(12.50 hodin)
(pokračuje Věra Adámková)

Potom je další věc, kterou by chtěla říci, že je velmi důležitá, a to jsou pesticidy. Víte velmi dobře, že bez hnojení by se to výrazně omezilo, upozorňuji, výrazně, ale prostě neobejdeme se bez něj. Jednak jsou to tedy buď produkty ze stájí a podobně, ale zase tam pak budeme mít dusičnany a jiné složky, anebo jsou to samozřejmě pesticidy umělé.

Při té příležitosti bych tady vzpomněla, co už se dneska neděje a my to v půdě stále nacházíme, potažmo ve vodě - to je staré dobré DDT, které doufám, že už nebudeme mít dále. Jen tak pro mladší kolegy, protože někdy ta nostalgie a radost na českým výrobkem je velká, je to původně česká provenience. Je to dichlordifenyltrichloretan, čili velmi jednoduchá sloučenina. Ale víte, že jsme tím kdysi dobývali svět, tak to bohužel velmi dlouho zůstávalo v půdě, dostávalo se to do podzemních vod. Dokonce se přemýšlelo, byla taková teorie, že to možná může i za úbytek zajíců v českých zemích. Je-li to pravda, nebo ne, nemohu úplně potvrdit. Čili z toho vidíme, že věci, které spolu nemusí souviset, nakonec mohou ten řetězec významným způsobem zacyklit a je to úplně někde jinde.

Musíme říci také, že podle všech hygienických analýz a výsledků, které byly dělané v letech 2004 až 2012, došlo významně ke zlepšení používané vody. Ale musíme také říci, že za těch deset let - trošku zaokrouhluji - došlo k výraznému zhoršení kvality vodovodního řadu. Takže opět je potřeba si uvědomit, že cesta vody ne vždycky je v rukách obce nebo města, čili tam s tím musíme pracovat.

Další věcí, kterou je důležité si uvědomit, co všechno musíme udělat pro úpravu vody, aby byla kvalitní - jednak máme asi 39 % pitné vody z podzemí, 38 povrchových a 23 smíšených. To se může zdát, že se o nic nejedná, ale jedná, protože úprava podzemní vody je třikrát výhodnější ekonomicky než upravovat povrchové vody - čili podzemní vrt proti řece, velmi lapidárně řečeno.

A jinak musím říci pro nás jako zdravotníky do jisté míry potěšující věc - to je to, že skoro 95 % našich obyvatel je již napojeno na nějaký veřejný řad, což může být tedy vodovodní ve městě, ale také víte, že vesnice si dělaly svoje vodovodní řady, čili již to není to čerpání z kterékoliv studny, která stála vedle nějakého odpadního místa, což nebylo samozřejmě dobře.

Při té příležitosti chci říct, že bohužel nekvalitní voda může zásadním způsobem ohrozit naše zdraví. Nejenom tím, že budete mít zažívací obtíže, ale bohužel ona v sobě může mít zárodky, které člověk, který je nějakým způsobem ne zcela imunitně v pořádku, již nemusí dále zvládat, takže ty situace také velmi dobře známe. Už jsme tady o tom hovořili, je to přítomnost legionely ve vodě. Takže ta voda, prosím pěkně, musí být sledovaná, jsem ráda, že to zpřísnění je nejenom v tom momentě, kdy si beru ten kohoutek, ale musí být sledovaná i po cestě, protože teplá voda bohužel, zejména v těch částech vodovodu, kde nedochází k trvalému nebo pořádnému odběru, může být velmi rychle znečištěna legionelou, což potom bohužel mělo i fatální následky.

Já bych při té příležitosti chtěla zmínit - a tady potom budu samozřejmě dále apelovat na pana ministra, protože mi to úplně není jasné - toto patří samozřejmě do velké gesce pracovníků hygieny. To znamená, krajské hygienické služby tady s tím samozřejmě mají velkou práci, umí tu kontrolu provádět, ale jestliže tam chceme opravdu významným způsobem snižovat počet pracovníků a chceme zlepšit kvalitu pitné vody, pak mi ta rovnice malinko nevychází. Takže budeme v tomto směru určitě, co se týče hygieniků, významným způsobem chtít odpovědi. Tady bych chtěla tedy jenom říci, že my můžeme - a neděje se to na těch hygienách - takže opět prosím o nějakou zpětnou vazbu do příště. Máme studijní obory asistent veřejného zdraví, to jsou lidé, kteří přesně patří do tohoto ranku, kteří přesně mohou pracovat v terénu, mohou tam odvádět velkou práci a vedoucím pracovníkům potom samozřejmě významným způsobem tu práci připravit.

Dále bych chtěla říci ještě jednu věc. To je to, že pan ministr Heger - jenom abych to odlehčila řekněme některými věcmi - dokonce v době, kdy byl ministr, řekl, že si přeje - a že jistě ta doba bude a že je - aby v restauracích nejlevnějším nápojem byl nealkoholický nápoj. Tak vás musím ujistit, že voda je v průměru dražší než pivo. Jistě máte některé provozovny, kde tomu tak není, ale jinak je to tak. Takže ti lidé si velmi často objednávají takzvanou vodovodu, protože chtějí natočit pouze vodu z kohoutku, která je levnější než pivo. Doufám tedy, že všude, ale zaručit to nemohu. Proto je tak důležité, aby všechny tyto provozovny měly kvalitní pitnou vodu, protože ony ji poskytují svým zákazníkům. Tam kdyby došlo k nějakému problému, máme velmi rychle nějakou epidemii, kterou bychom tedy neradi, protože pravděpodobně to by nezvládlo ani místní infekční oddělení. Před asi patnácti lety jsem pomáhala sloužit na infekčním oddělení a jedna část naší reprezentace - nebudu říkat, v jakém sportu, protože kdo si to pamatuje, ví, a jinak to nebudeme dělat, vezměte to jako příhodu ze života, z natáčení - se dostala do podobné situace, kdy neměli úplně kvalitní zdroj. Samozřejmě to zničilo celou ligu na několik dnů. Takže to bych byla velmi nerada, kdybychom opět tyto situace měli. Domnívám se, že to je velmi nutné.

Co se týče zdravotních průkazů, jak říkala paní kolegyně Ochodnická velmi dobře a podrobně, je to tak, že v současné době zdravotní průkazy máme v absolutní nekontrole. Nevíme o nich vůbec nic, jak jsou a kde jsou. Za prvé, některé jsou tak historické, že už ani majitel si nepamatuje, kdy byl na nějaké kontrole. Jenom pro ty mladší kolegy chci říct, že získat zdravotní průkaz v době mého mládí - což z vašeho pohledu je déle, než jste na světě, ale nicméně věřte mi, i my jsme tehdy žili - to znamenalo opravdu vydání se na hygienickou stanici. Předcházely tomu klasické výtěry, rentgen, srdce, plíce a tak dále. Pak se ta situace zmírnila, že to již tak není potřeba a tak dále, že všichni jsou tak spolehliví a samostatní, že se prostě nechají vyšetřit. Je vám jasné, že opak se stal pravdou, čili v současné době - a to mě velmi zarazilo, proto jsem velmi ráda za to, že se tím zabýváme - je to asi dva roky, jsme takto odhalili člověka, který měl otevřenou tuberkulózu a hodlal nastoupit jako kuchař. Měl platný zdravotní průkaz.

Takže tím spíše není možné je vydávat šmahem. Není možné je dávat na dobu neurčitou. Samozřejmě, všichni si přejeme být mladí, zdraví, krásní, ale ovšem realita je úplně jiná. Takže určitě musíme zprecizovat tedy nějakou dobu vydání řekněme toho zdravotního dobrozdání. Zatím nechci říkat nějaký jiný název, ale říkejme tomu pracovně nový zdravotní průkaz, byť to nebude zdravotní průkaz.

Protože těch svodů na cestě, jak ohrozit naše zdraví, je mnoho. My to musíme eliminovat - pokud můžeme, samozřejmě - v rámci preventivní prohlídky pokud možno co nejvíce. V současné době už nás třeba tolik neohrožují úplně některé choroby, které byly před čtyřiceti lety, ale máme nové, protože samozřejmě úplně zdraví nejsme. Je tam jednak hepatitida typu B. Upozorňuji, že může probíhat inaparentně, čili ten člověk to nemusí vědět. Ale máme taky hepatitidu typu C a máme další choroby, nebudu je tady všechny samozřejmě jmenovat, není to přednáška z těchto chorob, ani přenosných, ani infekčních. Chci jenom říci, že je velmi dobře, že hygienici budou mít zase tyto nové věci. Kvalita pitné vody samozřejmě, bych řekla, není nikdy dostatečně dobře kontrolovaná a nejsme ještě stále ani teď úplně přísní. Ale myslím si, že to pomůže k tomu, abychom eliminovali možné patogeny v té vodě. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, paní poslankyně. Vaše vystoupení vyvolalo jednu faktickou poznámku pana poslance Kobzy. Pane poslanče, prosím, vaše dvě minuty na faktickou poznámku.

 

Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, pane předsedající. Já bych s dovolením navázal na paní doktorku, protože voda byl dlouhá léta můj obor. Já se nemůžu ubránit tomu, abych neviděl určité křížení, protože ta voda je záležitostí nejenom Ministerstva zdravotnictví, ale také Ministerstva zemědělství, a především Ministerstva životního prostředí, vlastně po celé délce využití od zdrojů až po vypouštění odpadů z čističek.

Chtěl bych ale říct ještě jednu věc, která tady nezazněla - to je to, že vlastně celá vodovodní síť a struktura vlastně patří do kategorie kritické infrastruktury a jako taková v dnešní napjaté době je měkkým cílem. To znamená, že pokud někdo bude chtít otrávit půlku Prahy, tak mu stačí několik náklaďáků hlušiny z dolů, kde se vyskytují arzenopyrity, ten arzén se do vody uvolňuje poměrně rychle a nikdo to nezachytí v žádné čističce. Já jsem tuto otázku nadnesl už před rokem a půl nebo před dvěma lety, kdy se jednalo o návrh ústavního zákona na ochranu vody, že tu infrastrukturu vlastně po celé délce je nutné chránit. Za tu ochranu by měly být zodpovědné jednak samosprávy, ale také stát jako takový, a měl by mít vytvořenou strukturu, která skutečně bude fungovat, protože bavíme se o jedné ze základních věcí pro život v této zemi, a rozhodně to nemůžeme podceňovat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP