(14.20 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)

Jde o nepřijatelný a neudržitelný stav, za který je zodpovědná pětikoaliční vláda Petra Fialy z ODS, která stále není schopna občanům ani podnikům snížit ceny energií zastropováním u výrobců a jen nečinně přihlíží propadu statisíců domácnosti do chudoby a dluhům i krachům mnoha firem. (Silný hluk v sále.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já vás přeruším, pane předsedo, ale opět žádám kolegyně a kolegy, zejména tedy v pravé části sálu, o ztišení, ale platí to samozřejmě pro celý sál. Prosím.

 

Poslanec Tomio Okamura: Já vás jenom doplním, že v pravé části sálu sedí právě poslanci vládní pětikoalice Petra Fialy, které toto téma, jak všichni slyší, vůbec nezajímá.

Takže já budu pokračovat. Pokud by vláda zastropovala ceny energií přímo u výrobců, potom by stát nemusel platit kompenzace.

Stát by podle SPD měl také zajistit vykoupení minoritních 30 % akcií ČEZu, aby se tak stal jeho stoprocentním vlastníkem. Tedy jinak přeloženo, hnutí SPD prosazuje zestátnění ČEZu. ČEZ má astronomické zisky a zároveň ohlásil od nového roku další zdražení elektřiny o 60 %. Přitom jak víme, kontrolu nad ČEZem, nad tím majoritním podílem, má právě vláda Petra Fialy v čele s premiérem Petrem Fialou a výsledkem té nečinnosti a nekompetentnosti jsou právě drahé energie pro občany a firmy. Česká republika má nejvyšší ceny energií v Evropské unii.

My požadujeme demisi Fialovy vlády. Jen během prvních devíti měsíců letošního roku domácnosti v České republice zaplatily za plyn meziročně více o 49,3 %, za elektřinu o 29,4 % a za teplo o 16,9 %. Při meziročním srovnání nárůstu cen energií v okolních zemích jsou výsledky pro Českou republiku ještě více tristní. Zatímco v Polsku došlo dokonce k meziročnímu poklesu ceny o 3,4 %, v Maďarsku došlo k poklesu ceny o 0,9 %, v Rakousku vzrostla cena pouze o 1,5 % a v Německu o 2,6 %, ale v České republice pod vládou premiéra Petra Fialy z ODS vzrostly ceny o rekordních 61,8 %.

Řešením je odstoupení od Green Dealu Evropské unie, od systému obchodování s emisními povolenkami, což je také systém Evropské unie, odchod z energické burzy v Lipsku a prodej energií našim lidem a podnikům za výrobní ceny s přiměřeným ziskem a - protože jsme exportérem levné elektřiny, takže elektřiny je dost - do zahraničí prodávat pouze přebytky. Hnutí SPD považuje tento stav za neudržitelný, a jak jsem říkal, požadujeme demisi vlády Petra Fialy.

Nyní bych tedy zopakoval, že vás prosím o zařazení nebo žádám vás o zařazení tohoto bodu s názvem Fialova vláda nečinně přihlíží propadu statisíců domácností do chudoby a dluhům i krachům mnoha firem. Rád bych, aby to bylo zařazeno jako první bod dnešního jednání, abychom tady projednali právě důvody, proč k tomu dochází, což je samozřejmě nekompetentnost a nečinnost vlády Petra Fialy, a také návrhy řešení, které by okamžitě vedly ke zlepšení toho stavu, které už tady mimochodem SPD předkládá od jara, ale s vládou Petra Fialy je to, jako když hrách na zeď hází. Děkuju za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za přednesený návrh, zaznamenala jsem. Nyní tedy přichází přihlášená paní poslankyně Mračková Vildumetzová, to je zatím poslední přihlášená k pořadu schůze. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Vážená paní předsedkyně, vážení páni ministři, vážené kolegyně, kolegové, já bych si dovolila dát návrh na zařazení dvou bodů, a to z oblasti Ministerstva vnitra.

První bod by byl s názvem Nelegální migrace - informace ministra vnitra. Rádi bychom měli detailnější informace o zvládání nelegální migrace. Zaregistrovali jsme tedy konečně, že minulý týden bylo jednání premiéra České a Slovenské republiky. Vidíme tam nějaké výstupy, že dojde k větší ochraně srbsko-maďarské hranice, ale až na jaře roku 2023, kde se má zvýšit počet policistů ze 40 na 80. Zajímá nás, proč do současné chvíle neproběhlo jednání V4, a máme mnoho otázek. Myslím si, že nelegální migrace a to, jakým způsobem se zvyšuje počet nelegálních migrantů - kdybych to srovnala s rokem 2015, tak jsme byli na nějakém čísle 3 000 nelegálních migrantů, teď už je to číslo okolo 16, 17 tisíc. To číslo je obrovské. My máme předsednictví Evropské unie, máme v tuto chvíli i možnost, abychom vstupovali do jednání, aby se hledala příčina řešení a tak dále, což do současné chvíle není. Zároveň bych chtěla upozornit na to, že když tady byla nelegální migrace v roce 2015, všichni poslanci v Poslanecké sněmovně dostávali týdenní přehledy příchodu nelegálních migrantů. V současné chvíli vůbec takové informace poslanci nemají a byli bychom rádi, aby ministr vnitra nám takové informace předával. Ráda bych požádala, protože chápu, že je tady mnoho důležitých bodů, které se budou tento týden projednávat, takže bych si dovolila zařadit tento bod - a i ten druhý - v pátek po sněmovním tisku 335.

Druhý bod se dotýká také informací, které bychom rádi znali od pana ministra vnitra, a to se dotýká migrační vlny spojené s válečným konfliktem na Ukrajině. My bychom chtěli zdůraznit, že odsuzujeme agresi Ruska na Ukrajině, ale zároveň se k nám teď prostřednictvím hejtmanů dostává informace, že na Ústředním krizovém štábu bylo předloženo, že v souvislosti právě s tím, co se na Ukrajině děje v souvislosti s bombardováním infrastruktury, že řada lidí bude bez plynu, elektřiny, bez další infrastruktury, a protože nás čeká zima, která může přijít za týden, za čtrnáct dní, a hovořilo se na Ústředním krizovém štábu, že může přijít dalších 550 000 uprchlíků z Ukrajiny, tak bychom chtěli znát, jestli se to řeší se starosty, s hejtmany, jestli už se to nějakým způsobem komunikuje, pokud by tato vlna přišla.

Takže ten druhý bod nevím, jestli si to paní předsedkyně stačila zapsat, nebo jestli to...

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Jak ho nazvete spíš řekněte.

 

Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Dobře. Migrační vlna spojená s válečným konfliktem na Ukrajině - informace ministra vnitra. Požádala bych také, paní předsedkyně, aby ten bod byl zařazen jako druhý bod v pátek po sněmovním tisku 335. Děkuju mnohokrát.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nikoho dalšího přihlášeného k pořadu schůze již nemám, proto přivolám kolegyně a kolegy z předsálí a přistoupíme k hlasování o jednotlivých návrzích v pořadí, v jakém byly podány.

Nejprve tedy návrhy z grémia. Pokud není námitek proti návrhům, jak tady byly předneseny, tak o nich můžeme hlasovat najednou. Není tomu tak, že by byla námitka, tak já ještě jednou přečtu, jak jsme se na grémiu dohodli.

Nejprve tedy jako bod 1 zařadit do návrhu pořadu nové body, sněmovní tisk 335, novela energetického zákona ve zkráceném jednání, sněmovní dokument 1514, návrh ročních odměn za činnost členů Kontrolní rady Grantové agentury České republiky.

Za druhé postup jednání v tomto týdnu. Dnes, tedy 15. listopadu, projednávat body v tomto pořadí: nově zařazený bod, sněmovní dokument 1514, bod 33, bod 34, bod 11 a bod 9 a nejpozději v 18 hodin projednávat bod 1. Tam se jedná tedy o novelu státního rozpočtu na letošní rok, který je vrácený prezidentem republiky. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP