(15.20 hodin)
(pokračuje Jana Pastuchová)

A udělala jsem to ještě z jednoho důvodu. Chtěla jsem zařadit třetí bod - odůvodním tím, proč tyto dva body. Přečetla jsem si na sociálních sítích jeden příspěvek, z kterého mi bylo tak trošku smutno, protože ten člověk, který to napsal, sedí tady mezi námi, a přečtu vám jednu část. Pokud byste měli pocit, že ti chudáci na Václaváku jsou normální lidé jako vy, tak se nenechte mýlit. Je to vlastenčící pátá kolona mávající českou vlajkou a halekající ruskou propagandu. Toto vyjádření pan premiér Fiala, vaším prostřednictvím, řekl - že řekl, že kdo to svolal. Tím se teď omlouvá o tom, co to... Ale tady je: "Pokud byste měli pocit, že ti chudáci na Václaváku jsou normální lidé jako vy." To tedy platí pro všech odhadovaných 70 000 lidí. Já nevím, kdo tam byl. Vím, že já jsem v pátek oddávala svatby a z našeho města odjížděl autobus, který jel na Václavské náměstí. Ty lidi jsem znala a opravdu to byli normální slušní lidé, kteří prostě jeli vyjádřit jenom svůj nesouhlas s tím, že chtějí, aby vláda řešila to, co má, a rychle jim pomohla.

Takže i proto jsem zařadila předřazení těchto dvou prvních čtení, abychom mohli zareagovat, abychom vládě pomohli, když nás vyzývá, abychom drželi spolu, takže my přinášíme dva návrhy: jednorázový příspěvek důchodcům 6 000 a co nejrychlejší zvýšení rodičovské z 300 na 400 tisíc. A zařazení jsem vám řekla. Děkuju.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Také děkuji. Eviduji obě dvě žádosti o předřazení bodů. Dále je přihlášen pan poslanec Richard Brabec a následuje pan poslanec Tureček. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Richard Brabec: Děkuju za slovo. Vážená paní předsedkyně, vážená vládo, kolegyně, kolegové, i já sem přicházím k tomuto pultíku už poněkolikáté se stejným bodem a vždycky tajně doufám, že vás přesvědčím nebo obměkčím, protože si myslím, že tento bod je naprosto zapadající do momentální úplně největší řekněme priority nejenom této vlády, ale celé této země, to znamená, jakým způsobem zajistit další finanční prostředky do státního rozpočtu, pokud jde o řekněme zjemnění nebo snížení dopadů šílených cen energie jak pro firmy, tak pro obyvatele.

Jedná se o sněmovní tisk 154, který už jsem několikrát představoval, a konkrétně jde o změnu zákona o obchodování s emisními povolenkami. My jsme se tady o emisních povolenkách bavili mnohokrát a určitě ti, kteří se o to téma zajímáte, víte, že je několik možností, co udělat s emisními povolenkami. Jedna z těch možností je na evropské úrovni, kde je to samozřejmě složitější, delší. I v této věci vláda tedy nekoná, jak bych si představoval, ale asi se shodneme na tom, že tento bod nebo toto řešení by bylo minimálně na měsíce. Je tady ale řešení podstatně rychlejší, které už navrhuji od prosince minulého roku a které by umožnilo, aby do státního rozpočtu České republiky přitekla část peněz z emisních povolenek, které momentálně jdou do Modernizačního fondu. A tyto emisní povolenky, kdy zisky z jejich prodeje plynou momentálně do Modernizačního fondu, tak samozřejmě částečně by bylo možno přesměrovat do státního rozpočtu. Proč? Protože jakmile je Modernizační fond schvátí, nikdy už je nenavrátí, respektive možnost využití peněz z Modernizačního fondu je značně omezena, protože o použití těch peněz samozřejmě nerozhoduje jenom Česká republika, česká vláda, ale rozhoduje o nich třeba také Evropská investiční banka, rozhoduje o nich Evropská komise a jakékoliv změny v principech a fungování Modernizačního fondu samozřejmě podléhají celé řadě schválení na různých úrovních, a tady to mohou být řekněme minimálně půlroční lhůty, ale spíše delší. Proto jsem navrhl, aby část emisních povolenek, které by normálně plynuly do Modernizačního fondu, byly z tohoto toku vyčleněny a mohly rovnou jít do státního rozpočtu, a v tu chvíli samozřejmě by tyto peníze bylo možno použít. A k tomu směřuje ta novela také, že ta účelová vázanost výnosů z dražeb emisních povolenek by byla rozšířena o opatření, které je možno využít pro zmírnění sociálních dopadů vysokých cen energií, a také samozřejmě by je bylo možno využít pro firmy, nejenom pro obyvatele.

Proto se hrozně divím, že vláda a obecně řekněme pětikoalice se dlouhodobě už poněkolikáté brání této možnosti, jak volně nakládat s desítkami miliard korun, které by se tímto způsobem uvolnily do státního rozpočtu. Navíc v tomto návrhu se bavíme o pouhých dvou letech. Protože jsem to navrhoval na konci roku 2021, tak se tady bavíme o roku 2022 a 2023 a do státního rozpočtu by šla pouhá polovina nově z těch povolenek, která dnes tedy míří do Modernizačního fondu, a to jenom části těch povolenek. Jinými slovy, to je odpověď na obavu podnikatelů a části poslankyň a poslanců, že by v Modernizačním fondu nebylo dost peněz na investice, takže všechny chci ujistit, že by tam bylo stále daleko víc, než se původně předpokládalo, protože původně Modernizační fond počítal se 150 miliardami korun do roku 2030, dnes podle ceny emisní povolenky ta částka může narůst klidně na 300, 400 i více miliard korun. To znamená, že stále by tam zůstalo zásadně víc, než se počítalo, a hlavně, ty peníze by bylo možno využít dříve a také způsobem, který vlastně předejde situaci, kdy se řada těch podniků ani nedožije toho, aby z Modernizačního fondu si mohla zainvestovat svoje projekty, protože do té doby padne kvůli vysokým cenám energií. A Modernizační fond tak, jak je koncipován, neumožňuje, aby se ty peníze daly třeba použít právě na přímou provozní podporu. Je to samozřejmě fond, který směřuje k investicím. Takže toto umožňuje vládě a Poslanecké sněmovně daleko lépe nakládat s penězi, které se tam budou hromadit v příštích letech v obrovských částkách, řádově stovek miliard korun, a opravdu nechápu, proč se tomu vláda a pětikoalice tak brání.

Takže to je můj návrh, tedy sněmovní tisk 154, novela zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, a rád bych, aby ten bod byl zařazen jako druhý bod po již pevně zařazených bodech. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Také děkuji. Nyní tedy pan poslanec Tureček vystoupí a dále bude následovat paní poslankyně Válková. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Karel Tureček: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Kolegyně a kolegové, já si dovolím se na vás obrátit s návrhem na zařazení nového bodu, a sice Cenová regulace potravin v České republice.

Mě k tomuhle návrhu vedou tyhle hlavní argumenty: Když se podívám na řekl bych osm základních potravin, které se v rámci spotřebitelského koše nejvíc spotřebovávají - mouka, olej, máslo, cukr, pečivo, mléko, kuřecí maso, vejce a vepřové maso - tak v porovnání letošního července s loňským červencem jsme došli k vysoké míře inflace, která nekopíruje průměrnou inflaci v České republice. Tak například mouka se nám zvýšila za toto období jednoho roku o 74 %, olej o 68 %, máslo o 67 %, cukr o 51 %, mléko o 40 %, kuřecí maso o 39 %, vejce o 33 % a vepřové maso také o 33 %. Ještě chci varovat před jednou záležitostí, že samozřejmě tímto růst cen potravin nekončí. Jak jste si určitě všimli, prakticky v tuhle chvíli se ceny v oblasti rostlinných komodit u těchto základních komodit pohybují v rozmezí 50 až 70 %, zatímco u živočišných komodit je to 30 až 40 %. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP