Úterý 29. září 2020, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Vojtěch Filip)

442.
Návrh na prodloužení doby působení Britského vojenského poradního
a výcvikového týmu v České republice na území České republiky
/sněmovní tisk 782/

Za ministra obrany Lubomíra Metnara podle usnesení vlády, které mám k dispozici dopisem předsedy vlády, je odpovědný za předložení tohoto návrhu místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček. Děkuji paní poslankyni Janě Černochové, která je už u stolku zpravodajů jako zpravodajka tohoto sněmovního tisku.

Ještě než dám slovo panu místopředsedovi vlády, požádám sněmovnu o klid! Pokud diskutujete ještě minulý bod, tak prosím v předsálí. Nyní tedy žádám místopředsedu vlády Karla Havlíčka, aby předložený návrh za ministra obrany uvedl. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy ČR Karel Havlíček: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, Britský vojenský poradní a výcvikový tým působí na našem území v rámci Vojenské akademie ve Vyškově již od roku 2000 a jeho účelem je výcvik poddůstojníků Armády ČR, ozbrojených sil členských států NATO, EU, států zúčastněných v programu Partnerství pro mír a vybraných partnerských států. Za 20 let působení týmu na našem území absolvovalo jeho kurzy téměř 10 tisíc příslušníků našich i cizích ozbrojených sil. V uplynulých pěti letech byly v kurzech nejvíce zastoupeni naši vojáci, dále vojáci Gruzie, Ukrajiny.

Tým má charakter vojenské jednotky, a proto jeho pobyt na našem území podléhá souhlasu Parlamentu. Tento souhlas je na návrh vlády vždy časově omezen na pět let, a je tedy opakovaně prodlužován. Platnost stávajícího souhlasu Parlamentu z roku 2015 skončí dne 9. října tohoto roku. Na základě žádosti britské strany vláda v souladu s dosavadní praxí navrhuje, aby Parlament vyslovil souhlas s prodloužením pobytu týmu, a to na dalších pět let. Tak jako dosud bude počet členů týmu omezen na 30 příslušníků britských ozbrojených sil. Počet cizích vojáků v jednotlivém kurzu bude stejně jako doposud, a to maximálně 100 osob.

Pokračování činnosti týmu potvrzuje, že brexit nijak nenarušil bilaterální česko-britské vztahy v oblasti obrany, které zůstávají i nadále nadstandardní. Činnost týmu rovněž přispívá ke zvýšení prestiže naší země mezi státy, které vysílají své vojáky do kurzů pořádaných týmem na našem území.

Děkuji za pozornost a prosím o podporu předloženého materiálu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji místopředsedovi vlády ministru průmyslu a obchodu, ministru dopravy Karlu Havlíčkovi. Usnesení výboru pro obranu vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 782/1. Požádám tedy nyní, aby se ujala slova zpravodajka výboru paní poslankyně Jana Černochová, informovala nás o jednání výboru a přednesla návrh usnesení, kterým se Poslanecká sněmovna bude zabývat. Paní předsedkyně, ještě požádám sněmovnu o klid, než vám dám slovo, abyste mohla usnesení výboru odůvodnit v důstojném prostředí. Vážené paní kolegyně, páni kolegové, opravdu žádám o klid. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Mám informaci, že pan ministr obrany je tedy na schůzce u pana prezidenta, ale během malé chvíle by měl snad dojet do Sněmovny. Myslím si, že tento bod není nijak konfliktní, schvaloval ho náš výbor už v březnu, takže tady bychom určitě tento bod mohli projednat bez přítomnosti ministra obrany a ministra zahraničních věcí.

Vážený pane ministře Havlíčku, vážené kolegyně, vážení kolegové, tento materiál je nám předkládán periodicky každých pět let, a to již tedy popáté, neboť Britský vojenský poradní a výcvikový tým pro střední a východní Evropu působí na našem území již od roku 2000. Jeho působení je prodlužováno vždy po pěti letech. Vzhledem k tomu, že tato aktivita má charakter působení příslušníků ozbrojených sil jiných států na našem území, a to jak z Velké Británie, tak ze států, které jsou zapojeny do výcvikových kurzů, podléhá to podle Ústavy souhlasu obou komor Parlamentu ČR, podobně jako je tomu u vysílání našich vojáků do zahraničí, což je ten další bod.

K samotné činnosti poradního a výcvikového týmu zde již řadu informací uvedl pan ministr Havlíček, proto nebudu více toto rozvádět. Domnívám se, že toto nasazení, nebo respektive tento výcvikový kurz je vnímán jako velmi přínosný pro Armádu ČR i pro vojáky jiných spojeneckých armád.

Materiál projednal výbor pro obranu na své 31. schůzi dne 7. dubna 2020. Přijal k němu následující usnesení číslo 163, je to sněmovní tisk číslo 782/1.

Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR po úvodním vystoupení inženýra Radomíra Jahody, pověřeného řízením Sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany náčelníka Generálního štábu Armády ČR, a armádního generála inženýra Aleše Opaty, zpravodajské zprávě předsedkyně magistry Jany Černochové a po rozpravě

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, aby se usnesla, že vyslovuje souhlas s

1. prodloužením doby působení Britského vojenského poradního a výcvikového týmu v ČR na území ČR v počtu do 30 osob s předpokládanou dobou pobytu pěti let počínaje dnem 10. října 2020;

2. pobytem příslušníků ozbrojených sil členských států Organizace Severoatlantické smlouvy a EU, států zúčastněných v programu Partnerství pro mír, Republiky Kosovo, Jordánského hášimovského království a Státu Libye za účelem jejich účasti ve výcvikových kurzech pořádaných Britským vojenským poradním a výcvikovým týmem v ČR s tím, že počet příslušníků ozbrojených sil těchto států vyslaných do výcvikových kurzů nepřesáhne v žádném okamžiku sto osob v jednotlivém kurzu;

II. pověřuje zpravodajku výboru, aby s tímto usnesením seznámila Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR;

III. ukládá předsedkyni výboru, aby předložila toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

V podrobné rozpravě, pane místopředsedo, tedy navrhnu, aby Poslanecká sněmovna schválila usnesení doporučené výborem pro obranu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní zpravodajce. Otevírám všeobecnou rozpravu, do které nemám žádnou písemnou přihlášku. Ptám se, kdo se hlásí z místa. Nikoho nevidím. Mohu tedy všeobecnou rozpravu ukončit.

Pravděpodobně nebude zájem o závěrečná slova, když nebyla rozprava. V tom případě otevírám rozpravu podrobnou. Také nemám žádnou písemnou přihlášku. Ale vidím přihlášku paní zpravodajky. Prosím, paní zpravodajko, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Navrhuji, aby Poslanecká sněmovna schválila usnesení doporučené výborem pro obranu, které jsem přednesla v rámci své zpravodajské zprávy, tedy aby vyslovila souhlas s prodloužením působení Britského vojenského poradního a výcvikového týmu ČR a s pobytem příslušníků ozbrojených sil jiných zemí, kteří se účastní výcvikových kurzů.

Všichni víme, že zde je nutný souhlas tedy většiny poslanců, to znamená před hlasováním bychom měli změnit kvorum na 101.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Kdo ještě dál do podrobné rozpravy? Nikoho nevidím. Tím podrobnou rozpravu končím. Požádám, aby bylo nastavené potřebné kvorum. Už je tak učiněno.

 

Protože máme jeden návrh na usnesení, tak budeme hlasovat o návrhu usnesení, body I.1 a I.2, návrh usnesení, který se týká pobytu cizích vojsk na území ČR.

O tomto rozhodneme v hlasování číslo 247, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování číslo 247, z přítomných 174 pro 143, proti jeden. Návrh byl přijat.

 

Děkuji panu ministru Karlu Havlíčkovi, místopředsedovi vlády, a paní zpravodajce a končím bod číslo 442.

Malý moment. (Hovor mimo mikrofon.) Dobře. Nyní vidím poslance Stanislava Juránka. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Stanislav Juránek: V tomto hlasování jsem hlasoval pro, a na sjetině mám, že jsem se zdržel. Nezpochybňuji hlasování.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, bude zaznamenáno ve stenozáznamu. A otevřeme další bod.

Aktualizováno 27. 10. 2020 v 12:32.




Přihlásit/registrovat se do ISP