(20.00 hodin)
(pokračuje Arenberger)
Kdy dojde k rozšíření možnosti setkávání, kolik osob by se mohlo v dalších vlnách setkávat? Asi všichni se můžeme setkávat, jestli nám to nakáže soud, ale já doufám, že nenakáže, že to máme napsáno, a hlavně zdůvodněno tak, že to právníci pochopí.
A jak bude probíhat další spouštění registrací k očkování? To byla vlastně všeobecná otázka. Budeme postupovat s registracemi tak dlouho, dokud tady nebude takový dostatek vakcíny, že si přijdete k svému doktorovi a ten vám vakcínu píchne.
Bude se postupovat jako na Slovensku podle věkových skupin? Ano, zatím budeme postupovat především podle věkových skupin, pokud tam nebude nějaká drobná prioritní skupina, jako je třeba krizová infrastruktura a podobně.
Dojde k širšímu spouštění registrací? Kdy lze očekávat spouštění registrací pro lidi do 30 let? Platí stále to, co jsem říkal předtím.
V jakém období lze očekávat rezervaci termínu? Vy jste strašně zvídaví, ale to je stejné, jako když přijdete k doktorovi, on vám odoperuje kyčelní kloub a vy víte, že za pět dnů vás pošlou na rehabilitaci. Tak si řeknete: Dobrý, za pět dnů jdu na rehabilitaci, ale za pět dnů v tom máte infekci a zůstanete v nemocnici dalších 14 dnů. Přesně tak je to tady s tou virózou. Prostě v medicíně se nedá všechno říct u konkrétního člověka na 100 %. Vy můžete udělat nějaký průměr někde, nějaká skupina, ale co je vám platné. To je stejné, jako když v jedné vesnici člověk nevydělává nic a druhý 100 000, tak mají oba v průměru 50 000, ale to vám přece u konkrétního pacienta nepomůže.
Pro nás je samozřejmě školní docházka prioritou, takže ta by měla být ze začátku.
Jak je to se svatbami, jestli můžete pozvat víc než 15 lidí, nebo nemůžete. Platí opět to, že určitě někdy v budoucnu se to podaří.
A jak se na to dívá tady policie - o tom už jsem mluvil, že nemůže zasahovat. Myslím, že to je její problém, a určitě bude zasahovat tam, kde uvidí, že ten zásah je potřeba.
Testování ve školách, jakým způsobem bude probíhat nadále. My jsme začínali a začínáme antigenními testy, protože je to nejjednodušší. Je to nejjednodušší jak pro uživatele, tak je to nejjednodušší i pro logistiku. S PCR testem ve škole nic neuděláte, na to potřebujete mít špičkovou laboratoř, která vám to zpracuje, a od těch 400 000 žáků, kteří si strčí tyčinku do nosu, to musíte do nějaké laboratoře dovézt. To není zas tak úplně jednoduché a my nechceme rozjíždět v tomto okamžiku, třeba tento týden, systém, který by nefungoval. Takže předpokládejme, že bez antigenních testů se neobejdeme, budou a budou trvale. Určitě musíme hledat ty, které jsou nejkvalitnější, to je samozřejmě jasné, ale na druhou stranu budeme velmi přemýšlet i o PCR testech - jsou přesnější, jsou komfortnější pro děti, ale je to složitější. Mezi námi, tedy PCR test za 59 korun jsem zatím neviděl. Dovedu si představit, že tak může být drahá odběrová souprava, ale to, co probíhá v laboratoři, je v řádu stovek korun, pokud člověk má opravdu tu metodu extrémně levnou, ale někdy se to blíží i tisícovce. Ale velice rád se nechám poučit, jestli existují PCR testy za 59 korun, tak určitě je budeme používat, protože to by pak bylo prakticky stejně drahé, jako jsou ty antigenní testy, a to by bylo super. Ale počítejte do toho i tu logistiku a všechno ostatní, co je s tím spojeno.
Co se závěrečnými ročníky, kdy bude obnovení praxe ve školách, co s praktickými maturitami? Platí to, co jsem tady říkal: data ano, ale datumy ne.
Informace z hlediska vývoje epidemiologické situace. My jsme to konzultovali s Ministerstvem školství. Já jsem v kontaktu s ministrem školství víceméně několikrát denně, konzultujeme různé věci, které jsou potřeba pro naše rozhodování. Také trošku chodím do školských zařízení, abych se podíval, jestli PCR (antigenní?) testy fungují, jaké dělají těm dětem obtíže. Hned v pondělí ráno jsem navštívil v sedm hodin jednu školku tady v Praze a hovořil jsem tam s malým Péťou, který mi vysvětlil, že to antigenní testování vůbec není žádný problém, on že si ráno vyčistí zuby doma a pak si ještě ve školce vyčistí nos, že je to naprosto normální. Pak už ten PCR test je samozřejmě trošku složitější, ale já jsem zrovna narazil na ty děti, které to měly rády, byl to takový malý chemik, který si s tím hrál, a docela to bylo bez problémů, nikdo tam neplakal, nikomu netekla krev z nosu a všem ty testy fungovaly. Možná to bylo tím, že jsem tam byl jako ministr, možná že až takhle oběhnu nějaké školy, že to bude fungovat i v jiných školách.
Testování - samozřejmě, PCR je šetrné. Ptáte se, proč ve školách a školkách testujeme dvakrát týdně a v závodech pouze jednou týdně antigenními testy. Pochopitelně že dvakrát týdně je lepší, ale jsou to i dvojnásobné náklady a průmysl také k tomu má co říct. Jinak samozřejmě dvakrát týdně je bezpečnější a my našim dětem právě ve škole to bezpečí chceme zajistit a nabídnout.
Jak je to s dětmi, které mají problém s odběrem materiálu z nosu nebo z ústní dutiny a jestli jim lze, nebo nelze zajistit výuku distanční formou. Samozřejmě, když se dítě brání a nechce si z nějakých důvodů test udělat, tak ho prostě nebudeme nutit, aby to dělalo jen kvůli tomu, aby bylo ve škole. Může jít na distanční výuku, akorát za těch okolností, které jsou teď nastaveny, nemůžou mít rodiče ošetřovačku. Na druhou stranu, pokud praktický lékař pro děti napíše potvrzení, třeba konkrétně pro autistické děti, ale i z jiných důvodů, které jsou ze zdravotní indikace, že si to dítě nemůže dělat odběry materiálu, tak v tom případě je možné, že i rodiče dostanou ošetřovačku. Takže to je ošetřeno, je to v dalším mimořádném opatření, které jsme vydali, myslím že včera, a je dostupné na našich webových stránkách na ministerstvu.
Tak jak bychom měli uvažovat: testování je samozřejmě nezbytně nutné, abychom identifikovali infikované jedince. Na druhou stranu jednoznačně preferujeme investovat do očkování, protože očkování je to, co nás chrání proti virové infekci, a to je opravdu naší primární prioritou. Další prioritou je ochrana rizikových pacientů v počáteční fázi onemocnění, kdy existují dnes monoklonální protilátky, které umožňují potlačení virové infekce tak, aby nenapadla důležité orgány, třeba plíce, a aby pacient, který je rizikový, se nedostal zbytečně k hospitalizaci do nemocnice nebo nedejbože na jednotku intenzivní péče. Takže když jste rizikový pacient, určitě žádejte u svého praktického lékaře, aby vám napsal doporučení do centra, kde můžete dostat biologický lék. Je to infuze hodinu, která běží, další hodinu tam strávíte ještě v odpočívárně, odcházíte jako ambulantní pacient domů a máte obrovskou šanci, že už tu nemocnici při tomto onemocnění neuvidíte. ***