(13.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, pane poslanče. Další je do diskuse v obecné rozpravě přihlášen pan poslanec Vrána. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Petr Vrána: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, dovolte, abych se dotkl tohoto tématu v souvislosti se systémovou podjatostí v rámci stavebního řízení.

Celý proces, jak je nyní rekodifikací paní Dostálové nastaven, bude transparentní, veřejný, bude on-line s digitální stopou, s možností veřejné kontroly. To je zásadní moment v boji proti korupci v této oblasti. Snížení korupčního potenciálu bude zajištěno také díky profesionalizaci úředníků stavebních úřadů, s čímž by šlo ruku v ruce zvýšení jejich platů a odstranění platových nerovností v důsledku rozpočtových změn. Snížení korupčního potenciálu nastane také díky eliminaci rizik podjatosti a koncentraci posouzení veškerých aspektů staveb a dopadů záměru v rámci jediného rozhodnutí připraveného kompetentním týmem odborně způsobilých úředníků.

Občasné tvrzení, že systémová podjatost neexistuje, je nesmysl. Našlo by se mnoho příkladů. Jsou to například největší dopravní stavby našeho státu. Je to dostavba D1 u Přerova, je to pražský okruh, nová trasa metra D nebo radlická radiála. Systémová podjatost, která často končí u soudu, má pak ve výsledku vliv na životy milionů lidí, kteří by zmíněné komunikace již dávno mohli využívat.

Samostatná podstata současného uspořádání stavební správy způsobuje rizikovost podjatosti úřadů. Zejména velké dopravní stavby dosud paralyzovala skutečnost, že o projektech rozhodují zaměstnanci obcí, které mají na výsledku stavebního řízení vlastní zájem. Tito úředníci tudíž v rámci současného systému nemohou být zcela nezávislí, přestože jim to ukládá zákon. V případě podezření z podjatosti nyní musí agendu převzít stavební úřad z jiného územního samosprávného celku. V horším případě, jak už jsem zmínil, věc končí u soudu.

Systémová podjatost komplikuje a blokuje přípravu těch nejdůležitějších staveb v republice. Například, jak již jsem zmínil, dostavbu D1 v úseku Říkovice-Přerov, kde byla konstatována podjatost Přerova, a všechna řízení včetně podkladových stanovisek proto muselo řešit statutární město Olomouc. U toho bych se rád zastavil. Děti Země poprvé napadly změnu územního rozhodnutí. Z důvodu systémové podjatosti se celá agenda přenesla do statutárního města Olomouc a tím se zdrželo celé řízení o rok a půl. V polovině roku 2021 si Děti Země připsaly další úspěch, napadly povolovací řízení asi čtyřiceti stavebních objektů, které souvisejí s plánovanou realizací posledního úseku dálnice D1. Veškerou spisovou dokumentaci tak opět museli převzít úředníci olomouckého magistrátu, protože ti přerovští, včetně primátora, jsou podle rozhodnutí Krajského úřadu Olomouckého kraje podjatí. Dovolte, abych odcitoval tajemníka našeho přerovského magistrátu: "Primátor, který se vyjadřoval ke stavbě D1, má zájem, aby byla postavena co nejrychleji. Protože je můj nadřízený, tak mě může ovlivňovat. A já jsem nadřízený a zaměstnavatel všech zaměstnanců magistrátu a mohl bych je ovlivňovat. To je v kostce systémová podjatost. Zažili jsme to při změně územního rozhodnutí, to se zdrželo rok a půl. Doufám, že teď to tak dlouho trvat nebude." To je přece úplně absurdní situace, která zdržuje celou stavbu, v tomto případě dálnice D1, ne v řádech měsíců, ale v řádech let.

Další komplikace, jak jsem hovořil s těmi klíčovými stavbami, je třeba pražský okruh a D1 směrem k Běchovicím, kde musí odvolání proti územnímu rozhodnutí řešit kvůli systémové podjatosti hlavního města Jihočeský kraj. Další strategickou stavbu, dálnici D3 ve Středočeském kraji, musí z hlediska vydání výjimek z chráněných živočichů a rostlin řešit Plzeňský kraj. Systémová podjatost ale není problém jen tam, kde není odpor proti stavbě. Tam, kde odpor existuje, se jedná už o systémový nástroj ke zdržování a komplikacím v případě stavby.

Nový stavební zákon odstraní riziko systémové podjatosti. Právě tento nový stavební zákon z pera paní poslankyně Dostálové přináší institucionální změnu, která riziko námitek systémové podjatosti eliminuje, stavební úřady přejdou pod stát a jejich úředníci do služebního poměru, což jejich nezávislost a nestrannost zajistí. Jako státní zaměstnanci, kteří budou navíc jednotně metodicky vedeni, budou skutečně nezávislí na místní správě a nedojde tak ke zbytečným průtahům, které v případě posouvání agendy pod nezávislý úřad vznikají. Systémová podjatost, jak jsem říkal, má opravdu vliv na životy milionů lidí. Námitek v rámci systémové podjatosti přibývá. Ministerstvo pro místní rozvoj eviduje zvyšující se počet případů, kdy musí rozhodovat o námitce systémové podjatosti krajských stavebních úřadů. V roce 2018 to bylo 38 případů, v roce 2019 to bylo také 38 případů, v roce 2020 už 66, takže můžeme sledovat, že ten trend narůstá.

Já bych, vážené dámy, vážení pánové, na závěr chtěl tímto výstupem připomenout, že systémová podjatost v rámci stavebního řízení není neobvyklý jev, a budu rád, pokud eliminace systémové podjatosti, jak bylo navrženo z pera paní poslankyně Dostálové, bude přenesena i do nové úpravy. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji vám, pane poslanče. Všem přeji hezké odpoledne.

Než přistoupíme k dalšímu příspěvku, načtu došlé omluvy. Omlouvá se pan ministr zahraničních věcí Jan Lipavský dnes od 12.45 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů a omlouvá se pan poslanec Ondřej Benešík z pracovních důvodů dnes od 12.20 do 13.50 hodin.

A ještě jedno toto sdělení, s náhradní kartou číslo 26 hlasuje pan místopředseda Jan Skopeček.

Nyní je další přihlášený pan poslanec Martin Kolovratník. Připravit se poté může paní poslankyně Marie Pošarová. Prosím, pane poslanče, ujměte se slova.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji za prostor, za slovo. Čas do 14. hodiny se blíží, tak slibuji kolegům z koalice i panu ministrovi, že nebudu nějak schválně nebo záměrně dlouho mluvit.

Musím ale říct, že mám radost z té debaty, která dneska proběhla, zvlášť když jsem teď poslouchal pana poslance Vránu. Tak to jsou, kolegyně a kolegové, přesně ty argumenty z reálných poznatků z terénu, z toho, co se děje nejenom v zájmu občanů, malých stavebníků, ale právě samospráv, obcí, které touží a volají po tom, aby byly dostavěny velké infrastrukturní stavby, a kde vztahy v tom území jsou tak složité, jak je před malou chvílí kolega pan poslanec Vrána popsal. Chci mu za to moc poděkovat. To je to, na co celou dobu poukazujeme.

A já teď už velmi stručně - těch argumentů by bylo mnoho, mnoho, spousta a spousta. Ale jak jsme řekli, o. k., respektujeme vaši představu, respektujeme to, že máte množství hlasů na to, abyste ve Sněmovně šli cestou, pro kterou jste se rozhodli. Vstřícně vnímám to, že pan ministr Bartoš dnes dopoledne uvedl debatu tím, že se teď bavíme o zákoně, který to posune, odloží, a že se tady pak sejdeme už k těm věcným návrhům, věcným změnám a budeme hledat maximální možný průnik.

Přesto, pane ministře, to bude už poslední mé obrácení se na vás, a dovolím si dvě otázky. Jedna velmi jednoduchá, jestli jste někdy byl stavebníkem, jestli jste někdy sám o něco někde žádal a prošel jste si to martyrium? Budu rád, když mi dáte vědět sám svoji osobní zkušenost jako obyčejného občana, který něco budoval. A pak vás možná zkusím - byť tím trochu předbíhám, a nechci vás, prosím, zkoušet, když řeknete, že svoji odpověď necháváte až na další debaty, tak to možná pochopím - poprosit o nějaký ilustrační příklad. Až sem přijde věcná novela, až tedy budete ve Sněmovně navrhovat nový systém, nově upravený - infrastrukturní stavby zrychlený režim od 1. července 2023, ty ostatní normální stavby postaru, mohu-li to takhle zjednodušit - tak jestli byste mi uvedl příklad, kde třeba při stavbě bytového domu bude obec žádat, u jakého úřadu, kde developer, nějaká soukromá společnost. A možná i u dopravy bych rád třeba viděl obec, která bude budovat malou autobusovou zastávku, nějakou malou stavbu na místní komunikaci, tak jestli to bude mít stejné jako třeba ŘSD nebo Správa železnic u nějaké liniové stavby, jestli ta obec bude (žádat) na svém obecním úřadu, nebo jestli ta obec bude žádat na tom speciálním odvolacím. To jen tak pro zajímavost bych rád věděl. Ale opakuji, nechci vás tady, pane ministře, zkoušet, určitě se k tomu vrátíme na výboru a tak dále. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP