(9.10 hodin)
(pokračuje Alena Schillerová)
Já si vzpomínám na to, jak za minulé krize, v letech 2008, 2009, 2012, jak bylo nutné provádět, jak se prováděly obrovské škrty, jak se zaškrtila ekonomika. Vzpomínám si na to, jak opozice, tehdejší opozice, dnešní vládní koalice, říkala: Musíte škrtat, musíte tam vyškrtat 100 miliard, my to dokážeme, vy na to nemáte, my to zvládneme. Místo toho, abyste řešili krizi, která přišla - a já neříkám, že ta krize tady není... (Silný hluk v sále. Obrací se na předsedající s žádostí o zjednání klidu.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, prosím o ztišení, aby paní předsedkyně mohla přednést svůj návrh. Děkuji.
Poslankyně Alena Schillerová: ... jste se začali vysilovat zbytečnými účetními triky. Jak tento rok sebrat zdravotním pojišťovnám 14 miliard, aby se jim zase příští rok vrátily, a podobně jak seškrtat mandatorní výdaje, protože už ministr financí dobře věděl, že bude připravovat novelu rozpočtu, kam je zase bude muset vrátit. To nemluvím o tom, že se současná vládní koalice úplně, úplně vzdala, troufla bych si říct lidové slovo vykašlala, na jakoukoliv konsolidaci veřejných financí.
V podání této vlády je šetření mediálním pojmem, jakýmsi zlatým grálem, který je neustále připomínaný, ale který nikdo nikdy neviděl. Jakékoliv návrhy úspor, které bychom od vládní koalice očekávali, byly zapomenuty a místo nich tady máme jenom prázdné řeči o tom, jak v příštích obdobích plánují návrat k 3 % HDP, a to v roce 2024 na 2,6 % HDP, respektive až na 2,3 % HDP v roce 2025. To, že tento rok jsme na výši 3,8 % HDP, jaksi ministr financí Stanjura zapomíná.
Včera jsem tady toho hodně slyšela o našich pandemických rozpočtech. Říkám to zcela jednoznačně, že z pohledu veřejných rozpočtů se dnešní situace se zdravotnickou krizí nedá srovnávat. Jednak naše vláda z důvodu ochrany občanů před šířením pandemické nákazy musela přistoupit ke zcela bezprecedentním opatřením v podobě de facto vypnutí velké části ekonomiky. Z tohoto důvodu samozřejmě - znova opakuji - pokleslo HDP historicky na minus 5,5 %, historicky největší pokles.
Dnes daňové příjmy rostou v důsledku zcela extrémních čísel inflace, ale taktéž díky ekonomickému růstu. Rozdíl mezi námi sestavovaným rozpočtem na rok 2022 a současnou novelou je větší než 127 miliard. O 127,4 miliardy má tato pětikoalice na příjmové straně k dispozici navíc. To nemluvím o rostoucích dividendách, zejména polostátního podniku ČEZ.
Navíc my jsme snižovali daňovou zátěž. Znova připomínám - superhrubá mzda, daň z nabytí nemovitých věcí. (Výhrady ze strany ODS, že pro to také hlasovala.) Ano, ODS hlasovala pro její zrušení s námi, já to tady otevřeně a upřímně připomínám. A také její zrušení 14 miliard zdravotnictví. Také jsme zvyšovali, znovu připomínám, prostředky obcí a krajů, kde jsme přesunuli v rámci rozpočtového určení daní 27 miliard.
Po včerejšku to, milé kolegyně a milí kolegové, vypadá, že po druhém čtení novely - až budeme ve třetím čtení - nebude schodek 330 miliard, ale bude schodek 375 miliard, 375 miliard! Tato vládní koalice si načetla pozměňovací návrhy - předpokládám, že spolu mluví, že to tady nebyla žádná pionýrská akce jednotlivců - si načetla pozměňovací návrhy. Alespoň ministr práce a sociálních věcí měl tu odvahu, že tady předstoupil a představil svůj pozměňovací návrh, který zvyšuje schodek o 7 miliard.
Nerozumím tomu, jak se zpracovává rozpočet, jak se projednává, jak se diskutuje, když chybí MPSV 7 miliard - ale alespoň to tady zdůvodnil, byť to samozřejmě podrobuji veliké kritice - na rozdíl od tiše podaného pozměňovacího návrhu poslanců, pana předsedy hospodářského výboru Ivana Adamce za ODS a poslance STAN Tomáše Müllera, kteří se v tichosti přihlásili k pozměňovacímu návrhu, který zvyšuje schodek o 38 miliard - takže 38 + 7 = 45 - aniž by byl zdůvodněn. (Silný hluk v sále.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Omlouvám se, paní předsedkyně. Kolegové, kolegyně, prosím o ztišení. Děkuji, můžete pokračovat.
Poslankyně Alena Schillerová: Takže je po komunálních volbách a koalice vyšla s pravdou ven. Schodek je 375 miliard. Vzpomínáte si na ty silácké řeči, na řeči, že pořád ho máme nižší než vlády Andreje Babiše? Náš schodek byl 376,6 miliardy a neměli jsme příjmy o víc jak 127 miliard vyšší. Poskytli jsme peníze, zvyšovali jsme rezortu obrany o 4,5 miliardy. Dávali jsem 1,5 miliardy na dopravu, myslím ve srovnání s předcházejícím rokem, školství o 3 miliardy navíc, zemědělství mělo získat o 2,5 miliardy navíc, ve zdravotnictví jsme navrhovali o 1 miliardu navíc a nesahali jsme samozřejmě na peníze pro státní pojištěnce, také na sport o téměř 1 miliardu, měli jsme tam na Technologickou agenturu o 400 milionů navíc a tak dále.
Takže to je celá pravda, to je celá pravda. Je po volbách a koalice předkládá - protože si myslím, že tyto pozměňovací návrhy z dílny a z pera koalice projdou - předkládá schodek 375 miliard. Znovu opakuji, vláda Andreje Babiše, která neměla inflační příjmy, předložila návrh rozpočtu se schodkem 376,6 miliard. Takže toto je celá pravda a já navrhuji bod Vysvětlení ministra financí k návrhu novely rozpočtu na rok 2022., protože ještě včera ve veřejném prostoru - viděla jsem to v České televizi v pořadu Události - ještě tam mlžil, jaký vlastně schodek bude a jaké budou podány pozměňovací návrhy. Děkuji vám. (Potlesk z řad poslanců hnutí ANO.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Také děkuji. Navrhujete tedy nový bod, paní předsedkyně, s nějakým zařazením?
Poslankyně Alena Schillerová: Omlouvám se, paní místopředsedkyně. Ano, jako bod číslo 1 dnešního jednání. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Také děkuji. Paní předsedkyně navrhla nový bod Vysvětlení ministra financí k návrhu novely rozpočtu na rok 2022 s tím, že ho chce zařadit jako bod číslo 1 na dnešní jednání.
Nyní mám zde přihlášeného s přednostním právem pana předsedu Radima Fialu, připraví se paní poslankyně Klára Dostálová. Prosím, máte slovo.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Vážené dámy a pánové, v podstatě jdu navrhnout podobný bod, který bude mít název Deficit státního rozpočtu na rok 2022. Chci se jenom pozastavit na tím, že jsme tady slyšeli před rokem za vlády Andreje Babiše od tehdejší opozice, jak je vláda Andreje Babiše rozpočtově nezodpovědná, jak sestavují proinflační rozpočty. Já říkám, že to v té době samozřejmě byla pravda. Nicméně rok se s rokem sešel, máme tady jinou vládu, máme tady vládu, která tvrdila, že bude rozpočtově zodpovědná, že rozpočet pro ni bude to nejdůležitější, že tak špatně hospodařit jako vláda Andreje Babiše nebude - a ejhle, jsem přesvědčen, že je to ještě daleko horší, protože deficit státního rozpočtu má úplně stejný, jako navrhovala vláda Andreje Babiše, ale má vyšší příjmy minimálně o 120 miliard. A řekl bych, že i na příjmové straně toho rozpočtu jsou příjmy, které nejsou ještě zákonem schváleny, to znamená těch 150 miliard, které jste si tam napsali, ještě prostě nemáte zákonem schváleny. ***