(11.20 hodin)
(pokračuje Okamura)

Takže je nutné seškrtat nepotřebné výdaje, které nepřinášejí nic slušným lidem. Ale znovu říkám, nešetřete na těch, co za ty dluhy skutečně nemohou, kteří odvádějí užitečnou, potřebnou a dobrou práci. Nešetřete na hasičích a netrestejte - netrestejte hasiče, záchranáře, zdravotníky, ale i učitele či policisty. Začněte šetřit tam, kde je skutečně šetřit potřeba.

Takže nám, vážená vládo, v prvé řadě zjednodušte život. Uberte nám i úředníkům papírování a přestaňte rozhazovat na platech kamarádům a kamarádům kamarádů, o jejichž práci máme všichni oprávněné pochyby. A nakonec by bylo už opravdu načase, aby se stát naučil vydělávat jinak než tím, že sedře slušné lidi. Zkuste ubrat na výplatě šéfovi České pošty a naopak zkuste přidat na jeho výkonech. Když dokážou vydělat stamiliony ročně konkurenční firmy, ať se to naučí i Česká pošta a spolu s ní další a další státní firmy. A to říkám při vědomí toho, že pošta zajišťuje i servis, který není vždy výdělečný.

A stát by se neměl bát, stejně jako československý stát i západní státy okolo nás, ziskové firmy zakládat nebo v nich mít podíly. Když československý stát těsně po válce založil například legendární Zetor jako státní podnik, byl jeden z důvodů vytvořit firmu, která bude státu vydělávat na důchody nebo na zdravotnictví. Podařilo se a Zetor na ty důchody skutečně desítky let vydělával až do naší velké kapitalistické revoluce, která ho jako nepohodlnou konkurenci amerických traktorů John Deere v podstatě zlikvidovala a předala jeho trhy konkurenci. Připomeňme, že na těchto privatizačních zlodějinách, které nás a náš stát připravily o tisíce miliard korun, mají nehynoucí podíl jak zástupci pravice reprezentované ODS, tak i Havlovi fanoušci. A nejen ti. Zdeněk Bakala, Bohuslav Sobotka z ČSSD. To jsou bohužel jména spojená s privatizačními skandály nevídaného rozsahu.

Vážené dámy a pánové, v neposlední řadě si nemohu odpustit opakovat výzvu premiérovi Babišovi. Než začnete, pane premiére, brát peníze hasičům, policistům nebo zdravotníkům, tak jak jste už avizovali, co kdybyste se zeptal své kamarádky Frau Merkel, zda by nám všem občanům republiky nevrátila těch 1 500 miliard, které nám její stát, Německo, dluží na reparacích. Odpověděl jste mi v interpelaci, že prý nechcete narušovat vztahy s Německem. O nároky se již hlásí Polsko, Řecko, a dokonce i Namibie, která již obdržela od Německa konkrétní finanční nabídku na vyrovnání. Když má Německo chuť a peníze na to platit nelegální migraci, když nám chce její ministr zahraničí Heiko Maas přerozdělovat povinně migranty, jak řekl začátkem července tohoto roku v německém parlamentu, jistě by Německo mohlo zaplatit, co nám dluží. A vy byste, pane premiére, nemusel sahat do kapes občanům, kteří nemohou za minulé zlodějiny členů ODS či ČSSD a dalších, ale vaše megadluhy by zaplatili ti, kdo nám je dluží za krádeže, loupeže, vraždění a ničení naší země během německé okupace. To je víc než fér. Jsou to peníze, které nemáte právo odpustit. Jsou to peníze nás, všech občanů České republiky.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji a poprosím s přednostním právem - pan poslanec Kaňkovský, připraví se pan předseda Jurečka.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Dobré dopoledne, vážený pane předsedo. Vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, dovolte mi, abych v zastoupení předsedy našeho poslaneckého klubu Jana Bartoška ještě doplnil některé argumenty, které zde uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, proč jsme podpořili svolání mimořádné schůze v tomto termínu. Ptali se nás na to dneska i novináři, proč, když v úterý 16. září se zde sejdeme na řádné schůzi, kde se budeme zabývat celou řadou bodů. Asi všichni víme, jak dlouhý seznam vládních i nevládních předloh čítá v tuto chvíli program řádné schůze a jak se nám vlastně ty body kumulují. Také víme, jaký je přístup vládní koalice k tomu zařazovat některé opoziční návrhy, ale o tom bych hovořit nechtěl.

Jsem přesvědčen o tom, že program, který byl dnes navržen - a musím říci, že ze strany opozice bylo velmi zvažováno, které body sem dnes zařadit -, dokládá, že skutečně se snažíme řešit problémy, které zajímají občany této země, a ta škála je velmi široká, protože samozřejmě každý občan je v jiné situaci věkové, v jiné situaci z hlediska své rodiny, v jiné situaci profesní. A my se tady chceme zabývat problémy i OSVČ, my se zde chceme zabývat problémy malých, středních firem. Chceme se zde zabývat vládním návrhem zákona, který se dotýká mimo jiné také důchodců. A chceme zde řešit také ten zákon, který zmiňoval už kolega Marian Jurečka a kterého se tady dotkla i kolegyně Aulická Jírovcová. Tedy nechceme jenom rozdávat miliardy a bavit se o tom, jestli je to, nebo není účelné. My si myslíme, že v řadě případů je potřeba pomoci různým skupinám obyvatel, a nezapomeňme ani na lidi, jejichž životním chlebem je provozování kultury. To je dneska velmi ohrožená skupina lidí a i těm je potřeba pomoci.

Ale my jsme sem zařadili i zákon, který se dotýká možná pro vládní koalici ne tak zajímavé skupiny, a to jsou osoby se zdravotním postižením. Už zde zaznělo, že osoby se zdravotním postižením jsou ve specifické situaci. A já nechci říkat, že se jim v této zemi nepomáhá. Samozřejmě že se jim pomáhá, ale jsou některé oblasti, kde jsem přesvědčen, že by se jim mělo pomáhat více. A světe, div se, nejde v tuto chvíli o peníze. Zdravotně postižení nejsou vždycky hendikepováni jenom tím, že mají nízký invalidní důchod, že mají málo pracovních příležitostí, ale jsou často hendikepováni tím, jakým způsobem se musí domáhat některých v uvozovkách výhod. Ony to pro ně jsou v podstatě jenom kompenzace toho, jakým způsobem, v jaké životní situaci, když žijí s postižením, se nacházejí.

A my jsme se tady chtěli bavit a chceme se bavit, a já pořád věřím, že zvednete ruku pro program této schůze, o situaci lidí, kteří mají nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením. Ano, není to tak masová skupina jako třeba některé jiné, ale jsou to lidé, ke kterým se osud života staví poměrně zády. A jak už jsem řekl, v tuto chvíli nejde o žádný nový nárok, ale my chceme, aby těmto lidem, a v souvislosti s covidovou nákazou je to ještě více nabíledni, se zjednodušil ten administrativní proces, když mají již přiznaný nárok na průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P, tedy na průkaz osoby se zdravotním postižením podle tíže jejich poškození, tak aby nemuseli, zvlášť ti, kteří mají už těžké trvalé poškození, znovu a znovu obíhat kolečka zdravotních prohlídek a následné anabáze u lékařské posudkové služby. Toto nebude český stát stát ani korunu, naopak to ušetří nemalé finanční prostředky a také, a to je potřeba zdůraznit, to alespoň trošičku odlehčí velmi přetížené lékařské posudkové službě. Ano, náš návrh novely zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, kam tato problematika spadá, tak nevyřeší dlouhodobé problémy, které lékařská posudková služba má, ale přesto přese všechno jim alespoň trošičku ulehčí. Takže ve finále bude efekt tohoto poměrně jednoduchého opatření několikanásobný. Osoby, které mají trvalé poškození typu amputace dolní končetiny, těžké neurologické poškození, lidi, kteří jsou na vozíčcích, a už bohužel pro ně není žádná šance, že se z toho vozíčku zvednou, proč mají jednou za deset let chodit na další prohlídku? Je to pro ně stresující, je to stresující i pro jejich rodiny a českému státu to nic nepřinese.

Vláda zaujala k tomuto našemu poslaneckému návrhu zákona, který jsme připravovali s Národní radou osob se zdravotním postižením, negativní stanovisko. Já tady nechci probírat všechny ty důvody, které jsou tam sneseny. Vláda to takhle dělá v podstatě s většinou opozičních návrhů, pokud to nejsou spřátelené opoziční strany, od kterých vládní koalice něco potřebuje. Ale jeden ten bod mě tam velmi zaujal. Vláda se ve svém stanovisku opírá o další poslanecký návrh, který novelizuje předmětný zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, opět z pera opozičních poslanců, v tuto chvíli je to STAN, já jsem tam také spolupodepsán, a tento návrh zákona se zabývá úplně jinou problematikou, než kterou řešíme v té naší novele. Myslím si, že toto není od vlády zrovna fér argument a je to spíš asi trošku k pousmání. Protože jestliže vláda nemá více argumentů, že používá podobné argumenty, tak se ptám, proč vláda nechce s námi diskutovat.***




Přihlásit/registrovat se do ISP