(14.50 hodin)
(pokračuje Vlastimil Válek)

Problém, který je třetí, je nedostatek plánování výrobců. Je potřeba si uvědomit, že výroba léků se plánuje s velkým předstihem. U některých velmi jednoduchých léků je ten předstih zhruba šest měsíců, ale u většiny léků je ten předstih plánování, kdy se vyrábí ten lék pro to období, 12 až 18 měsíců. Ti z vás, kteří jsou lékaři, to vědí, ti z vás, kteří jsou lékárníci, to také vědí, ti ostatní to možná nevědí, tak teď jim tuto informaci dávám. Je snadno ověřitelná, je snadno zjistitelná, snadno dokumentovatelná. Ta výroba probíhá tak, že firma vyrábí lék postupně pro jednotlivé země na světě. Většinou pro velké země výroba trvá řádově týdny, do měsíce, pro malé země pak ta výroba trvá dva, tři, čtyři dny tak, aby vždycky ten lék měl příslušnou šarži, měl obal, měl návod. Tady velmi správně zaznělo, že ty návody musí být v jazyce té země. Vy si vzpomenete, že v minulém volebním období jsme o tom vedli diskuse, měnili jsme kvůli tomu i některou legislativu. Zase je to snadno ověřitelný fakt. Pokud se stane, že chyba v dodavatelsko-odběratelských řetězcích nebo v jednotlivých řetězcích - kde v jedné zemi se vyrábí aktivní látka, bohužel řada z nich se vyrábí v Číně, v jiné zemi se vyrábí obaly, v jiné zemi dochází ke kompletaci - tak ta šarže zrovna dopadne na některou z těch zemí, prostě konkrétní lék tam chybí. Proto v některých zemích chybí jeden typ antibiotika, v jiných jiný typ antibiotika. Bohužel jsou země Evropské unie, které jsou na tom tak, že jim chybí cytostatika, chybí jim některé základní léky pro léčbu pacientů s poruchou krvetvorby.

A samozřejmě u některých léků, které jsou volně prodejné na trhu, tedy nedá se nijak regulovat jejich cena jinak než trhem, a je to tak po celém světě. Typickým příkladem je Nurofen - došlo k tomu, že vznikla panika, která vedla pak ke skupování toho léku. To znamená, my jsme během necelého měsíce vyprodali zásobu Nurofenu, která normálně stačí na půl roku. Zase je to snadno dohledatelné a snadno zjistitelné. Pak bohužel tento lék chyběl. V roce 2022 dorazilo do České republiky výrazně více léčiv pro léčbu respiračních onemocnění než v roce 2020 nebo 2021. Současná situace je tedy částečně způsobena i tím, že tady vlastně nebyly vůbec žádné zásoby. Prostě ty dodávky v roce 2020, 2021 byly tak malé, a je to logické. Tady byl covid a nikdo na to nemyslel, takže jsme neměli ani žádné zásoby. Musíme si uvědomit, že expirace některých těch léků jsou dva, tři roky, to znamená, ty léky mohou být v zásobách v lékárnách, ale ony nebyly.

Ministerstvo zdravotnictví má v takové chvíli velmi omezené pravomoci, co s tím dělat, což ale je dědictví po mých předchůdcích, ale naše ministerstvo na tom začalo velmi intenzivně pracovat již na začátku loňského roku. A ano, výsledkem bylo to, o čem můj kolega v Německu sní, můj kolega v Belgii sní. My můžeme dovézt na základě zákona, který jsme přijali - a za to vám, dámy a pánové, velmi děkuji, přijali jsme ho rychle - na základě tohoto zákona mohu dovézt lék v podstatě z jakékoliv země, která má ten lék současně schválený v České republice. Ano, může to být lék s řeckým popisem, s francouzským, s anglickým, s německým, a cenu toho léku mohu určit tak, abych mohl to, co plánuje, že někdy německý ministr zdravotnictví udělá, jak tady, vaším prostřednictvím, paní předsedkyně Schillerová zmínila, tak to já už mohu udělat a dělám to. Na vládu nosím seznamy léků, které se takto podařilo získat, a řekněme přeplatit ten trh, nakoupit je pro české občany a dovézt do České republiky, a vláda toto pravidelně schvaluje. Takže výsledkem toho je, že jsme dovezli statisíce, statisíce balení různých typů penicilinových antibiotik, ale dovezli jsme i balení antibiotik pro děti v sirupu. Minulý týden jsme distribuovali 20 000 takových balení. A tím, že přímo jednám s výrobci už od poloviny prosince, se podařilo dovézt řadu léků, které jsou na trhu volně. Typickým příkladem je Nurofen, kdy jsme celkově dovezli nad rámec toho, co bylo vyrobeno pro Českou republiku, 400 000 balení Nurofenu, 400 000! 400 000 balení Nurofenu, tedy pro každé dítě, které by ho hypoteticky mohlo potřebovat, jedno balení. A tento Nurofen jsme distribuovali plošně do všech lékáren.

Tedy chtěl bych říct, že pro zajištění dostatku léků děláme absolutní maximum, ne já, ale celé Ministerstvo zdravotnictví a všichni, kteří na tom intenzivně pracují. Každý týden opakovaně jednám s různými výrobci, distributory a týmy, které jsem sestavil, dělají totéž. Pravidelně informujeme lékárnickou komoru, pravidelně informujeme Asociaci praktických lékařů, protože to jsou ti, kteří předepisují především ty léky pro ambulantní léčbu, pravidelně informujeme Asociaci praktických lékařů pro děti a dorost. A ti z vás, co mají specializaci z tohoto oboru a sedí v našich řadách, toto velmi dobře vědí, protože ty informace k nim putují. Jak tyto asociace, tak lékárnická komora opravdu intenzivně spolupracují s Ministerstvem zdravotnictví a každý týden dostávají lékárníci i tito lékaři aktuální informace, který typ ze škály penicilinových antibiotik a jiných skupin, s, kterými jsou problémy, máme k dispozici, který mohou předepisovat. Proto bych doporučil každému občanu České republiky, pokud půjde k lékaři a on mu předepíše například penicilinové antibiotikum, aby požádal toho lékaře současně o informaci, zda toto antibiotikum je v té konkrétní chvíli zrovna k dispozici, anebo je vhodnější předepsat variantu tohoto jinou, jiný typ ze škály penicilinových antibiotik, jak zmíním dál, které k dispozici je. Tyto informace posíláme operativně online a zrychlili jsme to informování tak, že dochází řádově ve dnech k informacím, respektive v jednom dnu tato informace dochází. Stejně tak jsme výrazně zrychlili administrativní kroky, takže jsme schopni během několika dnů dovézt ten lék, zaregistrovat, určit jeho úhradu a distribuovat ho do lékáren. Tady je potřeba poděkovat distributorům, kteří nad rámec svých povinností vyšli vstříc našim požadavkům, které my přetavujeme teď do legislativy, kterou předložím Poslanecké sněmovně v prvním pololetí tohoto roku. Tato legislativa zajistí odolnost českého trhu na daleko vyšší úrovni. Bohužel ji zatím k dispozici nemám, ale to opravdu není moje chyba. Škoda že na to moji předchůdci nemysleli.

Mě ta věc trápí osobně. Možná ještě nejsem senior, ale přesto řadu léků beru a chci, aby ty léky nejenom pro mě, ale pro moje děti, pro moje čtyři děti, pro mého vnuka, pro všechny, na nichž mně záleží, byly k dispozici, ale chci to především jako lékař. Ano, jsem poslanec, jsem ministr zdravotnictví, ale jsem lékař. Jsem lékař, který skládal Hippokratovu přísahu, a ta mě zavazuje, abych dělal všechno pro svoje pacienty bez ohledu, v jaké funkci jsem a v jaké pozici jsem. Možná někteří z vás to takto nevnímají, ale každý lékař v této Sněmovně, a já jsem o tom pevně přesvědčen, to takhle vnímá a cítí. Je jedno, v které politické straně sedí.

S panem náměstkem Dvořáčkem jsme zřídili speciální pracovní skupinu, která právě ze všech těchto zástupců sestává, která se pravidelně schází a informuje na tiskových konferencích o krocích, které v konkrétních týdnech děláme. Na základě jednání této skupiny a aktuální situace pravidelně zasíláme tyto informace do sítě lékáren a všem lékařům. Jednáme s výrobci léčiv, a to nejenom já a náměstci, ale v případě některých výrobců i pan premiér. Díky jednání s výrobci a distributory se také podařilo urychlit dodávky léčiv, protože ty dodávky jsou rozplánované na jednotlivé měsíce, na jednotlivá čtvrtletí, abychom dramaticky urychlili některé ty dodávky a zajistili jejich mimořádné plnění, a to v kategorii antibiotik v řádu, jak jsem říkal, statisíců balení. Minulý týden bylo dodáno, jak jsem říkal, 20 000 balení dětských penicilinových antibiotik, bylo dodáno dalších 40 000 balení Nurofenu. Takto bych mohl pokračovat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP