(9.10 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Tak děkuji. Pan předseda Jurečka s přednostním, poté pan předseda Stanjura se hlásil, takže vy jste to vzali zpět. K programu se první hlásil pan Kaňkovský, jestli je to tak, k pořadu schůze, poté pan poslanec Výborný.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Dobrý den, vážený pane předsedo, vážení členové vlády, kolegyně a kolegové, včera jsme měli pevně zařazený bod, druhé čtení sněmovního tisku 896, což je novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Jedná se o ty ZTP/P průkazky. Dá se očekávat, že to bude velmi krátký bod, zhruba na 20 minut. Chci vás požádat o pevné zařazení tohoto bodu na dnešek na odpoledne na 16.30. Je to sněmovní tisk 896 a bod 39 programu této schůze. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan poslanec Výborný.

 

Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo, pane předsedo, Já si dovolím v reakci na včerejší jednání předsedů politických stran, které inicioval pan vicepremiér Hamáček a kde vznikla dohoda na tom, že je potřeba vytvořit nosič pro novelu volebního zákona, si dovoluji navrhnout zařazení bodu číslo 209, sněmovní tisk 649, je to návrh novely zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky, na projednání v prvním čtení napevno dnes na 14.30 hodin jako první bod odpoledního jednání. Děkuji pěkně.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan předseda Kováčik.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Pane předsedo, vážená vládo, paní a pánové, dovolte mi, abych na základě dohody předsedů stran hnutí ANO a KSČM navrhl zařazení bodu 26, tisku 317, zákoník práce, na tento pátek na 12. hodinu napevno. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Viděl jsem přednostní právo - pan Stanjura. A znovu vás poprosím o dodržování klidu. Děkuji.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já tedy mluvit musím, pane předsedo, tak doufám, že mám výjimku. Já bych chtěl reagovat na slova pana předsedy Faltýnka, kdyby mi věnoval chvilku pozornosti. Já tomu rozumím, co řekl o tom, že jsme v polovičním počtu, a byl jsem to já, který včera navrhl, a jsem rád, že kolegové mě vyslyšeli, že od příště, až budeme v plném počtu celou schůzi, ale ve středu a v pátek je stejná dohoda o polovičním počtu, pane předsedo, tam není žádný rozdíl, pane předsedo, prostřednictvím pana předsedy Poslanecké sněmovny. V pátek máme také domluvený poloviční formát.

Abyste byl klidný, my jsme hlasovali u tohoto zákona pro sněmovní verzi - považujeme senátní verzi za lepší, ale pokud by neprošla, tak jsme samozřejmě připraveni podpořit sněmovní verzi. Takže tady neočekávám u sněmovní verze žádné bojové hlasování a myslím, že sněmovní verze - pokud neprojde senátní, kterou mnozí z nás považuji za lepší, pokud neprojde, tak si myslím, že projde sněmovní verze. Není naším cílem to, aby ten zákon nebyl přijat, chceme, aby byla přijata lepší verze, ale i ta sněmovní verze je prostě lepší než nic. Tak se toho nemusíte obávat, a navíc na pátek máme domluvený poloviční formát stejně jako dnes na středu.

Já myslím, že ty důvody jsou naprosto jasné, jak u toho odškodňovacího zákona, i u tohohle, zítra nás čeká důležité rozhodování a je přece důležité, aby bylo jasno, jak se Poslanecká sněmovna postaví k těm, kteří nemohou podnikat buď úplně, nebo částečně, předtím, než bude rozhodovat. Takže pokud by bylo naším cílem, aby ten zákon nebyl přijat, pane předsedo Faltýnku prostřednictvím pana předsedy Poslanecké sněmovny, tak byste měl samozřejmě pravdu. Ale garantuji vám, že pokud neprojde senátní verze, tak všechny hlasy těch, kteří mohou dnes hlasovat z Občanské demokratické strany, budou i pro tu sněmovní verzi. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Jenom upozorňuji, teď je nás 100, teď bychom ani, i kdybychom všichni hlasovali... Já jsem - vstoupím do toho - obeslal všechny poslance i předsedy poslaneckých klubů, že je tady možnost hlasovat v pátek. Udělal jsem to s předstihem, tak doufám, že vám dorazil můj e-mail. Pan předseda Faltýnek.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo. Já se moc omlouvám Zbyňkovi Stanjurovi, prostřednictvím pana předsedajícího, ale my si nerozumíme. Kdybychom se dohodli dopředu, že senátní vratka, která potřebuje 200, bude dneska, tak jsme tady ty lidi měli. A vy je tady máte všechny, protože jste s tím počítali, a neřekli jste to. Ale kdybyste řekli - kdybychom se dohodli, že to bude v pátek, tak bychom ty lidi tady měli, my jsme s tím takto počítali, že dneska, dva dny dopředu, to řeknu, tak jak jsem to učinil ráno v 9 hodin, a budeme tady ve formátu 200 v pátek v 9 hodin. Ale v tuto chvíli tady nejsme, samozřejmě nic s tím neuděláme, ale nepřipadá mi to jako fér postup.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: První se hlásil pan předseda Jurečka, poté pan předseda Stanjura, přednostní práva obojí.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Já si dovolím stručnou reakci. Včera jsme měli jako předsedové stran zhruba 3,5 hodiny jednání. Já poprosím, aby pan předseda Faltýnek, prostřednictvím pana předsedajícího, mě teď chvilku vnímal, protože tady vzniká poměrně velký komunikační šum dovnitř hnutí ANO, protože včera na tom jednání 3,5 hodiny s námi seděl premiér a váš předseda. A my jsme jasně řekli, a řekli jsme to už v úterý na tiskové konferenci, že pokud se tady má hlasovat ve čtvrtek o prodloužení stavu nouze, tak je potřeba předtím projednat dva důležité tisky, odškodňovací zákon a schválit senátní verzi kompenzačního zákona. Senátní verzi, opakuji. Senátní verzi. Toto jsme včera jasně řekli, pan premiér u toho byl, vnímal, a mě mrzí, že tady dneska není.

Dneska tady řešíme klíčové zákony pro statisíce lidí v této zemi. Teď mi volala před pěti minutami paní, která toto sleduje, plakala a říkala: Já jsem živnostník a já čekám jak na smilování, abyste už konečně schválili tu senátní verzi. Kde je premiér? On se jezdí učit nějaké inovátorské postupy do Srbska? Co se tam naučí! Už bych pochopil, kdyby letěl třeba do Izraele nebo na Tchaj-wan, tam bych pochopil, že se jezdí dívat na příklady dobré praxe, jak zvládat boj s covidem. Ale co se naučí v Srbsku?

Takže nezlobte se na mě, ale argumentovat tady s pátkem je naprosto mimo.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Další přednostní právo, pan předseda Stanjura, poté pan předseda Faltýnek. Takže pan předseda Faltýnek, přednostní právo, prosím.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuju. Tak si potom položme otázku, pane předsedo Jurečko, prostřednictvím pana předsedajícího, když jsme chtěli projednat senátní vratku, proč jste to vy a ODS včera zablokovali? Proč? Mohli jsme to mít za sebou, mohli jsme to mít schváleno, ať už sněmovní, nebo senátní verzi, a mohli jsme dneska pokračovat podle programu ve třetích čteních. Proč jste to včera zablokovali a zobstruovali? (Potlesk části poslanců.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Potleskem nepřikryjete pravdu. Pan premiér včera jednal s předsedy stran a na základě výsledků toho jednání jsme potřebovali čas k tomu, a já jsem to řekl i vám, pane předsedo Faltýnku, a řekl jsem to i panu premiérovi - pan premiér řekl, že to chápe, my jsme spolu mluvili asi o půl osmé, vy jste mu předával telefon. Já to nerad dělám, takové věci, je to prostě pravda, takže to nebyla žádná obstrukce.

My jsme v úplně absurdní situaci, vláda něco chce ve čtvrtek, nemá podporu, a opozice se dožaduje jednání. Ne vláda. Rozumíme tomu, v jaké jsme situaci? Vládě je to úplně jedno, jak to zítra dopadne! Nebýt iniciativy pana předsedy Jurečky, tak se premiér ani s šéfy stran nesejde. A dneska řeší Sputnik. No tak ať řeší Sputnik. Jak to pak asi dopadne zítra? Je mu to úplně jedno, co se děje v České republice a co bude v pátek, v sobotu, v neděli.

My se dlouhodobě snažíme pomáhat vládě, přinášíme jedno řešení za druhým a vláda jedno řešení za druhým odmítá. Pak je čtvrtek a bude tady vláda stát a říkat: My potřebujeme většinu a my ji nemáme. Jak se věnujete tomu, abychom se dohodli? Nijak! Ten náš včerejší postup byl reakcí na to 3,5hodinové jednání, to nebyl plán. Ale pokud na tom jednání něco padne, tak seriózní strany chtějí ty závěry toho jednání naplnit. A to jsme my! A vám se to nelíbí! Je to ale vaše rozhodnutí! My už nic jiného dělat nemůžeme. Pokud má být komunikace a spolupráce, tak musí být oboustranná. Ano, najednou nemáte hlasy komunistů, tak jste v úzkých, ale to je tak všechno, co pro to děláte. Nejste schopni a ochotni seriózně jednat! A to je celé. (Potlesk části poslanců.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP