(15.30 hodin)
(pokračuje Julius Špičák)

Takže komfort, proč ne. Nicméně není nejmenší důvod, aby se kvůli tomu zaváděla nějaká další norma, tedy připojišťování, protože si ho každý může zaplatit podle své individuální potřeby. Takže nekompetentnost diskuse, která v této oblasti, kterou prostě sleduji, je fascinující, pro mě naprosto zavádějící a slibuje ve finále pouze přispět k příkopům ve společnosti, které už existují, aniž by cokoliv reálného řešila. Děkuji za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní je tedy přihlášená paní poslankyně Pastuchová a připraví se paní poslankyně Adámková. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, paní předsedkyně. Já se hlásím k tomu, abych navrhla zařazení nového bodu schůze s názvem Aktuální situace na úřadech práce. Moc mě mrzí, že tu pan ministr Jurečka není, ale třeba mě někde poslouchá v kuloárech. A zdůvodním, proč chci tento bod zařadit právě na první lednové schůzi.

Vrátila bych se ráda k tomuto tématu, protože jsme ho probírali minulý rok několikrát, naposledy v prosinci, a probírali jsme tristní situaci na úřadech práce. Chápu, že nyní byly svátky, byl přelom roku, kdy se situace vyhodnocuje, a očekávala bych, že alespoň některé dílčí záležitosti se podaří od ledna řešit. Bohužel tomu tak není.

Zhruba před měsícem, kdy situace s nevyplácením dávek byla opravdu kritická a zasáhla mnoho rodin, jsme se dozvěděli, že počet vyplácených dávek meziročně vzrostl na 1,75 milionu. Dozvěděli jsme se, že úřadům práce chybí zhruba 400 pracovníků. Pan ministr se chválil, jak za jeho působení vzrostly mzdy a odměny. A jak se to tedy od ledna projevilo na úřadech práce? Daří se tam místa obsazovat? Dle mých informací nikoliv. Naopak, teď je velká vlna nemocnosti, týká se to i zaměstnanců Úřadu práce samozřejmě a tato situace na úřadech práce je tristní. Je jich málo a stále nestíhají agendu.

V předstihu jsem se tedy chtěla zeptat pana ministra Jurečky, jestli opět hrozí, že nebudou včas vyřizovány a vypláceny dávky, nebo jak je na tuto situaci stát připraven a jak na ni připravuje občany. Stále v médiích nebo od koaličních poslanců, ministrů slyším, jak všem pomáhají - Deštník proti drahotě. Už jsem tady několikrát za tímto pultíkem říkala, že tento deštník nemá impregnaci a prší, protože to, co se děje na úřadech práce, a jak slyším i od samotných klientů, tak je to opravdu strašné.

V prosinci jsme se bavili o tom, že podle informací, které jsme obdrželi od Ministerstva práce a sociálních věcí, bylo 14 750 nerozhodnutých žádostí. Podle délky zpracování je to tak, že nevyřízených nad 30 dnů jich bylo zhruba 4 800, 4 500 jich bylo nevyřízených dokonce nad 60 dnů. Lidé v nouzi nedostali peníze, ale ani vyrozumění, zda je dostanou. Já bych se chtěla zeptat pana ministra, jestli se tato čísla zhruba za ten měsíc nějak změnila.

A závěrem bych ocenila, že si pan ministr Jurečka vzal k srdci naši radu, aby alespoň některou agendu Úřadu práce převedl pod Ministerstvo životního prostředí, které má doposud také v gesci. Mluvím o materiálu Nová zelená úsporám, který by měli k dispozici sociální pracovníci a referenti Úřadu práce, aby mohli například radit v tom, jakým způsobem si můžou lidé třeba vyměnit okna, zateplit si svá obydlí a podobně. Nebo alespoň tak chápu nové působení nového pana náměstka Hladíka na Ministerstvu životního prostředí vzhledem k tomu, že sám uvedl, že jeho prioritou při působení na úřadu bude pomoc českým rodinám s úsporami energií a instalací obnovitelných zdrojů. A pan ministr Jurečka teď, když si po schválení koaličních poslanců zákona o státní službě navýšili neomezený počet náměstků, přibral do týmu a pověřil vedením ministerstva pana Hladíka, tak

věřím, že bude mít víc času se věnovat právě rezortu Ministerstva práce a sociálních věcí. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Dobré odpoledne, dámy a pánové, ještě - paní poslankyně chce doplnit?

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Ano, děkuju, paní místopředsedkyně, já jsem ještě neřekla, na kdy zařadit. (Ano.) Takže já bych zde měla tři termíny. Dnes jako třetí bod této schůze, jako druhý termín středa jako druhý bod schůze a poslední pátek po projednání třetích čtení.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: V pátek po projednání všech druhých čtení? Třetích čtení.

Prosím, teď je přihlášená paní poslankyně Věra Adámková, připraví se pan poslanec Marek Novák. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Dámy a pánové, dovoluji si vás požádat o zařazení zcela nekonfliktního, nepolitického bodu týkajícího se zdravotnictví - jak jinak v mém případě - které se ovšem prolíná několika rezorty, samozřejmě rezortem zdravotnictví, ale také rezortem školství a samozřejmě, protože všude musíme mít oceněné odborníky, tak jistě i Ministerstvem financí.

Jedná se o věc, která - řekli byste: Ta určitě život neohrožuje, a měli byste pravdu. Jedná se o dostupnost zdravotnických a lékařských vyšetření v oboru třeba logopedie, klinická psychologie, dětská psychologie a podobně. Mohli byste namítnout, že v současné době, kdy řešíme víc významné věci, toto není to důležité. Ale je, prosím pěkně. Jedná se zejména o naše děti ve školách, kde máme nedostatek dostupnosti této péče. Čekací doba - i u věcí, kde už diagnóza je velmi závažná, třeba závažná dysfázie, pro vaši představu: jedná se o děti, které nejsou postižené na intelektu, ale vyvíjí se jiným, velmi lapidárně řečeno, jiným tempem tělo a jiným tempem duchovno, to znamená, že tyto děti potřebují velmi intenzivní péči logopeda, někdy psychologa a někdy jsou pozdě diagnostikovány; dostal se mi na stůl případ dítěte, kterému je devět let, začalo si nosit ze školy samozřejmě špatné známky, čili je demotivováno, a ukázalo se, že se jedná opravdu o dysfázii - a objednací doba prosím je deset měsíců. Mezitím to dítě bude už v jiné třídě nebo propadne, kdyby to bylo postaru. To znamená, že tam je tolik škody napácháno, že pak samozřejmě oprava je velmi těžká. Je to opravdu, jak vidíte, zcela apolitické. Děti, dětem je úplně jedno, jestli jsme tu my, nebo někdo jiný. Ty zajímá, jestli bude princezna Sofie v šest nebo v sedm hodin a nic jiného.

Dotýká se to několika ministrů. Tentokrát nemohou říct, že pouze našeho pana ministra, ale opravdu i pana ministra školství, potažmo pana ministra financí, protože tam musí být ti odborníci zaplaceni. My jich nemáme tolik a musíme určitě udělat všechno pro to, po poradě, eventuálně vylepšení této problematiky, abychom je k těm dětem dostali, protože deset měsíců objednací doba je prostě zbytečně potom už. Dítě ztratí motivaci, rodiče nevědí, co mají dělat, učitelé už tak dlouho také čekat nemohou s nějakou ochranou, řekněme ve smyslu hodnocení. Prostě ta situace je velmi špatná.

Domnívám se, že velkou část na tom nese vinu nedostatečná komunikace a politikaření anebo zpolitizování této situace, která opravdu nemá v současné době s politikou co dělat, protože se jedná o zdraví našich dětí. Toto dítě, kterému neposkytneme včas pomoc, dostane špatné známky, nebude chodit rádo do školy a z toho už se to odráží. Jeho představa, že by dále mělo studovat nebo si vybrat učební obor, který je nějakým způsobem náročný, je lichá, protože bude hledat nejjednodušší cestu, jak tím proplout, potažmo mu do dalšího života zůstane bohužel neřešený problém.

Takže já bych prosila toto zařadit jako první bod. Dnes jenom zařadit, abychom o tom mohli jednat, aby se k tomu mohli dál všichni odborníci vyjádřit, protože to zatěžuje minimálně tyto tři rezorty, ty dva nejvíce - zdravotnictví a školství, a bohužel pomoc tam zatím není a ten terén to sám neřeší, jak vidíme, nebo nemůže vyřešit. Uvidíme, až se o tom pobavíme.

Děkuji vám velmi a doufám, že všem nám záleží na tom, aby naše děti měly co nejlepší péči ve všech směrech. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP