(11.10 hodin)
(pokračuje Aulická Jírovcová)

Kde musím dát výrazný nesouhlas, je u návrhu podpora poslanců Víta Rakušana, Věry Kovářové, které se právě řeší u ošetřovného. Pan kolega Farský to zde představil a já musím říci, že mi přijde ten návrh spíš, jako že se musí s něčím přijít, aby se neřeklo, že jsme sem nic nedali. Opravdu se bavíme o tom, že jestli je zbytečný souhlas školského zařízení, když bylo zavřené, to se můžeme bavit, ale bylo období zase nouzového stavu, byla to první zátěž a já jsem přesvědčena, tak jak asi teď už všichni vnímáme, jsme posunuti o kus dál, že už je to vždycky, pokud se zavře školské zařízení, tak je to o jednotlivých školách. Nepředpokládám, že - nebo možná k tomu dojde, ale že by byly zavřeny všechny školy. Ale v tuto chvíli si opravdu nemyslím, že, a jsme přesvědčeni, že je to zcela zbytečné, aby se odcházelo o toho, že školské zařízení by nedávalo potvrzení, že je škola zavřená. Myslíme si, že opravdu je to jenom takový ten přijít s něčím v době, kdy přicházejí i kolegové.

Za nás, my pořad schůze nepodpoříme. Řekli jsme to i na tiskové konferenci. Protože od úterý 15. září máme svolanou schůzi, kde přesně všechny tyto body jsou předřazeny - zařazeny, omlouvám se. A já jsem přesvědčená, že tak jak jsem poslouchala některé kolegy, že prostě blíží se volby do krajských zastupitelstev a je to přesně ta otázka, kdy máme tu svou minutu si říct prostě k těm svým návrhům. Nic jim nebrání. Já to chápu, každý hledá své body. My se samozřejmě také snažíme, ale v tuto chvíli si myslím, že je to opravdu nadbytečné. I v rámci té situace, která v České republice je.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. S přednostním právem nyní pan místopředseda Okamura. Připraví se za poslanecký klub KDU-ČSL s přednostním právem pan poslanec Kaňkovský.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, sešli jsme se u mimořádné schůze. Je před volbami, máme tu sice covid, ale vidím v této situaci určitý přínos, protože krize donutila vládu udělat navíc i pár užitečných věcí a začínají se realizovat návrhy zákonů SPD, ať je to zrušení daně z nabytí nemovitosti, návrh na zavedení paušální daně pro živnostníky, která jim velmi ulehčí činnost, či zvyšování nejnižších důchodů. Tady ovšem není řešením jednorázový příspěvek, který SPD samozřejmě také podpoří, ale systémovým řešením je zákon navržený SPD o minimálním důstojném starobním a invalidním důchodu ve výši minimální mzdy, což by letos bylo 14 600 korun pro každého a až od této částky zásluhově. Samozřejmě za podmínky odpracovaných let a v případě invalidů pro ty, co nemohli prokazatelně pracovat.

Hnutí SPD prosazuje nejen snižování odvodové zátěže živnostníků a malých firem, ale také výraznou finanční podporu pracujících rodičů s dětmi a podali jsme do Sněmovny také zákon na zvýšení daňové slevy na poplatníka, která se již nezvyšovala ostudných 12 let. A díky našemu návrhu by si všichni pracující lidé včetně zaměstnanců, živnostníků, invalidních a starobních důchodců či studentů polepšili v průměru o 1 035 korun měsíčně. Podali jsme také zákon na zvýšení příspěvku na péči invalidům, protože na ně vláda zapomíná. Chceme také zavést výhodné státem garantované manželské půjčky pro pracující rodiny.

A konečně se ve Sněmovně projednává zákon SPD na ukončení zneužívání dávek nepřizpůsobivými. Bohužel ale vláda odmítá naše zákony na zásadní pomoc lidem v exekucích včetně zestátnění exekutorů. Mezi vládou odmítané zákony patří bohužel také náš zákon o referendu. Dále zákony na zrušení poplatku OSA pro podnikatele, pro které není produkce hudby výdělečnou činností, což je většina provozoven a obchodů. Vláda také zcela nepochopitelně odmítá náš zákon na zastropování úrokových sazeb - tzv. RPSN - který by ukončil lichvu. A mohl bych ještě dlouho pokračovat, jelikož SPD podalo velké množství zákonů, které pomůžou všem slušným lidem. K tomu, abychom je všechny prosadili, potřebujeme posílit ve volbách. Za necelý měsíc jsou volby, takže to máte v rukou vy, naši občané. Tyhle všechny naše návrhy zákonů pomůžou lidem.

Ale je nutné si říci, kde jsou příčiny všech problémů. Díky obrovské byrokracii máme drahý stát, který ekonomice nepomáhá, ale brzdí všude tam, kde to jde. A byly to strany jako ODS, ČSSD a KDU-ČSL, jejichž vlády sebraly státu příjmy ze státních firem, které dnes plynou soukromým, vesměs zahraničním firmám, a naučily stát sahat pouze do kapes daňových poplatníků. Rostoucí loupení z kapes zaměstnanců, živnostníků a firem samozřejmě pak vyžaduje stále více kontroly nad odíranými. S tímto modelem my v SPD nesouhlasíme. Byla to ODS, lidovci s pohrobky v dnešní TOP 09, byli to sociální demokraté, kdo dovolil po léta rozkrádat příjmy státu a likvidovat státní firmy, které stát živily, a byly to i vlády spolu s dnešním hnutím ANO, které po 30 let zvyšují počty úředníků a hlavně papírů a předpisů, které dusí živnostníky i firmy.

A jak jsem již uvedl, koronavirová krize přinesla i alespoň jednu velkou a správnou změnu ve vládní koalici, když po letech váhání přijala za svoji myšlenku návrh SPD danit živnostníky paušální daní a tak ulehčit lidem i státu od přemíry papírování i přebujelé kontroly. Respektive nebyl návrh SPD, ale od roku 2013 to už tady prosazuji já ve Sněmovně dlouhých téměř osm let.

Vážené dámy a pánové, vláda ohlásila záměr zmrazit platy státním zaměstnancům. Poté co se koalice hnutí ANO a ČSSD rozšoupla a zasekla stamiliardové dluhy, přišel čas, aby je někdo zaplatil. Kdo to bude? Vláda dala černého Petra hasičům, policistům, zdravotníkům, záchranářům a dalším, u kterým si my v SPD rozhodně nemyslíme, že by měli platy nějak nadhodnocené. Naopak. Nijak při tom nepomíjím fakt, že průměrné platy ve státní sféře jsou vyšší než v soukromé. Jenže je třeba vidět, čím to je. Byrokracie přibývá, ale ne proto, že by si ji úředníci vymýšleli. Papíry a razítka si vymýšlí vláda a vládní koalice hnutí ANO, ČSSD s podporou KSČM, která se řídí heslem: Zkomplikujeme cokoli, co jde dělat jednodušeji.

A ty platy? Nemyslím, že úřednice na finančním úřadě si našetří někdy na ferrari. Nemá vysoký plat. To, že jsou dnes ve státní správě vyšší průměrné platy než v soukromé, je způsobeno například platy státních manažerů, které jsou často vyšší než plat premiéra nebo prezidenta. K dispozici máme velmi málo informací - však vláda ví proč. Ale nedávno média zveřejnila statistiku, která říká, že 229 státních manažerů má platy vyšší než 2,5 milionu korun ročně. Tedy víc než 200 tisíc korun měsíčně. Pamatujete na šéfa pošty, který bral 8 milionů ročně a pak, když musel pro neschopnost odejít, dostal ještě 3,5 milionu zlatý padák? Řadoví zaměstnanci pošty přitom dřou za skutečně žebráckou mzdu. A o zlatých padácích si mohou nechat zdát. Tohle je nejen neekonomické, ale je to od vlády, která státní firmy řídí, přímo sprosté. Dodám, že Česká pošta spadá pod řízení Ministerstva vnitra, které již sedm let vedou ministři za ČSSD. Nyní konkrétně Jan Hamáček z ČSSD.

Česká pošta, to je ta firma, která se po léta dokázala držet ve ztrátě, a to v časech, kdy počty zásilek trhají rekordy a kdy jiné přepravní firmy mají rekordní zisky. Jak vidět, neschopnost a ztráty pro stát a občany umí stát odměnit astronomickými odměnami manažerů. Řadové doručovatelky mají ale přitom ostudné finanční podmínky. Už asi víte, kam mířím.

Vážená vládo, způsob, jak řídíte stát, nás přichází skutečně draho. Navíc dluhy, co tahle vláda udělala, jsou skutečně rekordní v celých dějinách našich zemí. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP