(10.20 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

A už jsme vám to říkali stokrát, co máte dělat. Snížili jste spotřební daň korunu padesát - no o ničem, kde se to projevilo? Neprojevilo v ničem. Silniční daň pro pár vyvolených? Pro lidi jste měli něco udělat. A v srpnu? Těch 5 000, když Jurečka ani neví, jak to bude, z hrubého, čistého, neví, kdo to bude přidělovat, kdo to bude hodnotit. Udělejte to plošně, všichni to udělali. Udělejte to tak, aby lidem jste pomohli bez toho, aby někam šli, aby je někdo zkoušel, jaký má příjem, aby nevyplňovali ty formuláře. To jsme vám chtěli říct.

A já chápu, že tu vaši neschopnost, a ono to není asi jednoduché, být v pětikoalici - v šestikoalici, protože už máme tu další koalici tam, tu samostatnou jednotku - samozřejmě to rozhodnout anebo řídit, je těžké. Ale my vám dáváme recepty, na rozdíl od vás jsme tam byli, máme zkušenosti, ale vy samozřejmě tomu nechcete rozumět. Takže tady probíhá aktuálně po všech těch kampaních, a samozřejmě novináři píší, že my jsme něco zapříčinili. Je to lež. Naše země má smůlu a to byl fatální omyl, fatální omyl, ta kuponová privatizace a privatizace ostatních věcí. Kdyby šli po revoluci se zeptat do Singapuru na jejich fond, jak to funguje, jak mají každý rok 20 miliard dividend z těch investic, tak český stát si mohl nechat všechno, pokud by tam dosadil profíky, pokud by tam dosadil manažery, kteří nekradou, pokud by to všechno nerozprodali za hubičku, tak jsme to mohli mít, aspoň to nejdůležitější, aspoň to, co dneska vidíme, že je nejdůležitější, a to je samozřejmě energie. A nemáme nic a hrajeme si na něco, že máme. No, nemáme to, nemáme to. A pokud to chcete reprivatizovat, my vám budeme držet palce. Myslím, že asi perspektivně je to důležité, ale myslím, že už je to passé.

Tak teď můžete konečně ocenit V4, celou tu infrastrukturu tady v tomhle regionu, protože jsme závislí na Maďarsku, na Polsku. I tu elektřinu Slováci mají, také si ji nechali. Ano, my máme ČEZ, ale Dukovany, samozřejmě, to potrvá dlouho. Takže tak to je a já myslím, že pan premiér i pochopí, že spolupráce je v rámci V4 důležitá. Ale V4 neznamená Polsko. Já už mám pocit, že my jsme tady s Polskem všechno... nebudu komentovat ten nevýhodný Turów, ale jen pevně doufám, že předsednictví české nebude polské předsednictví. Ono to vypadá, že když pan premiér chce volat Scholzovi, tak volá přes Morawieckého. Chápu, že Polsko mu nějak pomáhá, ale my jsme svrchovaná země, jsme Česká republika a máme bojovat za české zájmy. Já jsem to vždycky dělal.

A bylo by dobré, aby pan premiér pochopil, že i ten nenáviděný Orbán, touto pětikoalicí, vlastní 40 % distribuce plynu. Vlastní čerpačky, vlastní rafinerii v Bratislavě, kde máte tu trubku z ČEPRO. A kdyby byl velký průšvih, tak tam jste jediní napojení, jinak můžete vozit pohonné hmoty v cisternách, ve vagonech - a ropu, to bych chtěl vidět, že někdo doveze mimo ropovody.

Takže to je ta realita, to je to, o čem to je. A my samozřejmě tady každý den čteme nesmysly o tom, co jsme udělali špatně. My jsme tady udělali strašně moc pro lidi, my jsme tady sepsali do té brožury - já jsem tady včera mluvil o tom, hlavně o zdravotnictví - takže vždycky jsem šokován z toho, jaké lži dokáže ta agentura pro pětikoalici za pomoci provládních médií vypotit a vymývat mozky českým občanům. Takže se nedivte, že když máme možnost něco říct - samozřejmě, Česká televize to už nevysílá, když byla koalice v opozici, všechno se vysílalo - takže aspoň ten minimální prostor ve vámi budované totalitě využijeme a řekneme lidem pravdu. A v tom budeme samozřejmě pokračovat. Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad ANO.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dámy a pánové, pěkné dopoledne. Přečtu omluvy na dnešní den, na celé jednání se z důvodu nemoci omlouvá paní poslankyně Helena Válková a dále dnes z osobních důvodů se omlouvá pan poslanec Pavel Staněk.

