(9.40 hodin)
(pokračuje Richard Brabec)

Takže tohle to je něco, co by mě velmi zajímalo. Já si myslím, že to je částka 50 miliard, která nejenom že tvoří víc jak polovinu rozpočtu kapitoly Ministerstva životního prostředí, ale určitě přesahuje - nebo já doufám, že přesahuje - i mez bolestivosti každého ministra financí, kdy by ji tam měl mít, a on ji tam nemá. Takže by mě zajímalo, jak se na tohle to pan ministr financí dívá, že tam tu částku nemá, respektive že ji má v příjmech, ale její reálnost, že ji do těch příjmů reálně dostane, se podle mě limitně blíží k nule zespoda, a že pan ministr životního prostředí, a já si myslím, že naprosto korektně - a já bych to řekl stejně, ale já bych si to tam nenechal namalovat do té kapitoly, což nebyla věc pana ministra Hladíka, ale ještě paní ministryně Hubáčkové, ale jako ministr životního prostředí bych nikdy nepřipustil, aby mě někdo donutil z kolegů, ani premiér, ani ministr financí, abych si tam nechal namalovat částku, o které vůbec netuším, jak se tam dostane a co s ní udělám. Děkuju. (Potlesk poslanců ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji a veškeré přihlášky jsou vyčerpány, takže já... Ano, s přednostním právem. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Jan Jakob: Děkuju. Dobrý den, vážené dámy, vážení pánové, jménem pěti koaličních klubů, vzhledem i k tomu, že na grémiu jsme se dohodli, že budeme dnes projednávat zákony ve třetích čteních, vetuji všechny nově zařazené body. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji, takže hlasovat nebudeme.

Načtu omluvy: omlouvá se pan poslanec Major od 12 hodin z pracovních důvodů, dále pan poslanec Vondráček celý jednací den z pracovních důvodů a pan ministr Válek do 10.30 z pracovních důvodů.

 

Nyní se tedy dostáváme k pořadu dnešní schůze a já otevírám bod číslo

 

107.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 123/1998 Sb.,
o právu na informace o životním prostředí, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 227/ - třetí čtení

Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele ministr životního prostředí, pan ministr Hladík, a zpravodajka garančního výboru, paní poslankyně Klára Kocmanová.

Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 227/3, který byl doručen dnem 18. dubna 2023. Garanční výbor se tímto návrhem zákona nezabýval, neboť tak rozhodla Poslanecká sněmovna ve druhém čtení.

Táži se navrhovatele, zda má zájem o vystoupení před otevřením rozpravy? Pan ministr se hlásí. Pane ministře, prosím.

 

Ministr životního prostředí ČR Petr Hladík: Vážená paní místopředsedkyně, vážení kolegové členové vlády, vážené poslankyně, vážení poslanci, krásné dobré dopoledne. Předkládám návrh zákona, kterým se mění zákon č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí. Hlavním cílem tohoto předloženého návrhu je uvést vnitrostátní právní předpis do souladu s evropskou legislativou, a to konkrétně nařízením Evropského parlamentu a Rady, které je podstatou ke sjednocení reportingových povinností, které jsou prováděny s využíváním prostorových dat, a s rozhodnutím Evropské unie, které je prováděno ve směrnici INSPIRE. Gestorem této implementace je Ministerstvo životního prostředí.

Novela zavádí pojem národní datová sada, kterou se rozumí datová sada, která naplňuje jedno z témat INSPIRE. Seznam těchto témat dat se nově přesouvá z prováděcího právního předpisu do přílohy zákona. Zpřístupnění národní datové sady na Geoportálu, informačním systému spravovaném Ministerstvem životního prostředí, zajišťuje koordinátor tématu prostorových dat. Koordinátoři těchto prostorových dat jsou určeni vzájemnou dohodou v koordinačním výboru pro INSPIRE, který je poradním orgánem Ministerstva životního prostředí.

Na úvod chci říct, byť to řeknu potom u stolečku, že ministerstvo souhlasí s navrženými pozměňovacími návrhy tak, jak to projednal garanční výbor. Díky.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji, pane ministře, a já otevírám rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku. Ptám se paní zpravodajky, jestli má zájem vystoupit v rozpravě, či nikoliv? (Hlásí se poslankyně Peštová.) Ano, hlásí se. Ptám paní zpravodajky, máte zájem o vystoupení, paní zpravodajko? Ne.

Hlásí se z místa paní poslankyně Peštová. Paní poslankyně, prosím.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Já bych chtěla vystoupit k jednomu pozměňovacímu návrhu. Už jsem to říkala u jiného zákona, že se nám, jak jsem říkala již včera, tady rozmohl takový nešvar, že se nám rozmnožují pozměňovací návrhy s dobou účinnosti.

Podle sbírky zákonů od 1. ledna 2020 platí, že právní předpisy nabývají účinnosti vždy buď k 1. lednu, nebo k 1. červenci, a jen ve výjimečných případech, které jsou odůvodněny, mohou nabývat jiný den účinnosti. Je paradoxem, že toto se nám dostalo do Sbírky zákonů z dílny ODS, konkrétně pana Bendy, který načetl pozměňovací návrh, kde toto upravil. A zde mám i steno, které tenkrát řekl pan poslanec Marek Benda, cituji: "Druhý pozměňující návrh, který předkládáme s panem kolegou Kupkou - a nebudu zastírat, že to byla jeho myšlenka, leč jenom tím, že jsem v tomto výboru, tak jsem si vzal její provedení za své - je návrh, abychom o tomto dokonce už od stávající Sbírky zákonů, ne až s nájezdem nové Sbírky, abychom už si pro stávající platné zákonodárství řekli, že v zemi jsou dva termíny, ke kterým se vyhlašují zákony - 1. 1. a 1. 7, abychom přestali pořád s těmito zoufalými účinnostmi: nabývá účinnosti 15. dnem, nabývá účinnosti 1. dnem, 3. dnem v měsíci, tohle všechno, co pořád známe, ale aby bylo jasné, že se stačí podívat - k 1. červenci nabývají zákony ty a ty, k 1. lednu nabývají některé další."

Když se podíváte do tohoto zákona, opět tam byl přijatý pozměňovací návrh: "nabývá účinnosti dnem poté, co bude zveřejněno ve Sbírce zákonů". Takže já bych se chtěla zeptat ctěného pana poslance Marka Bendy, který tady tento pozměňovací návrh uplatnil, jestli budeme ctít váš pozměňovací návrh a literu zákona, to znamená, že zákony nabývají účinnosti 1. 1. anebo 1. 7., ve výjimečných případech - to jste tady potom ještě dál odůvodňoval, nechci vás tady obtěžovat - jako Rada bezpečnosti OSN a tak dále, to jste tam všechno citoval, kdy budou ty výjimečné stavy nastávat nebo legislativní stav nouze a tak dále, anebo se to stane pravidlem, že si tady prostě budeme přijímat zákony a neustále budeme měnit účinnost tak, jak se nám hodí.

Děkuji a doufám, že se k tomu pan poslanec Benda, prostřednictvím paní předsedající, vyjádří. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji. Rozhlížím se, zda se ještě někdo hlásí do otevřené rozpravy? Ano, prosím, máte slovo.

 

Poslanec Stanislav Fridrich: Vážené kolegyně, vážení kolegové, děkuji za slovo. Já bych chtěl sdělit zde na mikrofon stanovisko klubu ANO. S tímto zákonem nemáme celkem nějaký zásadní problém. Komentář kolegyně jsme slyšeli. Já bych se rád vyjádřil k dalšímu pozměňovacímu kolegy Šimka, a to je změna § 8, konkrétně doplnění písmen c), d) ve druhém odstavci tohoto paragrafu. Tento návrh znamená rozšíření důvodů, pro které mohou státní orgány odmítnout žádosti o informace, a nově by úřad mohl při odmítnutí žádostí argumentovat tím, že by zveřejnění informace mělo negativní vliv na probíhající trestní, přestupkové nebo disciplinární řízení. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP