Středa 27. ledna 2021, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Radek Vondráček)

330.
Návrh na přijetí Dodatkového protokolu mezi vládou Francouzské republiky
a vládou Nigerské republiky upravujícího status jiných než francouzských
jednotek sil "Takuba", podepsaného v Niamey dne 28. dubna 2020,
k Dohodě mezi vládou Francouzské republiky a vládou Nigerské republiky
o právním režimu zásahu francouzského vojenského personálu v Nigeru
za účelem bezpečnosti v Sahelu, podepsané v Niamey dne 25. března 2013,
a k Dohodě mezi vládou Francouzské republiky a vládou Nigerské republiky
o statusu francouzského vojenského personálu přítomného v Nigeru
v rámci francouzského zásahu za účelem bezpečnosti v Sahelu,
podepsané v Niamey dne 19. července 2013
/sněmovní tisk 1034/ - druhé čtení

Z pověření vlády za ministra obrany vystoupí paní ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Prosím.

 

Ministryně spravedlnosti ČR Marie Benešová Děkuji za slovo. Jedná se v podstatě o stejnou problematiku jako v předchozím bodě, která se tentokrát týká úpravy za účelem právního postavení příslušníků Armády České republiky vyslaných do Nigeru v rámci mnohonárodních sil Takuba za účelem boje proti terorismu. V podstatě odkazuji na to, co už jsem tady říkala v minulém materiálu. Zase se tedy jedná o vyslání našich vojáků do Mali, Nigeru a Čadu v rámci sil Takuba o síle 60 vojáků a je třeba splnit důležitou podmínku, kterou je zajištění jejich náležitého právního postavení v této zemi. Já prosím o podporu tohoto materiálu jako v předchozím bodě a o jeho schválení. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Poprosím zpravodajku zahraničního výboru, opět paní poslankyni Moniku Červíčkovou, aby odůvodnila usnesení výboru, které vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 1034/1.

 

Poslankyně Monika Červíčková: Ještě jednou děkuji za slovo.

Dámy a pánové, dovolte mi, abych vás seznámila s usnesením zahraničního výboru k tomuto tisku, který je veden pod č. 1034. Toto usnesení bylo přijato dne 18. listopadu 2020.

Po odůvodnění náměstka ministra obrany Jana Havránka, náměstka ministra zahraničních věcí Martina Povejšila, zpravodajské zprávě poslankyně Moniky Červíčkové a po rozpravě zahraniční výbor

1. doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k přijetí Dodatkového protokolu mezi vládou Francouzské republiky a vládou Nigerské republiky upravujícího status jiných než francouzských jednotek sil Takuba, podepsaného v Niamey dne 28. dubna 2020, k Dohodě mezi vládou Francouzské republiky a vládou Nigerské republiky o právním režimu zásahu francouzského vojenského personálu v Nigeru za účelem bezpečnosti v Sahelu, podepsané v Niamey dne 25. března 2013, a k Dohodě mezi vládou Francouzské republiky a vládou Nigerské republiky o statutu francouzského vojenského personálu přítomného v Nigeru v rámci francouzského zásahu za účelem bezpečnosti v Sahelu, podepsané v Niamey dne 19. července 2013";

2. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky;

3. zmocňuje zpravodajku výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podala zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru.

Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Otevírám rozpravu a hlásí se pan poslanec Foldyna. (Reakce ze sálu.) Ale písemná přihláška má přednost. Tak jestli jste domluveni gentlemansky, tak pan poslanec Foldyna a poté pan poslanec Holík.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Dámy a pánové, já jsem si vzal slovo, protože se zastavuji nad tím, že v době, kdy na náměstích a ulicích v rozporu se zákonem zoufalí lidé demonstrují, protože jejich životní situace se dostává do strašného stavu, krachují firmy, oni nevidí konec tunelu, za pár měsíců budou ty demonstrace jednou tak velké, lidé nebudou mít co do huby, tak český parlament na návrh - a já se omlouvám, že tady sedí paní ministryně spravedlnosti, kdyby tady seděl raději pan ministr obrany, hned bych to řekl raději do očí jemu - tak my tady budeme za 600 milionů posílat vojáky do Nigeru! Nespadli jsme na hlavu? Jak to řeknete těm lidem, co zkrachují jejich živnosti? Co jim řeknete? Jsou to i vaši voliči! Nejenom moji, ale i vaši. Co řeknete divadelníkům, jejichž divadla jdou do hajzlu? Co osvětlovačům -

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Pane poslanče, poprosil bych o lepší slovník v této místnosti.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Omlouvám se za slovník. Já jsem chtěl jen explicitně vyjádřit, jak to vlastně na ulici vypadá.

Jejich živnosti jdou do kopru. Nevědí, co budou dělat. Mají leasingy, mají všechno. A přestávají mít z čeho čerpat. Určitě jim nestačí ty covidy 400 korun na den. Určitě nestačí. A my jdeme do nějaké Mali s nějakými Francouzi bojovat jejich války. Já tomu vůbec nerozumím.

Máte strach z toho, že ti Malijci, ti teroristi z Mali, přijdou do České republiky? Postavte ty naše vojáky na státní hranici, jak tomu bylo dřív! Bude to levnější, bude to efektivnější. Máte strach, že přijdou do Itálie? Tak ať Itálie postaví své vojáky, ať plní to, co ze zákona plnit mají - bránit svoji zemi. Ať to brání ve Francii, ať to brání v Řecku. Pojďme bránit my svoji zemi, aby sem nejezdili nežádoucí lidé, kteří znásilňují naše děti. Například myslím tím toho nějakého běžence, který si vyskočil z vlaku u Litoměřic a zkazil život šestnáctileté holce. Dostal čtyři roky. Já bych mu dal čtyři roky! To by nerozchodil.

Takže přátelé, nebudu pro to hlasovat. Nehlasujte pro to ani vy! Jsou to i vaši voliči. Ty peníze chybějí České republice. A tyhlety naše závazky nejsou na nic. Chtěl jsem použít explicitnější slovo, ale protože mě pan předsedající upozornil, tak ho nepoužiji. Není to k ničemu. Hlasujme proti rozhazování peněz českých daňových poplatníků! Děkuju.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuju. Já doufám, že vás nemusím ani upozorňovat, že to je tak nějak samo sebou. A několik faktických poznámek - pan poslanec Hájek, připraví se pan poslanec Ondráček.

 

Poslanec Josef Hájek: Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, nechci zdržovat, ale jelikož jsem jednak místopředseda výboru pro obranu, za druhé jsem předseda parlamentní delegace v NATO, a mám tedy tím pádem možnost navštěvovat místa, o kterých tady Jarda hovořil. Byl jsem v Mali. Viděli jsme na vlastní oči, co naši vojáci dělají, a samozřejmě jsme taky diskutovali, jaký je úkol našich vojáků. Skutečně dneska díky covidu bohužel nevidíme v našich sdělovacích prostředcích, co se děje v Africe, co se děje v Sýrii, co se děje v Iráku, co se děje v Afghánistánu. Ta situace tam není lepší, naopak. Na výboru pro obranu, pokud diskutujeme tuto problematiku s odborníky z armády, jsme informováni, že situace se jednoznačně horší. A skutečně v rámci globalizace světa za mír v České republice bojujeme v Africe. Opravdu oblast Sahelu je místo, odkud se rekrutuje terorismus a odkud vede v uvozovkách dálnice do Evropy. Pokud chceme bojovat proti terorismu, pokud chceme bojovat proti migraci, opravdu musíme být ruku v ruce s našimi spojenci a nebýt slepými pasažéry, ale také přispět jednak finančně, a samozřejmě lidsky našimi vojáky. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další faktická poznámka, pan poslanec Ondráček, poté paní poslankyně Černochová.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedo. Jsem velmi rád, že slyším, že za zájmy a svobodu České republiky se bojuje v Afghánistánu, bojuje se v Mali, bojuje se v podstatě na celém světě. Ono by stačilo, abychom nepomáhali stále zažehávat nové a nové bojůvky všude různě po světě, a možná by nebylo potřeba potom vysílat české vojáky.

K panu poslanci Foldynovi. Je sice krásné, Jardo, prostřednictvím pana předsedajícího, že máme představu, že bychom mohli postavit vojáky na ochranu státních hranic. Vojáků je 26 000. Policistů je 40 000. Všech příslušníků nebo všech lidí, kteří jsou ozbrojenými bezpečnostními (nesrozumitelné), armádou, kdybychom všechny postavili na státní hranice, nejsou schopni naši státní hranici ochránit. Prostě řekněme si to, nejsme toho schopni. Vzpomeňme si, nebo si najděte, pane poslanče, Jardo, najdi si, kolik lidí sloužilo u pohraniční stráže před rokem 1989 a jak dlouhá hranice byla. Prostě nejsme toho schopni. Jestli to vláda tvrdí, tak lže. A já to říkám opakovaně. Lže. Jsme pouze schopni zabezpečit - krátkodobě zabezpečit - kontrolu státních hranic na vybraných hraničních přechodech. To je tak všechno, čeho jsme schopni. To je realita dnešní doby.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. V tuto chvíli poslední faktická poznámka, paní poslankyně Černochová.

 

Poslankyně Jana Černochová: Občas je užitečné číst si volební programy ostatních politických stran, se kterými sdílíme tuto sněmovnu. Například u kolegů z Komunistické strany Čech a Moravy jsem tam našla, že chtějí zamezit migračním vlnám pomocí preventivních akcí. Mise Takuba je přesně takovou preventivní akcí. A myslím si, že tedy náš zájem, váš zájem je naším zájmem společným.

Co se týče vystoupení pana kolegy poslance Foldyny, tak bych ho chtěla ubezpečit, že co se týče Nigeru, tak konkrétně v Nigeru ti vojáci fyzicky nebudou. Budou působit na základně v Mali. Jeden by měl být na velitelství v Čadu. Niger je tam uváděný, když si představíte tu mapu - Mali, Niger, Čad - tak Niger tam je uváděný pouze pro případ, že by mentoring probíhal na území Nigeru. Jinak tam fakticky ti vojáci nebudou.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Faktická poznámka, pan poslanec Foldyna.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Děkuju za vysvětlení kolegyni. Já si toho vážím. To je diskuze. Prosím vás, ale jde o podstatu věci. Vždyť je to úplný nesmysl. Jaký teroristi? Už jste tady viděli, ohrožuje vás tady nějaký terorista z Nigeru na babetě? Nás ohrožují teroristi, kteří mají peníze z různých zdrojů, které sem protékají přes demokratické banky, které tady jsou. Nás ohrožuje to... Ano, pan kolega říkal, máme málo vojáků. Tak to zafinancujeme, ať jich máme dost. Jedním z atributů státu je, že zajišťuje bezpečnost svých občanů. Zajišťuje bezpečnost svých občanů!

A prosím vás, na té hranici je to v současné době nesmírně nutné. To, že budeme v Nigeru mít jednoho vojáka, nebo v Nigeru ne, ale v Nigérii, a že ty síly budou v Mali... Co tam dělají? Vždyť je to směšné! Jak poznáme, že už jsme zlikvidovali ty teroristy? Kdo bude ten poslední? Já ho nepoznám, ani vy. Ale když bude na státní hranici a budou mít zakázaný vstup do schengenského prostoru a když budou pronikat schengenským prostorem, Itálií, Řeckem, a dostanou klepeta anebo je odstřelíme, když budou ohrožovat občany na životech v souladu se zákonem, tak je všechno vyřešené.

A tyhlety preventivní akce - já nemám rád slovo preventivní, já už jsem to někde slyšel, ty preventivní války... Jaký byl výsledek preventivních válek? Všichni to víme. Terorismus je důsledek toho, jakým způsobem se vměšují některé státy do života národních států, viz Tálibán a podobně. Žádný tálibánec tady na babetě nepřijel, že by vás ohrožoval v Praze. Ale přijíždějí sem obchodníci s penězma, s plnýma kuframa. Kolik miliard vydělají na těch drogách... Vy si myslíte, že o tom nikdo neví? Že to je jejich akce, že těch 90 tun přivezli v košíku s jabkama? Vždyť si z nás všichni dělají srandu.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Váš čas, pane poslanče. (Poslanec Foldyna: Děkuju, děkuju.) Tak. Na řadě je pan poslanec Holík přihlášený do rozpravy.

 

Poslanec Jaroslav Holík: Vážené kolegyně a kolegové, ještě jednou dobrý den. Jsem teď v takové nezáviděníhodné situaci, protože řada věcí už tady zazněla. Jestli dovolíte, tak prostřednictvím pana předsedajícího bych se chtěl obrátit na kolegu Hájka. Říkáte - byl jste tam. A všichni ti Nigerijci, nebo v tom Mali, oni nás tam všichni vítají? Naše vojáky? Nepřipadá vám to jako paralela s rokem 1968, kdy taky nám vojska spojeneckých armád Varšavské smlouvy přišly pomáhat? Já jsem nesouhlasil s tím krokem a nesouhlasím ani s tímto. Takže znovu tvrdím: naši vojáci by měli hlídat naše hranice. Jinak přejmenujme potom Ministerstvo obrany na Ministerstvo zahraničních misí. Pak to budu brát.

Takže znovu opakuji, ta akce je nákladná, bude to stát asi 600 milionů a za poslance klubu SPD budu hlasovat proti.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Mám zde dvě faktické poznámky. Paní poslankyně Černochová a poté pan poslanec Antonín Staněk.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane předsedo. No, možná bychom se všichni divili, pokud bychom nechali vox populi hlasovat o tom, jestli by se situace z roku 1968 mohla, nebo nemohla zopakovat, pane kolego Holíku, prostřednictvím pana předsedy Vondráčka. Víte, já už jsem to říkala jednou, takže to zopakuji. Všechny ty země, jejich governmenty, jejich vlády nebo parlamenty daly souhlas, jinak bychom to tady neměli a neprojednávali bychom to v rámci té mise, ne tedy dneska v rámci bilaterálních nebo multilaterálních smluv, ale v rámci toho nasazení, kde i podle platné Ústavy České republiky je zapotřebí souhlas 101 poslanců, který tady byl. Tolik k panu kolegovi Holíkovi.

K panu kolegovi Foldynovi. Přece pan kolega Foldyna, prostřednictvím pana předsedy Vondráčka, moc dobře ví, že není cílem zabít nejposlednějšího teroristu, ale cílem je potlačit jejich vliv v tom regionu a zabránit destabilizaci té země, která by mohla způsobit migrační vlny. To je cílem této mise. Účast našich vojáků na takovýchto zahraničních misích je určitě přínosem pro armádu, jejich výcvik, jejich zkušenosti, to jsou všechno věci, které si ti vojáci odnáší do České republiky. Proto jsme i jako Česká republika v mezinárodním společenství kladně hodnocená, přestože třeba neplníme 2 % HDP ve výdajích na obranu, ale protože skutečně máme vojáky, kteří si prošli zahraničním nasazením a mají se od nich ostatní co učit.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji za přesné dodržení času. Pan poslanec Antonín Staněk, faktická poznámka, poté pan poslanec Ondráček. (Poznámky z pléna a smích.) Máte slovo.

 

Poslanec Antonín Staněk: Děkuji, pane předsedající, za slovo. Já bych velmi rád vyslyšel slova mých kolegů, abych to tady rozsvítil a abych vám řekl, jak to tedy skutečně je. Já na rozdíl od pana kolegy Hájka jsem neměl to štěstí a necestoval jsem do Mali ani do Nigeru, abych viděl, jak to tam je, a budu spíše reagovat v takovém obecném úzu a v obecné rovině o tom, o čem zde debatujeme, a o tom, co bohužel od posledního zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky tak trochu pociťuji.

Pociťuji obavu. Pociťuji obavu z toho, co se objevuje v celé řadě myšlenek a postojů některých z nás, naprosto oprávněných, protože každý můžeme mít svůj názor na to, jaká je naše zahraniční politika a co děláme. Nicméně i ten tradiční výrok, že u Madridu bojujeme za Prahu, který kdysi v minulosti byl vyřčen a zapadl, a nakonec jsme museli krvavě zaplatit za osvobození naší země, tak si myslím, že působení zahraničních sil je opravdu preventivní. Všichni tady hovoříme o tom, že nechceme migraci. Já jsem poslední, který by vítal migranty, byť nosím roušku. Neznamená to, že když nosím roušku, vítám migranty. To je vzkaz někam jinam. Ale myslím si, že naše působení v zahraničních misích a silách je právě to preventivní působení, abychom nemuseli postavit na hranice stovky vojáků, policistů a pak střílet ty, kteří třeba zachraňují holý život, byť mnohdy mezi nimi mohou být i lidé z jiného důvodu.

Bohužel mi už vyplynul čas, chci ho dodržet. Takže podpořím a myslím si, že i klub ČSSD podpoří tento návrh.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Váš čas. Děkuji. Pan poslanec Ondráček faktická poznámka.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Já si dovolím souhlasit s paní poslankyní Janou Černochovou, že ano, jakákoli přítomnost našich vojáků v zahraničních misích nebo při jakékoli misi, při jakékoli situaci, určitě zvyšuje jejich profesionalitu. To v každém případě a vidíme to i na jiných armádách, které se podílí na některých zahraničních misích. To v každém případě ano. Ale opírat se o to, jestli naše přítomnost v dané zemi je zrovna se souhlasem té dané vlády... Víte, tam často ty země nejsou takové, abychom mohli mluvit o demokratických volbách apod. Ty režimy tam jsou kolikrát v podstatě loutkové a jsou dosazené. Takže abychom mohli úplně hovořit o legitimitě přítomnosti našich vojáků a opírat se o to, že to je zrovna schváleno tou vládou, která tam zrovna byla dosazena - a je jedno, kým byla dosazena nebo jakým způsobem se dostala k moci - to je trošku silné slovo. Podívejte se, jak je to v tom Afghánistánu. Tam sice mluvíme o nějaké legitimní vládě, kterou dosadily Spojené státy, ale jaké území má po dvaceti a více než dvaceti letech války v Afghánistánu pod kontrolou Tálibán a kolik spojenecké síly? Jsou to loutkové vlády, které prostě byly dosazeny, a já bych v tomto případě zrovna se úplně o to tak neopíral, protože situace v těchto zemích se mění velmi rychle a z mírotvorců jsou během pár dnů okupanti.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Mám zde faktickou poznámku - pan poslanec Grospič, ale mává na mě, že to je asi omyl. Tak tím pádem je to všechno. Ptám se, zda ještě někdo má zájem o vystoupení v rozpravě. Nikoho v sále nevidím. Rozpravu končím.

Zájem o závěrečné slovo, paní ministryně? Není. Já tedy zavolám kolegy. Je to dobrý nápad s tím odhlašováním. (Svolává kolegy zvukovým znamením z předsálí.) Já samozřejmě poskytnu ještě chviličku, já vidím přes otevřené dveře, že přichází ještě kolegové.

 

Budeme hlasovat o usnesení, tak jak nám bylo předloženo zahraničním výborem.

Já zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 212, přihlášeno je 89, pro 66, proti 15. Návrh byl přijat.

 

Já konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas, a končím projednání tohoto bodu. Paní ministryně, děkuji.

 

Otevírám bod

Aktualizováno 5. 3. 2021 v 14:43.




Přihlásit/registrovat se do ISP