Eviduji dvě přihlášky s přednostním právem. Nejprve pan ministr Kupka a potom paní místopředsedkyně Vildumetzová. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr dopravy ČR Martin Kupka: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, milé studentky, milí studenti. Mně to nedá, já musím přece jenom reagovat na to, co jste slyšeli, protože pan poslanec Babiš tady shromáždil celou řadu pozoruhodných vět. Včera prý soutěžil o titul Náčelník Velká huba, dneska to vzal rovnou jako Rádio Jerevan. (Potlesk a občasné bušení do lavic z řad ANO.) Připomínalo to místy dadaistický obraz od Šumavy k Tatrám, semlel všechno, co mohl. Ale pojďme některé věci trochu nasvítit.

Já jsem si tady dokonce i zapsal některé citace. Sám o sobě říkal - my máme v Čechách takové přísloví, sebechvála nejvíc smrdí, ale to nevadí. Andrej Babiš tu říkal: Babiš rozumí kšeftu. A pak také kritizoval, jak to vlastně všichni zprivatizovali. A pojďme si přečíst něco o tom, jak to bylo s Unipetrolem. V roce 2004 Špidlova vláda přiklepla prodej chemického koncernu Unipetrol za téměř 15 miliard polské firmě PKN Orlen. V pozadí prodeje stál Andrej Babiš s firmou Agrofert, který Unipetrol dva roky předtím od Zemanova kabinetu privatizoval, ale pro údajně příliš vysokou cenu od privatizace po roce upustil. Při druhé privatizaci se PKN Orlen dohodl s Babišem, že mu za pomoc v případě vítězství prodá z Unipetrolu podíl. Tento slib ale Orlen nedodržel a Babiš vysoudil 2,7 miliardy odškodného. (Potlesk z řad pětikoalice.) Tak tohle jsou konkrétní fakta, data k té kritice a k tomu křiku ohledně privatizace Unipetrolu. Ale to zdaleka nebylo všechno. Tady jsme slyšeli, jak teď Andrej Babiš intenzivně podporuje Alexandra Vondru v tom, aby se podařilo zpátky uvolnit emisní povolenky, tak pojďme jenom trochu vzpomínat. Rok 2017 - to myslím, že byla vláda Andreje Babiše u moci, a podporovala reálně pravý opak. Podporovala to, aby se naopak povolenky významně zdražovaly. Tak to jsou konkrétní fakta, která je možné snadno dohledat.

Ale ani tím to nekončí. Slyšeli jsme tady, jak se Andrej Babiš zasloužil o Dukovany. No, o tom něco víme všichni a je to docela dobře zmapováno. Víme dobře, jakým způsobem jednal tehdejší ministr průmyslu a obchodu a snažil se, aby se do toho kontraktu zapojilo Rusko a Čína. To je přece známé nám všem. Takže jak to vlastně bylo s těmi Dukovany - naopak. To byla spíš brzda a ještě větší riziko, jak by to mělo ve skutečnosti dopadnout. Ale ani tím soubor pozoruhodných receptů, které jsme měli udělat, nekončí. Připomíná to trochu pohádku o tom, jak pejsek s kočičkou vařili dort. Andrej Babiš říkal, jak vládě radil, abychom rychle nakoupili plyn. Ano, dokonce to následně i v televizní diskusi intenzivně opakoval Karel Havlíček, abychom rychle nakoupili. Tak to, že to Jozef Síkela udělal s odstupem, přineslo úsporu českému státu ve výši 4 miliardy korun. A samozřejmě udělal i ten další krok. Udělal to, že zajistil, aby všichni obchodníci se včas zásobili plynem pro případ, že by došlo k opravdu nějakému utažení kohoutků ze strany Ruska. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP