(9.20 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Přednostní právo pan předseda Jurečka.

 

Poslanec Marian Jurečka: Já tady na to navážu. Tady pan poslanec, prostřednictvím pana předsedajícího, za hnutí ANO se tady před chvílí usmíval, když mluvil pan kolega Stanjura, že my se dožadujeme jednání. Mně přijde, že normální předseda vlády v situaci, že ví, že má několik dnů před klíčovým hlasováním o prodloužení stavu nouze, nemá hlasy pro to prodloužení, tak normální předseda vlády zvedne telefon, osloví všechny předsedy stran ve Sněmovně a řekne: Jdu se svým týmem si za vámi sednout a jdu vás požádat o to, za jakých podmínek se o tom můžeme bavit, co navrhujete vy, a budeme vést konstruktivní dialog. Když jsem viděl v neděli dopoledne, že nic takového premiér této země nedělá a že se řítíme do naprosto nekontrolovaného stavu jednání Sněmovny ve čtvrtek, tak jsem ten e-mail tedy napsal a poslal jsem mu ho.

Jestli vám to přijde, pane poslanče Feranče, prostřednictvím pana předsedajícího, vtipné, mně to tedy vtipné nepřijde! Já bych čekal, že zodpovědná vláda se bude chovat úplně jinak! Jsme v situaci, kdy tady má premiér být, protože já bych se ho dneska chtěl taky ptát třeba na to, že k nám, představitelům opozičních stran, přichází informace, že tady byla nabídka, s vysokou pravděpodobností tady byla nabídka AstraZeneca, že bychom tady mohli mít tyto vakcíny a mohlo jich být tady několik milionů v situaci, kdy nám zásadně chybí, a mě by zajímalo, jestli premiér o takové nabídce ví, jestli zase mu neskončila někde na stole, nedostala se k jeho rukou, a jak na ni reagoval nebo reagovat bude, protože my dneska, představitelé opozičních stran, zkoušíme jednat s těmito firmami a jsme připraveni za naše peníze na volební kampaň ty vakcíny případně koupit, pokud budou k mání.

A kde je premiér? Premiér letí do Řecka, kde se nedozví vůbec nic, kdy jedná o vakcíně, která není schválena pro použití v Evropské unii, a vytváří dojem v České republice před lidmi, že toto nás spasí. Tak si prosím uvědomte tu situaci, vy, koaliční vládní poslanci, v jak absurdní situaci jsme my všichni díky neschopnosti vašeho premiéra konstruktivně, normálně, lidsky, profesionálně sednout a jednat se všemi předsedy parlamentních stran. Já vám musím říct, že včera ta schůzka byla pro mě velká deziluze - sedět tam a vidět premiéra a vicepremiéra, kteří vlastně nevědí, jak strategicky chtějí postupovat, a dneska ráno čtu zprávu ČTK, že premiér dneska ráno zadal svým ministrům, aby udělali analýzu toho, co nastane, pokud o půlnoci 14. 2. se neprodlouží stav nouze. Toto je normální vyspělý stát s vládou, která ví, která neblábolí? Uvědomujete si to?

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Řádná přihláška k pořadu schůze ještě musí chviličku počkat, přednostní právo pan předseda Válek, poté pan předseda Chvojka.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Já nechci dlouze mluvit, ale rozuměl bych tomu, kdybychom byli v klidu, kdyby nouzový stav fungoval, kdyby se situace zlepšovala, ministr zdravotnictví předložil jasný plán, který se realizuje, a ten plán vede k tomu, že se nehroutí nemocnice v Chebu, že ubývá počet nakažených, že se JIP vyprazdňují a postupně se ten plán plnil. Situace je opačná. Jediný plán, který já jsem slyšel, tak je: Prosme občany, aby dodržovali pravidla, protože oni jsou ti, kteří můžou za to, že se ta situace zhoršuje, a buďme víc a víc šikanózní v nařízeních a zvyšujme pokuty. To není plán, kdy by se mně líbil, a proto si myslím, že by vláda měla tentokrát začít opravdu bez politických různých kliček diskutovat s opozicí, vtáhnout do hry všechny odborníky a začít situaci řešit. Uvědomme si, co se děje, a uvědomme si, kam to nouzový stav a vláda dotlačily. Pokud se vám to líbí, ano, tleskejte vašim prohlášením. Mně se to nelíbí.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Byl přihlášen, tuším, pan předseda Chvojka, jestli se nemýlím, s přednostním právem, poté pan Bartošek, poté pan místopředseda Filip.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo, pane předsedo. Hezké dopoledne, kolegyně, kolegové. Já se omlouvám, že přidám ještě trochu více zmatku do toho vašeho pořadu, jak ho máte napsaný. My si dovolíme navrhnout za ČSSD, pokud se ještě bavíme o pořadu schůze, jako že teď to trošku sklouzlo mimo hlasování, abychom dneska jako bod číslo jedna měli zákon o zaměstnanosti, třetí čtení, alias kurzarbeit, a poté bychom rádi hlasovali o senátní vratce, kompenzační bonus, to znamená jako bod číslo dvě. Takže bod číslo jedna kurzarbeit, bod číslo dvě kompenzační bonus. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Hlasovatelný návrh. Takže pan předseda Bartošek, poté pan místopředseda Filip, přednostní práva.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo. A teď mluvím především k vám, kolegové z hnutí ANO. To, že pan premiér nekomunikuje s opozicí, to je dlouho známá věc. Ale po dnešku jsem dospěl k názoru, že on prakticky nekomunikuje už ani s vámi. Máme před sebou dvě nejdůležitější věci, a to je hlasování o prodloužení nouzového stavu. a místo aby premiér vyjednával podporu, jestliže chce prodloužit nouzový stav, jak to, že odjel z republiky, jak to, že neprobíhají jednání, jak to, že nesháníte podporu pro to, aby byl nouzový stav prodloužen.

V tom případě, jestliže nebude prodloužen nouzový stav, vaše nečinnost a nečinnost pana premiéra uvrhne tuto zemi do chaosu, následné šíření koronakrize a případní mrtví půjdou za vámi a za vaší nečinností. A druhá věc. Včera proběhlo jednání, na kterém bylo jasně řečeno, že posuneme dál jednání kolem rozhodnutí Ústavního soudu a nového volebního zákona. Bylo jasně řečeno, že jako nosič se použije návrh zákona, který zde už dlouhou dobu leží, který předkládal Marek Výborný, ten bude dneska načten, ukončí se první čtení a po dohodě všech poslaneckých stran v Poslanecké sněmovně a ve spolupráci se Senátem se připraví pozměňovací návrh tak, abychom tuto patovou situaci vyřešili.

My jsme dnes tento návrh načetli, protože jsme pevně věřili, že dohody platí, situaci chcete řešit. Místo toho se dozvídám, že v rámci hnutí ANO tuto informaci nemáte, tím pádem se s velkou pravděpodobností situace kolem rozhodnutí Ústavního soudu a volebního zákona nezmění a nezmění se kvůli tomu, že to budete ignorovat, přestože ta dohoda padla. To znamená, že nedržíte ani dohody, které se udělaly s premiérem, že nedržíte slovo, které padne. Já vím, že řada z vás u těch jednání nebyla, to není o tom, kolegové, že bych to vyčítal vám, ale mě to mrzí, že prostě je-li to tak, že premiér tyto informace nepředává, a tím pádem paralyzuje tuto zemi, bohužel bez toho, že k tomu přistoupíte aktivně, ta situace patrně nemá řešení.

Bohužel chování pana premiéra ale padá i na vás, neřešení této situace, tak se toho stáváte součástí. Máte ve svém čele člověka, který se nestará o tuto zemi, který ji nespravuje a díky své nečinnosti uvrhne Českou republiku do velkých potíží, a celý tenhle zmar jde na vaším premiérem. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Pan místopředseda Filip, přednostní právo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážený pane předsedo, členové vlády, paní a pánové, já budu stručný, mám jenom dvě poznámky. Jedna poznámka je znovu návrh na to, abychom... tedy první návrh je jenom opakování toho návrhu, který byl již předložen, abychom dnes jednali o návrhu o bezuhlíkové ekonomice, tedy ten návrh, kterému se říká lex Dukovany, a to jako první bod dnešního jednání. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP