(11.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Černohorský, zastupující předseda klubu Pirátů, a poté paní poslankyně Golasowská, přihlášená do rozpravy. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Lukáš Černohorský: Děkuji za slovo. Já vám několik dotazů. Teď nevím, jestli k panu ministrovi, nebo mi odpoví paní hlavní hygienička. Mluvilo se tady tedy o chytré karanténě a mě by tedy zajímalo, jestli a jak vám to zefektivnilo tu práci, jak dlouho vám třeba trvá trasovat toho jednoho člověka tou klasickou cestou, to znamená papír a tužka, a jak to trvá dlouho projít to pomocí tedy té chytré karantény, když si procházíte ty jeho jednotlivé kontakty.

Další je, zdali kontaktujete vždycky lidi i po odběru i při negativním testu, protože mi přišla informace, že na Dole ČSA byli tedy testováni těmi rychlotesty a bylo jim řečeno, že pokud se jim ten den do osmnácté hodiny nikdo neozve, tak že jsou tedy negativní, což si většina, teď nevím, vyložila tak, že mají naprosto volný režim, z čehož mohla dojít potom taková ta fáma, že všichni vyrážejí potom následně do hospod a podobně.

Další dotaz je, já tedy sleduji i tiskové zprávy OKD, ve kterých právě uváděli, že nastavili systém tak, aby se ty jednotlivé směny vůbec nepotkávaly, ale podle počtu nakažených je jasné, že evidentně se ty směny musely nějakým způsobem potkat. Zdali je tedy ve vašich možnostech zjistit, kde se případně stala v tomto systému chyba. Protože jak tady bylo řečeno, ta nákaza se může vlastně kdykoliv vrátit a může se to stát i v jakékoliv jiné obrovské firmě. Protože OKD, Moravskoslezský kraj je velice důležitý z pohledu ekonomiky, takže kdyby například došlo k této nákaze v oblasti automobilové dopravy, to znamená třeba v Hyundai nebo ve Škodovce, tak by to mělo fatální následky pro firmy v okolí.

A pak jsem se chtěl ještě zeptat - vy jste říkala, že počet lidí, kteří jsou umístěni do karantény, vy zjišťujete částečně podle informací z České správy sociálního zabezpečení. Ale proč tedy neexistuje nějaký centrální registr nebo centrální evidence lidí, kteří byli umístěni do karantény, protože v případě, že ten člověk tu karanténu bude porušovat, tak vlastně kde, kdo a jakým způsobem zjistíte, že ji ten člověk porušuje, pokud ho tedy někdo konkrétně nenapráská, když to tak zjednoduším? Zdali je tam tedy možnost nějaké kontroly, aby to ten člověk nemohl ať už úmyslně, či neúmyslně nějakým způsobem roznášet.

A to bude asi, nevím, jestli na pana ministra teď, ten dotaz. Bylo tady řečeno, že hygiena musí pracovat s několika systémy, tak kdy konkrétně tedy případně dojde ke sjednocení těchto systémů tak, aby došlo k zjednodušení této práce.

A potom ještě bych potřeboval informaci, proč jsou tedy doma jenom někteří doloví zaměstnanci OKD, protože většina těch povrchových zaměstnanců chodí do práce. Například třeba konkrétně úpravy uhlí, kde je cca 800 až 1 000 lidí a kontakt tam stále probíhá. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Pavla Golasowská, připraví se pan poslanec Marek Výborný. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Pavla Golasowská: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, dovolte mi také, abych se vyjádřila k situaci na Karvinsku. Ale dřív, než tak učiním, tak bych ještě chtěla komentovat to, co tady přednesl pan ministr zdravotnictví, který prohlásil, že vystupujeme tady zřejmě proto, protože se blíží krajské volby, a že to chápe. Tak já jenom chci říct, pane ministře, že KDU-ČSL pracuje pořád, i když nejsou jakékoliv volby. A já konkrétně za sebe mohu říct, že nekandiduji ani do kraje, ani do Senátu. Nevím, jak to máte vy, možná je to to přísloví podle sebe soudím tebe, ale mohu vás ujistit, že my to tak nemáme.

A nyní tedy dovolte, abych se vyjádřila k regionu Karvinska. Je to můj region a jsem na něj hrdá. Vždy tady byla těžká práce a těžké práce horníků a hutníků si moc vážím. A jak tady řekl už předřečník, jsme region rázovitý a je to tak. Možná jsou tady tendence, abychom se nedívali na to, co bylo, abychom se dívali dopředu. To je určitě moudré, ale já bych se ráda taky ještě vrátila k tomu, jak to vlastně probíhalo.

Musím říct, že práce horníků není v současné době nijak extra finančně ani společensky doceněna. Doby, kdy havíři vydělávali královské peníze, jsou dávno pryč. Je pryč slogan - já jsem havíř a kdo je víc? My v našem kraji si to určitě pamatujeme, že to takhle bylo.

Nyní, když OKD postihla pandemie, se stát rozhodl ve vlastní těžební firmě ignorovat potřebu omezení těžby. Havíři museli dál pracovat a fárali do dolů společně v klecích, sprchovali se společně ve sprchách, převlékali se v šatnách, obědvali společně v jídelnách, jezdili do práce společně v autobusech. A to vše bez možnosti rozestupu či bez možnosti aktivně používat doporučené postupy. To jenom proto, protože se to prostě nedalo. Nic jiného jim totiž nezbývalo, pokud nechtěli ztratit práci. Dokonce byli nařčeni, že oni sami mohou za šíření epidemie, což já sama považuji za nehoráznost.

Nikomu tato situace nevadila, i když Sdružení hornických odborů již v březnu upozorňovalo vedení firmy, že práce v dole je extrémně riziková a není možné, a to ze samotné podstaty této práce, dodržovat opatření a doporučení, a navrhovalo, že by se měly práce omezit jen na bezpečnostní minimum. Nevadilo to dokonce ani Krajské hygienické stanici v Ostravě, která sdělila, že vše, co OKD činí, je v pořádku a dostatečné. Nevadilo to ani Ministerstvu zdravotnictví, které o situaci vědělo. Pro nikoho nebyl ani problém, když se nemoc začala šířit na lokalitě Darkov. Začalo se hromadně testovat, když zde bylo více než 20 pozitivních případů. Na lokalitě ČSM se začalo hromadně testovat, až když se objevilo více než 100 pozitivních případů. Nebudu tady už rozebírat záležitost s rychlotesty, které nejsou bůhvíjak kvalitní, a taky vlastně o době, kdy byli testovaní informováni o výsledcích testů, která často přesáhla až týden.

Nelíbí se mi, že média staví horníky do role roznašečů nebezpečné nemoci po celé zemi. Odmítám přijmout prohlášení, že za celou situaci nesou zodpovědnost horníci. Pak se tady naskytuje otázka, kdo je tedy zodpovědný za situaci. Stát? Hygiena? Ministerstvo? Prosím o jasnou odpověď ze strany vlády, ministerstva, hygieny. My bychom na to v našem regionu řekli, kdo má na to koule, aby se omluvil horníkům a aby se k situaci postavil čelem. Musím říct, že z této situace bychom se měli poučit, že ti zodpovědní, kteří měli rozhodnout o včasném uzavření dolů, toto neučinili. Proto neházejme vinu na horníky, kteří chodili do práce, nasazovali své životy a teď jsou mediálně vnímaní jako ti, kdo za celou situaci můžou. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP