(15.40 hodin)
(pokračuje Bláha)

Jedna z věcí, která mě, když jsem sem přicházel, nejvíc trápila, byla obrovská zátěž firem a ta se bohužel nezměnila ani nezmění. To, co firmy prožívají, není jednoduché. Máme jeden milion dlužníků. Když si vezmete, kolik je zaměstnaných lidí, těch, kteří jsou dejme tomu finančně méně zdatní, tak je to minimálně jedna třetina zaměstnanců. Takže každá firma má ve svém portfoliu několik lidí, kteří jsou v exekucích nebo v insolvencích. Tito lidé nejenom že jsou byrokratickou zátěží pro firmy, protože to, co často firma podstupuje v jednání s jedním, druhým, třetím, čtvrtým, ale v nějaké sféře třeba i pětadvacátým exekutorem, protože někdo má pětadvacet exekucí a pokaždé to spravuje někdo jiný, takže to je skvělé prohlášení pro získání informací pro to, aby ten zaměstnanec se vůbec dozvěděl, jak na tom je, protože často nemá šanci to vůbec zjistit. Takže firma často plní roli toho, kdo s tím dotyčným pracuje.

Třeba teď jsem potkal před dvěma dny jednoho ze svých vedoucích pracovníků a ten mi říkal: No, tak konečně se mi povedlo tomu jednomu zaměstnanci pomoci tím, že drží jeho peníze, dohodli se, jak mu je bude vydávat, aby vůbec mohl žít, aby vůbec prošel tou exekucí zdárně. A to není to poslední. Tito zaměstnanci často přicházejí do svého zaměstnání s tím, že si jdou jenom splnit nutnost, to znamená potřebují být zaměstnaní, aby šlo sociální a zdravotní, je jim i často jedno, kolik si vydělají, protože stejně nemají šanci, i kdyby pracovali 365 dní v roce 24 hodin denně, si sáhnout na nějaké slušné živobytí.

Takže v tento okamžik ti poctiví, kteří opravdu chtějí tu půjčku splatit a pracují do roztrhání těla, v případě přednostní exekuce ještě před rokem při 25 000 hrubého jim zbylo 10 837. Myslíte, že s tím jde uživit rodina? Nelze. A ti lidé, i kdyby pracovali od rána do večera, jak jsem řekl, 365 dní v roce, tak nedostali víc. A to je ten základní kámen, proč se nám nedaří odbývat exekuce. My těm lidem nedáme šanci, aby si legální cestou vydělali normální peníze, a tím pádem je vrháme do šedé ekonomiky. Takže jestliže tady máme milion lidí v exekucích, tak si pište, že minimálně 800 000 z nich pracuje načerno, aby zabezpečili svoje rodiny, aby si vydělali na nájem, aby si vydělali na potřeby svých dětí, svých rodin.

Je to tak, že v rámci daňových úniků a samozřejmě čerpání sociálních výhod nám utíká ročně sto miliard, házíme je do koše jenom proto, že se nechceme zabývat tím, abychom změnili systémově to, jak se exekuce řeší. Díky tomu tady máme práci načerno, která je v naší republice tak vypiplaná do posledních detailů, že řada firem už i oficiálně platí tyto zaměstnance, protože díky daňové zátěži, která dneska je na práci - je to jedna z nejdražších položek - tyto firmy využívají toho, že zaměstnanci dám ofiko dvacet, deset mu dám taky ofiko, ale jinou cestou, a zdaním to raději jednadvaceti procenty než padesáti, které stojí zaměstnanec v okamžiku, kdy mu to dám jako mzdu.

Takže tady na začátku jsem říkal, že každý si zaslouží šanci, ale tím, jak přistupujeme k řešení exekucí, tu šanci ztrácíme, protože bohužel to řešíme pouze tak, že ano, tady zvýšíme nezabavitelnou částku, ano, tady někomu umožníme, že nebude moci být vymáhána ta exekuce, ano, tady změníme, že nemůže být vyžadováno větší procento z dluhu. To všechno je pozitivní, ale bohužel ti lidé pro svůj život potřebují úplně jiné peníze, než které jim zbudou po tom, co jim zabavíme to, co jim zabavit chceme. Takže věřte tomu, že většina skončí tak, že má jedno, druhé, třetí, čtvrté zaměstnání, ale hlavně takové, kdy ve státní kase neskončí ani koruna.

Takže za mě to je všechno. Doufám, že do příštích let, kdy budete v Poslanecké sněmovně, si něco z mých slov vezmete. Já jsem proto připravil celou změnu tohoto zákona, ale díky tomu, že jsem viděl, že ani mé straně, ale i ostatních není zájem o toto řešení, tak jsem si to ponechal. Mám to připravené celé, od právní kanceláře se všemi dopady zpracované, takže když budete mít v budoucnu zájem, je možnost zavést úplně jiný systém, který bude fungovat opravdu tak, abychom motivovali ty, kteří upadnou do dluhů, aby se dále nezadlužovali, aby chtěli splácet, aby si chtěli vydělat a samozřejmě, aby nemohli být zneužíváni. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vystoupení pana poslance Jiřího Bláhy vyvolalo zájem o faktické poznámky, takže pan poslanec Marek Výborný a připraví se pan poslanec Mikuláš Ferjenčík. Prosím, dvě minuty.

 

Poslanec Marek Výborný: Děkuju za slovo. Já jsem chtěl jen, vaším prostřednictvím, panu poslanci Bláhovi udělat radost. Vy jste tady na začátku svého vystoupení, pane kolego, hovořil o problematičnosti komunikace mezi zaměstnavatelem a exekutory. Už v tom návrhu, který jsme tady schválili ve Sněmovně, a stále to v tom návrhu je, je jedna část, která se právě tomuto problému věnuje. Věděli jsme o něm, je tam nastavena elektronizace tohoto postupu, měl by se výrazně zjednodušit právě tok informací mezi zaměstnavatelem a exekutorským úřadem, jenom z nějakých důvodů čistě technických tam požadovali všichni odložení účinnosti, tuším možná až dva roky, protože není jednoduché přenastavit celé ty systémy, vytvořit ty datové věty a podobně, takže bude to nějakou dobu trvat, ale toto řešeno v té novele je, nikoliv, že není. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní na faktickou poznámku pan poslanec Mikuláš Ferjenčík, připraví se paní poslankyně Kateřina Valachová a potom pan poslanec Jiří Bláha se přihlásil. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já jsem chtěl poděkovat kolegovi Bláhovi, protože má naprostou pravdu, že to, že lidem v exekucích nebo v insolvencích se často nevyplatí legálně pracovat, je obrovský problém. Státní pokladnu to stojí desítky miliard korun ročně a já doufám, že se dostaneme třeba k novele insolvenčního zákona aspoň v příštím volebním období, abychom skutečně tuhle věc prolomili, protože tady přicházíme společně skutečně o desítky miliard korun, protože statisíce lidí jsou mimo legální trh práce úplně zbytečně.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí paní poslankyně Kateřina Valachová a připraví se pan poslanec Jiří Bláha. Prosím.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Prosadili jsme nová pravidla pro oddlužení, lepší oddlužení pro seniory, lepší oddlužení pro děti a mladistvé, zákaz dětských dluhů, chráněné účty, které mají chránit mzdy, mzdy pracujících, ale také důchody důchodcům, a teď se bavíme o zásadní změnách pravidla pro exekuce. To, co tady předestřel můj předřečník, je vize, aby se absolutně změnil způsob přístupu ke splácení dluhů. Ano, mně by se to také líbilo, bylo by to jednoduché říct například: jedna třetina mzdy člověku zůstává, minimálně tolik, zbytek se exekvuje, nebo třeba dvě třetiny zůstává, jedna třetina se exekvuje, činí to tolik, akorát že to má jeden háček. Takováto změna zkrátka znamená v podstatě úplně zásadní změnu v pravidlech celého občanského soudního řádu, v podstatě ho přepsat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP