(15.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan premiér má zájem odpovědět. Prosím.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Vy mi dáváte dotazy, které nejsou v mé kompetenci, já tady mám samozřejmě podklad, a konečně byste měli říct, co vlastně chcete.

Podle pana Havlíčka Piráti a STAN torpédují bezproblémový zákon o výkupu elektřiny, který nám má zajistit levnou energii v dalších generacích z nového zdroje. - Takže vy nechcete pro lidi levnou energii.

Míchají dohromady všechno možné a zjevně jádro nechtějí. - Tak co chcete? Ruský plyn? Nebo co chcete tedy? Tak si řekněte.

Takže ten zákon se protlačil do třetího čtení, ano, účinnost se posouvá o další měsíce, tím pádem se posouvají notifikace. Proč jste tomu zabránili, když tedy to chcete řešit? Já nevím, co chcete řešit. A řekl jsem, že to bude na stálém výboru pro jádro 9. 12.

A znovu opakuji, my chceme levnou elektřinu pro lidi a pro firmy, energetickou nezávislost, stabilní zdroj a bezpečnost. My jsme jasně deklarovali, a pokud vy chcete tedy, že, nevím, abyste to rozhodovali vy, nebo nevím kdo, nebo příští vláda, já osobně s tím nemám problém, ale potom jasně řekněte, že to nechcete a že se to zdrží. Potom je to vaše odpovědnost.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji a v tuto chvíli vystoupí pan místopředseda Poslanecké sněmovny s interpelací na pana premiéra, pan Vojtěch Pikal. Prosím.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji, pane předsedající, že jste mě vystřídal.

Vážený pane premiére, obracím se na vás s interpelací týkající se zákona o správě voleb a doprovodného zákona. Ministerstvo vnitra mělo finální návrhy pro připomínkování autorizovány již v říjnu minulého roku, 19. listopadu bylo toto připomínkové řízení ukončeno, dosud však nedošlo k předložení návrhu Poslanecké sněmovně, přestože to je více než rok. Doba je nepřiměřená i z důvodu, že vláda byla schopna, byť na poslední chvíli, volební zákon o zvláštních způsobech hlasování přijmout velmi rychle. Zákon o správě voleb přitom může obsahovat mechanismy, které systematicky zajistí vhodný průběh voleb i v podobných krizových situacích, a to bez nutnosti přijímání specializovaných jednorázových zákonných úprav.

Dle odpovědi místopředsedy vlády Hamáčka ze dne 18. 11. tohoto roku na moji dřívější interpelaci v téže věci Ministerstvo vnitra neustoupilo od svého zájmu digitalizovat některé procesy při přípravě voleb a zpřístupnit volby veřejnosti a kandidujícím subjektům. Reformu hodlá stále prosazovat a my bychom v tomto chtěli pana místopředsedu podpořit.

Z jakého důvodu nebyl volební kodex dosud zařazen na program vlády a kdy jej vláda projedná? Prosadíte jeho zařazení na program vlády? To jsou moje otázky. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji a poprosím pana premiéra od odpověď. Prosím, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: No, tak ano, je pravda, Ministerstvo vnitra to připravilo. A proč to nebylo na vládě? No protože to nebylo na koaliční radě. Tak když to bude na koaliční radě projednáno, tak to dáme na vládu.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan místopředseda má zájem položit doplňující dotaz?

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji za krátkou a jasnou odpověď. Ještě bych se chtěl zeptat, na koho se mám obrátit, aby to tedy bylo zařazeno na tu koaliční radu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: No vy jste se obrátil na mě, tak já to nějak předám. Ale koalice dneska má jiné priority, ale určitě na příští koalici, když to pan Hamáček zařadí, tak to tam bude.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Další poslanec v pořadí, s interpelací vystoupí pan poslanec Tomáš Martínek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Tomáš Martínek: Děkuji. Vážený pane premiére, na úterní tiskové konferenci při komentování pirátského návrhu na zrušení daňové výjimky u prodeje cenných papírů přesahujících příjem 20 milionů korun za rok jste obdobně jako dnes ve vašem iDNES útočil na Piráty s nesmyslnými přirovnáními, která by spíše seděla na spolupracovníka StB. Přitom zrušení této daňové výjimky, které jsme poprvé předložili již v dubnu 2019 a stále čeká na řádné projednání, je inspirováno většinou vyspělých zemí světa včetně sousedního Rakouska či Německa.

Chcete tedy říci, že Rakousko nebo Německo je na tom podobně jako Česko v únoru 1948? Ono se v Rakousku či Německu podnikatelům nedaří? Proč mají lidé z práce odvádět celkově zhruba 45 procent příjmů, zatímco miliardáři ani korunu? Proto se vás chci zeptat, proč kritizujete návrh, pro který hlasovalo hnutí ANO? Není to tím, že jste nyní zjistil, že byste sám nemohl uplatnit tuto daňovou výjimku a musel začít odvádět také nějaké daně jako fyzická osoba? Proč se nyní vyjadřujete proti přání prezidenta Miloše Zemana, který chce daňové výjimky rušit? Proč hnutí ANO s pomocí SPD a ODS zvýšilo ještě navíc sazbu nezdanění kapitálových příjmů z 15 procent, jak předkládal Mikuláš Ferjenčík, na konečných až 23 procent? Chápu požadavek na legislativní úpravy návrhu, například aby daň nebyla tak vysoká, jak to zvýšilo hnutí ANO. To lze nyní provést v Senátu.

Děkuji za odpověď.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji a prosím pana premiéra o odpověď.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuju za slovo. Já jsem strašně rád, že jste to navrhli, aspoň víme, o co jde, ne? Vy jste extrémní levice. Vy jste ti neomarxisti, kteří zjišťovali v Praze, jestli náhodou někdo nemá nějakej velkej byt. Když má velkej, tak ho zdaníme. A potom co přijde? Sharování? To se tak kdysi za starých časů říkalo znárodnění.

Váš problém je, že váš stínový ministr financí tomu vůbec nerozumí. Tohle je váš sponzor. Víte, kdo to je? To je pan Bárta. (Ukazuje foto. Ten nabízí každé straně proti Babišovi pět milionů. On řekl na Twitteru, že on to vymyslel. On, který vycashoval dvě miliardy bez daně samozřejmě. Tak teď to navrhuje, aby všichni startupisti a všichni spinoffisti, abyste zkrátka vyhnali všechny investory z České republiky.

A co bylo zajímavé, že jste dostali strašnou nakládačku. Ale od všech. (Bere si podklady.) Tady máte: Pirátské choutky míří na nezdaněné příjmy z prodeje akcií, hrozí odliv investorů či arbitráže - píšou. Dokonce tady i bakalovci vám naložili, kteří vás stále podporují, ne? Viděl jste ty titulky všechny, co byly? Střílíme se do nohy. Investoři, ekonomové kritizují zdanění prodeje akcií, podílů. Nečetl jste to? Tady. Bakalovci. Pirátská pravidla prodeje cenných papírů jsou opravdu pirátská. Četl jste to? Unisono. Já neříkám nic. Pirátské zdanění kapitálu odradí lidi od podnikání - tvrdí zakladatel Socialbakers Jan Řežáb. Takže ten, který vám poradil, protože váš stínový ministr financí samozřejmě tomu nerozumí, nemá na to ani vzdělání, a pak se nato ještě přiznal, takže to je absolutně útok, útok na podnikání.

Já vám tady přečtu z Facebooku. Nevím, kdo je to. Bajza (nesroz.). Pan Ferjenčík podal návrh, aby se dlouhodobě držené cenné papíry při prodeji zdaňovaly 23 procent. Návrh prošel a je v Senátu společně se zrušením superhrubé mzdy a zvýšením daňového paušálu. Co Pirátů návrh bude znamenat v praxi? Budete se celý život dřít ve vlastní firmě, kterou často vybudujete od nuly. Nemáte nástupce, nebo děti se chtějí živit něčím jiným, nebo prostě jste něco dokázal a chcete si odpočinout nebo zkusit něco jiného. Tedy rozhodnete se firmu prodat. Dosud platí, že prodej není zdaňován. Ale proč by si Piráti neuloupili z cizího? Tak majiteli, zaplať. Ještě někdo pochybuje, že tento spolek je levičácký a bude jen z lidí ždímat jejich peníze, jakmile se pohnou? Podle známého pravidla, když se to hýbe, tak je to třeba zdanit. A když se to ještě hýbe, tak se má daň zvýšit. Tak to je váš přístup pro podnikatele. A když se to přestane hýbat, budeme to dotovat. Takže takový dotaz na Piráty. Jak jste se zasloužili o to, že někdo budoval svou prací a znalostí firmu, že teď chcete na prodeji parazitovat? - Tady píše ten pán. - Moje odpověď je, že nijak. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP