(14.40 hodin)
(pokračuje Karel Havlíček)

To, co děláme, na celé řadě těch věcí jsme se shodli přece i s vámi! Jak můžeme říct to, že cíleně vedeme tuto zemi k tomu, abychom vytvořili to nejhorší možné prostředí? Přesně ti, kteří nás kritizují dnes a denně ve smyslu toho, že poskytují dezinformace, tak tohoto pouze využijí. Toto není skutečně sjednocování společnosti tak, jak jste slíbili, jak jste deklarovali. A už vůbec to není nadstranický pohled třetího nejvyššího ústavního činitele v zemi, tak jak jsme zde slyšeli před čtrnácti dny.

Nechci zdržovat a cílem mého vystoupení není žádná obstrukce. Cílem mého vystoupení je to, abyste, prosím, paní předsedkyně Sněmovny, vystoupila a abyste prokázala to, že se skutečně jednalo o cílený záměr, fakticky sabotáž toho, co se dnes odehrává ve smyslu řešení krize. A pokud nikoliv, jinými slovy, nepotvrdíte vaše rčení nebo vaše věty, ta prosíme, abyste se nikoli vládě - nám o to nejde, my na to musíme být zvyklí - ale všem těm, které jste urazila, abyste se jim omluvila. Děkuji. (Potlesk části poslanců nalevo.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za vystoupení a další se k rozpravě přihlásila paní předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO a ministryně paní Alena Schillerová.

A omlouvá svoji nepřítomnost z dnešního jednání schůze Sněmovny pan ministr Plaga z pracovních důvodů. Paní ministryně, poslankyně, máte slovo.

 

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane předsedkyně. Dámy a pánové, jménem klubu hnutí ANO žádám o zařazení bodu týkajícího se vzniku nových poslaneckých klubů, protože jak všichni víme, je tu potenciální problém, před kterým se zavírají oči. Asi všichni známe § 77 jednacího řádu, a pokud si ho přečteme, zjistíme, že hovoří poměrně jasně. Dovolím si citovat: "Odstavec 1. Poslanci se mohou sdružovat v poslaneckých klubech, a to podle příslušnosti k politickým stranám a politickým hnutím, dále jen politická strana" - je tam legislativní zkratka - "za něž kandidovali ve volbách. Poslanci příslušející k jedné politické straně mohou vytvořit pouze jeden poslanecký klub a slučování klubů je přípustné."

Všichni víme, že ve volbách oba bloky kandidovaly společně, ale po volbách přesto každý subjekt založil svůj vlastní poslanecký klub, a to včetně Pirátské strany, která má pouze čtyři poslance. Jednací řád připouští možnost vzniku nového poslaneckého klubu bez ohledu na stranu, za kterou poslanci kandidovali, ale v takovém případě je podle odstavce druhého potřeba nejméně deseti poslanců, což Piráti také nesplňují. Odstavec druhý říká, že "v průběhu volebního období může být ustanoven nový poslanecký klub složený z poslanců příslušejících k jiné politické straně, než za jakou byli zvoleni ve volbách, nebo nový klub poslanců, kteří se v průběhu volebního období stali nezávislými poslanci. K ustavení klubu podle věty první je třeba nejméně deseti poslanců. Na takto ustanovený klub se nevztahují ustanovení § 78 odstavec 2 a 3. Klesne-li během volebního období..." a tak dále.

Víme také, že na tuto věc máme opět několik právních výkladů, které jsou často v přímém rozporu. Máme tu stanovisko sněmovní legislativy, které je nám bezesporu všem dobře známo, která daný postup považuje za legitimní. Máme tu například výklady pana Hasenkopfa, který tvrdí, že takový postup není legitimní a je v rozporu se zákonem. Četla jsem i názor právníka Zdeňka Koudelky, který je stejného názoru. Četla jsem i názor pana profesora Wintra, o který se opírá sněmovní legislativa, ale on říká - byť to připouští - tak říká: Není to jednoznačné! A není tady jednoznačná úprava, zejména myšleno odstavce pátého § 77, která by nebyla problematická.

Ale jak říkám, pohledy jsou různé, o tom není sporu. Nicméně nerada bych se dostala do situace, kdy zde bude jednací řád ohýbán tak, aby vždy vyhověl síle ve Sněmovně, a my tomu jen tak mlčky přihlíželi.

Náš klub a stejně tak mnoho občanů, kteří jistě píší i vám, se obává, aby Sněmovna nepostupovala v rozporu se zákonem, protože v takovém případě by byly úklony, které tyto kluby oficiálně činí, neplatné.

Myslím si, že věc je natolik závažná, abychom se jí věnovali a jako Sněmovna vyslovili usnesením právní názor. Vnímám to jako důležité i pro budoucí vládnoucí koalici, aby byly odstraněny pochybnosti, že její poslanecké kluby nebyly od samého počátku zřízeny v rozporu se zákonem. A jasnou odpověď si zaslouží i veřejnost, která se na nás všechny v této věci intenzivně obrací.

Žádám vás proto o zařazení bodu Legitimita vzniklých poslaneckých klubů. S tímto názvem: Legitimita vzniklých poslaneckých klubů. Nemyslím si, že by nám bod zabral hodně času, nebudeme ho chtít v žádném případě natahovat, ale myslíme si, že ten vzduch by bylo dobré vyčistit. Děkuji vám.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za přednesení návrhu. Nenavrhla jste žádné pevné zařazení, pokud jsem nezaznamenala, takže je to pouze zařazení bodu? Děkuji za upřesnění. S další se tady hlásila faktická poznámka, ale ty nejsou, protože rozprava k pořadu schůze se nekoná.

A nyní je přihlášena paní poslankyně, ministryně Dostálová, vnímám další přihlášku. Prosím, máte slovo.

 

Ministryně pro místní rozvoj ČR Klára Dostálová: Děkuji za slovo, vážená paní předsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych taky chtěla moc podpořit zařazení bodu týkajícího se zřízení poslaneckých klubů. Skutečně potvrzuji, že reakce lidí je poměrně velká, a pokud se budeme bavit o tom, že lidé očekávají důvěru v politiku, důvěru v nás politiky, tak považuji opravdu za nešťastné, aby nový start této Sněmovny probíhal tak, jak zatím probíhá. Prostě jsou tady nejasnosti - už jsme to zažili na první schůzi, když jsme se bavili o vůbec možné kandidatuře a volbě pana místopředsedy vlády Havlíčka, no a zažíváme to teď, když se podíváme na zákon o jednacím řádu, na § 77.

Jsem opravdu přesvědčena o tom, že je v zájmu nové Sněmovny, ale i v zájmu nových koalic, které takto kandidovaly do voleb, aby se tento paragraf objasnil. Znovu si dovolím ho připomenout: "K ustanovení poslaneckého klubu na začátku nového volebního období jsou oprávněni poslanci zvolení do Sněmovny za samostatně kandidující politickou stranu. K ustavení klubu podle věty první je třeba nejméně tří poslanců." Ergo z toho vyplývá, a tak, jak samozřejmě píšou jednotliví občané, že oni jsou normální lidé, kteří čtou zákony, a z toho prý jim jednoznačně vyplývá, a na to je potřeba znát odpověď, že poslanci ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN nemají dle tohoto paragrafu nárok na poslanecký klub, a to ani společně, protože koalice není politická strana, a ani každý zvlášť, protože žádná z jmenovaných stran nekandidovala samostatně. Jak tedy vyřešit tuto šlamastyku § 77 odst. 5 jednacího řádu a umožnit Sněmovně normální fungování?

Mně píší lidé, kteří se dělí na dva tábory. Jedni lidé říkají, že je potřeba ten zákon ohnout, že to není poprvé v České republice, což samozřejmě není dobrý signál. No a pak jsou tady samozřejmě ti druzí, kteří žádají, aby to řešil Ústavní soud, abychom skutečně došli k nějakému závěru, a to nejenom u pana místopředsedy vlády Havlíčka, ale samozřejmě i ohledně § 77. No a dokonce i někteří právníci, kteří se na nás obrací, říkají, že je tady řešení, je tady určité řešení, které se samozřejmě dá takto vykládat, a to tak, že politická strana je ta koalice. Ta koalice je politickou stranou, která kandidovala ve volbách. Měli jsme tedy dvě politické strany, které kandidovaly ve volbách, a to je koalice SPOLU a koalice PirSTAN. A proto tedy i dle názoru právníků by poslanecké kluby v nové Sněmovně měly být koalice SPOLU jako jeden poslanecký klub, koalice PirSTAN jako druhý poslanecký klub, pak samozřejmě třetí poslanecký klub hnutí ANO a čtvrtý SPD. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP