(3.40 hodin)
(pokračuje Zbyněk Stanjura)

A my odmítáme ty recepty, abychom zvýšili daně. A já říkám opakovaně, že ve volbách uspěly tyto politické strany, co jsou ve Sněmovně, a žádná z nich neměla v programu zvýšení daně ze závislé činnosti zaměstnanců, o tom se hlavně mluví. Nikdo ze stran, které uspěly ve volbách, ať už jsou v opozici, nebo ve vládě, nenavrhoval zvýšení DPH. Nikdo z těchto stran. To znamená, voliči rozhodli. Ty strany, které měly v programu navýšení daní, neuspěly, nesedí tady, takže v tom vlastně není spor. Takže není cesta, že si zvýšíme daně. Protože kdo platí ty daně? No vezmeme to lidem a firmám, abychom pak jakoby (nesrozumitelné), my jim to vezmeme a pak něco pošleme zpátky, a ještě se budeme tvářit, že někomu něco dáváme. Snížením daní jsme těm lidem taky nic nedali, jenom jim stát méně bere, nic jim nedává. Já myslím, že to je správná interpretace. Nikomu jsme nic nedali, jenom méně bereme a my toho kroku nelitujeme, myslím, že ten krok byl správný, my jsme nemohli tušit, jaká bude inflace, a dvojnásob je správné, když se zvyšují životní náklady, že se zaplatí nižší daně.

Tak jenom k těm číslům, samozřejmě až budeme plnit za šest měsíců a bude nová prognóza v srpnu, tak se to možná ukáže, ale nevěřím tomu, že z 6 miliard bude 100 na konci roku dodatečných příjmů.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nikoho dalšího s přednostním právem... Jsou zde dvě přihlášky, nejprve Radim Fiala, potom Patrik Nacher. Prosím.

 

Poslanec Radim Fiala: Já myslím, že strávíme těch posledních 15 minut do přestávky hnutí ANO ještě tady tou diskusí. Děkuji panu ministrovi, že mluvil o těch příjmech. Já vím, že co se týče daňových příjmů, tak podle mého názoru nějaké zvýšení tam bude, nebude to asi 100 miliard, ale pak jsou také příjmy, které nejsou příjmy státního rozpočtu, to je pravda, ale jsou to příjmy třeba státních organizací jako je ČEZ, které samozřejmě, já vím, že je nemůžeme zahrnout do státního rozpočtu, nicméně ale dají se využít, tyto příjmy nebo tyto zisky, řekněme, a podle mého, podle toho, co já vím, tak třeba polostátní firma ČEZ bude v letošním roce, má výhled, že by mohla dosáhnout zhruba 60 miliard zisku. A samozřejmě ne všechny, ale část těch zisků se dá použít po vyplacení těch drobných akcionářů a podobně a ty peníze se dají použít, dát do státního rozpočtu. Samozřejmě někdo řekne, že podle nějakých euronorem to nelze a nelze to započítat jako příjem státního rozpočtu a podobně, ale prostě cashově se ty peníze ve státním rozpočtu použít dají. Takže když budeme hledat, určitě těch 100 miliard najdeme a budou se dát použít.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní s přednostním právem pan poslanec Patrik Nacher a připraví se pan ministr. Prosím.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji. Já bych chtěl reagovat na pana ministra s tím, že on určitě dobře ví, že inflace a vyšší inflace je samozřejmě dodatečné zdanění, jenom se to nejmenuje daň, prostě se vybírá od těch lidí více, to je zcela jasné, to znamená, že v té chvíli taková vláda - a teď já vám to nevyčítám, tu inflaci, já jenom konstatuji fakt - nemusí zvyšovat tu samotnou sazbu, protože ta inflace to udělá za ni, za tu vládu. To je první poznámka. Já doufám, že o tom asi ani nebudeme mezi sebou polemizovat. To znamená, že jakoby chlubit se tím, že se nezvyšují daně - nebo konstatovat, dobře, tak mě nechytejte za slovo - konstatovat, že se nebudou zvyšovat daně, to si myslím, že je skoro zbytečné, protože jak říkám, tak inflace to v této chvíli udělá za vás.

Ta druhá poznámka je, že celý tenhle návrh je - já o tom pak budu mluvit - pokračování státního rozpočtu, kde se vlastně s těmi 14 miliardami už počítalo, jakkoliv ten zákon teprve schvalujeme nyní, a jeden z důvodů, který se opakoval, a já jsem si na základě toho opakujícího se faktu, že se zvyšuje ta obsluha státního dluhu, což tady několik řečníků právě sdělovalo na mikrofon, já jsem si vzal tabulku a řekl jsem si, že v nějakém vhodném okamžiku vám tady to řeknu, protože vy tady furt říkáte, nevím, jestli jste to byl přímo vy, abych vás neobviňoval, pane ministře, že ta obsluha státního dluhu bude v tomto roce stát nějakých 50 miliard, nechytejte mě za slovo, tak, je to v rozpočtu. Ale když se podíváte na rok 2013, tak v tehdejších cenách to bylo 50,89 miliardy, rok poté 48,49. Pak to šlo dolů, 45,28, pak nastupuje tedy vláda hnutí ANO, jinými slovy, v tehdejších cenách ta obsluha státního dluhu, to, co se platilo, to, co je teď nám tady vyčítáno, nebo bylo, ne dneska, i když dneska jsem tady taky zaslechl, ale ruku do ohně za to nedám, že se opět tady mluvilo o této položce, tak stejných 50 miliard tady bylo před devíti lety zpátky při tehdejších cenách. Tak já jen abychom to zase opět jako vždy dali do nějakého kontextu, a myslím si, že právě v tomhle bodu se to docela hodí. Já děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. A nyní pan ministr s přednostním právem. Prosím.

 

Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Já jsem se ani nechlubil tím zvyšováním daní, já jenom reaguji na veřejnou debatu nejenom v Poslanecké sněmovně. Já myslím, že dnes a denně všichni čteme doporučení některých ekonomů, říkají, že vláda bude muset zvýšit daně. Já na to odpovídám, že nejenom vláda, ani strany, které uspěly ve volbách a jsou v opozici, to v programu neměly a že tuhle otázku (nesrozumitelné). Takže to je konstatování, to není pochvala.

K tomu ČEZu. Máme 70 %, ne 100, a pravděpodobně bude vysoký zisk ČEZu v letošním roce, ale to je dividenda za rok 2022, která bude příjmem příští rok. To se nedá jinak technicky udělat ještě (nesrozumitelné). Takže ano, letos bude valná hromada, my známe návrh představenstva, já zřejmě přijdu za vládu s protinávrhem jako Ministerstvo financí, které vykonává akciová práva, ale nejsou zase dodatečné desítky miliard. A samozřejmě, pokud ten zisk bude vysoký, tak očekáváme jako akcionář logicky, a v tom určitě nebudeme ve sporu ani s minoritními akcionáři, zvýšený výnos pro držitelé akcií. Ale to bude za rok a o tom se budeme bavit a budeme to odhadovat při debatě o rozpočtu na rok 2023.

Další mytický zdroj do letošních příjmů jsou platby za emisní povolenky. Nechali jsme zpřesnit odhad na letošní rok a zpřesněný odhad expertů je, že bude příjem 19 miliard z emisních povolenek do státního rozpočtu. Když se podíváme, kolik jsme schválili v zákonu o státním rozpočtu, tak je tam 19 miliard. Takže my jsme byli optimističtí, mezitím se to stalo realistickým, ale to číslo je vlastně stejné a není tam žádné další navýšení. Pokud budeme mluvit o tom, že vyprášíme všechny rezervy ve státních podnicích, to samozřejmě můžeme, já to nedoporučuji, nemyslím si, že to je správný krok, já bych řekl, že nás spíše čekají strategické nákupy z hlediska energetické bezpečnosti než to, že ty firmy budeme kapitálově oslabovat. Ale i kdyby, tak to zase nebudou desítky miliard, ale jednotky. Je to ale legitimní debata, jestli se máme více soustředit na strategické investice nebo...***




Přihlásit/registrovat se do ISP