(15.10 hodin)

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuji za slovo. Já vůbec nechápu, proč mám být teda interpelován. Já chápu, že před krajskými volbami jste neměli nic do programu, měli jste jenom, jak vláda fungovala v COVID-19, a potom přišla Bečva, kde pan Gazdík lhal. On se omlouval, dneska znovu lže. Takže já nemám k tomu co říct. Vy tady jste byli nejdřív před volbami všichni epidemiologové a teďka jste odborníci na toxikologii. Takže já vám k tomu asi těžko něco řeknu. Zkuste se obrátit na zakladatele vaší strany. On je chemik, tak vám to možná vysvětlí, ale já k tomu nemám co říct.

Já jsem napsal 13. listopadu na policejního prezidenta, že ho žádám: Vážený pane policejní prezidente, dovoluji si obrátit se na vás ve věci ekologické havárie na řece Bečvě, ke které došlo dne 20. září 2020. Předmětná záležitost je v řešení orgánů činných v trestním řízení. Žádám, aby došlo k co nejdřívějšímu náležitému a řádnému prošetření uvedené ekologické havárie. Plně respektuji zásady demokratického právního řádu včetně nezávislosti činnosti orgánů činných v trestním řízení, do níž v žádném případě nikterak nezasahuji, avšak s ohledem na skutečnost, že předmětná záležitost je ze strany politiků - politiků, ze strany politiků - a médií! - samozřejmě, celá síť médií! - zneužívána, a stává se tak součástí politického boje - a to vy tady děláte, protože ta interpelace je úplně nesmyslná - tak se stává součástí politického boje při nerespektování základních zásad právního státu spojeného s šířením nepravdivých, vykonstruovaných a zcela účelových informací. Žádám vás, aby Policie České republiky vyvinula veškeré možné věcné a časové úsilí, aby ekologická havárie byla řádně prošetřena a výsledky toho prošetření byly známy co nejdříve.

No a to je všechno, co já můžu dělat. A já nechápu, proč bych to já měl jako řešit. Vy samozřejmě toto interpelujete, všichni víme proč. Zneužíváte to politicky a to je všechno. Takže já k tomu nemám co říct. A interpelujte prosím pana Hamáčka, nech to už konečně vyšetří, co tam dělají tři měsíce.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Paní poslankyně bude mít zájem o doplňující dotaz. Prosím.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Pane premiére, jste sedm let ve vládě, možná už byste si mohl zvyknout na to, že jste politikem a že politik má svoji zodpovědnost, politickou zodpovědnost, vůči svým funkcím, které zastává. Vy jste předsedou vládu, v jejímž složení máte i ministra životního prostředí - já podtrhuji to životního prostředí -, a tento ministr životního prostředí, který je už, pokud se nepletu, šestým rokem v této funkci, je tudíž zodpovědný zcela jistě politicky i za další úřady, které pod jeho ministerstvo spadají. Jeden z těch, které tady v té kauze mají svou jasnou úlohu danou i zákony, je Česká inspekce životního prostředí. Nese za to tudíž politickou zodpovědnost. Proto se vás opětovně ptám, jestli pan Brabec má i nadále vaši důvěru, že v této věci postupuje nestranně jak on, jeho ministerstvo, tak jemu podřízené úřady.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji za dodržení času. Pan premiér bude odpovídat. Prosím.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Já už nevím, jak to mám vysvětlit. Já myslím, že všechny orgány pod Brabcem jsou nezávislé. O tom jsem přesvědčen. Takže všichni to vyšetřují. Hnutí ANO má ve Zlínském kraji nového skvělého koaličního partnera. Piráty! A paní pirátka oznamuje, jde všechno kontrolovat! Hlavně tu firmu, ne? To je ten koaliční partner. Gazdík je naštvanej, protože je v opozici, nevzali ho. No tak to je všechno. Takže děláte tu politiku

Ta interpelace je o ničem. Interpelujte Hamáčka, nech policie konečně to vyšetří.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Další v pořadí je pan poslanec Stanislav Blaha. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Stanislav Blaha: Děkuji, pane místopředsedo. Vážený pane premiére, opakovaně se tady na plénu setkáváme s vašimi výkřiky o tom, že bych vám měl poděkovat za věznici, že ji opravujete, dáváte do pořádku a já nevím co všechno. Jsem starosta města, ve kterém tato bývalá komunistická věznice stojí, každý rok ji několikrát navštěvuji a osobně jsem mluvil s mnoha lidmi, kteří zažili hrůzy, které se děly za jejími zdmi. A propadám se hanbou, když vás poslouchám.

Tak za prvé, s věznicí se neděje nic. Po vichřici v létě 2019 jste trochu polepili střechu, aby do budovy neteklo, to jsou běžné udržovací práce, které jste navíc jako vlastník kulturní památky povinni dělat ze zákona. A to je vše. Žádné ohlášení stavebnímu úřadu ani územní souhlas, žádné koordinované stanovisko odboru stavebního úřadu neexistuje. Takže než se tady příště budete ohánět běžící rekonstrukcí, zjistěte si prosím fakta, která my v Hradišti máme dennodenně na očích.

Za druhé, za co přesně vám mám děkovat? Za to, že jste nám věznici odmítli prodat, když jsme ji jako město chtěli koupit a začít ji dávat do pořádku, protože už jsme se na to nemohli dívat? Věznice je, byla a podle všeho i bude majetkem státu.

Za třetí, a to je hlavní, pojďme si nalít čistého vína. Předložte nám prosím harmonogram opravy věznice, kdy se bude co opravovat, jak vypadá projekt, kdo nás o postupu bude informovat. Rádi bychom totiž jako město začali upravovat prostor před věznicí, abychom tak udělali důstojnou nástupní bránu k této kulturní památce. A bohužel jsme zahnáni do kouta, protože i přes podepsané memorandum se k nám žádné informace nedostávají a rekonstrukce běží tak maximálně v titulcích novin. (Předsedající upozorňuje na čas.)

Pravda je taková, že bývalá komunistická věznice nám v Hradišti prostě padá na hlavu.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Čas, pane poslanče. Já bych opravdu prosil dodržovat čas na položení otázky. Prosím, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuji za slovo. Znovu to zopakuju. Kdyby nebylo mě, v životě s tou věznicí se nic nestane. A vy jste tady opakovaně lhal. To je neuvěřitelné. Vždyť město bylo vlastníkem té věznice. Proč jste si ji nenechali? Proč jste ji předali soudu? A paní předsedkyně okresního soudu, půl roku jsme s ní jednali, než konečně souhlasila. Takže díky mně jako ministru financí, kterej je urputnej, se ta věznice realizuje. A v září 2016, když jsem byl ministr financí, jsme podepsali memorandum.

A vy tady normálně neuvěřitelně neříkáte pravdu. A já to určitě, i paní Arajmu dokáže, že vás opakovaně vyzývala, abyste jako město přispěli na investici a provoz. Opakovaně jste to odmítli! Opakovaně.

V roce 2013 Uherské Hradiště dostalo ze státního rozpočtu, to bylo za vašich časů, 115 milionů a v roce 2019, za našich časů, už to bylo 132 a opakovaně jste se rekonstrukce odmítli účastnit jako město. Ani korunu jste nechtěli dát. Ani na provoz! Nic zkrátka. Takže já jako žasnu, jak si vůbec dovolujete tady tohle říkat. Jo? My jsme s tím strávili x času, já jsem tam byl opakovaně, vy o tom stále mluvíte, jak ten váš senátor bývalej, Valenta, nic jste s tím neudělali. Ano. A můžu znovu zopakovat, kdyby nebylo mě, tak v životě se s tím nic nestane. A to, že tam bude Muzeum totality, ano, můžou všichni poděkovat hlavně Babišovi, který to prosadil. Stejně jako Císařské lázně a další věci. Můžu vám dát celý seznam. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP