(19.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní na faktickou poznámku pan poslanec Václav Klaus, zatím poslední přihlášený na faktickou. Připraven je stále pan premiér. Prosím, pane poslanče, máte dvě minuty.

 

Poslanec Václav Klaus: Vážené dámy, vážení pánové, já bych řekl naše stanovisko. Já tady sedím v lavici jako oukropeček a čekám, abych mohl občanům snížit daně a zrušit daň z nemovitosti. Vy se tady místo toho tři hodiny nebo pět hodin hádáte o nějakou věc, kdy už každý, kdo hezky mluví, promluvil. Já nejsem pánbůh ani tady učitel Sněmovny, abych hodnotil, kdo mluví hezky a kdo nehezky. Každý sdělil své stanovisko a pak se to podle počtu poslanců nějak rozhodne. Budeme tady zase do půlnoci a jedna pozitivní věc nás čeká, a to je zahájení odstranění daně z nemovitosti. Na to se velice těším. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí pan premiér Andrej Babiš. Prosím, máte slovo. Potom pan navrhovatel Ondřej Veselý. Jinak další přihlášku zatím nemám. Prosím, pane premiére, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Já se omlouvám panu Klausovi. Já tady nevystupuji často, víte, že sem ani moc nechodím, takže - tak dneska mě to ale baví jako, takže se omlouvám. (Směje se.)

Tak začneme od těch daní. My jsme od roku 2014 snížili daně v rozsahu 140 mld. a pokračujeme dál, daň z nabytí. No, je ten rozdíl mezi vámi a námi v tom, že vy jste něco slibovali, ODS, snížíme daně, DPH jste navyšovali. Vždycky to děláte naopak, i tu superhrubou mzdu. To je takový podvod. Nejdříve rovná daň, potom superhrubá mzda. Takže daň z nabytí, ano, to je určitě důležitá věc, protože novostavby nemají daň z nabytí, nevím proč, a staré stavby ji mají, takže to chceme změnit. No, takže ty daně - nebudu dlouhý - takže jak bylo řečeno, neumím mluvit. Pan učitel, pan Rakušan, říká, že neumím. No tak to všichni vědí.

A nejsem profesionál. To je pravda. Já nejsem v politice za peníze, posílám všechno samoživitelkám. No a tu školku, no - tu školku vlastně jsem organizoval pro pana Farského v Semilech. Tam budou mít krásnou školku za 90 milionů, myslím, jsme to organizovali. Teďka organizujeme Drahelčice, paní Kovářová. Tam budu mít za 60. A ještě teďka starostka, ona má pět dětí a chtěla, aby aspoň jedno dítě šlo do tý školky, tak to poslední, to se asi povede. A školu. Takže to všechno děláme.

No a ještě jsem zapomněl říci, že když byla ta krize a když tady tak bojujete za tu samosprávu, tak proč jste v roce 2011 jim vzali příspěvek na výkon státní správy o 16,5 %, o 1,9 mld.? My jsme ten příspěvek navyšovali. V roce 2017 9 %, 2018 5 %, 2019 10 %, pět, 2,7 mld. jsme dali navíc. No.

Takže já nevím, koho - já jsem nikoho neurážel, já se omlouvám. Já neumím mluvit, to všichni říkáte, já zase možná umím jiné věci na rozdíl od vás, takže to mluvení mi asi nejde, mluvím tak, jak jsem se to naučil.

Škoda, že pan Bartoš se nevyjádřil k tomu obchvatu Prahy, že proč ten váš primátor, když má 79 mld., blokuje obchvat Prahy. Vážený občane, blokuje primátor Prahy obchvat Prahy. A dělá všechno pro to, aby ten obchvat nebyl. No.

A pane předsedo Stanjuro, tak já teďka jsem to pochopil, jak to chcete, já jsem si to spočítal. Rozumím tomu, že Praha, Brno, Ostrava, Plzeň mají 2 150 000 obyvatel. Tyhle čtyři města mají na účtě 94 mld. a vy jim teďka chcete ještě dát více než 2 mld. Super. Takže vlastně - a ty malinký, ty nedostanou nic. Takže vlastně ty největší mají na účtech peníze, proč neinvestují, nevím, Praha, obchvat Prahy, a vlastně teďka jste to propočítal podle obyvatel, takže ty, který to de facto nepotřebujou, tak ty peníze dostanou, takže teďka tomu rozumím, že těch 10 mld., o které se přišlo tím, že - vy vlastně říkáte, že nemáme dávat tomu OSVČ, těm živnostníkům ty peníze, že jim to nedáme, protože zkrátka oni jsou taky daňoví poplatníci a taky jim to jenom vracíme, takže teďka tomu rozumím, že podle obyvatel by to bylo, ty největší města, který mají ty největší koeficienty, tak by dostaly 2,2 mld. a ty ostatní asi ne.

No tak já si myslím, že by bylo spravedlivější, abychom zůstali u toho pozměňováku, a já vám tady říkám, že my ty peníze samozřejmě dodáme, kromě dotací, ano. Takže už se opakuju, tak snad jsem to už vysvětlil, já jsem váš propočet pochopil, takže to určitě bereme na vědomí, ale my to takhle nechceme a my to chceme určitě podpořit, právě ty nejmenší, kteří to nemají.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní udělám trošku rekapitulaci, protože nevidíte na tabuli. Mám tady šest faktických poznámek. Přečtu pořadí, aby se poslanci zorientovali, kdo kdy přijde na řadu: paní poslankyně Kovářová, Fiala, Martínek, Stanjura, Čižinský, Onderka. Nyní požádám o vystoupení na faktickou poznámku paní poslankyni Věru Kovářovou a připraví se místopředseda Sněmovny Petr Fiala. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Dovolte, abych zareagovala na vystoupení pana premiéra, který neustále opakuje, jak zařizoval peníze na školku v Semilech. Jak jste to, pane premiére, mohl zařídit? Vždyť tato školka byla financována z fondů Evropské unie. To jste tedy mluvil do hodnocení Komise a výběrové komise?

A pro pana poslance Volného, který se tady rozčiloval na pana Gazdíka. Tak takhle se to dělá. A v přímém přenosu. Dělá to váš premiér, prostřednictvím pana předsedajícího, a pan premiér je v hlavní roli, takže si potom ty špatné poznámky vůči kolegům, kteří svým způsobem mají pravdu, protože pan premiér nám to tady potvrdí, odpusťte. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí na faktickou poznámku místopředseda Sněmovny Petr Fiala a připraví se pan poslanec Tomáš Martínek. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Ona je to, vážený pane premiére, pořád stejná řečnická figura, to znamená, když se máte bavit o něčem, co dělá vaše vláda a co je potřeba udělat teď, tak se obracíte do minulosti. Já vážně přemýšlím, že uspořádám někde na akademické půdě nějaký seminář, kde se budeme zabývat historií české politiky v letech 2008 až 2013. Tam vás pozvu, protože tam budete určitě vystupovat s velmi zajímavým projevem. Ale ta historie, ke které se tady pořád vracíte, ta občanům, kteří teď řeší problémy s koronavirovou krizí, obcím a krajům, ta jim prostě vůbec nepomůže.

A vy nejste historik, vy jste - a možná amatérsky, a to já nezpochybňuji a třeba jste v tom výborný - ale vy jste předseda české vlády a máte tady nabízet řešení, a to nenabízíte. A my vás tady tři a půl hodiny tlačíme k tomu, abyste nějaké řešení řekl, abyste za vládu přislíbil, že obce a kraje dostanou peníze a že to budou peníze, které budou sloužit lidem, protože obce budou schopny lépe než vy ve vašem osmibilionovém investičním seznamu obcí, budou lépe a účinněji schopny ty peníze utratit na investice, které opravdu budou sloužit lidem. Ale to se od vás nedočkáme.

A uvedu jeden příklad, jak ta vaše demagogie vypadá. Superhrubá mzda. Všichni to viděli. Viděla to obrovská spousta lidí, když jsme byli spolu v Otázkách Václava Moravce. Já jsem vám nabízel podanou ruku a smlouvu, ať se zavážeme, že tento rok společně zrušíme superhrubou mzdu. Máme na to dost hlasů. A co jste vy udělal? No prostě jste to odmítl. Tak nám tady nevykládejte pohádky a radši slibte jako předseda vlády, že něco uděláte pro obce a kraje, což znamená pro občany.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já přečtu jednu omluvu. Paní poslankyně Jana Mračková Vildumetzová se omlouvá mezi 19.30 a 23. hodinou do konce dnešního jednání, což tedy může být až do půlnoci, z rodinných důvodů.

Nyní pan poslanec Tomáš Martínek a připraví se předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Máte slovo, prosím. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP