(14.10 hodin)
(pokračuje Metnar)
Může se jednat jak o jednotlivé zdravotníky, tak o skupiny či týmy vojenských zdravotníků. Navrhuje se souhlasit s pobytem vojenských zdravotníků ze zemí NATO a EU v celkovém počtu do 300 osob za účelem zvládání pandemie covid, a to na dobu do 90 dnů od schválení. Náklady spojené s pobytem vojenských zdravotníků by hradily vysílající země ve spolupráci s Ministerstvem obrany a Ministerstvem vnitra. Žádné další dodatečné požadavky na státní rozpočet nebudou.
Děkuji vám za podporu a pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Znovu požádám sněmovnu o větší klid. Tento sněmovní tisk projednal výbor pro obranu, jehož usnesení vám byla doručena jako sněmovní tisky 1063/1 a 2. Prosím, aby se ujala slova zpravodajka výboru poslankyně Jana Černochová, informovala nás o jednání výboru a přednesla návrhy usnesení Poslanecké sněmovny. A prosím o klid v sále. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené dámy, vážení pánové, k obsahu předloženého materiálu nemám, co bych doplnila. Domnívám se, že je nám všem zřejmé, o co se jedná. Cílem je legitimizovat působení vojenských lékařů ze zemí NATO a případně EU na našem území při pomoci k potlačení pandemie koronaviru.
Vzhledem k tomu, že jde o urgentní záležitost, tento materiál proto vznikl a je projednáván velice rychle. Vláda jej schválila na schůzi dne 22. října 2020. Ještě téhož dne nám byl doručen. Na žádost pana ministra obrany jsem následně bezprostředně svolala výbor pro obranu, který tisk číslo 1603 projednal dne 23. 10., tedy v pátek 2020, a jednomyslně přijal následující usnesení, které je evidováno jako sněmovní tisk číslo 1063/1.
Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR po úvodním vystoupení ministra obrany Mgr. Lubomíra Metnara, ředitele sekce vojenského zdravotnictví ministerstva obrany brigádního generála MUDr. Zoltána Bubeníka, zpravodajské zprávě předsedkyně Mgr. Jany Černochové a po rozpravě
I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, aby se usnesla, že vyslovuje souhlas s pobytem vojenských zdravotníků členských států Organizace Severoatlantické smlouvy a/nebo EU v celkovém počtu do 300 osob za účelem zvládání pandemie onemocnění COVID-19, a to na dobu do 90 dnů;
II. pověřuje zpravodajku výboru, aby s tímto usnesením seznámila Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR;
III. ukládá předsedkyni výboru, aby předložila toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Výbor pro obranu následně přijal ještě doprovodné usnesení, které je evidováno jako sněmovní tisk číslo 1063/2, které zní:
I. Výbor pro obranu děkuje všem příslušníkům Armády ČR, kteří se podílejí na řešení pandemie koronaviru, za jejich nasazení;
II. pověřuje zpravodajku výboru, aby toto usnesení předložila Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a doporučila jej jako doprovodné usnesení ke sněmovnímu tisku číslo 1063.
V podrobné rozpravě tedy v souladu s těmito usneseními doporučím, pane místopředsedo, vyslovit souhlas s tímto materiálem, s pobytem vojenských zdravotníků, a schválit doprovodné usnesení po vzoru usnesení výboru pro obranu.
V tuto chvíli vám děkuji za pozornost. A abych nezneužívala své postavení zpravodajky, dovolím si přihlásit přednostním právem do rozpravy jako poslankyně s přednostním právem.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Vaši přihlášku eviduji. Než otevřu rozpravu, tak mi dorazil další seznam omluvenek, takže s nimi sněmovnu seznámím. Omlouvají se nám tito poslanci: pan poslanec Adamec, Baxa, Beitl, Martinů, Skopeček, Stanjura a Žáček, a to ze zdravotních důvodů. Dále se nám omlouvá pan poslanec Lubomír Volný, a to od 14 hodin do konce jednacího týdne ze zdravotních důvodů, dále se nám omlouvá pan poslanec Hnilička dnes mezi 15.30 a 19. hodinou z pracovních důvodů, paní poslankyně Pekarová Adamová se nám omlouvá z dnešního jednání Poslanecké sněmovny z pracovních důvodů a pan poslanec Lipavský se omlouvá tento týden z důvodu zahraniční cesty. Já vám děkuji za pozornost.
A nyní tedy otevírám obecnou rozpravu, do které mám v tuto chvíli dvě písemné přihlášky. Nicméně s přednostním právem je přihlášena paní poslankyně Černochová, poté eviduji pana předsedu klubu SPD Fialu. Prosím.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Jak jsem říkala a avizovala, nechci prodlužovat projednávání tohoto bodu, protože toho máme ještě hodně před sebou.
Chtěla bych vyzvednout v tuto chvíli význam spolupráce v oblasti obrany s našimi zahraničními partnery v rámci Aliance a chtěla bych poděkovat za veškeré nabídky pomoci, které v tuto chvíli naše země ze zahraničí dostává.
Tento materiál vznikl zejména na základě nabídky dvou národních gard, texaské a nebraské, které jsou dlouhodobě partnerskými gardami naší Armády ČR. Toto partnerství vzniklo již počátkem devadesátých let, konkrétně v roce 1993, a od té doby se velmi úspěšně rozvíjí. Příslušníci těchto gard a Armády ČR spolu pravidelně cvičí, podstupují výměnné stáže, vyměňují si své zkušenosti. Pro naše vojáky je to skvělá příležitost, i pomoc vojenských zdravotníků z těchto gard bude nepochybně přínosná nejenom jako pomoc při potlačování pandemie koronaviru, ale i jako další rozvoj spolupráce a schopnosti spolupráce. Toto mimo jiné zaznělo na výboru pro obranu.
Jen na okraj zmíním, že výbor pro obranu se v rámci své loňské pracovní cesty do Spojených států setkal se zástupci velení obou těchto národních gard a byla to i pro nás velmi dobrá zkušenost. V letošním roce pak při příležitosti dnů NATO zavítali generálové z těchto složek do České republiky a měli jsme možnost na to loňské jednání navázat a probrali jsme mimo jiné jejich zkušenosti ze Spojených států při potlačování (?) opatření boje proti pandemii COVID-19.
Druhou poznámku, kterou bych chtěla zde zdůraznit, že se nám dostávalo i podobné pomoci v minulosti, a přála bych si, abychom podobnou pomoc byli schopni poskytovat i my. Měli bychom být spolehlivými spojenci, a toho nedocílíme, pokud nebudeme do naší obrany investovat tolik, kolik je potřeba. Proto v tuto chvíli chci zopakovat, že je pro mě naprosto nepřijatelné, abychom škrtali finanční prostředky na armádu v nadcházejících letech, a tím oddalovali znovu potřebné modernizační projekty. Ano, musíme armádu modernizovat i proto, abychom byli dobrými partnery ostatním a vysílali signál, že to myslíme vážně.
V neposlední řadě zde chci podotknout, že tento mandát pro působení příslušníků spojeneckých armád na našem území je ukázkovým příkladem, kdy by postačovalo, aby daný mandát na omezenou dobu schválila pouze vláda a aby nebylo nutné absolvovat celou složitou proceduru, kterou nyní absolvujeme v době nouzového stavu. Jde přesně o ten případ, který by zjednodušila novela článku 43 Ústavy, kterou jsem s dalšími poslanci předložila a která zde vyvolává určité rozpaky zejména ze strany kolegů z SPD a z Komunistické strany Čech a Moravy, a proto její projednávání trvá celé roky. ***