na nájemném, někomu se to odkládá, a nakonec to všichni zaplatí. A pan premiér bude moci říct, my jsme to celé zvládli. A tímto způsobem, kde se skutečně hovoří o tom, že budou mít ministerstva nějaké dotační tituly, kterými vrátí prakticky obci peníze, které tímto návrhem berou, bude moci zaznít co? My tam cpeme peníze, my tam futrujeme peníze. Budou moci vystupovat ministři a říkat: vymysleli jsme skvělý program na výstavbu.

Já jsem teď schvaloval nějaké výsledky z Ministerstva pro místní rozvoj na výboru pro veřejnou správu a byli tam zástupci Ministerstva pro místní rozvoj a bavili jsme se, kolik těch smluv na tu výstavbu bylo uzavřeno v minulém roce. Teď se tam přilévají nějaké peníze. V čem je problém, proč to ty obce nemohou zpracovat? Protože je to náročné a zrovna výstavba jsou poměrně velké projekty, tedy investiční, a ani tam se ty žádosti směrem dotačními tituly nedají takto jednoduše zpracovávat.

Proto my jsme o tu přímou pomoc a podporujeme i tu senátní verzi z toho důvodu, že skutečně tohle není otázka toho, aby jednotliví ministři vystupovali na tiskovkách s různými marketingovými hesly Pětadvacítka, výstavba a hnutí ANO dělalo tady skrze své ministry - nebo někteří tedy nejsou členy hnutí - velkou šou, aby potom složitě administrativně vracelo peníze. Protože o nic jiného než o ty tiskovky a o tu prezentaci ministrů vlády Andreje Babiše nejde.

A druhá věc, a omluvte mě, navážu možná i na nějaké předřečníky. Já jsem v životě nevěřil, že se jako relativně ještě mladý člověk, který má rád legraci a který není žádný suchar, budu ze své pozice snažit dovychovat trochu pana premiéra České republiky, v tuto chvíli tedy pana premiéra Babiše. Já zvládnu, když je někdo dobrý řečník a má dobrou formu. Anebo není dobrý řečník, ale ta jeho řeč má nějaký obsah. Jedno nás pobaví, druhé nás poučí. Já jsem u pana premiéra tedy neviděl ani formu, ani obsah.

Nechápu, jak se premiér České republiky zde může jako ležérně, jako někde v hospodě, opřít o stůl a takhle si tady s poslancema povídat, házet tady nesmysly, tu nakopnout Prahu, tu nakopnout nějakého starostu. Já jsem přemýšlel - já jsem se tady minule trošku zastával pana Ferjenčíka, protože to chování ministrů vlády Andreje Babiše tady zažíváme poměrně často. Vy máte nějaké speciální kurzy na to, trénujete to nějakým způsobem? Já říkám ten obsah, dobře. Ale prostě nechápu, jak premiér může k poslancům mluvit tímto způsobem, hrát si tady na jakéhosi hochštaplera.

Jednak to jsou tedy peníze daňových poplatníků. To nefutruje vláda. I peníze na krajích, i peníze v obcích. To vydělali občané a firmy v České republice. Prosím vás, pane premiére, chovejte se v té Poslanecké sněmovně - i když tady nechcete vystupovat - alespoň slušně, zachovejte tu formu. A mě fakt zaráží, že to musím říkat zrovna já. Ale já jsem neviděl, že by tady někdo šel do takovéhle roviny prostě žoviálnosti a urážlivého chování. To je nepředstavitelný! (Potlesk z řad poslanců Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní požádám o vystoupení předsedkyni TOP 09 paní poslankyni Adamovou Pekarovou a připraví se pan poslanec Vít Rakušan. Prosím máte slovo.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Možná jenom na předřečníka navážu, že i ten obsah tedy dosti konkuroval jistému Milouši Jakešovi. Alespoň mně to tedy připomínalo docela jasně. A já bych také na tu demagogii, která tady zazněla z úst pana premiéra, chtěla reagovat i samotnou výzvou, společnou výzvou vládě, kterou jste určitě obdržel, pane premiére, kde spolu s vámi tady citovaným primátorem Prahy panem Hřibem je tam připodepsán i hejtman za hnutí ANO. Je to tedy pan Bohumil Šimek. Tak tomu to běžte také vysvětlit tou formou, jakou jste to tady popisoval nám a kde jste totálně smíchal, co smíchat šlo, hrušky s jabkama, a ještě jste na to nasadil tu aroganci, která z vás doslova kypěla.

Myslím, že si to nezaslouží nejenom zastupitelé obcí, starostové, všichni ti, kteří se věnují komunální politice, ale zejména si to nezaslouží občané všech obcí a krajů, na které tady to, co tady předvádíte, dopadne zejména. To oni nebudou moci posílat děti do těch opravených škol, oni nebudou moci chodit po opravených chodnících. A ti živnostníci a firmy, kteří by díky těm investicím získali práci, ji nezískají. Běžte to takto vysvětlit. Jednoduše, prostě takhle to bude, takhle to dopadne.

Pokud tady skutečně nepřijdete s konkrétní kompenzací, která půjde všem bez ohledu ne na to, jak vy se vyspíte nebo jak se vám kdo zalíbí, nebo kdo je právě vám lépe nakloněn, nebo kdo více zaleze do jedné části těla, ale ten, kde skutečně o ty peníze přijde, by je měl taky získat. A ne že tady budete předvádět tuto neskutečnou aroganci.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: A nyní požádám o vystoupení předsedu STAN Víta Rakušana a připraví se pan premiér Andrej Babiš. Prosím máte slovo.

 

Poslanec Vít Rakušan: Děkuji, pane místopředsedo. Já to opravdu zkusím velmi jednoduše.

Vy jste nám nejdříve vzkázal, pane premiére, že my jsme těmi profesionálními řečníky. No, vy jste prokázal, že profesionálním řečníkem určitě nejste. Ale ukázal jste nám - a to nám prokazujete už delší dobu - že jste profesionálním demagogem, pravděpodobně s panem Prchalem na mobilním telefonu, a to se vám daří opravdu dobře.

Ale vy jste nám ještě prokázal, že nejste ani profesionálním premiérem. Vy tomu vůbec nerozumíte. Anebo to předstíráte, že tomu nerozumíte. A já tady teď zkusím apelovat na vaše stranické kolegy, pokud se nebudou bát vaší autority, aby vám starostové a hejtmani vysvětlili, co jsou příjmy města a obcí a s čím města a obce hospodaříme. Já jsem bývalý kantor a bývalý starosta, tak to zkusím hodně názorně a didakticky.

Jsou dvě hromádky. Jedna ta hromádka jsou sdílené daně, ty příjmy, které nám náleží ze zákona. Z té hromádky my si investujeme v těch městech - protože máme samosprávu - to, co zinvestovat chceme, to, co jsme slíbili našim voličům, na co jsme v našich programech vyhráli volby. A to jsou ty peníze, na které vy nám chcete sáhnout.

A potom je druhá hromádka, to jsou dotace. Administrativně nesmírně náročné, malé obce to skoro nezvládají. A vy nám zcela nesmyslně říkáte: sáhneme vám na jednu hromádku, abychom vám přisypali do druhé hromádky. A ta druhá hromádka je mnohem složitější pro čerpání peněz a v té druhé hromádce vy nám jako vláda řeknete, na co ty peníze máme určit. Protože ty dotační tituly vy na něco vypíšete. A už nám neumožníte, abychom si jako v případě té první hromádečky čerpali a investovali ty peníze do toho, co my uznáme za vhodné.

Já už nevím, jestli to lze vysvětlit jednodušeji. Jestli se vás vaši spolustraníci tak bojí, tak se zeptejte jmenovaného hejtmana Šimka nebo starostů, co tady sedí, nebo hejtmanů, kterých máte dost. Mimochodem hlasování mezi hejtmany - devět ze 14 hejtmanů, včetně například hejtmana za KSČM, říká totéž co my tady ve Sněmovně. Saháte nám na peníze a budete tím vytvářet mnohem větší nerovnosti ve společnosti, než jaké byly doposud. Zastavíte tím lokální investice, zastavíte tím peníze pro lokální živnostníky, zastavíte tím projekty, které mají vydané stavební povolení.

Tady se vůbec nebavíme o školkách pro paní Kovářovou, která nikdy v TOP 09 nebyla, byla vždycky u Starostů a nezávislých. Tady se bavíme o tom, že chceme mít jako města, obce a kraje v České republice peníze, které nám podle zákona přináleží a kdy my se svobodně rozhodneme, kam je budeme investovat, aniž vy byste nám řekli: budete je dávat sem, sem, sem, anebo sem. To je totiž princip administrativně složitých dotací.

A když už si tady berete do pusy ty starosty malých obcí, zajeďte do těch malých obcí a zeptejte se, kolik mají úředníků na to, aby administrovali další dotace. Už administrace těch evropských dotací jim bere valnou většinu jejich pracovního času. A vy jim přidáte další dotace. Propánajána, nechte jim peníze, které jim náleží podle rozpočtového určení daní, oni si s tím poradí, je to jednodušší, a nedávejte jim nějaké nové dotační tituly.

Já nevím, jestli jsem vám to vysvětlil dobře, protože vy v té předchozí řeči jste mluvil o úplně něčem jiném. Marketingově dobrý, Prchal má radost. Ale věcně to nestálo za nic. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní na faktickou poznámku pan poslanec Jan Volný a připraví se pan premiér Andrej Babiš. Prosím máte dvě minuty.

 

Poslanec Jan Volný: Já budu velice stručný. Jenom když jsem tady slyšel pana kolegu, je tady znova apel na to, abychom zrušili dotace pro malé obce, protože to tam nikdo neumí dělat.

Prosím vás, já jsem si vzal slovo jenom proto, že jsem chtěl reagovat na vystoupení pana kolegy Bartoše. Mrzí mě, že ho nechalo chladným - nebo tady nebyl - vystoupení pana kolegy Gazdíka, když více než hlasitým hlasem přímo v extázi tady urážel naše ministryně a předváděl tady naprosto nesmyslné argumenty. To nebyly argumenty, to byla prostě extáze, a tím chtěl něco dokázat. To vás nechalo chladným prostřednictvím pana předsedajícího. Děkuji.***
Přihlásit/registrovat se do ISP