(16.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru Hamáčkovi. Ještě s přednostním právem předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Pane předsedo, než vám udělím slovo, požádám Sněmovnu o klid. Vážené paní kolegyně, páni kolegové, máme před sebou náročný program schůze, prosím, aby ti, kteří chtějí hovořit, tak mohli učinit v důstojném prostředí. Pokud diskutujete jiné záležitosti, prosím v předsálí. Ještě chvilku, pane předsedo. Prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já mám dotaz na pana ministra vnitra. Nejde o to, jak se dostanu domů já, mě zajímají občané. Já jsem se dočetl včera, že snad vláda chce nasadit až 30 000 mužů a žen na kontrolu, 23 000 policistů, 5 000 vojáků, teď nevím, kolik je celníků. Tak já bych chtěl každé ráno dostat informaci, kolik kontrol se provedlo a k čemu to vlastně je, protože například v našem okrese, v našem kraji včera ti, kteří jeli za prací do Ostravy z Frýdku-Místku, tak tam byly hodinové fronty, protože aktivní policie zastavovala jedno auto za druhým. A teď bych mohl pokračovat. Neřešme, prosím, dopravu 105 poslanců tam a zpátky. Řešme problém, kdy máme statisíce zaměstnanců, kteří nepracují ve svém okrese, a vláda si vymyslela, že je každý den bude kontrolovat. Tady byl dotaz, jestli může být potvrzení na 14 dní, nebo na každý den zvlášť. A na to jsem neslyšel odpověď. Co když někdo jede na služební cestu? Je na servisu, má to na ten den, teď mu z té firmy zavolají, že druhý den má jít servisovat na jinou firmu, k jinému zákazníkovi, v jiném kraji, už se nevrací domů, a plno konkrétních věcí. Takže mě by zajímalo, kolik těch kontrol se provede a k čemu to vlastně je. 30 000 mužů a 5 000 vojáků, já to považuji za něco neuvěřitelného. Když už chceme používat armádu, tak ji použijme v nemocnicích, a ne na to, aby kontrolovala naše občany. To se na mě, milá vládo, opravdu nezlobte.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pan ministr vnitra se ještě hlásí s přednostním právem. Prosím, pane ministře.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Pane předsedo Stanjuro, při vší úctě, toto je věc na infolinku Ministerstva vnitra, a ne zasedání Poslanecké sněmovny. Jestli si tady každý vymyslíme dotaz na ministra vnitra, co máme dělat v případě, že mě někdo pošle něco někam spravovat a vracím se, tak tady budeme až do večera, a já nevím, jestli to je smyslem jednání Poslanecké sněmovny. Ale pokud si to většina přeje, tak samozřejmě si tady sedneme a budeme vymýšlet hypotetické scénáře. My jsme dali na ministerské stránky otázky a odpovědi, tam ty nejzákladnější životní situace jsou popsány. Určitě každý z nás vymyslí deset dalších, které se můžou stát, a strávíme tady příjemné odpoledne vymýšlením různých životních situací, jak na ně bude policie reagovat.

Vy jste se ptal, proč ti policisté nejsou v nemocnici. Ti policisté nejsou v nemocnici - nebo vojáci nebo další - ti tam nejsou právě proto, a stojí na těch ulicích, aby se ty nemocnice nepřeplnily. Protože ta opatření bohužel ne všichni dodržují, a já chci znovu poděkovat drtivé většině našich spoluobčanů, protože jak včera, tak dneska to probíhá bez incidentů, všechno je v pořádku. Bohužel, stejně jako máme svoje Šeberáky, stejně jako máme svoje - já už další restaurace jmenovat nebudu - tak jsou i občané, kteří prostě se baví tím, že vymýšlejí různé obezličky a tak dále, dokonce renomovaný deník iDnes tomu říkal Pasti na Hamáčkovy trolly, jak si vymýšlí, jak tu policii - jak to říct slušně - ošálit. Prostě ta opatření se kontrolovat musí, a možná by vás překvapilo, pane předsedo, prostřednictvím pana předsedy: já mám zavalený e-mail tím, kde se ti lidé ptají: U nás ještě ta hlídka nebyla, co ta policie dělá, kde je ta policie, jak to, že to nekontrolujete? Tak ono je to podle vkusu každého z nás. Někomu vadí ti policisté, někomu nevadí, ale pokud nasadíme takto drastická opatření, a děláme to proto, aby se ty špitály nepřehltily, tak je také musíme kontrolovat. Já rozumím, že vám to vadí, někomu zase vadí, že ty policisty nevidí, ale ono se to all in all nějak srovná.

Klíčové je to, a to chci znovu zdůraznit a ještě jednou poděkovat, drtivá většina lidí to dodržuje, a já mám naději, že ta opatření mohou zafungovat a splnit snad to, co si přejeme všichni. Já mám pocit, že teď se tady můžeme cvičit z toho, kdo co dělá, ale přece ten cíl je stejný - ten cíl je sundat z našich zdravotníků tu obrovskou zátěž. A můžeme tady vést debatu, a legitimní debatu, jestli to, co ta vláda udělala, vede tím směrem. A pokud má opozice pocit, že nikoli, tak může představit jiné řešení, může říct: Ne, my to nechceme po okresech, my bychom v životě republiku nezavřeli, my máme jiné řešení. Fajn, sem s ním! A můžeme se bavit, jestli je lepší, efektivnější, vymahatelnější, to je legitimní debata. Ale konstruovat tady životní situace a cvičit ministra vnitra z toho, co se stane, když pojedu na chatu, co se stane, když - od toho je infolinka Ministerstva vnitra a od toho jsou naše webové stránky. A věřte, že ti policisté se ve finále s lidmi nějak dohodnou.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Ještě s přednostním právem místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala. Pane předsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já se ještě vrátím k té otázce, kterou tady přednesl pan předseda Válek, a k odpovědi pana ministra vnitra. A na tom chci ukázat, že ono to fakt tak jasné není ani pro nás, a tím pádem ani ne pro občany. Možná to jenom já nechápu, tak mi to pan ministr určitě dokáže vysvětlit. Představme si, že my poslanci nechceme mít žádná privilegia, chceme ale vykonávat svoji práci a chceme se chovat v souladu s vládním nařízením. Vy jste řekl, že stačí průkaz poslance. Ale já tady v bodě 4, kde je výklad k výjimkám podle bodu 2.1, což je výjimka pro ústavní činitele, čtu: "Povinnost prokázat důvodnost využití této výjimky písemným potvrzením zaměstnavatele nebo orgánu, u kterého dochází k výkonu povinnosti veřejného funkcionáře nebo ústavního činitele, popřípadě pracovní smlouvou nebo zaměstnaneckým nebo obdobným průkazem, obsahují-li potřebné údaje." A teď to jde dál. To znamená, potřebné údaje, jako že tam je moje identifikace, nebo potřebné údaje, které dokazují to, co předpokládá ten začátek, to znamená, potvrzení zaměstnavatele, u kterého dochází, aby se prokázala důvodnost této výjimky? A platí můj průkaz poslance, i když jedu z jiného okresu do své poslanecké kanceláře, nebo tam musím mít čestné prohlášení? A já jenom na tomto ukazuji, a to není malichernost, když se takto díváte, jestli to je malichernost, já dostávám denně, vy možná ne, to se fakt divím, desítky dotazů od občanů, co pro ně platí, co pro ně neplatí, jak si to mají interpretovat, kam mohou, kam nemohou. A já se tady snažím ukázat, že ani mnozí z nás nechápou přesně dikci těchto nařízení. Takže stačí nám průkaz na jakýkoliv výkon funkce ústavního činitele, nebo potřebujeme čestné prohlášení, nebo potřebujeme písemné potvrzení orgánu, že potřebujeme do Prahy, do Brna, do Ostravy vykonávat svoji činnost? Jak to vlastně je? A takhle nejasné, jak to máme my, to mají občané. Proto je potřeba se o tom bavit a vyjasnit to. Já si myslím, že tady můžeme probírat nějaké zákony, které nikoho nezajímají, nikomu nic dobrého nepřinesou, ale tohle jsou věci, které občané řeší každý den. Tak bychom se jimi měli zabývat, věnovat se jim a ministr vnitra by je měl tady objasnit.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Já chápu, že kolegové mají přednostní práva, tak jim je udělím, ale přece jen máme schválený pořad a měli bychom se k němu dostat. Prosím. Tak ještě...

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já bych chtěl požádat pana ministra, aby mě správně pochopil. Já nechci cvičit ministra vnitra, opravdu ne, to jsme se nepochopili. Ty odpovědi a otázky nejsou proto nás, ale pro veřejnost. Pane ministře, popravdě řečeno, já sice v Praze nežiji, ale kde jsou v Praze okresy? Nebo v Praze neplatí přesun z okresu do okresu? Tak se zeptejte Pražanů, já se ptám svých kolegů z Prahy. Občané tomu nerozumějí. Jsou to městské části? Nebo nejsou? Ale nikdo to neřekl. Vy říkáte, nejsou. Takže Praha je okres. Přitom je Praha kraj. A současně je to statutární město. A teď bychom mohli pokračovat. A ty odpovědi nejsou pro nás a nejsou proto, abychom ukazovali, že vás tady cvičíme. To jsme se nepochopili. To fakt ne. Ale mohli jsme to tady mít a mohli jsme to tady veřejnosti... Já tedy obdivuji tu bohorovnost členů vlády, všechno je jasné. Třeba ty závodní jídelny, že! Včera vláda - ne, pane poslanče, já vím, že jste slepý příznivec vlády. Ale jak se má fungovat v tom státě -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Prosím, pane předsedo, neoslovujte kolegy přímo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: - když vláda - já jsem nikoho neoslovil, takže nemusím vaším prostřednictvím. To by mohlo některým vadit, souhlasím, omlouvám se. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP