Středa 2. prosince 2020, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Vojtěch Filip)

349.
Návrh poslanců Stanislava Grospiče, Hany Aulické Jírovcové, Daniela Pawlase
a Pavla Kováčika na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb.,
zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 317/ - třetí čtení

Požádám, aby u stolku zpravodajů zaujal své místo zástupce navrhovatelů Stanislav Grospič a pan poslanec Petr Beitl, který je zpravodajem výboru pro sociální politiku. Návrh na zamítnutí je uveden ve sněmovním tisku 317/3, který byl doručen dne 10. března 2020. Usnesení výboru vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 317/4 a 317/5.

Táži se navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy. Je tomu tak. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane místopředsedo. Myslím si, že důvod, proč Komunistická strana Čech a Moravy chce a navrhuje zavést pětitýdenní dovolenou pro všechny zaměstnance v České republice, je jednoznačný, a bylo tady o tom mnoho a mnoho řečeno. Vede nás k tomu především skutečnost, že téměř 80 % velkých zaměstnavatelů poskytuje na základě kolektivních smluv či svého nařízení pětitýdenní dovolenou svým zaměstnancům. Potom jsou tady kategorie zaměstnanců, které mají rozfázovanou, např. pedagogové, vojáci či zaměstnanci jiných kategorií, dovolenou na mnohem delší dobu, a tudíž si myslíme, že v této situaci, kdy tady licitujeme otázky kurzarbeitu či jiných covidových opatření, i ten příspěvek pětitýdenní dovolené by na jedné straně ulehčil a usnadnil danou situaci. Jsme si vědomi, že ten návrh ale potřebuje - protože mezitím prošel jiný návrh zákoníku práce z vládních řad, paní ministryně Maláčové a vlády České republiky - určité úpravy, které se týkají, a nelze je úplně pojmout jako legislativně technické, nejenom změn některých číslovek, ale také účinnosti. Máme je načteny a rád bych vás požádal jménem předkladatelů o vrácení tohoto návrhu zpátky do druhého čtení. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. To je procedurální návrh podle § 95 odst. 2. V tom případě tedy budeme hlasovat o vrácení do druhého čtení. Já vás ještě odhlásím, požádám vás o novou registraci. Prosím přihlaste se svými identifikačními kartami. Zagonguji, aby bylo jasné v předsálí, že budeme rozhodovat hlasováním. Chvilku posečkám, až se ustálí počet přihlášených.

 

Opakuji, že budeme hlasovat o návrhu vrátit zákon do druhého čtení.

Zahájil jsem hlasování číslo 84 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování číslo 84 z přítomných 91 poslanec pro 78, proti 11. Návrh byl přijat, zákon jsme vrátili do druhého čtení.

 

Nyní se hlásí před bodem 351 předseda klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já bych chtěl poprosit před tímto bodem o přestávku pro náš klub v trvání deseti minut a své kolegy prosím k panu předsedovi Sněmovny. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan kolega Chvojka tady není, hlásí se místopředsedkyně klubu ČSSD. Prosím.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Já za klub ČSSD se připojuji k tomuto návrhu a žádáme pauzu v délce 40 minut.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Čtyřicet minut. Aha, to znamená to je do 11.48. Dobře. Deset minut plus čtyřicet minut - aha, dobře, tak v tom případě je to do 11.48. Vyhlašuji přestávku do 11.48 na poradu klubu hnutí ANO a klubu sociální demokracie.

 

(Jednání přerušeno v 10.59 hodin.)

(Jednání pokračovalo v 11.48 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci - členy vlády tady zatím nevidím, ale musím konstatovat, že skončila přestávka na poradu klubu hnutí ANO a poradu klubu ČSSD. Budeme tedy pokračovat s tím, že opakuji, že jsme bod 349, sněmovní tisk 317, novela zákoníku práce, vrátili do druhého čtení a budeme se zabývat, až budou naplněny podmínky jednacího řádu - to už je, protože je tady pan ministr kultury - bodem

Aktualizováno 19. 1. 2021 v 14:43.




Přihlásit/registrovat se do ISP