(10.30 hodin)
(pokračuje Jana Černochová)

Takže musela jsem tady vystoupit, abych vyvrátila ty nehorázné lži, které tady pan Tomio Okamura šíří, protože zřejmě má pocit, že tedy už neřídí svou vlastní stranu, protože za jiných okolností by ty informace měl a nepovídal by tady něco, co je prokazatelnou lží. (Potlesk poslanců ODS.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Jenom zkonstatuji, že jsme v pořadu schůze, takže poprosím, aby řečníci navrhovali změny pořadu schůze.

Načtu, že s náhradní kartou číslo 20 bude hlasovat pan místopředseda Skopeček.

Ještě načtu došlé omluvy, protože budu předávat řízení, kdy se omlouvá pan poslanec Jan Richter, a to do 10 hodin ze zdravotních důvodů, pan poslanec Petr Sadovský z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, pan poslanec David Šimek od 15 hodin z pracovních důvodů a pan poslanec Milan Wenzl od 13 hodin ze zdravotních důvodů.

Tak to je, aby bylo všechno vypořádáno, jak má být. Já nyní předávám řízení schůze a vnímala jsem, že je další přihláška s přednostním právem, takže udělím vám slovo, pane předsedo. Prosím, ujměte se slova. Jsme ve změnách pořadu schůze.

 

Poslanec Radim Fiala: Já vím, že se navrhují body programu, tak mi dovolte, ještě než navrhnu ten bod, pár vět k tomu, co řekla paní ministryně Černochová. Samozřejmě, náš kolega Radek Vích, který byl dlouhou dobu vojákem z povolání, zastával poměrně vysoké funkce v Armádě České republiky, tak se s tou smlouvou seznámil. My s tou smlouvou nesouhlasíme a nesouhlasíme jako hnutí SPD ani s přítomností žádných vojsk na území České republiky, paní ministryně, žádných vojsk! Tak co na té smlouvě máme připomínkovat? Co na té smlouvě máme připomínkovat? Prostě pro nás ta smlouva je celá blbě, protože připouští cizí vojska na území České republiky, a je nám úplně jedno, jaká vojska, co tady budou dělat a podobně! Tak jak vám tu smlouvu, k čemu ji máme připomínkovat? K ničemu. My prostě jsme zásadně proti tady té věci! A to si myslím, že pan Okamura chtěl říct, a to je všechno.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji. Nikoho dalšího s přednostním právem již neeviduji, takže máme tady řádně přihlášené přihlášky k pořadu schůze a jako první vystoupí paní poslankyně Pastuchová. Paní poslankyně, prosím.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, včera bylo schváleno, a já za to děkuji, zařazení bodu, sněmovního tisku 241, akorát že pětikoalice si pak z důvodu toho, abychom na to měli dostatek času, a že na to ten čas včera nebyl, tak bych byla moc ráda, kdyby se tento bod zařadil na dnešní den. Pak navrhnu ještě čas jeho projednávání nebo můj návrh, protože si myslím, že už jsme konečně ve fázi, kdy se toto téma otevřelo, a nejde přece na naší Sněmovnou schvalovat jen zákony, na kterých koalice úplnou shodu. Já si myslím, opravdu pojďme už veřejnosti říct naše ano nebo ne. Navrhuju to dnes i z toho důvodu, že po přečtení si v médiích, že jsem snad tímto včera chtěla oddálit odvolání pana Köppla, a proto jsem to navrhla před projednávání tohoto bodu, to opravdu nebylo mým úmyslem. Pana Köppla jste odvolali, takže nic nebrání tomu, abychom se tomuto bodu věnovali.

Dnes jsem si přečetla článek britského velvyslance v České republice, který v médiích upozorňuje na to, kdo to nevíte, že dnes se slaví Mezinárodní den proti homofobii, transfobii a bifobii, takže možná se i hodí dnes tento bod navrhnout.

Musím se vyjádřit i k panu předsedovi Pirátů, vaším prostřednictvím, panu Michálkovi, který se vyjádřil do médií s názorem, že ANO chce tímto návrhem koalici rozdělit. Ale já si myslím, že koalice pracuje tak skvěle, nebo aspoň nám to média tak přenáší, že vlastně vás rozdělit ani nelze a nerozhodí vás to.

Pak jsem si ještě přečetla článek, že jsem překvapila KDU a ODS svým návrhem, ale vy nás překvapujete každý den, každý týden svými návrhy, tak nám dovolte, abychom vás také trochu překvapili.

A naposledy, protože mám ještě čas, se mi moc líbí hezký článek z 26. 5. roku 2022, kdy je nadpis Manželství pro všechny. Už teď jsme popirátili část vlády, návrh má šanci projít, tvrdí Olga Richterová. Předseda lidovců Marian Jurečka prohlásil, že nebude považovat za porušení koaliční smlouvy, když někteří poslanci předloží návrh týkající se manželství pro osoby stejného pohlaví. Dnes iDNES prozradil, že během koaličního jednání padla i slova o tom, že se někteří poslanci chystají LGBT komunitu v tomto ohledu podpořit.

Takže já jsem moc ráda. Jak říkám, pan předseda Michálek to bere, vaším prostřednictvím, že bych snad chtěla tímto návrhem koalici nějak rozdělit, tak to opravdu není mým úmyslem. Já si myslím, že složení této Sněmovny se do konce volebního období nezmění. Myslím si, že každý na to máte svůj názor. Už dnes víte, jak kdo bude hlasovat, jestli pro, nebo proti, tak si myslím, že nebrání nic tomu, abychom svůj návrh konečně řekli, ať to dopadne, jak to dopadne. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Já také děkuji. Ještě, paní poslankyně, kdy, prosím? Děkuji.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Ano, doplním. Abych nebyla zase nařčena, že něco obstruuji, tak bych to zařadila na dnešní den po projednání sněmovního tisku 98, to je Česká televize. (Po bodu?) Ano, po bodu. Po bodu 98.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Ano, zaznamenala jsem. Děkuji. Další přihlášený k pořadu schůze je pan poslanec Nacher. Pane poslanče, prosím.

 

Poslanec Patrik Nacher: Vážená paní místopředsedkyně, děkuji za slovo. Já bych si dovolil přijít s věcnou změnou programu, a to jest, dneska máme projednávat tisky 377, 384, to je takzvaný milostivý podzim, odpuštění příslušenství u takzvaně daňových nebo správních exekucí, a já bych si dovolil vzhledem k tomu, že je to naplánováno až za bodem Česká televize, to předřadit, abychom tím dneska začali, aby to byl tedy první a druhý bod. Vede mě k tomu to, že tyhle tisky splňují dvě kritéria, která ten zákon o České televizi nesplňuje - první, že tady je zcela výjimečná shoda mezi koalicí a opozicí - nevím tedy, jestli ve všech pozměňovacích návrzích, ale minimálně v tom celém principu, a za druhé, a to je ještě důležitější, že to je nějaká priorita. My jsme řekli, že tady budeme řešit exekuce, ty nánosy z minulosti, a tady v tomhle jsem rád, že ve spolupráci s opozicí vláda pokračuje, takže si myslím, že i symbolicky je dobré tu prioritu dát najevo tím, že s těmito body dneska začneme, a ne že budou zařazeny až za nějaké další body, které je potřeba politicky protlačit.

My jsme se nějak i domlouvali, že oba dva ty tisky, 377 i 384, nezaberou více než hodinu, takže já doufám a věřím, že mě v tomhle podpoříte. Jinými slovy znovu: 377 a 384 jako první a druhý bod dnešního jednání. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. Mám zaznamenáno. Další k programu schůze je přihlášen pan poslanec Kobza a připraví se paní poslankyně Mračková Vildumetzová. Pane poslanče, prosím. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP