(16.40 hodin)
(pokračuje Jan Síla)

Českou vládu lze přirovnat k rodině, kde jsou všichni na podpoře, nemají na nájem, energie, potraviny, ale přitom platí splátky za klimatizaci a eventuálně za letní dovolenou, kterou nemuseli mít, a klimatizaci nepotřebují, protože je zima. Vláda se v tomto duchu snaží investovat do supermoderních stíhaček, které jsou určeny pro útočnou válku, přitom jediný zdroj financování tohoto nákupu bude opět navýšení státního dluhu. Strýček Sam si to přeje, tak proč do toho nejít, po nás potopa. Lze konstatovat, že nebýt eurohujerské politiky naší vlády, dopady inflace a drahých energií na naše občany mohly být podstatně mírnější. Takto po destrukci vztahu s Ruskem budou dopady na naše hospodářství, a tím i občany fatální.

Všichni doufáme, že to nakonec přece jen dobře dopadne, tedy za předpokladu, že Evropská unie reviduje svoje ideologická tabu. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Další do obecné rozpravy je přihlášen pan poslanec Brabec, připraví se pan poslanec Kettner. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Richard Brabec: (Začíná mluvit mimo mikrofon a není ho slyšet v sále.) ... předsedající. Jo, už jsem si myslel, že v odvetě za včerejší debatu jste mi vypnul mikrofon, děkuji za to, že se tak nestalo.

Budu relativně stručný, jenom se krátce vrátím - že se ukázalo, že částečně jsem byl celkem úspěšným vizionářem - ke svému vystoupení, když se projednával návrh státního rozpočtu na letošní rok, protože jsem k návrhu v oblasti životního prostředí navrhoval dvě změny. Jednou bylo navýšení prostředků vyčleněných na program Nová zelená úsporám o 350 milionů korun na původně plánovaných 500 milionů korun, takže tam ta částka byla navrhovaná v rozpočtu 150 milionů a původně tam bylo 500 milionů, tak tady jsem navrhoval, aby se to vrátilo na 500 milionů korun, protože program Nová zelená úsporám je právem odborníky považovaný za velmi úspěšný a efektivní nástroj snižování nejenom energetické náročnosti budov a podpory obnovitelných zdrojů, což je samozřejmě téma, které zvlášť v dnešní době je ještě desetkrát důležitější, než možná bylo před tou dobou, ale navíc je vysoce prorůstový také pro ty, kteří tyto akce realizují, což jsou často malé a střední domácí firmy, živnostníci. Také dalším důvodem, proč zvednout ty peníze, bylo, že státní rozpočet je daleko víc, než se původně očekávalo, krmen výnosy z prodeje emisních povolenek, a považoval jsem za velmi korektní a slušné, aby výrazně větší část těch peněz skončila tam, odkud reálně pochází, to znamená v úsporách - jestliže to byly úspory na emise CO2, tak by zase měly skončit v oblasti životního prostředí. A tady v rámci Nové zelené úsporám je to efekt, který jsem vždycky říkal, že potěší jak srdce ekologa, tak peněženku národohospodáře, protože efekt je tam dvojí, což ne vždycky se povede. A tady musím říct, že v novele státního rozpočtu na letošní rok, která je předkládaná, skutečně se posiluje podprogram Nová zelená úsporám, v tomto případě tedy podprogram Budovy veřejného sektoru, o částku 300 milionů korun, nově tedy na 450 milionů korun. Byl bych radši, aby to bylo ještě víc, z důvodů, které jsem uváděl, protože jsem opravdu přesvědčen, že emisní povolenky dnes přinášejí podstatně větší efekt nejenom do státního rozpočtu, ale i do Modernizačního fondu, než bylo plánováno, ale kvituji, že aspoň těch 300 milionů korun do podprogramu Nová zelená úsporám bude směřovat.

Druhá kapitola, kterou jsem navrhoval v rámci změn státního rozpočtu v kapitole 315, Ministerstvo životního prostředí, bylo navýšení prostředků, které jdou na program péče o krajinu. A tady musím říct, že k žádnému navýšení nedošlo, nejenom tedy v původně schváleném státním rozpočtu, ale ani v této novele, což považuji za chybu. Opět se pokusím v rámci pozměňovacího návrhu tyto prostředky získat, protože bylo tam navrženo 150 milionů korun, já jsem navrhoval zvýšení o 150 milionů na celkovou částku 300 milionů korun. A tady chci říct, že je shoda, myslím, že nejenom ve veřejnosti ochranářské, ale i ve veřejnosti, která zahrnuje řekněme obce a další subjekty, že zrovna tento program péče o krajinu je velmi zajímavý. Jsou to především menší akce, jsou to stovky, nebo dokonce tisíce menších akcí v přírodě, které bojují proti suchu. Zapadá tam třeba výsadba stromů, budování a obnova tůní a tak dále. Samozřejmě ve světle dnešních priorit se to může zdát jako malicherné, ale jsem přesvědčen, že ty peníze tam schází, nehledě na to, že teď se ty peníze docela obtížně, i těch 150 milionů, které tam dneska jsou, se hledají. Údajně se jedná o to, že by bylo financování z Národního plánu obnovy, a tam je samozřejmě problém s financováním DPH, to znamená, ani tento program, byť byl takhle plánován, podle mých informací není vůbec jednoduchý.

To znamená, k těm mým dvěma pozměňovacím návrhům: jeden byl částečně naplněn a já bych byl rád, aby tam skončilo těch peněz ještě víc. Druhý naopak byl naprosto nenaplněn a o to víc je tam ten deficit znát. Takže určitě budu v dalším projednávání se chtít vrátit k svému pozměňovacímu návrhu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji pěkně. Nyní se s přednostním právem hlásí paní ministryně životního prostředí, tak jí dám slovo.

 

Ministryně životního prostředí ČR Anna Hubáčková: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, jen pár slov a ujištění ke komentáři k rozpočtu životního prostředí. Nová zelená úsporám skutečně z původně navržených 500 byla snížena na 350, ale my ji teď doplňujeme ze státního rozpočtu tak, aby byly zabezpečeny všechny stavby, které jsou nyní rozestavěny. Do budoucna už budeme v našem rozpočtu mít, žádáme o 4 miliardy tak, jak říká zákon o obchodování s emisními povolenkami, které tam měly být už v letošním roce, de facto i v loňském, ale nebyly. Doufám, že pak už si s těmi 4 miliardami poradíme velmi dobře.

Co se týká programu péče o krajinu, my už v letošním roce jedeme z Národního programu obnovy. Skutečně má problém s DPH, ale zdá se, že se nám to podaří vyřešit, a tím pádem v této oblasti nebude jenom 300 milionů, ale podaří se nám zrealizovat akce za mnohem víc, možná se to bude blížit až 500 milionům korun. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Než se vrátíme k řádně přihlášeným, přečtu omluvy. Od 16.30 z pracovních důvodů se omlouvá pan poslanec Kučera, od 17.30 rovněž z rodinných důvodů se omlouvá paní předsedkyně Pekarová Adamová, pan poslanec Špičák se omlouvá od 16.30 z rodinných důvodů a paní poslankyně Zajíčková se omlouvá od 17 hodin do 23 hodin z pracovních důvodů.

Vracíme se do obecné rozpravy, další v pořadí je přihlášen pan poslanec Kettner. Pane poslanče, prosím, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP