(18.30 hodin)
(pokračuje Marek Výborný)

A druhé hlasování a druhé doplnění programu prosím na pátek 2. prosince po doprojednání bodů z bloku druhých čtení, budou-li druhá čtení, případně tedy po doprojednání bodů z bloku třetích čtení, zařadit napevno bod 74, sněmovní tisk 165, senátní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky. To jsou dvě změny, které prosím hlasovat. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a nyní se hlásí pan poslanec Aleš Juchelka. Prosím.

 

Poslanec Aleš Juchelka: Moc děkuji, já taky budu stručný. Mám tady návrh jednoho bodu, který bych v tuto chvíli rád odůvodnil. Jsem rád, že tady za mnou sedí pan ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, protože pokud to otevřeme dnes a opravdu jenom na pár minut, tak se můžeme dobrat nějakého zásadního výsledku hlavně pro ty, kterých se to týká.

Asi jste si všimli, že všude na území České republiky, obzvláště tedy v Praze, se zpožďují výplaty sociálních dávek Úřadem práce, a to velmi bych řekl, až o několik týdnů, ba měsíců. A nejde jenom o zpožďování v rámci finančních prostředků, ale také o zpožďování lhůt pro zpracování dávek a jejich následného schvalování, poněvadž lidských zdrojů, které tyto dávky vyplácí - a problém je v tom, že jich stále ubývá - tak těchto lidských zdrojů je čím dál tím méně, a ty nové, které naopak Úřad práce přijímá, ti naopak musí být těmi harcovníky zaškoleni a ten čas jim to ubírá, zdržuje je to a výsledek je stejně nejistý, poněvadž fluktuace v rámci Úřadu práce je velmi vysoká. Změny, které jsou bohužel vládní koalicí medializovány, jsou skutečně chaotické a způsobují chaos nejen mezi lidmi, ale také mezi samotnými referenty Úřadu práce, a celá řada lidí ani nechce se sociálním systémem mít nic společného, protože se v něm buď v tuto chvíli nevyzná, anebo je ta komunikace jednoduše odrazuje.

K opožděným výplatám finančních prostředků: ono to má totiž dalekosáhlé důsledky pro ty samotné lidi, například v tom, že když se nevyplácely dávky příspěvků na bydlení, a to několik týdnů, příspěvky na živobytí nebo na mobilitu, museli si někde půjčovat. A mně se dostává samozřejmě spousta mailů do mé e-mailové schránky. Cituji jeden z nich, kde píše maminka: "Jsem matkou těžce postiženého syna, moje péče o něj je 24/7, který pobírá příspěvek na péči, ze kterého platíme Sipem z účtu nájem, elektřinu a plyn. Tento měsíc dodneška tato dávka nepřišla, a z účtu proto nemohlo odejít SIPO. Na Úřadu práce musím pravidelně odevzdávat výpisy z účtu o odešlém Sipu, a pokud je na výpisu jiný příjem než od státu, tak mi úřad sebere příspěvek na bydlení. Dnes si vypůjčím od dědy na úhradu SIPO z účtu, peníze vložím na svůj účet a budu se modlit, aby Úřad práce pochopil, že jsem tuto situaci musela řešit půjčkou. Stát tak může ze mě udělat neplatiče, a to je docela kruté."

Jak se tedy tady toto bude řešit? To je můj první dotaz. Bude Úřad práce, protože se zpozdil s výplatou dávek, dělat právě z lidí neplatiče? A jak bude zohledňovat, když jim třeba na účtu přistála půjčka od rodiny, nebo nedej bože od nějakých lichvářů? Jak to budou vysvětlovat potom Úřadu práce, těm referentům, a jak se Úřad práce zachová? Bude jim nějak krátit pomoc, protože mají třeba jiný příjem? To bude další tlak a administrativní náročnost právě pro všechny referenty Úřadu práce, kteří tam v tuto chvíli jsou na hraně svých možností - klienti, kteří telefonují většinou, do sluchátka řvou, začínají být i v osobním kontaktu velmi agresivní, vulgární, referentům vyhrožují.

Pořád jsme upozorňovali na to, že agenda, kterou MPSV valí na Úřad práce, je prostě velká a dlouhodobě neudržitelná. Tyto problémy dostávají do psychických problémů zaměstnance, kteří tyto dávky zpracovávají, a samozřejmě že to má potom velký vliv na zpracování dalších dávek, protože jedna mnohdy navazuje na druhou a jsou různě prokombinovány. On si skutečně nikdo nedovede představit, jak dokáže malinká kapka udělat velkou záplavu problémů, kterým v tuto chvíli ten Úřad práce čelí, a hlavně klienti, kteří čelí velkým problémům, když se jim nedostávají v pravidelných termínech jejich dávky. A nebavíme se jenom o dávkách zaměstnanosti, respektive o dávkách pomoci v nezaměstnanosti, ale bavíme se o mobilitě, příspěvku na živobytí. Bavíme se o příspěvku na bydlení, o doplatku na bydlení a toto všechno nevyřeší jednoduchá žádost o mimořádnou okamžitou pomoc. Například dávky hmotné nouze jsou napojeny na ostatní dávky, ať už třeba na přídavky na děti, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, který je napojený samozřejmě na doplatek na bydlení a tak dále a tak dále, protože v tomhle případě, když se tyto dávky opozdí a nejsou třeba vyplaceny v kvartálním měsíci, v následujícím měsíci dostanou klienti vyplacen třeba dvojnásobek a má to dalekosáhlý vliv na dávky v hmotné nouzi jako takové, kdy zase musejí úředníci vydávat nová rozhodnutí nebo oznámení a zase se to všechno prodlužuje. Prostě nápor nejen na referenty, ale také jejich vedoucí, je razantní. Proto bych chtěl tady tento bod otevřít, poněvadž by mě zajímalo, kolik tady těchto vyplacených dávek je v prodlení přes 30 dnů, přes 60 dnů, kolik jich je nevyřízených.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Prosím, čas. Pane poslanče, je to omezeno pěti minutami.

 

Poslanec Aleš Juchelka: Ano. A proto bych rád tady tento bod - a už končím - navrhl zařadit jako první bod, a to buď samozřejmě dnes, a opravdu nám stačí jenom půl hodinka, anebo jako první bod ve středu. Děkuji moc. A název tohoto bodu: Zpožďování výplat dávek Úřadem práce. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Také se pokusím zprostředkovat co nejpřesněji, Zpožďování výplat dávek.

A ještě se optám, zda ještě někdo další má zájem o vystoupení k pořadu schůze? Není-li tomu tak, zagonguji, přivolám kolegyně a kolegy... Ještě? Poprosím ještě pana předsedu Radima Fialu. Prosím, ujměte se slova.

 

Poslanec Radim Fiala: Omlouvám se, čekal jsem, až ostatní ukončí to, co tady načítali. Mám na vás také prosbu, kdy bychom chtěli načíst na čtvrtek v 18 hodin, což je opoziční okénko, a my bychom také chtěli pracovat, tak bych vás chtěl požádat o podporu sněmovního tisku číslo 9, je to bod 40, a je to zákon o sociálních službách, což vlastně pojednává o zvýšení příspěvku na péči pro zdravotně postižené. Chtěl bych to jako první bod ve čtvrtek v 18 hodin.

A pak tady mám ještě druhý bod, je to sněmovní tisk 266, je to bod 91, zákon o státní sociální podpoře, a ten pojednává, nebo to, co chceme projednat, je zvýšení rodičovského příspěvku.

Takže to jsou, paní předsedající, dva body, které navrhujeme na tento čtvrtek na 18 hodin v pořadí, jak jsem je četl - bod 1 a 2. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Vše je myslím jasné. Už předtím jsem přivolala kolegyně a kolegy z předsálí, a pokud už opravdu není žádný další zájemce o změnu pořadu schůze - nevidím už nikoho - tak se můžeme přenést k hlasování.

Pouze než k němu přistoupíme, přečtu došlé omluvy. Omlouvá se pan poslanec Jiří Kobza od 19 do 23.50 hodin z pracovních důvodů, paní poslankyně Karla Maříková od 19 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Vojtěch Munzar od 18 hodin z pracovních důvodů, pan místopředseda Jan Skopeček od 18 hodin z pracovních důvodů a pan poslanec Vladimír Zlínský od 19 hodin z pracovních důvodů. To jsme tímto vypořádali.

 

A nyní tedy nejprve, pokud nejsou námitky, budeme jako celek hlasovat návrh předložený z grémia. Námitky nejsou.

Zahájila jsem hlasování o návrhu z grémia. Kdo je pro? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

hlasování číslo 52 bylo přihlášeno 167 hlasujících, pro 166, proti 0. Návrh byl přijat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP