(8.10 hodin)
(pokračuje Jaroslav Foldyna)

Pro mě je na prvním místě Česká republika a český občan. Pro nás je strašně důležité, abychom vycházeli dobře s národy jak na východě, tak na západě. A že se to nedá? No, dá se to. Podívejte se na Maďary. Podívejte se na Bulhary. Prostě oni se musejí postarat především o tu svoji zemi. A proto si myslím, že až teď budeme hlasovat, přemýšlejme nad sebou, nad sebou osobně, protože to bude naše hlasování, ale také nad tím, proč tady jsme. A jsme tu proto, že nás zvolili třeba naši sousedé, se kterými se denně potkáváme. Každý jsme odněkud. Takže vzhůru do toho hlasování, ať to máme za sebou.

 

: Děkuji za příspěvek. A další přihlášený je pan poslanec Radovan Vích.

 

: Dobré ráno. Děkuji za slovo, pane předsedající. Spousta věcí už zazněla, takže já budu opravdu vystupovat jenom ke dvěma nebo ke třem bodům, které bych chtěl, aby tady zazněly, a maximálně zestručním své vystoupení.

Máme tady schůzi, kterou jsme svolali pro projednání návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. A ty důvody podle mého názoru jsou jasné. Lidé nemají na energie. Inflace atakuje 20 %. Státní rozpočty jsou v deficitech cirka 300 miliard korun. Státní dluh je více než 250 000 korun na osobu. A koalice navíc nedávno přehlasovala prezidentské veto a vzala 14 miliard korun ze zdravotního pojištění jenom na letošní rok, a tím pádem dochází k další již tak dlouhodobě odkládané zdravotní péči.

Pro tuto vládu je prioritou pomoc Ukrajině, kam posílá a poslala další a další výzbroj, techniku a materiál za miliardy korun ze zásob armády, které jsou podle všeho určeny pro použití v případě vyhlášení krizových stavů. Pokud se tyto informace zakládají na pravdě a potvrdí se, tak se podle mého názoru jedná o skutečnosti, které ohrožují bezpečnost a obranu České republiky. Myslím si, že ještě to bude mít dohru. Ale že by z vlády vznikla nějaká iniciativa o tom, že by mohla vniknout mírová jednání ohledně urovnání konfliktu na Ukrajině, to nikde nezaznělo. Navíc se v současné době jedná o nákupu 24 kusů amerických stíhaček F-35 bez soutěže. To nás bude stát 100 miliard korun a jejich potenciál nebude nikdy využitý, a to přesto, že nám Švédsko nabídlo bezúplatný převod stávajících 14 stíhacích letounů JAS-39 Gripen po skončení jejich pronájmu a jejich další modernizaci. Ten pronájem končí v roce 2027. Švédsko navíc dostane bez tendru bojová vozidla pěchoty za dalších 52 miliard korun. Jsou to prostě rozhodnutí, která jsou špatná. A my v hnutí Svoboda a přímá demokracie tyto kroky odmítáme, přestože i my chceme moderní armádu a podporujeme modernizaci ozbrojených sil. Ale pokud se máme v tuto chvíli rozhodnout, jestli teplo a chleba pro naše občany a firmy, anebo železo, tak já tvrdím, že teplo a chleba.

Dalším velkým problémem vlády pětikoalice je organizovaný zločin, respektive jeho prorůstání do vysoké politiky. Všechno tady již v podstatě zaznělo včetně aktuální kauzy Dozimetr, kde dokonce i v zatím poslední kauze pana Mlejnka, který nakonec odstoupil sám po tlaku opozice z funkce ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace. A ani ministr vnitra Vít Rakušan neměl odvahu ho odvolat, ačkoli jeho jmenování bylo chybou od samého začátku. Něco o tom vím. Pracoval jsem 31 let v ozbrojených silách. Do vedoucích složek rozvědky prostě mají být vybíráni zkušení zpravodajci zevnitř služby s odpovídající prověrkou. A dokonce ani premiér Petr Fiala nedokázal vyzvat pana Mlejnka k odstoupení a navíc celou situaci bagatelizoval.

Závěrem. Tato vláda Petra Fialy se nechala vléci sledem událostí, nechala dojít situaci až do současného stavu a obětovala prospěch českých občanů ve prospěch zahraničních zájmů. Vláda má aktuálně důvěru pouze 22 % občanů. Tato vláda nepomáhá a její opatření pro pomoc občanům a firmám jsou v podstatě nulová. Takovou vládu nemohu svým hlasem podpořit, a proto se připojím ke svým kolegům z hnutí Svoboda a přímá demokracie a budu hlasovat pro nedůvěru této vládě. Děkuji za pozornost.

 

: Děkuji za příspěvek. A další, kdo je přihlášený, je paní poslankyně Vladimíra Lesenská. Máte slovo, paní poslankyně.

 

: Děkuji. Dobré ráno, vážený pane předsedající, vážení zástupci vlády, kolegyně, kolegové. Je sice trochu úsměvné vyslovovat nedůvěru vládě, u níž je otázkou, zdali ještě vůbec nějakou podporu a důvěru mezi lidmi má. Řada mých kolegyň a kolegů zde mluvila, vlastně víc asi mluvit nebude, ale mluvila o celé řadě problémů, u kterých vláda zcela selhává a rezignuje na jejich řešení, ač se jednotliví ministři a pan premiér plamenně chlubili, jak mohutně nám všem pomáhají a jak vše řeší, ať už se jedná o energetickou krizi, inflační krizi a s tím související zdražování v podstatě ve všech sektorech ekonomiky, a nakonec i uprchlickou krizi, kde nám lidé píší a mají pocit, že jsou všude na druhé koleji. To vše vede k velké frustraci, která se jistě zcela promítá v nedůvěře občanů vůči naší vládě, která jediná v rámci exekutivy má možnost to celé řešit. A jak to do dnešních dnů řeší? Nijak. Tvrdí, že jedná, že nenechá nikoho padnout, a vysílá signály. Ale ty vysílá již od loňského podzimu.

Ve svém vystoupení bych se však ráda zaměřila na oblast, ve které vláda podle mého selhala nejvíc, a tou je komunikace. Komunikace by přitom měla být základním stavebním kamenem důvěry v politiku jako takovou. Uvedu to na několika příkladech. Začnu cedníkem proti drahotě - pardon, Deštníkem proti drahotě. Vláda navyšuje důchody, kdy se jedná o zákonnou valorizaci. Zavádí slevy na dani na poplatníka. Ta už byla schválena předchozí Sněmovnou. A velmi zajímavé bylo sledovat dohady nad jednorázovou podporou rodin s dětmi ve výši 5 000 korun, kdo a jakým způsobem na tuto plošnou dávku dosáhne, kdo a jak ji vyplatí. Ministr financí opravoval veřejná prohlášení ministra práce a sociálních věcí, ačkoli na vládě spolu sedí u jednoho stolu. Dost to vypovídá o funkčnosti, jednotě této vlády a o její vnitřní komunikaci.

Vážená vládo, navýšili jste životní minimum. Díky tomu dosáhne na dávky širší okruh oprávněných osob, pokud ovšem o ně požádá, protože několik stovek tisíc oprávněných osob z nějakého důvodu nežádá. Nikdo neví proč. Z navýšených dávek možná nějak lidé uplatí drahé energie. A polostátní ČEZ si mezitím s nadšením mne ruce nad miliardovými zisky. Cituji Hospodářské noviny: Energetická skupina ČEZ ve výsledcích za první pololetí potvrdila, že její letošní hospodaření bude lepší, než čekala. Za první pololetí roku 2022 měl největší výrobce elektřiny v Česku čistý zisk 33,6 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy byl přes 59 miliard korun, což je meziroční nárůst o 27,7 miliardy. Hlavním důvodem je růst cen energií na velkoobchodních trzích. A cituji dále: Očekávaný čistý zisk za celý rok 2022 indikuje dividendu v případě stanovení na horní hranici intervalu platné dividendové politiky na úrovni 67 až 73 korun na akcii. Příští rok tudíž bude pravděpodobně vyplacena nejvyšší dividenda v historii společnosti a majoritní vlastník, český stát, by mohl získat více než 27 miliard korun, uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Kolik finančních prostředků stát vyplatí na sociálních dávkách? Takže naše rodiny, naši občané z dávek financují zisky ČEZu, aby dividendy odtekly na bankovní účty menšinových akcionářů? Kdo tito akcionáři jsou, že se s nimi většinový akcionář, tedy náš stát, neumí dohodnout? Kdy a jakým způsobem, za čí vlády probíhala privatizace energetických firem a strategické infrastruktury vůbec? Opravdu vláda nemůže, nebo nechce na to na tomto faktu cokoliv měnit? Těžko říct. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP