(15.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Vážená paní předsedkyně, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já mám dva body dnes a první se nazývá Cenzura médií. Dovolím si nastínit podstatu tohoto bodu, protože považujeme za nezbytné, abychom o tom diskutovali.

Jak všichni víme, tato vláda instaluje jednoho vládního zmocněnce za druhým. Zbavuje se tím odpovědnosti, nebo nemá kompetenci, neumím přesně odpovědět, ale je to pochopitelně na rozhodnutí této vlády. V každém případě jsem toho názoru, že si poté musí ručit za práci svých vládních zmocněnců. Jedním z nich je vládní zmocněnec pro média a dezinformace. Tento vládní zmocněnec, který funguje už takřka rok pod Úřadem vlády, se zviditelnil zejména na konci minulého roku. Abychom si rozuměli, my chápeme to, že je třeba bojovat s dezinformacemi, naše vláda řešila podobný problém. Nikdy v historii nebylo tolik dezinformací jako v době covidové. Nikdy jsme si nedovolili ale sortýrovat média a ukazovat: Vy ano a vy nikoliv. Vládní zmocněnec přišel s Akčním plánem a tento Akční plán vzbudil obrovské emoce, oprávněné emoce. Co vlastně říká? Rozdělíme média na ta uvědomělá a na ta méně uvědomělá - rozumějme na ta, která šíří, či nešíří dezinformace. Kdo a jakým způsobem to bude specifikovat, toť velký otazník, protože to, co se nám dneska zdá jako dezinformace, je otázkou, jestli třeba bude za dva nebo za tři roky. Co je ještě horší, je to, že ta uvědomělá média budou dostávat dotace. Já tvrdím, dochází k uplácení těchto médií - 100 milionů ročně je v tom takzvaném akčním plánu. A ta neuvědomělá média, ta, která šíří dezinformace, ta potrestáme, a potrestáme je rovnou tím, že změníme zákon a postavíme je před soud. A neziskovky, které budou šířit osvětu a vychovávat k tomu, abychom psali uvědoměle, těm dáme 50 milionů korun ročně. Naprosto absurdní, šílené, staví se proti tomu i celá řada novinářů a troufám si tvrdit, že i otrlým mediálním harcovníkům spadla brada.

Dobře, vládní zmocněnec udělá chybu, ale je třeba, aby se k tomu vláda postavila, aby tedy jasně řekla, že buď si stojí za tím Akčním plánem, anebo si za ním nestojí. Pokud řekne, že za ním stojí, potom logicky bude podrobena drtivé kritice a nebude se moci vymlouvat na vládního zmocněnce - a tady možná hledejme ten důvod, proč si ho vůbec takto zvolila. Anebo si za ním nestojí, což by bylo správné, shodí to ze stolu, ale poté předpokládáme, že tento vládní zmocněnec skončí, protože je neslýchané, aby se něco takového skutečně vážně skloňovalo. Takže vyzýváme vládu, aby se jasně vyjádřila k tomu, jestli si stojí za tímto Akčním plánem, či nikoliv, a já věřím, že zde dnes budou aktéři vlády, ministři, kteří se k tomu jasně vyjádří.

Druhý bod, který navrhuji, je nazván Demotivace učitelů. Můžeme se stokrát bavit o tom, kdo měl lepší koncepci v oblasti školství, jestli náš ministr Plaga, nebo vaši ministři, ať už to byl pan ministr Gazdík, nebo pan ministr Balaš. Jsem toho názoru, že tato vláda nepřevedla v oblasti školství na rozdíl od pana ministra Plagy vůbec nic, ale můžete mi oponovat a můžete tvrdit, co všechno jste předložili. Co ale není možné nijak logicky vysvětlit, je to, co se vám jakožto pětikoalici podařilo s příjmy a mzdami učitelů. Velmi dobře jsme si uvědomovali v době, když přišla naše vláda v roce 2017, že jsou mzdy v této oblasti silně podhodnoceny. Snažili jsme se je srovnat a nikdo nám nemůže odepřít to, že jsme zásadním způsobem zvedli příjmy učitelů na všech úrovních. Za chvíli zde řeknu konkrétní příklady. Máme poslední analýzu starou několik dní, kterou předložila Rada vysokých škol, která se na to dívá z úhlu pohledu mediánu, z úhlu pohledu průměrných mezd, z úhlu pohledu tarifu, a když se podíváme na ten statisticky nejvíce spravedlivý parametr o měsíčních příjmech učitelů, čili takzvaný medián, tak prosím dobře poslouchejme: učitel střední školy anebo druhého stupně základní školy v roce 2017 měl příjem 31 750, v roce 2021, když končila naše vláda, to bylo 49 250 a v roce 2022 klesl tento příjem na 47 250. Mateřská škola: učitel 26 450 v roce 2017, v roce 2021 39 300 a v roce 2022 36 850 - opět pokles. A ještě se podíváme na vysoké školy. Nejtypičtější profese, odborný asistent: 36 900 v roce 2017, v roce 2021 45 900 a v roce 2022 - dobře poslouchejme - 43 400. U všech profesí učitelů, jak z úhlu pohledu mediánu, tak z úhlu pohledu průměrné mzdy, došlo k poklesu jejich příjmů. Teď si k tomu připočtěme to, že máme inflaci, a když si to přetočíme na reálnou mzdu, zjistíme, že poklesly mezi 20 až 25 procenty. A možná mi řeknete: Ale jsme v mimořádné době, musíme se všichni uskromnit - jak řekl správně, nebo nesprávně?, dneska se k tomu moc nemají, pan premiér Fiala a někteří ministři - jsme ve válce. V každém případě jsme v energetické krizi, tomu rozumím, ale nevím, jak vysvětlíme učitelům, že ve stejné době, kdy jim klesá mzda tímto způsobem, kdy jsou demotivováni, si pětikoalice protlačí to, že rostou mzdy poslanců, ministrů a ústavních činitelů, a to v průměru o 13 %. (Ministr Jurečka: 12.) 12 %, omlouvám se. Myslím si, že by bylo férové, aby se toto vysvětlilo, aby se řeklo, proč se nepracovalo se mzdami učitelů jinak. Nebo jestli se domníváme to, že učitelé si nezaslouží ty příjmy, které měli, tak to prosím natvrdo a jasně řekněme. Děkuji. (Potlesk poslanců ANO.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nezaznělo ale pevné zařazení. Chápu to správně, že nechcete pevně zařadit?

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Omlouvám se. Já jsem tak byl v zápalu, že jsem zapomněl říct...

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ani u jednoho z těch bodů, podotýkám.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Ano. Takže u toho bodu prvního, Cenzura médií, i u toho druhého, Demotivace učitelů, bych poprosil, aby to bylo zařazeno, když tady byl před chvílí šestý bod, tak jako sedmý bod dnešního jednání. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Sedmý a osmý bod dnešního jednání, dobře, děkuji.

Mám tady oznámení, že pan místopředseda Skopeček hlasuje s kartou číslo 23.

Nyní tedy poprosím o slovo paní předsedkyni Schillerovou s přednostním právem a následuje pan poslanec Špičák. Prosím.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Přicházím pod vlivem vystoupení, silným vlivem vystoupení pana ministra Válka s dalším bodem, který nejdřív zdůvodním a pak ho budu formulovat na samém závěru.

Tak, pane nepřítomný ministře... (Ministr Válek se voláním hlásí z galerie hostů.) Aha, výborně, na galerii přítomný pane ministře Válku, ministře zdravotnictví, co jsme teď slyšeli? Já jsem vystoupila po konzultaci se svými kolegy, experty na zdravotnictví, pod vlivem kulatého stolu jsem tady vyzvala ministra zdravotnictví, když už to neudělá sám, aby nám řekl, jaký je jeho plán, jaké je jeho systémové řešení, dokonce jsem tady po konzultaci s kolegy uváděla, jak k tomu přistupují jednotlivé země Evropské unie, a co jsme slyšeli místo toho? Místo toho jsme slyšeli, že pan ministr si nahrává hovory. Já nevím, možná by se k tomu měl vyjádřit ministr vnitra nebo ministr spravedlnosti, jestli je to v pořádku, jestli je v pořádku, že si někdo nahrává hovory, že musí být obezřetný. Pak jsme tady slyšeli glosování překlepu mých kolegů... No, oni to taky zorganizovali během tří až čtyř dnů, tak to byla ohromná legrace, že se prostě překlepli a že tam uvedli jinou pozici moji než tu, kterou aktuálně zastávám. Velká legrace, velká legrace! Ale to podstatné, to jsme neslyšeli. Neslyšeli jsme, co bude ministr Válek, ministr zdravotnictví, dělat. On nám tady vysvětluje, jak nepotvrdil účast, jak vlastně tady musí být potvrzená účast a proč a tak dále. Proč vůbec jsme ten kulatý stůl museli svolávat my? (Poslankyně hovoří velmi rázně.) Proč vůbec my se musíme doprošovat a prosit ho, aby přišel plnit svoje povinnosti, aby přišel říct, co bude dělat? (Potlesk poslanců ANO.) Aby přišel říct těm lidem, za které my tady mluvíme, kdy konečně ty léky budou? A to příštipkaření, že teď přijede tolik léků... Jaké je to systémové řešení? Říkal: do konce února vyřešené, do konce března, teď už dokonce řekl do konce června. No bodejť, v červnu už žádné respirační choroby a podobné nebudou, protože bude teplo, takže nic, to jsme neslyšeli. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP