(Schůze zahájena ve 14.00 hodin.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 4. schůzi Poslanecké sněmovny a všechny vás na ní vítám.
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty, což už učinil pan poslanec Roman Bělor, který bude hlasovat s kartou číslo 26.
Organizační výbor Poslanecké sněmovny stanovil návrh pořadu 4. schůze dne 1. prosince tohoto roku. Pozvánka vám byla rozeslána elektronickou poštou následujícího dne.
Paní poslankyně, páni poslanci, já bych vás chtěla požádat o zmírnění hluku v sále a o klid.
O slovo mě poprosil pan předseda poslaneckého klubu hnutí STAN Jan Farský, který by chtěl přednést svůj návrh. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Jan Farský: Děkuji, paní předsedající. Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, 1. prosince letošního roku ve věku 80 let nás opustil Petr Uhl, politik, novinář, celoživotní bojovník za lidská práva, bojovník proti nesvobodě, bojovník proti totalitě, chartista. A já bych vás chtěl požádat, abychom jeho památku na začátek dnešního jednání schůze Poslanecké sněmovny uctili minutou ticha. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji, pane předsedo, a já samozřejmě tomuto návrhu ráda vyhovím. (Přítomní povstali a minutou ticha uctili památku Petra Uhla.) Děkuji.
Nyní přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslance Zdeňka Kettnera a poslance Hayata Okamuru. Má někdo jiný návrh na určení ověřovatelů této schůze?
Nikoho nevidím s návrhem, proto dám hlasovat o návrhu ověřovatelů pánů poslanců Kettnera a Hayata Okamury. Ptám se, kdo je pro? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 1 zahájené schůze bylo přihlášeno 179 poslankyň a poslanců, pro 172, proti žádný. Návrh byl přijat.
A tudíž konstatuji, že jsme ověřovateli 4. schůze Poslanecké sněmovny určili poslance Zdeňka Kettnera a poslance Hayata Okamuru.
Sděluji, že do zahájení schůze požádali o omluvení své neúčasti na jednání tito poslanci: Dražilová Lenka ze zdravotních důvodů, Kaňkovský Vít do 14.30 z pracovních důvodů, Salvetr Rudolf z pracovních důvodů, Sládeček Karel z pracovních důvodů, Wenzl Milan ze zdravotních důvodů.
Členové vlády omluvení z dnešního jednání jsou: Benešová Marie z pracovních důvodů, Kulhánek Jakub z pracovních důvodů, Toman Miroslav z pracovních důvodů, Zaorálek Lubomír z pracovních důvodů. Dále se ještě omlouvá paní ministryně Jana Maláčová, a to taktéž z pracovních důvodů.
Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 4. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Nejdříve vás seznámím s návrhem, na kterém se shodlo dnešní grémium. Grémium navrhuje zařadit do pořadu schůze nový bod, a to sněmovní dokument 139, tedy Návrh ročních odměn za činnost členů Kontrolní rady Grantové agentury České republiky, a to do bloku Zprávy, návrhy a další body. To je z mé strany vše z grémia.
A nyní poprosím, paní poslankyně a páni poslanci, abyste se k návrhu pořadu vyjádřili i vy, a o slovo už máme několik přihlášených. Jako první je přihlášen pan předseda Tomio Okamura, který má celkem tři přihlášky, a všechny tři přišly jako první, takže vás poprosím, pane předsedo, abyste je postupně uvedl. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, navrhuji jako nový mimořádný bod v programu této schůze bod s názvem Zdražování, inflace a hrozba ekonomické krize v České republice. Proticovidové restrikce jak u nás, tak ve světě uspíšily a zvýšily ekonomické hrozby. Zástupci České národní banky spolu s dalšími odborníky odhadují růst inflace v lednu na 7 %. Je před námi krize v zemědělství, rostou ceny pohonných hmot, hnojiv a dalších produktů, což se odrazí v cenách a následně odbytu.
Už dnes hlásí chovatelé prasat, že třetina z nich příští rok zkrachuje. Inflace samozřejmě bude drtit ty nejchudší, kteří žijí z paušálních příjmů, tedy důchodce, dále nízkopříjmové rodiny s dětmi a tak dále. Už dnes roste počet lidí, kteří kvůli zdražování nejsou schopni splácet své závazky, a nejde o nějaké gamblery nebo alkoholiky, ale jde o lidi, kteří pracují, ale pracují bohužel za mzdy, které už před inflací sotva stačily na důstojný život. Když už jsme u toho života, cena bydlení, která už tak je neúměrně vysoká oproti okolnímu světu, dramaticky letos vzrostla. Rostou také ceny potravin, o energiích nemluvě. Tady nás čeká šílený plán Evropské unie zvaný Zelený úděl, takzvaný Green Deal, schválený vloni i vládou Andreje Babiše v Bruselu, a ekonomické peklo, které přinese jeho aplikace.
Ano, je to tak. Babišova vláda nejprve podporuje plán Evropské unie Zelený úděl, takzvaný Green Deal, i systém obchodování s povolenkami a bez jakýchkoliv regulačních nástrojů drakonicky nechá zdražit energie pro naše občany, domácnosti a firmy. A teprve, až když se rozhoupali Poláci, dělá premiér Babiš ústní proklamace, které stejně nic neřeší, a snaží se svolat na poslední chvíli před Vánoci na zítra mimořádnou schůzi Sněmovny na snížení cen DPH energií. SPD samozřejmě podpoří jakékoliv návrhy, které zlevní lidem energii, ale ty návrhy, co předkládá vláda, nejsou systémovým zásadním řešením. Navíc například nulovou sazbu energií podle nových pravidel EU zavést nelze.
Hnutí SPD na tuto situaci jako jediná strana dlouhodobě upozorňuje. Říkáme už delší dobu, že je potřeba vystoupit ze systému obchodování s emisními povolenkami. Evropská unie ničí peněženky našich občanů a našich firem a uvrhuje lidi do energetické chudoby. Nastupující garnitura nové vládní pětikoalice také nemá žádné řešení, co se týče vyřešení zdražování. V koaliční smlouvě se zavázala, respektive v tom avizovaném programovém prohlášení, které proniklo na povrch, chtějí podporovat Green Deal a noví ministři na přímou otázku mlčí. Dokonce kandidátka na ministryni životního prostředí, Anna Hubáčková za KDU-ČSL, via facti nadále dokonce otevřeně podporuje zdražování energií. To jsme četli, to její vyjádření. To je pro SPD nepřijatelné.
Cena emisních povolenek se vyšplhala minulý týden na více než 90 euro za tunu, přičemž před rokem stála 34 euro, tedy zhruba třetinu. Přitom v roce 2014 stála emisní povolenka pouhých 6 euro. Polská vláda chystá v této věci předložit návrh na okamžité pozastavení systému Evropské unie pro obchodování s emisemi. Pokud tak Evropská unie neučiní, požádá Polsko o vystoupení ze systému. ***