(19.00 hodin)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Také děkuji. Vystoupí pan poslanec Václav Klaus. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Václav Klaus: Trikolóra již potřetí, dámy a pánové, nepodpoří prodlužování nouzového stavu, ale já dnes vystoupím trošku jinak než většina mých kolegů.

Mě úplně nejvíce fascinuje pýcha členů vlády. Pan premiér, pan Hamáček, pan ministr - my jsme zastavili něco. Kdyby to byla pravda, tak to se stejnou logikou v srpnu zase spustili, nebo teď snížili a pak zase zvýšili. To je matematicky logické. Nebo je to tak, že když počet nakažených klesne, tak je to zásluha vlády, a když vzroste, tak je to proto, že nějaký pán v hospodě pil ve 20.04 hodin pivo, říkali panu ministrovi. Čili tohle prostě není pravda, že by vláda jakkoli vědecky řídila průběh epidemie populací. Není to pravda. Je to virová nemoc, šíří se nějakými aerosolovými částečkami atd., to by nám tady řekli přítomní lékaři, ale vaše pýcha, že vy to jako celé ovládáte, prostě není pravdivá. Vláda netuší, jaká opatření přináší jaké - a některá opatření, zda vůbec - pozitivní efekty. Nefunguje chytrá karanténa, nefungoval semafor, to byl spíše takový stroboskop, a systém PES ani sama vláda nedodržuje. Teď jsme podle všeho ve čtyřce, ale jsme ve trojce.

Další věc, která je jasná, pane ministře, vláda nedokáže prognózovat vývoj epidemie. Já nevěřím, že když jste před čtyřmi dny rozvolňovali, že jste věděli, že se to zase jako navrátí a teď to budete zpřísňovat. Určitě jste si mysleli, že to bude klesat nadále. Čili není žádná pravda, že vy víte, jak se ta epidemie bude vyvíjet.

Vaše opatření mají z drtivé většiny politický charakter. Zakázat velká nákupní centra před Vánocemi se vám nechce, ale z politických, nikoliv epidemiologických důvodů. Zakázat lyžařům lyžovat, přestože jste mi ještě ve čtvrtek sliboval opak, to se vám chce, protože většina lyžařů nejsou voliči ANO nebo ČSSD, takže to je v pořádku. Zlikvidovat velké nadnárodní řetězce vláda nechce, ale zlikvidovat drobné obchody a živnostníky a hospodské - ti také moc nevolí ANO a ČSSD - to se jakoby chce.

Trikolóra tento mix politiky a rádoby odborných opatření odmítá. Prosazujeme politiku podobnou Švédsku, Švýcarsku, Finsku či Dánsku. Nejsou všechny země, jak tady neustále tvrdíte, ve stavu nějakého třikrát přísnějšího lockdownu, než je Česká republika. Afrika nedělá vůbec nic, nečetl jsem, že by tam vymírala populace po milionech. Skandinávské země i Švýcarsko mají daleko zdrženlivější míru opatření. Švédové mají nyní třetinu pacientů ve vážném stavu oproti České republice a čísla jim klesají oproti katastrofickým prognózám, které jim někteří věštili. Švýcaři zaznamenali stejný pokles nakažených jako Česká republika bez drakonických opatření a mají asi o 40 % méně mrtvých. Čili není pravda, že ta cesta, kterou vy jdete, je ta jediná možná, jediná jakoby vědecky opřená.

Vaše vládní opatření stojí miliardy korun denně a likvidujete lidi a celé rodiny ekonomicky po tisících.

Nouzový stav má smysl, pokud bude činorodý. Příprava vakcíny, ochrana seniorů, posílání vysokoškoláků a úředníků do pečováků, nemocnic, trasovacích center, já nevím, zkrátka mobilizace země na překonání těžké situace, nikoliv likvidace části společnosti, umrtvování a ponechání veškerého úsilí na pár stovkách statečných lékařů a sester.

Vaše nějaká kolektivní nenávist zrovna k hospodským mě fascinuje. Když se podíváme na čísla, tak jsem četl, že policie provedla 30 tisíc kontrol za poslední dva dny a našla 96 porušení krizových opatření, nikoliv jednotlivců, nějakých lidí, co neměli roušku, ale restaurace. Já jsem to spočítal, to jsou 3 promile. To vede dokonce k tomu, že někteří členové vlády jako pan Zaorálek navrhují brát hospodské preventivně do vazby, což tady nebylo od roku 1988, možná ještě 1989 to používali.

Zkrátka a dobře, vy tu epidemii neřídíte, nemyslete si to. Já chápu, že to svádí, že se cítíte důležitě, je to velká odpovědnost. Já se tomu nechci jakoby vysmívat, já to chápu, že je to velice těžké, ale nemějte pocit, že na vašich rozhodnutích závisí, jak ta epidemie bude procházet dál. Buď ještě bude akcelerovat, nebo se zmenší. Vždyť to přece nemůžete tušit a nevíte nic o tom, jaká vaše opatření přinášejí přesně efekt. A výsledky různých zemí nejsou jednoznačné.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Dobrý večer všem. Budeme pokračovat. Poslanec Bendl je přihlášen v obecné rozpravě, poté pan poslanec Volný. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Petr Bendl: Pane premiére, pane předsedající, kolegyně, kolegové, já se pokusím neopakovat, co tady už zaznělo. Jen tolik, že já patřím k těm, kteří nejsou připraveni podpořit další pokračování nouzového stavu, mimo jiné také proto, že jsme tady opakovaně říkali, že přece dáváme bianko šek na opatření, kde se potom sami divíme tomu, co vláda nakonec vyhlásila. Pan ministr, a to kvituji, tady dnes sebekriticky přiznal, že přijatá opatření nefungovala. To, co zůstává otázkou, je odpovědět si proč. Toho tady moc nezaznělo. Myslím si, že to je klíčové o tom, co máme dělat, tak si musíme odpovědět, proč nefungovala. Asi se to ještě, nebo podle slov odborníků se to netýká té vlny, čemu vy říkáte rozvolňování, já tomu říkám často menší koncentrace, nebo nucení lidí, nebo řeknu nabádání lidí k tomu, aby se nemuseli srocovat k čekání na úřadech, případně aby si mohli koupit věci místo ve velkém obchoďáku také v malém nebo menším obchodě.

Nepatřím, a to tady musím říct - tady všichni říkají, že se nechají očkovat. Já nepatřím k těm, kdo se nechá očkovat, jednak proto, že mám obavu z vedlejších účinků, a jednak proto, že mám obavu z toho, jestli opravdu v okamžiku, kdy se to spustí, se na ty, kteří jsou potřební, že se na ně opravdu dostane. Dneska nás přesvědčujete, že se na ně dostane. Uvidíme. V lednu, v únoru si povíme. Já pevně věřím, že to tak bude, nebo přeju si to, ale vzhledem k tomu, co se tady dělo za poslední měsíce, mám vážné obavy, že to zvládnete. Moc bych si to přál.

Moc bych si také přál, abyste mě nenutili nechat se očkovat, abyste to nechali na mně samotném, protože mé zdraví je můj majetek a ne majetek někoho jiného. A využít to právo nechat se neočkovat a nepodmiňovat tím žádné úkony, které stát bude vyžadovat, si myslím, že je také správné. V čase se uvidí, ale jak říkám, nepatřím k těm, komu bych chtěl svěřit povinnost, aby mě ministr Hamáček někde naháněl s tím, že mě povinně někde naočkují. To, doufám, Poslanecká sněmovna nedopustí. Všichni většinou tady mluví o dobrovolném očkování. Doufám, že u toho také zůstane, přestože jsme většinově, nebo Poslanecká sněmovna, já nikoliv, odmítli to explicitní vyjmenování v zákoně minulý týden, když se o tom hlasovalo, neprošlo to asi o jeden hlas, tuším, explicitně říci, že to bude nepovinné a ani to stát nebude nikomu ničím podmiňovat. Jestli to udělají jiné státy kolem nás a budou podmiňovat to, že naši občané budou moci vycestovat pouze tehdy, budou-li očkováni, na to oni mají právo stejně jako my jako Česká republika máme právo říci těm, co cestují k nám, jestli a jak se mají chovat v případě ochranou před covidem.

Co bych se chtěl zeptat pana ministra, je to podle mě důležité. Všichni tady skloňují, jak jsou zdravotníci unavení, jak jsou už vlastně opravdu někdy na dně svých sil, hodně riskují, po první vlně dostali zdravotníci odměnu, mimořádnou, kterou stát vyřešil a skrze zřizovatele nemocnic ti lidé odměnu dostali. Chci se zeptat, zdali to platí i pro druhou vlnu a kdy se tak stane. Neboť na těch nemocnicích krajských - teď mluvím o Středočeském kraji - těm lidem sice slibujeme, že něco snad bude, ale nevíme o tom vůbec nic. Tak bych se rád zeptal, zdali s tím Ministerstvo zdravotnictví či vláda opravdu do budoucna, řeknu krátkého budoucna, počítá, kdy se tak stane a jestli se tak stane a zdali to bude v té úrovni, jako to bylo v případě první vlny. I to rozdělení těch standardních covidových lůžek i těch specializovaných. Tak bych prosil, jestli by mohl pan ministr na toto zareagovat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP