(17.20 hodin)
(pokračuje Nacher)

Kontext číslo dvě. Pro mě je také důležité, kdo to říká, tu nějakou věc. Teď budu takový upřímný. Pokud mě s legalizací marihuany v nějaké podobě nebo dekriminalizace osloví mladý člověk s dredy, teď nechci být tady konkrétní, tak to vnímám úplně jinak, než když mě s tou samou věcí osloví člověk seniorského věku, kterému hrozí za samopěstování konopí odnětí svobody. Dámy a pánové, jsme v zemi, kde za samopěstování konopí hrozí stejný trest jako za násilný trestný čin, třeba za znásilnění.

Takže si dovolím, aby to bylo autentické, opět ocitovat dopis - dneska už podruhé, omlouvám se, nemůžu za to, že energošmejdy jsme probírali a teď máme toto - tak teď přečtu druhý dopis. Já ho hodně zkrátím, abych nebyl tak dlouhý jako kolega Novák. "Vážený pane Nachere, prosím vás o deset minut na přečtení tohoto dopisu do konce této mé osobní žádosti." Nebojte, já ho zkrátím, takže to nebude deset minut, budou to tak tři minuty. "Jelikož jen vy a vaši kolegové můžete pomoci mojí rodině a dalším, a to svými návrhy a hlasováním." Vynechávám část. "Manžel už na základní škole chytil boreliózu, která nebyla dostatečně přeléčena, na kterou zhruba o deset let zkolaboval, jelikož v těle přetrvala." Opět část vynechám, abych vás nezdržoval. A teď to přijde. "Z přírodní léčby mu pomohlo démonizované konopí. Při pravidelném užívání se cítil dobře. Byl produktivní, vyrovnaný, soustředěný. Začal pěstovat konopí v zahrádce, na 100 m2 chtěl nashromáždit větší množství květů a z nich vyrobit lék, velice účinný. Bohužel se dostal před soud. Dostal podmínečný trest. Ve své naivitě s tím, že přece nikomu neubližuje a sobě pomáhá, tedy i rodině, vysadil znovu a nyní čeká na soud. Jeho čin je charakterizován jako zvlášť závažný zločin."

Zvlášť závažný zločin! U tohoto zvlášť závažného zločinu neexistuje okradený, zbitý, podvedený, ublížený jediný člověk, ba ani nevznikla ztráta finančnímu či jinému úřadu. Z tohoto stíhání a ze spousty dalších nevyplývá nikomu žádný užitek, jen újma, spousty nervů, ztracený čas a náklady státní pokladny. V některých případech byla i smrt, protože chyběl účinný lék. Na druhou stranu nejenže neexistuje poškození z tohoto činu, ale ještě k tomu navíc existují vyléčení a stabilizovaní pacienti. Krádež, podvod, násilí, vražda, to byly vždy a jsou a budou trestné činy bez ohledu na to, zda se na ně pachateli přijde, či nikoli. Ale pěstovat konopí pro svou potřebu trestný čin nebylo, nyní je a v budoucnu být nemusí. A s přihlédnutím k tomu, že neexistuje poškozený, to jasně dokazuje, o jaké zločince v uvozovkách, kteří podle naší legislativy patří k soudu a za mříže. Bohužel ti, co mohou toto vyvrátit, i ti, co případy soudí, se nezajímají o studie a fakta okolo konopí. Konopí vypěstované na zahrádce má jiné složení než konopí pěstované indoor z černého trhu, kde jsou používané automatky, skunky, skanky - nevím, jak přesně se to čte - s vysokým obsahem THC. Konopí je na stovky druhů s různými jedinečnými vlastnostmi. Určité druhy jsou speciálně vhodné na určité nemoci. Už tady bylo řečeno: Parkinsonova nemoc, diabetes, epilepsie a podobně. Na užívání konopí dosud, na rozdíl od legálního alkoholu a tabáku, nikdo nezemřel.

Tolik zkráceně ten dopis. Já očekávám, že tento návrh bude pravděpodobně zamítnut, bude pokračovat jenom vládní novela, ke které navrhneme nějaký pozměňovací návrh řešící dekriminalizaci samopěstitelů. Ale docela by mě zajímalo a dávám otázku - pokud mi na ni odpoví, budu rád - jakým způsobem by tedy kolegové, kteří mluvili přede mnou, tuhletu věc řešili, že člověk, který si doma pěstuje pár rostlin pro léčebné účely, neobchoduje s tím a podobně, tak mu hrozí stejný trest jako za násilné trestné činy. Já to za sebe považuju za těžko akceptovatelné v roce 2021. Pokud to někomu nevadí, ok. Ale jestli máte nějakou jinou cestu, jak tuhletu část vyřešit, tak vám budu vděčný.

Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Budou následovat faktické poznámky. Nejprve pan poslanec Zdeněk Ondráček. Připraví se pan poslanec Milan Feranec. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedající. Dovolím si opravit pana poslance Nachera. Pane poslanče, prostřednictvím pana předsedajícího, já jsem o pravidelných konzumentech neřekl, že vypadají jak makak. To bych si k nikomu zde tady nedovolil, posuzovat ho podle toho, jak vypadá. Ale mluvil jsem o tom, že pravidelnou konzumací se můžete propracovat k inteligenci makaka. A řekl jsem také, že jsem záměrně nepoužil šimpanze, protože to je velmi chytré zvíře.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Nyní vystoupí pan poslanec Milan Feranec. Připraví se pan poslanec Adam Vojtěch. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Milan Feranec: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, reaguji na to, co říkal pan poslanec Nacher, respektive trošku jinak. On tady otevřel debatu o míře liberálního přístupu a méně liberálního. Ale my bychom se měli podívat i na praktické dopady tohoto zákona a mě fakt zaujal ten institut beztrestného nebo legálního bezúplatného předávání do 30 gramů. Prakticky, když dneska říkáme, že stupeň odhalení těchto činů je velmi malý, do budoucna to bude jak? Ten policajt mu bude muset prokázat, že ten dealer něco rozdával, že inkasoval a že to nebyla vrácená půjčka? Já si neumím představit, jak bych to asi řešil. S jednou dávkou budu dávat potvrzení o vrácené půjčce, jen tak mimochodem, jo?

A ještě jednu poznámku, to bezplatné rozdávání. Bezplatné rozdávání nového výrobku známe. Říká se tomu promoakce. Účel je představit nový výrobek, ať si ho začnou kupovat, a v případě návykových látek ať si na to ti zákazníci navyknou. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Adam Vojtěch. Připraví se paní poslankyně Karla Maříková. Pokračujeme ve faktických poznámkách. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Adam Vojtěch: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já také velmi stručně budu reagovat na ctěného kolegu pana poslance Patrika Nachera, prostřednictvím pana předsedajícího. Myslím si, že ten návrh, který tady projednáváme, si nezaslouží nic jiného než zamítnutí. Já ho osobně soukromě nazývám "konopí do každé rodiny", což si myslím, že je skutečně přesně to, co ten návrh způsobí.

A nemyslím si, že tady je férová argumentace. To, co tady použil pan poslanec Nacher, týkající se otázky využití konopí pro léčebné účely. To je něco úplně jiného, než řeší tento návrh, který skutečně tady legalizuje neomezené pěstování, neomezené předávání, protože tam není žádná kontrola. Ten návrh není jakkoli kontrolovatelný v rámci České republiky a to si myslím, že je zcela špatně.

Máme tady léčebné konopí, které funguje. Když se podíváme na to, jakým způsobem se jenom za loňský rok navýšil objem konopí, které bylo předepsáno pro léčebné účely, je to asi 66 kg konopí pro pacienty, zhruba 14 000 receptů, které byly předepsány. Je to čtyřnásobek oproti předchozímu roku jenom díky tomu, že tato Sněmovna - a je to dobře - schválila úhradu z veřejného zdravotního pojištění 90 %. Takže není pravdou, že pacienti, kteří potřebují konopí pro léčebné účely, kteří jsou skutečně indikováni pro tuto léčbu, tady nemají prostor, aby tuto léčbu dostali. Já to podporuji. Podporuji konopí pro léčebné účely. Ale zásadně odmítám legalizování neomezeného pěstování a skutečně dealování konopí v rámci České republiky.

Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Karla Maříková. Připraví se pan poslanec Holík.

 

Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já si také dovolím reagovat na svého předřečníka, pana poslance Nachera, prostřednictvím vás. Já bych takovému člověku doporučila, aby samozřejmě šel k lékaři a nechal si konopí předepsat, pokud mu pomáhá. Já proti tomu nic nemám, abychom využívali konopí k léčebným účelům. Ale mě překvapuje, že ta otázka přichází od vás, z vládní strany, když tady máme vládní novelu, která právě toto řeší. Víte co, každý zákon si musíte dát na misky vah a zvážit pro a proti. A bohužel u tohohle návrhu převažuje to proti.

Pan ministr tady říkal, že to bude zatížení pro zdravotní systém. Ale to bude zatížení i pro sociální systém. Já jsem tam zmiňovala jeden z nežádoucích účinků, a to je právě demotivace. Jakou tady chceme mít generaci? Která nebude chtít chodit do školy? Nebude chtít pracovat? Kdo ji bude živit? Zamysleme se nad tím, prosím vás.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Jaroslav Holík. Připraví se pan poslanec Marek Novák. Prosím, máte slovo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP