(10.30 hodin)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi. Ještě než udělím slovo panu místopředsedovi Okamurovi, konstatuji došlou omluvu. Z pracovních důvodů se mezi 10.30 a 13. hodinou omlouvá Marek Benda. Nyní tedy pan místopředseda Tomio Okamura. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, máme před sebou sled zákonů, které se věnují vodě. Je to pochopitelné. Nedostatek vody je a bude v budoucnu asi nejpalčivějším tématem. Ostatně například kůrovcová kalamita je toho přímým důsledkem.
Jakkoliv s principy mnoha návrhů lze souhlasit, s některými naopak souhlasit nelze. Novela především zavádí povinnost vytvořit plány pro zvládání sucha a nedostatku vody, které budou platné pro jednotlivé kraje i pro území celé České republiky. Padl tu problém kůrovce a už tady vidíme, že sucho nelze řešit zákony o vodě, a určitě ne jen zákony. Tady skutečně je prvotní úloha vlády, aby slyšela odborníky, připravila analýzu stavu, návrhy řešení a ty pak realizovala.
Problém je poměrně jednoduchý, jakkoliv se to nezdá. V dlouhodobém poměru na území České republiky dopadá 200 let stejné průměrné množství vody. Takže voda je. Problém je v tom, že odchází. Jednak samozřejmě odtéká řekami, ale problémem je, že máme vyšší výpar vody, a to proto, že tu máme tepleji, máme stále více betonu a asfaltu a pochopitelně máme nízkou výšku ornice. A začalo nám teď i ubývat lesů. Řešení jsou mnohaúrovňová, ale v praxi proveditelná. Je třeba na maximum zalesňovat, a tím stabilizovat klima a zvýšit zádržnost vody. Musíme podpořit projekty na zvýšení výšky ornice. Je třeba zvážit nejrůznější přehrady, protože tady sice vodu zadržíme, ale vypařování vody je tu obrovské a marnotratné.
Jiná věc je vybudování spojení alespoň s Dunajem. To je obrovská zásobárna vody pro část střední Evropy. Součástí tohoto projektu jsou pobřežní mokřady, poldry na zadržování vody i systémy zavlažování okolních polí. Plus to je v západní Evropě desetiletí osvědčená a ekologická nákladní a hlavně turistická komunikace. Zdůraznil bych také budování decentralizace vodní soběstačnosti, to znamená, že minimálně na úrovni obcí by se voda měla vracet do půdy nebo recyklovat zpět do vodovodního systému a nevypouštět do řek.
Samozřejmě tu jsou desítky možností, jak zadržovat vodu v krajině. Jsou to meze, protierozní rozmisťování plodin, je tu třeba provádět ve svazích hrázkování, důtkování (důlkování?), budování průlehů atd. A popravdě řešení jsou odborníky z prestižních univerzit stokrát popsaná a stále nikým systémově nerealizovaná. Důvod je jasný. Dotýkají se lesníků, zemědělců, s něčím nesouhlasí ekologové, s něčím zase antiekologové. Bohužel každý si hraje na svém písečku a blokuje systémová řešení. Vládní zákony navrhuje mimo jiné nějaká komise pro sucho. No, nemám nic proti tomu, aby vláda vytvořila analytický poradní orgán typu Národní rada vlády pro boj se suchem. Vzhledem k tomu, že řešení už organizace, jednotlivci nebo univerzity dávno zpracovali, tak stačí, když se odborníci v nich shodnou na těch nejzákladnějších principech a řešeních a ta pojďme realizovat.
V další rovině tu máme návrh změny Ústavy. Návrh neříká nic, co by obsahově už v Ústavě nebylo, a jde jen o deklaraci, že stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů, zejména vodních zdrojů a půdy a ochranu přírodního bohatství. Ve všeobecné rovině samozřejmě za hnutí SPD říkám, že souhlasíme, ale ve stejné logice vás, drahé kolegyně a kolegové, prosím o podporu našeho návrhu ústavního práva na nepromlčitelnou spravedlnost.
Pokud jde o vodu, byl bych daleko radikálnější a v Ústavě bych deklaroval, že veškeré přírodní zdroje včetně vody jsou v majetku státu, který je dává do užívání za podmínek určených zákonem. Znárodnění nebo deprivatizace vody je skutečně na pořadu dne a vzhledem k tomu, že to je po léta i trend na Západě, věřím, že se mu nebudou bránit ani naše probruselské strany. Voda je skutečně strategická surovina a její význam jen poroste. Není udržitelný stav, kdy si ji velká část měst a obcí nechala v minulosti různými vykuky ukrást, a velmi často za skandální podmínek. Prahou počínaje, Zlínem konče.
Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců SPD.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedu Tomio Okamurovi, a protože nemám žádnou přihlášku s přednostním právem, vrátíme se k procesu schvalování programu schůze. Vzhledem k tomu, že jde o návrh schůze, která je svolána na základě § 54 zákona o jednacím řádu, tak připomínám, že podle odst. 7 tohoto zákona rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu, rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.
Budeme hlasovat o celém návrhu pořadu schůze, tak jak je Sněmovně písemně předložen. Zagongoval jsem. Vzhledem k tomu, že není jasné, jaká je v současné době přítomnost, odhlásím vás. Požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami.
O pořadu schůze, jak je uveden na pozvánce, rozhodneme v hlasování číslo 2. To jsem zahájil a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti. Děkuji vám.
V hlasování číslo 2 ze 113 přítomných 112 pro. Návrh byl přijat, pořad schůze byl schválen.
Budeme tedy postupovat podle pořadu schůze, tak jak byl schválen. Bodem číslo jedna je
1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 254/2001 Sb., o vodách
a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů,
a další související zákony
/sněmovní tisk 556/ - druhé čtení
Požádám nejdříve pana ministra zemědělství Miroslava Tomana a poté pana ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby vystoupili s úvodním slovem. Požádám pana poslance Karla Turečka, aby zaujal místo u stolku zpravodajů. Připomínám, že u tohoto zákona jsme ve druhém čtení a to, co jsem říkal ještě před pořadem schůze, bude mít pravděpodobně vliv i na průběh tohoto projednání. Jakmile kolega Tureček zaujme místo u stolku zpravodajů a situace ve sněmovně se uklidní, tak aby mohl pan ministr zemědělství v prostředí odpovídajícím vážnosti tématu vystoupit...
Ještě předtím, než dám slovo ministru zemědělství, paní kolegyně k hlasování. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Krutáková: Děkuji za slovo. Já jenom ke schvalování pořadu schůze pro stenozáznam. Nezpochybňuji hlasování, ale omylem jsem zmáčkla zdržela se místo ano.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak to je vystoupení paní kolegyně Krutákové. Bude poznamenáno ve stenozáznamu. A nyní tedy požádám ministra zemědělství Miroslava Tomana o úvodní slovo pro druhé čtení. Máte slovo, pane ministře. ***