(14.40 hodin)

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážený pane premiére, já si dovolím navázat na svou předchozí interpelaci na vás z letošního podzimu a ta se týkala toho, že vaše vláda za tři roky své existence nepředložila dosud svůj plán a představu důchodové reformy, přestože jde o závazek obsažený ve vládním programovém prohlášení na jednom z předních míst. Tehdy jsem se vás ptala, zda ještě vůbec v rámci vašeho volebního období takovou reformu předložíte a případně kdy. Odpověděl jste mimo jiné v tom smyslu, že reformu výdajové stránky důchodů umí dělat každý, ale že problémem jsou chybějící příjmy a že důchodovou reformu už pravděpodobně vaše vláda předložit nestihne a že s důchodovou reformou asi budeme muset počkat na příští sněmovnu.

Minulý týden byl veřejně prezentován návrh, který byl nazván důchodovou reformou. Vážený pane premiére, jak tento předložený návrh hodnotíte vy osobně? Jde podle vás o důchodovou reformu ve smyslu programového prohlášení vaší vlády? A jaký bude další osud tohoto návrhu, má vaší podporu? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A prosím pana premiéra o odpověď na přednesenou interpelaci.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Víte, paní poslankyně, můj problém je, že já říkám to, co si myslím, a říkám pravdu. A včera mi to vyčetli i moji kolegové, že i ten můj projev byl vlastně takový nepolitický, že nemluvím jak politici. Já mluvím tak, jak to myslím, mluvím pravdivě a mluvím stejně tady nebo někde jinde. A řekl jsem na to svůj názor. A v podstatě důchodová reforma, o tom se mluví tady třicet let. A byly na to komise a v podstatě to nedopadlo, protože zkrátka na důchodovou reformu je skutečně potřeba dohoda všech parlamentních stran a hnutí.

A samozřejmě paní ministryně Maláčová na to vytvořila důchodovou komisi, tam bylo asi, nevím kolik, 45 lidí, a to řešili. A v podstatě teď vlastně bylo oznámeno, že důchodová komise předložila do mezirezortu 11. 12. návrh důchodové reformy. To mezirezortní řízení končí 13. ledna, takže uvidíme, jak se k tomu postaví jednotlivá ministerstva.

A pro mě bylo prioritní to, že jsme našim důchodcům pomohli, že jsme jim navýšili o tolik důchody jako nikdy, že jsme jim dali ty slevy na jízdné. To se plno lidem nelíbí, že jsme jim dali teď před Vánoci pět tisíc kvůli tomu, abychom ji vylepšili životní situaci vzhledem k nárůstu životních nákladů. Takže my pro ty důchodce, já se angažuji. Já myslím, že si pamatují, jak to bylo za našich předchůdců. A splníme to, co jsme řekli, že určitě průměrný důchod bude podstatně vyšší příští rok než 15 tisíc, to byl náš závazek. Takže my v reálu ty důchodce podporujeme.

No a samozřejmě ta důchodová reforma, ano, ono je velice jednoduché najít a jako říct ty výdaje. A já myslím, že i vaše strana říká minimální důchod atd. No horší je to s těmi příjmy a tam je vlastně pes zakopaný. Takže uvidíme po mezirezortu, co z toho návrhu, já ho neznám do detailu, ale pokud chceme řešit důchody nějakým dramatickým navýšením daní a navýšením hlavně daní u zaměstnanců a odvodů, tak samozřejmě to byl ten problém, o kterém jsme dvakrát jednali na koalici. Jednali jsme i s předsedkyní té komise paní Nerudovou 4. února na Úřadě vlády.

Takže se tomu věnujeme, ale klademe jednoduché otázky, na které nedostáváme odpovědi. Tak uvidíme v rámci toho mezirezortu, co kolegové vlastně k tomu řeknou, a samozřejmě se s tím budeme zabývat dál.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Paní poslankyně má zájem o doplňující dotaz. Prosím.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Já vám děkuji, pane premiére, ale přesto jste mi na mé otázky zcela neodpověděl. Já jsem ráda, že jsme tento rok přidali důchodcům pět tisíc korun, protože spousta důchodů je pod hranicí deseti tisíc, což je naprosto katastrofální v dnešní době.

Ale já jako mladší ročník se chci podívat i na budoucnost. A chci, abychom měli jasno, co bude za deset, za dvacet, za třicet let. Vy jste tady ve vládě už tři roky a doposud se vlastně nic nestalo. Teď je tady nějaký návrh na stole a já se chci zeptat, jaký je váš osobní názor na tento návrh. A jaká je vaše osobní představa o důchodové reformě? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Prosím pana premiéra o odpověď na doplňující dotaz.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Tak jenom zopakuji to, že na rozdíl od těch, kteří mluví o té reformě a říkají, co všechno udělají pro ty důchodce, a neudělali nic, tak já pro ně dělám. A i to jízdné, ta sleva, to je hned na první straně našeho programového prohlášení vlády. A my jsme ještě jako menšinová vláda hnutí ANO v roce 2018 navýšili důchody o devět set, a opakovaně o devět set. A ještě jsme dali i tisíc korun důchodcům nad, myslím, 85 let. Takže snižovali jsme i DPH na léky a příspěvek na léky atd. Já myslím, že děláme konkrétní kroky ve prospěch důchodců.

A samozřejmě uvidíme, co je v tom návrhu. Ale pokud já mám mluvit za sebe, tak velice stručně, na důchodech se musí podílet zaměstnavatel, stát a zaměstnanec nějakým způsobem. Ale samozřejmě na to je potřeba mít nějakou dohodu, protože pokud děláme kvazireformu, tak to je na strašně dlouhé období, takže měli by s tím souhlasit všichni. A tam uvidíme, jak to dopadne s tím návrhem. Já neznám detaily, já jsem jenom v tisku viděl, ani jsem to nečetl, jaké jsou návrhy. Ty návrhy jsou fajn. Otázka je, jestli mají finanční krytí. A tam já nemám informace. A mám obavu jenom, že to finanční krytí bude mít negativní dopad pro všechny zaměstnance. Pro všechny. Takže uvidíme, jaký je ten návrh, a určitě budeme ještě o tom diskutovat dlouze.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Tak děkuji. Nyní paní poslankyně Kovářová bude interpelovat ve věci očkování bez plánu. Prosím.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Vážený pane premiére, před několika dny jste očkování označil jako jediný konec covidové traumy. Nechal jste se také slyšet, že to nejdůležitější, co vlastně řeším, včera, ráno, dnes, je očkování. Proto je pro mě s podivem, když uvážím, kolik sil v této záležitosti dle svých slov věnujete, že je vláda s vypracováním očkovací strategie tolik pozadu a že zatímco sousední Německo už má touto dobou vypracovaný precizní detailní scénář, který obsahuje informace o tom, jakým způsobem kdo, a dokonce i kde se bude očkovat, má postavená speciální centra, vyčlenilo vyškolený specializovaný personál, který bude očkování provádět, a stanovilo přesné datum, od něhož se rozjede plošné očkování, Česká republika žádný přesný logistický plán nemá. A ačkoliv by podle nedávného vyjádření vládního koordinátora pro vakcinační strategii měla první várka vakcíny dorazit 28. 12., dle vašich slov snad někdy po Vánocích, nevím, my přesně nevíme, co s ní uděláme.

Pojďme si nalít čistého vína. Vláda v oblasti očkování naprosto selhala. S tříměsíčním zpožděním oproti jiným evropských státům začíná psát nějaký obecný plán, který snad v dohledné době dokončí, a vy, pane premiére, se namísto aktivní práce na strategii rozkřikujete v kritice propagačního letáku Ministerstva zdravotnictví.

Proto se vás, pane premiére, ptám, jak bude vypadat vakcinační strategie České republiky. A prosím, nekrmte nás obecnými informacemi o tom, že budeme očkovat důchodce, lékaře a sestřičky. Já se ptám konkrétně, kdy, koho a jak budeme očkovat a kdy bude Česká republika proočkovaná. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A prosím pana premiéra o odpověď. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP