(20.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan poslanec Kalousek s faktickou poznámkou. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Dobrý den. Myslím si, že většina z vás tu byla, když jsem vysvětloval poměrně podrobně, jaký je kvalitativní rozdíl mezi kontrolou, kterou má v kompetenci NKÚ, a vyšetřováním, které mohou dělat orgány činné v trestním řízení ze zákona, anebo ve veřejném zájmu vyšetřovací komise. Není to jedno a totéž. Vyšetřovací komise může vyšetřovat. NKÚ může pouze kontrolovat. Prosím pěkně, jestli tu vyšetřovací komisi nechcete zřídit, tak si aspoň nevymýšlejte falešné argumenty.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Pan poslanec Luzar s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Leo Luzar: Děkuji. To byla zde ale falešná slova, co tady zazněla od mého předřečníka. Já jsem jenom pouze jasně zdůraznil, že tu budou dvě skupiny kontrolorů, nebo vyšetřovatelů, jak to chcete nazvat, je úplně jedno, které se budou zabývat jedněmi prvotními primárními doklady, a možná že ve stejný čas a budou se navzájem brzdit. Potom dojde velice lehce ke ztracení takovýchto dokladů, velice lehce dojde k manipulaci. A já bych nerad, aby k té manipulaci docházelo. A byl bych velice rád, aby NKÚ byl ten orgán, kterému já důvěřuji, jako první, který bude moci nahlédnout do těchto dokumentů a vyvodit závěry. Nic víc, nic míň. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. V tuto chvíli nemám další přihlášky. Pan poslanec Chvojka.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo, pane předsedající. Hezký večer, kolegyně, kolegové. Nás už tady, tím myslím sociálních demokratů, moc není. Nicméně si dovolím říci stanovisko za náš klub. Koneckonců jsem ho avizoval už v rámci tohoto týdne na různých tiskových brífincích.

My jsme ne proti zřízení vyšetřovací komise, ale nebudeme podporovat její zřízení. (Smích v sále.) V tomto případě. V tomto případě. Kdybyste mě nechali domluvit, tak byste se potom nesmáli. A to z jednoho jediného důvodu. Já jsem přítelem parlamentní demokracie. Mám za to, že poslanci dělají svoji práci a institut vyšetřovací komise má nějaký smysl. Nicméně když se podíváme do historie České republiky, tak většina vyšetřovacích komisí nic moc nedokázala. Tím nechci nikoho urazit. Nechci urazit ty z vyšetřovacích komisí, které nějakým způsobem fungovaly. Závěry, které se vždycky udělaly, byly na vodě. Když se podívám na tu poslední vyšetřovací komisi, která se týkala OKD, a tím reaguji prostřednictvím pana předsedajícího na pana předsedu Kalouska, tak já myslím, že on byl tenkrát jako jeden z mála proti zřízení této vyšetřovací komise. Já jsem ty argumenty tenkrát celkem chápal. A nyní je pan předseda Kalousek vlastně zase pro zřízení vyšetřovací komise. Tam vidím jistý rozpor v logice.

Co se týče vyšetřování NKÚ, dobře, budeme říkat, že NKÚ kontroluje. Dobře. Ale máme tady další orgány, které opravdu vyšetřují. To jsou orgány činné v trestním řízení - policie, samozřejmě státní zastupitelství, potažmo v té poslední fázi soud. A já bych to nechal opravdu na nich, to vyšetřování. To znamená, pokud došlo k nějakému protiprávnímu jednání, a já věřím, že ne, ale také věřím, že pokud ano, tak bude potrestáno těmi orgány činnými v trestním řízení, tak ať policie, státní zástupci, soudy konají.

Ale prosím, neberme si tuto pravomoc. Protože ta logika - NKÚ kontroluje, vyšetřovací komise vyšetřuje - by potom znamenala, že budeme mít pocit, že je v České republice mnoho dopravních prostředků, dopravních přestupků, a nejsou vyšetřovány tak, jak by měly, tak si můžeme vzít také právo potom nějakou vyšetřovací komisi zřídit na vyšetřování - vyšetřování - dopravních prostředků.

Tudíž podle mého názoru to má politickou logiku, že opozice by chtěla upozornit na to, že možná došlo k nějakým nepravostem. Ale právní logiku prosím, právní logiku to nemá, protože tady opravdu máme orgány, ty, které vyšetřují, a ty, které vyšetřovat mají, to znamená policii - a já věřím v jejich nezávislost, státní zástupce - věřím v jejich nezávislost, a potom věřím zejména v nezávislost soudů. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A nyní zde mám dvě faktické poznámky. Nejdříve pan poslanec Feranec, poté pan poslanec Kalousek a poté paní zpravodajka.

 

Poslanec Milan Feranec: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, jenom k tomu, co říkal kolega Kalousek, že NKÚ jenom kontroluje. Ale NKÚ kontroluje jak dodržování procesů, tak hospodárnost, efektivitu vynakládání prostředků státu. A v hodně případech se přece stalo, to si pamatujeme, že jeho kontrola končí tím, že podává trestní oznámení. A pro mě je vstup vyšetřovací komise - pro mě je to, může být, živý případ. A pochopitelně výsledek komise je politický orgán. Co si budeme vykládat. Takže skutečně neměli by poslanci jakoby vstupovat do živých případů. Z tohoto důvodu já nebudu hlasovat pro. Ale rozumím tomu, pokud NKÚ bude mít nějaký výsledek a řekne, že tam je nějaké pochybení - systémové, jakékoli - tomu rozumím, že potom je to práce pro poslance, aby navrhli úpravu nějakých pravidel a tak dále. Takže jenom skutečně nechme dělat orgány, které jsou k tomu určené, dělat jejich práci. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní pan poslanec Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Nechci zdržovat, ale trochu si zoufám z toho, že asi dneska nějak špatně formuluji, že mi není rozumět. Když jsem byl proti vyšetřovací komisi OKD jako jeden z mála tady, tak jsem říkal, tam běží trestní řízení, tam běží něco, kde běží vyšetřování a soud, to znamená, nemá cenu suplovat to vyšetřovací komisí, nemáme-li pochybnosti o objektivitě toho trestního řízení. Tady nic takového neběží. A doufám, že ani nepoběží. Ale prostě ve veřejném zájmu ta vyšetřovací komise na rozdíl od NKÚ může vyšetřovat, nejenom co se stalo, ale i jak k tomu došlo. Právě si myslím, že je ve veřejném zájmu, abychom to věděli pro případ druhé vlny, následující, jiného problému. Vás to nezajímá? Nás ano. Už jenom proto, abychom byli příště lépe připraveni. Protože tentokrát jsme opravdu připraveni nebyli. A když nebudeme připraveni příště, tak to bude třeba i proto, že jste odmítli, abychom se tím seriózně zabývali a seriózně to vyšetřovali.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní tedy paní poslankyně Pekarová s faktickou poznámkou.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Nejdříve směrem k panu předsedovi Chvojkovi vaším předsednictvím. Chci připomenout slova pana ministra Hamáčka v počátku celé krize, kdy říkal právě na mnohé výtky, jak překotně se tedy za vysoké částky nakupovalo, ať klidně někdo, až tohle skončí, zřídí komisi, ať to posoudí, ať se tady pak vyšetřuje. Neříkám to určitě přesně. Parafrázuji. Ale velmi dobře si tady tato slova pamatuji, že skutečně zaznívala. Teď, když skončil nouzový stav, když jsme za tím nejhorším, tak najednou vyšetřovací komise je k ničemu, nic nikdy nevyšetřila. Takové ty obvyklé fráze, které tady zaznívají, když chcete něco odmítnout. Jsme sice přesvědčeni, že je něco křišťálově čisté, ale nenechte do toho nikoho nahlížet, ať je tady klid na práci NKÚ. To tady teď zaznívá, když ještě smíchám do toho i vystoupení pana poslance Luzara. Jak typické, chtělo by se dodat. Ale mně přijde, že tady naprosto jednoznačně jinými slovy, jiným způsobem jenom říkáte ano, Poslanecká sněmovna nechť se vzdá - vzdá - své pravomoci kontrolní funkce, kterou tady máme vůči vládě. To je to, co tím jinými slovy ale říkáte též. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP