(18.10 hodin)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, od pana poslance Třešňáka prostřednictvím pana předsedajícího padl dotaz, zdali ta výběrová řízení do vedení Obecního domu nebyla ta pirátská výběrová řízení. No tak to se, vážený pane poslanče, budete muset dohodnout mezi vámi Piráty, protože já jsem pouze citoval pirátského zastupitele a vašeho politika Jaroslava Němce, který je zastupitelem na Praze 2, který řekl veřejně, že už se na to nemůže dívat, protože pirátská zastupitelka a předsedkyně pirátského klubu Magistrátu hlavního města Prahy Michaela Krausová manipulovala výběrové řízení do dozorčí rady v Obecním domě. Tak se, prosím, dohodněte mezi vámi Piráty, kdo tedy manipuluje a nemanipuluje veřejné řízení. Ale to, jakým způsobem děláte veřejné řízení, opravdu nevím. Takže já už na to ani nemůžu reagovat, to se musíte dohodnout opravdu mezi vámi, kdo manipuluje nebo porušuje zákon nebo dělá nějaké protizákonné věci, či ne. Já nevím, já pouze cituji z veřejných zdrojů, co vy sami si posíláte veřejně různé zprávy. Já bych jenom byl rád, aby se nekradlo na pražském magistrátě, aby se tam řádně hospodařilo, ale říkám, že ty priority jsou evidentně trošku jiné, tak snad to bude všechno v pořádku.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Teď dám slovo panu poslanci Brázdilovi, který asi přednese námitku k postupu předsedajícího. Prosím.

 

Poslanec Milan Brázdil: Ano, chtěl bych namítnout váš postup, protože pan kolega Dominik Feri to navrhl sám za sebe a neřekl, že by to mělo být za dva kluby, tudíž to bylo nehlasovatelné.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, pan poslanec Válek s přednostním právem jako předseda klubu. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Mea culpa, prostřednictvím pana předsedajícího pane kolego. Měl jsem to navrhnout já. Je to za klub TOP 09 a Piráti a jde o bod 47, který by bylo dobré prohlasovat a nějakým způsobem vyřešit. (Reakce ze sálu.) Pardon, 46. Já si myslím, že vždycky, když se tento návrh objeví, se velmi zkracuje diskuze, i to je to, co mě pudí to navrhnout. (Opět reakce ze sálu.) 46 a 47, to znamená skončíme po bodě 47 tak, jak to říkal Dominik Feri. Děkuji. Jestli je to teď jasné, ten návrh?

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Teď je to jasné. (Neklid v sále.) To znamená, že bychom se měli vyrovnat s předcházejícím hlasováním. Pokud je souhlas, tak bych ho prohlásil za neplatné, protože nebyly naplněny všechny okolnosti, které měly být naplněny.

 

Budeme hlasovat o novém návrhu tak, jak ho přednesl pan předseda poslaneckého klubu TOP 09, to znamená, že budeme pokračovat v jednání do té doby, než projednáme bod 47. Nikdo nenamítá, takže to tak můžeme udělat.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování pořadové číslo 164 přihlášeno 88 poslanců, pro 79, proti nikdo. Návrh jsme přijali.

 

Nyní je na řadě faktická poznámka pana poslance Třešňáka, po něm pan poslanec Feri, paní poslankyně Procházková, všechno faktické poznámky. Máte slovo.

 

Poslanec Petr Třešňák: Já se omlouvám, bude to naposled, co budu reagovat, protože ta diskuze byla úplně mimo téma. Ale já jsem vlastně chtěl panu předsedovi Okamurovi poděkovat za to, že propaguje transparentní pirátskou politiku, protože vše, co k tomu výběrovému řízení bylo, se dá dohledat v našich interních systémech, takže je vidět, že pozorně sleduje, jakým způsobem Piráti fungují. Já doufám, že to bude inspirací i pro jiné politické strany. A to výběrové řízení: ano, veřejné bylo, protože bylo zveřejněno, ale bylo to naše interní výběrové řízení, takže nikdo nemanipuloval se žádnými zakázkami ani výběrovým řízením na magistrátě. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Mezitím se odhlásili všichni s faktickou poznámkou. S přednostním právem pan místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal a potom pan předsedu klubu TOP 09. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já věřím, že ta debata už skončí, nicméně tohle je, myslím, krásný příklad toho, na čem se občas neshodneme, jestli i během rozpravy k bodu má předsedající vést k věci ty poslance a poslankyně, kteří jsou nadáni přednostním právem. Já myslím, že by měl, ale chápu, že ta diskuze je jinde. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji za tu poznámku. Já bych samozřejmě uplatnil to, co mi ukládá § 59 odst. 4, a vedl poslance k řeči, ale pan místopředseda Poslanecké sněmovny uplatnil svoje přednostní právo a podle zvyklostí ho v tom případě nechám. (Potlesk části poslanců ve střední části sálu.)

Pan předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Děkuji, pane předsedající. Prostřednictvím pana předsedajícího, přátelé, nevím, jestli víte, čemu tleskáte, protože já teď uplatním svoje přednostní právo. Dobře, ale opravdu budu stručný.

Já jsem nesmírně rád a chtěl jsem za to všem, kteří diskutovali k tomu konopí, nesmírně poděkovat. Já si jmenovitě dovolím poděkovat, prostřednictvím pana předsedajícího, Patriku Nacherovi a, prostřednictvím pana předsedajícího, Vojtěchu Adamovi, protože si myslím, byť to byly rozdílné názory, tak oba dva mě zaujaly a musím říct, že mě donutily přemýšlet, hledat si na internetu některé věci - člověk se v té problematice nevyzná. Minulý týden pro mě byl trošku depresivní, protože ve svých šedesáti letech jsem měl strach, že budu muset začít trénovat, abych se zapojil do parlamentního oktagonu. To teď nevypadá, teď snad budu jedině muset trénovat, co se týče stand-up comedy, když jsem poslouchal některá ta vystoupení.

Já nevím, jestli si uvědomujete, od čeho uběhlo patnáct let, dneska přímo na hodinu: od smrti kmotra Mrázka. Ten měl taky složky, taky je používal. Já doufám, že ta praktika se tady nebude nějak moc často objevovat, podobně jako oktagon. Já bych tím chtěl říct: vraťme se ke konopí, meritum věci je velmi jednoduché. Mnozí z vás to tady říkali.

Já si stále nejsem úplně jistý, jak budu hlasovat, ale faktem je, že problematika léčebného konopí je velmi závažná problematika. Týká se obou dvou těch směrů, o kterých jste tady mluvili. Já jsem velmi rád, že všichni z vás, co jste vystupovali, bez výjimky z jakékoliv strany, a teď si dovolím prostřednictvím pana předsedajícího, včetně pana místopředsedy Okamury, jste jasně odlišili léčebné konopí od nadužívání, zneužívání nebo jakéhokoliv používání drog, a to je správně. A teď hledejme cestu k tomu, jak toto léčebné konopí dostat k těm, kteří ho potřebují, jestli jedna z těchto cest je umožnit jim ho pěstovat. Někdo si pěstuje heřmánek, někdo si doma pěstuje jiné léčivé byliny, tak holt si někdo bude pěstovat konopí. Já si nejsem jistý, jestli je to správně, nebo špatně, já to nevím. Rád bych měl prostor to diskutovat, proto mně nepřijde úplně špatné pustit ten zákon dál, ale rozumím těm, kteří mají jasno a budou proti němu hlasovat. Ani to mě neuráží, koneckonců odhlasovali jsme už jednu variantu, kterou budeme diskutovat. Ale myslím si, že ta problematika je opravdu, opravdu nesmírně závažná.

A abych si dovolil takové malé odlehčení nakonec, doufám, že nikoho neurazím: kdyby konopí byla potravina, máme další potravinu, která by mohla naplnit tu kvótu 55 %, kdybychom to pustili na ty zahrádky. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. A nyní je do rozpravy jako poslední v tuhle chvíli přihlášený pan poslanec Tomáš Vymazal. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Tomáš Vymazal: Děkuji za slovo, pane předsedající. Tohle byl zážitek, já jsem si radši vzal s sebou vodu, protože by to mohlo být potřeba. Já už vás zkusím dlouho, kolegové a kolegyně, nezdržovat, ale přece jenom mám potřebu reprezentovat těch asi 300 000 každodenních uživatelů psychoaktivního konopí v České republice a jejich názor taky sdělit. Předem se vám samozřejmě omlouvám taky za to, že jsem si nedokázal zapsat všechna vaše tvrzení, takhle to řeknu. Mám toho čtyři stránky, a protože jsem dysgrafik, tak se tam toho nevešlo tolik, takže to zkusím vzít popořadě a uvidíme, kam se dostaneme. Ale ještě si dovolím předeslat, že já v žádném případě nezlehčuji negativní účinky užívání konopí. Sám jsem pravidelným uživatelem konopí a nějaký z těch negativních účinků na sobě pozoruji, například to vysychání v puse, co tady bylo zmíněno. Ale teď čistě pro účely argumentace to budu brát velmi stroze. (Reakce ze sálu.) Přesně tak, máte žízeň. Chápu. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP