(19.10 hodin)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji, pane místopředsedo. Pouze pro pořádek, každý z poslankyň a poslanců může v podrobné rozpravě načítat usnesení tak, jak považuje za správné. Jestliže se usnesení liší byť jen v jednom slovu, nejsou to identická usnesení a je správné hlasovat o každém zvlášť. Toto je pouze procedurální vysvětlení toho, co by se teď mělo odehrát. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Přesně tak. Mám stejný názor, proto jsem to také řekl, že v případě, že není dohoda mezi zpravodajem a tím, kdo přednesl alternativní usnesení, že prostě musíme dát hlasovat o obou usneseních, byť jejich obsah je věcně stejný. Tak, paní zpravodajko.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji, pane místopředsedo. Takže usnesení, které jsme dnes obdrželi tady od legislativního odboru Poslanecké sněmovny, mi chcete tedy říct, že je špatně? Ano? Tím vlastně vy toto říkáte. Já se omlouvám. Víte, jak to na mě působí, kolegové a kolegyně? Aby to nebylo usnesení hnutí ANO a aby to bylo usnesení koalice. A to je celá ta hra. A to mně tedy připadá úplně neskutečné! Takže já už nevím, co si mám o vašem jednání myslet! (Potlesk z lavic ANO.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Paní poslankyně, nezlobte se na mě, ale ukončili jsme podrobnou rozpravu. Jakékoliv výtky mohly zaznít jak ve všeobecné, tak v podrobné rozpravě. Ta byla uzavřena. Nyní bychom prostě měli přistoupit k hlasování. Teď máte prostor pro to, bavit se o tom, jakým způsobem budeme hlasovat, jaká bude procedura. Pro to ten prostor je, nikoliv pro to, abychom znovu otvírali politickou debatu a přeli se tady, kdo dal lepší nebo horší usnesení. Jsou tu dvě usnesení, prostě se liší a budou hlasována obě dvě usnesení. A já vás prosím, abyste jednotlivá usnesení začala načítat a mohli jsme hlasovat.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Pane místopředsedo, souhlasím. Omlouvám se. V tuto chvíli dávám návrh na proceduru, aby se hlasovalo o navržených sedmi bodech a osmý bod, který předložil pan Lochman v rámci vyjádření podpory vládě České republiky. Takový je můj procedurální návrh. Dejte o něm prosím hlasovat.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Počkejte, vy navrhujete, aby se hlasovalo vaše usnesení, abychom hlasovali po bodech? (Poslankyně Mračková Vildumetzová: Ano.) Tomu rozumím. A následně bychom hlasovali o dvou usneseních pana poslance Lochmana. Nemůžete odmítnout dát hlasovat usnesení. To není návrh procedury. V proceduře se můžeme bavit o tom, jestli budou hlasována vaše usnesení první a pana kolegy druhá. Ale nemůžeme tady zamítnout... nemůžete tady dávat návrh na zamítnutí hlasovat o jakémkoliv návrhu. To je nesmyslné. (Rozruch v sále.)
Tak s přednostním právem ještě pan místopředseda Bartošek.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji, pane místopředsedo. V souladu s jednacím řádem dávám protinávrh proti proceduře, tak aby bylo hlasováno po bodech: prvních 1 až 7 bodů tak, jak přednesla paní navrhovatelka, zpravodajka, omlouvám se, a následně dva body, které přednesl pan poslanec Lochman.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pane místopředsedo, mně to přijde také logické. Ale já to ani nemůžu dávat hlasovat jako protinávrh, protože se nemůžu ztotožnit s návrhem paní poslankyně Mračkové Vildumetzové, protože ho považuju za nehlasovatelný. Není možné, aby v rámci procedury zaznělo, že nebude hlasováno o jednom z přednesených usnesení.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: S vaším názorem souhlasím, a proto žádám, aby bylo dáno hlasovat o proceduře tak, jak jsem navrhl. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano. Ptám se, zda je tu jiný návrh, než teď přednesl pan místopředseda Bartošek ohledně procedury? Jestli tomu tak není, tak bych doporučil vzhledem k té debatě, abychom si tu proceduru odhlasovali. Zagonguji, aby mohli dorazit kolegové z předsálí. Raději vás odhlásím a poprosím vás, abyste se svými identifikačními kartami přihlásili znovu. Počet poslanců v sále se pomalu ustálil.
Jenom zopakuji, o čem budeme hlasovat. Budeme hlasovat o návrhu na proceduru, kterou přednesl pan místopředseda Bartošek, a sice v té podobě, že nejprve budeme po bodech hlasovat návrhy, které přednesla paní poslankyně Mračková Vildumetzová, a poté budeme hlasovat o dvou dalších návrzích ze strany pana poslance Lochmana. Je nám všem jasné, o čem budeme hlasovat?
Já zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro proceduru? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 3, bylo přihlášeno 147 poslanců, pro hlasovalo 87, proti 59. Návrh procedury byl přijat.
Poprosím paní zpravodajku, aby nás provedla jednotlivými návrhy usnesení.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji, pane místopředsedo. Takže první návrh na usnesení je: "Poslanecká sněmovna vyzývá ministra vnitra, aby předložil analýzu, na základě které byly vybrány jednotlivé pobočky k uzavření."
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh usnesení? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 4, bylo přihlášeno 148 poslanců, pro hlasovalo 63, proti 47. Návrh usnesení byl zamítnut.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji. Další usnesení: "Poslanecká sněmovna vyzývá ministra vnitra, aby odložil uzavření poboček České pošty minimálně o půl roku, až do doby, než dojde k dohodě s dotčenými městy a obcemi."
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro návrh takového usnesení? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 5, bylo přihlášeno 148 poslanců, pro hlasovalo 60, proti 58. Návrh nebyl přijat.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Třetí návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyzývá ministra vnitra, aby předložil jasné podmínky, za kterých mohou dotčená města zachovat pobočky pošty v rámci projektu Pošta Partner."
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 6, bylo přihlášeno 149 poslanců, pro hlasovalo 67, proti 25. Návrh byl zamítnut.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji. Čtvrtý návrh na usnesení: "Poslanecká sněmovna vyzývá ministra vnitra, aby poslal finanční prostředky České poště, státnímu podniku, formou kompenzace za covid a uprchlickou krizi."
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 7, bylo přihlášeno 149 poslanců, pro hlasovalo 61, proti 62. Návrh byl zamítnut.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji. Pátý návrh na usnesení: "Poslanecká sněmovna vyzývá ministra vnitra, aby prázdné objekty České pošty byly nabídnuty městům a obcím a aby popřípadě byl schválen bezúplatný převod vládou České republiky v souladu s právními předpisy."
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh usnesení? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 8, bylo přihlášeno 149 poslanců, pro hlasovalo 62, proti 23. Návrh byl zamítnut.
Další návrh usnesení, paní poslankyně?
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Já vás poprosím o zjednání klidu v jednacím sále.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano. Poprosím kolegy a kolegyně, aby se utišili, ať dobře slyšíme další návrh usnesení. Děkuji. Pokračujte, prosím.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: "Poslanecká sněmovna vyzývá ministra vnitra, aby předložil analýzu a data výhodnosti převodu dopravy na soukromé firmy v roce 2022."
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 9, bylo přihlášeno 150 poslanců, pro hlasovalo 60, proti 42. Návrh byl zamítnut.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Sedmý návrh na usnesení: "Poslanecká sněmovna předkládá podle § 17 odst. 3 zákona č. 166/1993 Sb., o Nejvyšším kontrolnímu úřadu, ve znění pozdějších předpisů, podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu ke kontrole činnosti České pošty, s. p., a žádá o její provedení bezodkladně."