(15.30 hodin)

 

Poslankyně Olga Richterová: Děkuji za slovo. Vážený pane premiére, zdá se, že už zase nelibě nesete položené otázky. Už na interpelacích 22. října jste velice nelibě nesl informaci založenou na datech ECDC, že na počet obyvatel máme aktuálně nejvíce mrtvých v Evropě. A bohužel tento smutný primát trvá. Ten klouzavý sedmidenní průměr České republiky je více než trojnásobný oproti Evropské unii. A aby to každý pochopil, tak vážený pane premiére, znamená to, že na základě dat za posledních sedm dnů v České republice při přepočtu na počet obyvatel zemře zhruba trojnásobek lidí na covid, s covidem, co ve zbytku EU. Tedy například namísto 500 celých 1 500. A v této situaci, kdy i díky veřejným datům veřejnost ví, že situace je vážná, začali poslanci vašeho hnutí zpochybňovat to, aby se ta data zveřejňovala, a na výboru pro zdravotnictví se diskutoval nápad přestat zveřejňovat aktuální data o úmrtích. A bohužel i vysoký státní úředník, který to má celé na starosti, se k tomuto nápadu přidal.

Takže za mne jde o to, vážený pane premiére, abychom mohli hodnotit, jak zvládáme situaci, a měnit metodiku v průběhu epidemie by bylo opravdu neskutečně nebezpečné. Já věřím, že diskuse na výboru byl spíš takový bonmot, ale přesto by mě uklidnilo, kdybyste se jasně vyjádřil, že utajování včasných dat o úmrtích v souvislosti s covidem odmítáte. A o to vás v této interpelaci žádám.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji za přesné dodržení času a poprosím pana premiéra o odpověď. Prosím, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Vážený pane předsedající. Vážená paní poslankyně, já jsem si myslel, že to je náhoda, že si v tom libujete. Vy jste skutečně nechutná. Vám nevadí, že tady jsou nějací pozůstalí? Vy stále mluvíte o těch mrtvých. Vám to dělá radost, že tolik lidí zemřelo? Asi jo, když to tady stále dáváte na stůl. A vytrhujete z kontextu nějaké věci. Že jste to neřešila někdy v červnu, v červenci. Teďka to řešíte. Čím hůř pro Českou republiku a pro občany, tím líp, pokud jde o Pirátskou stranu. To vám dělá radost, že jo? Absurdní debata! Nikdo nic nezpochybňuje? Totiž žádná metodika neexistuje v Evropě. Není žádná metodika. jo? A určitě přijde čas, kdy se to porovná. Ale já, když tady umírají lidi, myslím, že je nevhodné vůbec o tom mluvit tady. A kdo chce utajovat? Nikdo nic nechce utajovat. Naopak. Já vůbec nevím kdo, jaký náš poslanec o tom mluvil. Pokud vím, tak mluvil o tom pan Dušek z ÚZIS, který se údajně vyjádřil, že by to nechtěl zveřejňovat. Takže nikdo, já nevím o tom, že by někdo z Ministerstva zdravotnictví ani z vlády. Žádné utajování není! Některé servery jsou neni ani schopny to spočítat, ta čísla. Publikují. Velká radost. Máte radost, že umírají ľudia? Já ne. Mně je to líto. Mně je to velice líto. A vůbec se nechci k tomu teďka ani vyjadřovat. Myslím, že nastane čas, kdy to bude vhodnější o tom mluvit.

To, že o tom diskutoval zdravotní výbor a že tam byly nějaké debaty, já nevím. Já jsem se s našimi poslanci o tom nebavil. Reakce z Ministerstva zdravotnictví byla jasná, že budeme, budou zveřejňovat data. Ale hlavně je uzavřená, aby to nekorigovali, aby potom někdo neříkal, že zemřelo 300, a potom se zjistí, že to bylo 100 a podobně. A vůbec je to taková problematika, o které si myslím, že je velice nevhodná. Ale chápu, že vám to dělá radost, abyste mohli říct, že zase za to může Babiš. Ne? Na to jsme si už zvykli, že nic jiného neumíte.

Takže data, která se zveřejňují, se kompletují, a máme tady 167 nemocnic nebo kolik, takže samozřejmě ta evidence je, mění se a mezinárodní srovnání ani není možné, protože jak už jsem řekl, že žádná metodika neexistuje. A v žádném případě, aspoň jsem dostal tu informaci v diskusi, nebylo myšleno, že by někdo chtěl něco utajovat. Vždyť se to bude prověřovat, prošetřovat. Vy jako udavačská známá pirátská strana určitě už jste napsali trestní oznámení, takže všechno se prověří. Všechno se dozvíme. A možná budeme překvapeni, jak to tedy je.

Takže já určitě podporuju, aby občané dostávali informace, kvalitní. A aby samozřejmě komunikace byla lepší. Každá smrt je bolestivá. A u nás ročně bohužel zemře 112 000 lidí. A mně je to strašně líto. A diskutovat o téhle problematice je pro mě velice žinantní. Ano, je pravda, že v minulosti jsme říkali, že u nás to vypadalo podstatně líp, teď to nevypadá dobře, ale já pevně doufám, že se to zlepší a že ta statistika bude lepší a že z toho budeme mít radost. Možná vy ne, ale já určitě ano.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Paní poslankyně má zájem o doplňující otázku. A já bych poprosil, abychom se opravdu osobně nenapadali v odpovědích na slušně položené interpelace. Děkuji.

 

Poslankyně Olga Richterová: Já děkuju za zastání, pane předsedající. Já jenom řeknu stručnou poznámku: Nebudu se snižovat k nějakým nechutným osobním útokům, jenom se opět věcně zeptám. Máme tu špatnou situaci. V celoevropském srovnání jsme na tom velmi zle. Já jsem se na vás, pane premiére, na řadu vašich kolegů, ministrů atd. obracela od května s otázkami na přípravu na druhou vlnu. Je to doložené ve stenozáznamech této Sněmovny. Vy jste se mým směrem posměšně vyjadřoval, něco o hlavní hygieničce jste říkal. Chtěla bych zdůraznit, měli jsme čas na přípravu, ten jste v létě promarnil. Měli jsme čas v září rychleji reagovat.

A teď chci jedinou stručnou odpověď. Ano, všechno, co lze, se bude včas zveřejňovat, protože data informují nás všechny, úplně všechny o tom, jak vážná ta situace je. To je jediné, co chci. (Upozornění na čas.)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan premiér má zájem odpovědět. Prosím, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: No paní kolegyně, já nevím, na co jste upozorňovali. Já mám tady takový skvělý materiál, jmenuje se: Protiřečící si výroky opozice březen až říjen 2020. Když vy říkáte, co vy jste říkali. Co říká váš předseda, Ivan Bartoš 17. 8. Kritizuje plošné zavádění roušek. "Vláda opět přichází s plošným nošením roušek! To je asi jediné řešení, které zná." A diví se proč musíme nosit roušky. A tak dále. Chcete, abych vám to tady četl? Nebo ta vaše parta tady, nevím, topka nám tady říkala, tady je hrdinka Soňa Peková. "Covid do Vánoc opravdu zmizí, výrazně zeslábl, je to šílenství." Potom STAN ji navrhl na -

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pane premiére, já bych byl rád, abychom odpověděli na otázku, tady byla jednoznačně položená otázka.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Já odpovídám na koronavirovou krizi. A neskáčte mi do řeči laskavě.

Takže navrhuje doktorku Soňu Pekovou na státní vyznamenání. Tady to mám. (Ukazuje list papíru.) Tady vám můžu číst hodinu. Fiala co říkal 21. 8., že opatření jsou zbytečná.

Tak mlčte radši. Lidi nejsou hloupí. Všechno si pamatují, i oslavu na Karlově mostě a tak dále. My jsme pracovali na maximum od ledna a dělali jsme maximum v zájmu občanů této země. Vy jenom umíte kritizovat. Vždyť jste mohli zasáhnout tady, ne?

(Poslanec Ferjenčík přichází před řečnický pultík s cedulí s nápisem Lhář.) Hezký, pane. (Reakce v sále.) To je zástupce Open Society Fund, to je ten Soros. Tam byl na stáži. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP