(16.40 hodin)
(pokračuje Jana Mračková Vildumetzová)

Marek Benda, prostřednictvím pana předsedajícího, mně jasně říkal, že s tím popřípadě nebude problém, takže já v tuto chvíli si dovolím, pokud bude veto přehlasováno, to znamená, že služební zákon v této podobě bude schválen, tak si dovolím načíst doprovodné usnesení. A to je, že Poslanecká sněmovna v souvislosti se schválením služebního zákona žádá Ministerstvo vnitra předložit novelu zákona o úřednících. Je jasné, že se k tomu povede diskuse, ale jsem přesvědčena o tom, že když to tedy koalice slíbila i to tady deklarovala, tak já doufám, že to dnes i potvrdí svým hlasováním. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Kdo se hlásí další do obecné rozpravy? Nikdo už se nehlásí, obecnou, nebo respektive rozpravu končím. Prosím, jestli je zájem o závěrečná slova. Prosím pana předkladatele nebo zástupce předkladatelů, pana poslance Bendu.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, vážené dámy, vážení pánové, já myslím, že zaznělo úplně všechno, ale vytvořím prostor těch čtyř minut, aby se dalo dojít do sálu, protože jistě asi tušíte, že vládní koalice musí mít na hlasování 101 hlasů a že strávit tady dnešní příjemné dvě hodiny opoziční kritikou bylo sice milé, ale ne všichni to vydrží. Takže jenom několik poznámek k tomu, co zde průběžně zaznělo.

K paní poslankyni Peštové, která se tady ráda a opakovaně rozčiluje a vyčítá nám, jak jsme hloupí, prostřednictvím pana předsedajícího, bych rád konstatoval, že žádný návrh na tři náměstky v rozpravě přednesen nebyl. Byly varianty čtyři, pět a ponechání stávajících dvou a podle počtu ředitelů sekcí. My jsme celkem jasně řekli, a deklarovali jsme to i tady, že ne všechno musí být napsáno v zákoně. Znáte mě dobře, že já to říkám celý život, některé věci má upravovat svět sám a nemusíme mít vždycky pečlivě napsáno - tolik máme ředitelů, tolik máme náměstků, tolik máme ministrů. On ten svět funguje i bez toho. A čím víc toho píšeme, tím častěji ty zákony znovu a znovu novelizujeme. A pokládám za zbytečné, abychom kvůli každé změně museli zasahovat do zákona. To byl hlavní důvod, proč jsme se bránili tomu, té snaze omezit počet náměstků a deklarovali právě jenom to, že ano, dělíme státní službu po úroveň vrchních ředitelů sekcí, kteří by měli být tím odborným aparátem, na úroveň pak posléze náměstků, kteří by skutečně měli být tím, kdo přicházejí s ministrem, s tímto ministrem také posléze odcházejí a spolupomáhají mu řídit příslušný resort. To je první poznámka.

Druhá poznámka. V Senátu jsem strávil nad zákonem o státní službě poměrně dlouhý čas, prošel jsem tři orgány, dva výbory a jednu komisi. A musím říct, že mi tam byly vyčítány věci, které se nakonec do usnesení Senátu nedostaly, protože jsem je úpěnlivě prosil, že očekávám, že nám prezident republiky tento návrh zákona vrátí, abychom ho stihli projednat pokud možno včas. Byly mi vyčítány věci, které nejsou promítnuty v jiných zákonech, například zákon o střetu zájmů, v zákonu o soudním řádu, správním a v dalších, v zákonech o soudech a soudcích, které byly, dejme tomu, technickými nedopatřeními, ale k samotné verzi, která vzešla a odešla ze Sněmovny, žádné zásadnější výhrady kromě jednotlivých senátorů říkány nebyly a bylo jasně na všech těch výborech deklarováno, že teze, které jsou součástí návrhu zákona, to znamená, ministr přichází se svými náměstky a ti řídí resort a státní služba má vevnitř mít vytvořeny konkurenční předpoklady, že jednou za pět let každý se musí pokusit obhájit svoji pozici a funkci, tyto dva parametry v Senátu v žádném případě zpochybněny nebyly.

Tolik asi moje závěrečné slovo. Já věřím, že Poslanecká sněmovna přehlasuje veto prezidenta republiky. Naprosto chápu opozici, ostatně my jsme to v opozici dělali také, že kritizuje zákon o státní službě. Ale doufám, že jistě opozice chápe, že my potřebujeme v situaci, kdy je státní služba zcela zabetonována lidmi, kteří tam přišli za vlád nejprve Bohuslava Sobotky a posléze Andreje Babiše a kteří odpovídají tomuto politickému složení, že je potřeba tam vytvořit alespoň jistou míru vnitřní konkurence a jistou míru posunu lidí, kteří skutečně mají i tu odbornost a nejenom věrnost. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Ještě se ujistím, čtyřminutovou přestávku jste žádal? Ne, ne, ne, dobré. (Hlas mimo mikrofon.) Ano, tak jsme si to ujasnili. A ještě poprosím o závěrečné slovo paní zpravodajku. Paní poslankyně, prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, já bych to trošku shrnula. Ano, Senát nevrátil tento návrh zákona Poslanecké sněmovně, přestože tak navrhly dva senátní výbory. Nyní jsme se na plénu zabývali zásadní výhradou, převážně zásadní výhradou pana prezidenta. Tou zásadní výhradou, pro kterou podal veto, je, že funkce takzvaného politického náměstka není v organizačním uspořádání správního řádu stupněm řízení, a tak dál, a v konečném důsledku jde o dobře placenou trafiku. Dále jsme se zabývali dalšími argumenty, které uváděl pan prezident ve svém vetu, byly rozváděny a doplňovány. Tolik k tomu v průběhu dnešního jednání.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji paní zpravodajce za závěrečné slovo. Článek 50 odstavec 2 Ústavy České republiky stanoví, že pokud Poslanecká sněmovna setrvá na vráceném zákonu nadpoloviční většinou všech poslanců, zákon se vyhlásí. Jinak platí, že zákon nebyl přijat. Já poprosím, aby bylo nastaveno potřebné kvorum pro toto hlasování.

Mezitím vám přečtu, o čem budeme hlasovat. Budeme hlasovat o následujícím návrhu usnesení: "Poslanecká sněmovna setrvává na zákonu, kterým se mění zákon č. 234/2014 Sb., o státní službě, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 215/5."

Zaznamenal jsem ještě žádost odhlášení, tak vás všechny odhlásím a poprosím, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami opětovně... Myslím, že se počet poslanců v sále ustálil, návrh usnesení jsem vám přečetl, čili víme, o čem budeme hlasovat.

 

Já tedy zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro návrh usnesení, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?

hlasování číslo 4 bylo přihlášeno 182 poslanců, pro hlasovalo 103, proti 78. Návrh byl přijat a já konstatuji, že usnesení bylo přijato a zákon bude vyhlášen.

 

Nyní jsme ještě měli zájem o hlasování doprovodného usnesení. Já vám ho načtu. Doprovodné usnesení navrhuje paní poslankyně Mračková Vildumetzová a doprovodné usnesení zní: "Poslanecká sněmovna v souvislosti se schválením služebního zákona žádá Ministerstvo vnitra předložit novelu zákona o úřednících."

Hlásí se pan předseda.

 

Poslanec Marek Benda: Já se omlouvám. Já využiji jenom svého přednostního práva, abych řekl paní kolegyni Mračkové Vildumetzové, my s tím počítáme, že zákon o státních úřednících bude předložen. Přesto pokládám za obrovský nemrav, že se pokoušíme při schvalování zákonů, a dokonce při schvalování zákonů, které se vracejí od prezidenta republiky, vracejí ze Senátu, přidávat nějaká doprovodná usnesení. Z tohoto důvodu se jako vládní koalice zdržíme hlasování. Ne proto, že bychom si mysleli, že nechceme předložit novelu zákona o úřednících. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP