(16.10 hodin)

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Když jsem slyšel tady svého předřečníka, tak to byla taková ta krásná ukázka: najdi mi všechny argumenty, proč říct, že něco nechceme. To znamená, nehledejme způsoby, jak dosáhnout výsledku, ale hledejme důvody, jak to odmítnout.

A na to poukážu jednu jedinou věc. Býval bych svému předřečníkovi věřil, kdyby v minulosti klub KSČM nepodpořil žádnou vyšetřovací komisi, protože ty argumenty, které pan kolega tady snesl, by se vlastně daly říct, že na každou předchozí vyšetřovací komisi, i na tu poslední, která tady byla zřízena v tomto 8. volebním období Sněmovny, a to byla vyšetřovací komise k OKD. Kdybyste byl konzistentní a kdybyste opravdu všem chtěl měřit stejným metrem a říkat ty věci argumentační úplně stejně a pasovaly by úplně stejně na OKD, a problém celé otázky OKD je mnohem složitější než možná tahle situace kolem Bečvy, tak byste tady vystoupil před sedmi lety a rozmetal byste argumentačně návrh na zřízení vyšetřovací komise k OKD. Ale vy jako komunisté jste to podpořili.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní pan poslanec Podal s faktickou poznámkou, poté pan poslanec Benešík. Prosím.

 

Poslanec Zdeněk Podal: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych chtěl reagovat na pana Ondráčka. Skutečně, není to osobní, ale snažím se zastávat zájmy rybářského svazu. Já jsem jim teď před chvilkou telefonoval a bylo mi řečeno následující: Je to nesmysl.

Za prvé, je rozdíl mezi tekoucí vodou pronajatou a je rozdíl mezi rybníkem, který si rybářský svaz koupil a je jeho majetkem. Pak se stávají účastníky takovéhoto řízení, pokud se něco vyšetří. Ale i tak říkají, v rámci - a to jsme odsud oba - v rámci východočeského územního svazu do 10 % se jim vracejí při takovýchto haváriích nějaké peníze, které ani nevyjadřují hodnotu toho, co ten rybářský svaz do toho investoval. A o tom mluvím, že dlouhodobě je tady obrovská nespravedlnost. Bavíme se o všem možném, ale ta komise co prokáže? Že se někdo provinil, rybářům se poděkuje a na shledanou. Nebylo by na čase říct, při takovýchto haváriích, když do toho vloží svoje peníze, svoji práci, aby také dostali příslušnou kompenzaci? Jako je to třeba u kormorána? Já si myslím, že už je načase to řešit. Ti lidé už toho mají dost, oni nebudou dělat donekonečna pitomce a uklízet za někoho jiného. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní pan poslanec Benešík, připraví se pan poslanec Blaha Stanislav s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji, pane místopředsedo, za slovo. Já si rozhodně nemyslím, že vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny má suplovat práci Policii ČR. Přece téměř všichni řečníci, kteří k tomu vystoupili a kteří podporují vznik takové vyšetřovací komise, jasně řekli, že jeden z hlavních důvodů je ten, abychom se do budoucna vyvarovali a minimalizovali riziko vzniku podobných havárií, a to prostě Poslanecká sněmovna udělat může.

Podle mého názoru je to jedinečná platforma, jak se podívat na to, kde jsou například systémové chyby, jak upravit legislativu. Nebo doporučení, jak upravit právní a nižší právní síly, takže to je jeden z hlavních důvodů. Prosím, toto si nepleťme, a rozhodně tady nemají tu žádnou inkvizici nebo o suplování práce policie - to v žádném případě. Já to takto nevnímám. Ale pokud se máme poučit a pokud máme minimalizovat možnost vzniku takovýchto havárií, tak s velkou pravděpodobností budeme třeba upravovat legislativu, a to je jeden z hlavních důvodů, proč tato komise by měla vzniknout, a má na to jedinečné parametry.

Také bych chtěl říct, že to srovnání Vrbětic, muničního skladu, a řeky Bečvy je trošku přitažené za vlasy. Ona ta Bečva neteče daleko od těch Vrbětic, je to taktéž u nás ve Zlínském kraji, krásném kraji, který, jak vidíte, tak je těžce zkoušený takovými katastrofami. Protože je logické, že ti policisté se do Vrbětic přece nemohli okamžitě, protože to bylo území plné výbušnin. Ale ti rybáři, kteří tahali uhynulé ryby z té vody a měli z toho zdravotní újmy, tak ti tam byli téměř okamžitě. V tom je velký rozdíl, kde se kdo jak mohl dostat a jak rychle.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní tedy pan poslanec Blaha, připraví se pan poslanec Zlesák, pak mám ještě další faktické poznámky. Prosím.

 

Poslanec Stanislav Blaha: Děkuji, pane místopředsedo. Já chci také reagovat na pana poslance Ondráčka. Pane poslanče Ondráčku, prostřednictvím pana místopředsedy, já jsem velmi pozorně poslouchal vaši argumentaci, jak to vlastně všechno nejde, jak jsme tady všichni neschopní, jak ničeho nedocílíme, ale vy jste nás vůbec neposlouchal. Kolega Benešík tady jasně pojmenoval, proč chceme vyšetřovací komisi. Nejde jenom o to, co se stalo a doposud nebylo vyšetřeno, ale také o to, co se může stát do budoucna a že se dají nastavit ty parametry jinak a lépe.

Já jsem nikdy nezpochybňoval práci policie, ale říkal jsem, že ti, kteří měli policii zajistit důkazy v té chvíli bezprostředně po havárii, prostě selhali, takže policie vaří skutečně z vody, ono je to celé o vodě. A přesvědčil jste mě o tom, že vlastně se snažíte pouze obhájit, proč to nechcete podpořit tím, jak to srovnáváte s těmi Vrběticemi. Proč tam ti vyšetřovatelé nemohli na to místo? Protože tam bylo všude plno aktivní munice. Vy byste je tam možná poslal, ale nikdo jiný by to neudělal. Takže to si uvědomte, že takovéto srovnání je úplně out.

A potom, co jste nám tady všechno řekl, to všechno podtrhla ta závěrečná věta, na to jsme čekali celou dobu. My, poslanci KSČM, to nepodpoříme, protože jsme součástí vládní koalice a jako takoví si to nemůžeme dovolit, takže to je celé. Taková argumentace tady vůbec nemusela zaznívat, protože to byly všechno zástupné důvody.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní pan poslanec Zlesák, připraví se pan poslanec Ondráček k faktické poznámce. Prosím.

 

Poslanec Radek Zlesák: Děkuji za slovo, pane předsedající. Nedalo mi to, musím reagovat. Já jsem vystudovaný vodohospodář, pracoval jsem jako vodohospodář a ekolog ve významné strojírenské firmě. Tady odborník žasne a laik se musí divit. Mnohdy tady zaznívá, že abychom se do budoucna poučili, minimalizovali vznik podobných událostí a tak dále. Já jenom pro vaší informaci. Na stránkách České inspekce životního prostředí naleznete příklady významných vodohospodářských havárií od roku 1964 do roku 2019. Kolik si myslíte, že těchto významných vodohospodářských událostí tam je? Je jich tam skoro třicet. Třicet!

To, co se stalo na Bečvě, je velmi smutné, ale to se tady stávalo i v minulosti a z toho se naše legislativa poučila, poučila se z toho Česká inspekce životního prostředí a orgány činné v trestním řízení, kterým teď chcete zasahovat do jejich práce. Jenom pro příklad. Já si ještě živě pamatuji, že na fakultě v roce 2006 došlo v Draslovce Kolín k úniku koncentrovaných kyanidových vod do řeky Labe, která způsobila úhyn minimálně 10 tun, některé prameny hovoří 30, 40 tun, a na úseku dlouhém 80 kilometrů Labe, což byla podobně srovnatelná havárie, možná o trochu menší, ale už to tu jednou bylo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan poslanec Ondráček, připraví se pan místopředseda Filip k faktickým poznámkám. Prosím.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji. Možná jsem mluvil zbytečně rychle nebo jsem nebyl dostatečně srozumitelný, omlouvám se. Pan kolega Benešík říká, že se chceme dopátrat něčeho. Pane kolego, já vycházím z návrhu usnesení. Jestli tam vidíte něco - a já jsem vám ho přečetl k bodu II a III. Jestli tam vidíte něco z toho, co jste vy teď tady říkal, prostřednictvím pana předsedajícího, abych dodržel jednací řád, tak mě na to upozorněte. Že chcete vyšetřovací komisi proto, abyste měnil legislativu nebo něco takového.

Nic takového tam v tom není, v tom usnesení. Nic takového tam v tom není. Takže... to asi nemá cenu, samozřejmě jsme každý nějak k tomu postavený. Pan kolega z ODS: KSČM není součástí vládní koalice, nemá vládní odpovědnost, toleruje ad hoc tuto vládu u konkrétních věcí, které jsou ku prospěchu občanů České republiky, ku prospěchu občanů České republiky. Vy kupčíte možná, proto jste se s vládou dohodli na pandemickém zákonu a některé další věci, takže nemusíme se o tom bavit, kdo s kým spolupracuje. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP