(15.40 hodin)
(pokračuje Radek Vondráček)

My se tady v tuto chvíli proto nacházíme v naprostém právním vakuu, kde dochází k omezování svobody slova, vypínání serverů, kde se otevřeně mluví a píše o kriminalizaci určitých názorů v této společnosti, přičemž naprosto chybí jakýkoliv právní základ. Jediné, čeho jsme se dočkali - pokud jsem dobře sledoval sdělovací prostředky - že se pan premiér vyjádřil v tom smyslu, že připustil, že ta kampaň Braňme Česko, která mě vyprovokovala, asi nebyla úplně šťastná a že ta kampaň o tom, že udávání není práskačství, že to nebyl nejlepší nápad.

Pro tuto vládu je opravdu typické to přešlapování, že si myslí, že prostě vyčkají, že si to nějakým způsobem vysedí a že to nějakým způsobem dopadne. Ale tak to prostě není. V přímém kontrastu k nám může být třeba Slovensko, kde poměrně rychle přijali bleskovou novelu a nějakým způsobem tam zavádí boj proti dezinformacím. Ale oni to zase už naprostým způsobem přehnali a na základě nějaké vágní definice o škodlivém obsahu mají obrovský prostor pro správní rozhodnutí a případné zakázání například internetových příspěvků a vůbec omezení svobody slova. Mají to špatně. Myslím si, že Slovensko opravuje špatně, ale my to máme ještě o to horší, že my nemáme vůbec žádnou právní úpravu. Správce domén CZ.NIC informoval v tom smyslu, že činí na základě podnětu bezpečnostních složek a vlády. Já se znovu ptám, co to je, podnět? Jestli šel nějaký skutečný oficiální dopis, nebo nešel? A tu informaci jsem se nedozvěděl.

Já bych byl proto rád, kdybychom se skutečně tomuto bodu věnovali. Je to důležitá věc. Myslím, že si to zaslouží parlamentní diskusi a nemáme zase tolik extrémně důležitých zákonů, že by se pro to nenašla chvilka. No, tak těch pět minut jsem vyčerpal. Takže navrhuji, abychom tento bod zařadili jako nový, to stanovisko vlády k právnímu vakuu, a to buď ve středu 11. 5. po pevně zařazených bodech, případně v pátek 13. 5. jako první bod. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Bylo to těsné, ale tolerovala jsem vám pár minut. Děkuji. Nyní dvakrát vystoupí pan poslanec Patrik Nacher, takže vám poběží dvakrát pět minut a prosím o dodržení času. Děkuji.

 

Poslanec Patrik Nacher: Já si myslím, že to ani nevyužiji, ale mám to za sebou, abych nemusel odsud odcházet a přicházet. Děkuji za vstřícnost.

Takže, dámy a pánové, konzistentně se svými vystoupeními - není to nic nového - bych vás požádal o podporu dvou návrhů. Děkuji za úsměv z těchto řad, který možná predikuje, že by to tu podporu mohlo získat.

První věc je tisk 41, pořadové číslo 46 - novela živnostenského zákoníku, který řeší to známé Airbnb, to krátkodobé ubytování, které se týká hlavně Hlavního města Prahy. Vím, že vás to otravuje. Já to tady připomínám, už jsem to vzal zleva zprava. Dneska na to jdu ještě z jiného úhlu pohledu. Už nevím, vyčerpám ty svoje možnosti. Jednak to budu chtít dát na pevný čas v 17.40, protože máme pak od 18 hodin další bod, abych tam dal důkaz toho, že více, než těch dvacet minut tomu nedáme, druhak tady připomenu to, že jsem vám tady v tom jednom výstupu říkal příklady evropských měst, které to řeší, že to není pouze situace v Praze, ale že to řeší i jiná evropská města. Zároveň bych chtěl poděkovat na tomto místě Jakubovi Michálkovi, který mi poslal nějaký základní materiál, jak se na této věci pracuje na Ministerstvu pro místní rozvoj.

Nicméně nastává ta situace, o které já tady mluvím už od ledna, před námi je další letní sezona. Covid se naštěstí vytrácí, vrací se turisté a všechny změny, které my budeme dělat v centru Hlavního města Prahy, budou složitější a složitější. Určitě to bude těžší než v momentě, kdy Praha byla úplně prázdná a daly se dělat některé věci, některé změny - třeba vizuální smog jsme řešili v centru města. To nejde v momentě, kdy jsou tam turisté, v momentě, kdy jsou plné zahrádky, a tohoto šlo využít.

Já jsem si tady tentokrát pro vás připravil takovou brožurku, kterou vydala městská část Praha 1 - Chci se v klidu vyspat. Kdo bude chtít, mám jednu navíc. Řekl jsem si, že bych to dal zpravodaji tohoto tisku, což je Vojtěch Munzar. Tam máte krásný popis historie toho všeho, jak to ovlivňuje život v centru hlavního města, jaký je počet oficiálně i neoficiálně pronajímaných bytů, jaké jsou základní problémy, porovnání s jinými městy, která to řeší. Pak tu máte i nějaké fotky, nějaké příklady týkající se komunity, sousedství, klidného spánku, slušných turistů a podobně.

Já vás skutečně poprosím, dám to na dvě verze, 17.40 a případně 17.20 jako pevný čas na dnešek, protože mám i druhý návrh. Takže je to, jak říkám, tisk 41, návrh Hlavního města Prahy. Omlouvám se za to, že mimopražské to tak nezajímá, ale řešili jsme tady v minulosti i třeba taxikáře, směnárny a podobně, také to byla záležitost Prahy. Tak to je první.

Teď přejdu rovnou k tomu druhému, čímž ušetřím čas, protože jsem ho nevyčerpal, a to je novela občanského soudního řádu. Je to tisk 48, mám to jako pořadové číslo 47. To se týká toho, že - už jsem to tady vysvětloval, tak teď to jenom připomenu - že v případě, že se spotřebitel obrátí na mimosoudní orgán, jako je finanční arbitr, ERÚ, ČTÚ, tak v momentě, kdy pak skončí před soudem, ten soud nemusí ten mimosoudní orgán vůbec informovat o tom, že běží soud s tím spotřebitelem. On je tam v té roli žalovaného. Dostává se pak do problémů, že se chtěl vyhnout soudu, u soudu stejně skončil a umí obhajovat rozhodnutí mimosoudního orgánu neskonale hůř než ten samotný mimosoudní orgán.

Opět se odvolám, jakkoliv mě za to asi nepochválí, na vašeho kolegu Karla Haase, který si to přečetl a říkal, že to má úplně jinou kvalitu než ten finanční arbitr, o kterém jsme se tady přeli. Zároveň tedy připomenu a odvolávám se i na současnou vládu, která k tomuto návrhu dávala souhlasné stanovisko. Opět bych poprosil, abychom to zařadili buď v 17.20, nebo v 17.40. Nedělám si ambice, aby prošly oba ty návrhy, ale projde třeba jenom jeden. Zase víc než dvacet minut skutečně tím nezabereme.

Pro kolegu Karla Haase říkám: kdybychom měli opoziční okénko, tak bych to nahlásil na opoziční okénko, ale bohužel tam máme mimořádnou schůzi, kterou generuje předsedkyně Poslanecké sněmovny, já si ten čas nevybírám, tak mám tu jedinou možnost, že to dávám na omezený čas, že jsem limitován sám to potom hnát, a nezabere to víc než dvacet minut. Ale pomůžeme tím spotřebitelům a je to skutečně užitečná věc, na kterou vaše vláda dala souhlasné stanovisko.

Omlouvám se, já tady ty dvě věci budu zkoušet neustále, protože si myslím, že dřív nebo později mi dáte za pravdu. Není to žádná zdržovačka. Zabere to evidentně méně času než schválení programu, ale pomůžeme tím celé řadě lidí. Pokud jde o to první, o to krátkodobé ubytování, jenom připomínám, že se blíží komunální volby, takže pak zejména koalice, která řídí Prahu, se bude chlubit, jak to řeší nebo jak to bude řešit. Já si už dělám statistiku, kolikrát jsem se tady marně snažil takovou věc prosadit a kolikrát jsem bohužel narazil na poslance, kteří jsou v Praze ve vedení a kteří tady nemají ochotu ani odvahu pro to zvednout ruku, protože to navrhuji zřejmě jako opoziční poslanec.

Děkuji vám za podporu - v 17.20, 17.40 v těch různých variantách, jestli jsem to řekl srozumitelně, paní předsedkyně.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, mám zaznamenáno, pane poslanče, děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Robert Králíček, připraví se paní poslankyně Karla Maříková. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Robert Králíček: Vážená paní místopředsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, jsem to opět já, vaše déjà vu, a přicházím se svým opětovným návrhem. Já jsem si tu hlášku vzal z udělování českých Andělů z roku 2000 a nechtěl jsem být jako pan Nacher, že budu říkat, že jsem nechtěl vystupovat. Chtěl jsem být originální. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP