Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !


(13.10 hodin)
(pokračuje Vlastimil Válek)

Co se týče onkologického centra v Karlovarském kraji, přístrojová komise - teď jsem si to ověřoval - schválila obnovu dvou lineárních urychlovačů, schválila instalaci PET CT a zástupci kraje, pan doktor - teď mě vypadlo jméno - März a kolegové, kteří tam vedou ta příslušná oddělení, nás informovali, že personální zajištění, respektive přístrojová komise, je v pořádku a je bez problémů. Tedy v Karlovarském kraji bude a je komplexní onkologické centrum. To komplexní onkologické centrum je schválené, je podepsána smlouva mezi Fakultní nemocnicí Plzeň a mezi těmi nemocnicemi Karlovarského kraje, respektive doktorem Märzem.

Technicky se tam přesunují některé typy léčby, které mohou být v Chebu, respektive v Karlových Varech. I z toho důvodu jsme mohli uvolnit poměrně velkou částku na financování vybavení těchto pracovišť tak, aby tam vzniklo samostatné komplexní onkologické centrum. Ale to je už jenom slovíčkaření. Tak, jako v Praze jsou tři komplexní onkologická centra, ale de facto ta centra sídlí ve třech různých nemocnicích. Tak, jako v Brně je jedno komplexní onkologické centrum, které se skládá ze tří, respektive ze čtyř, nemocnic. Tak, jako v Pardubicích je sice komplexní onkologické centrum, ale skládá se z krajského subjektu a soukromého subjektu. Tak bych mohl pokračovat.

Stejný model použijeme pro Karlovarský kraj. Tam jde o to, aby ti pacienti z toho kraje, z nemocnice Cheb a z nemocnice Karlovy Vary, nemuseli jezdit mimo kraj, ale mohli tu péči v dostatečné kvalitě podle standardů onkologické společnosti tak, jak je definují národní standardy, respektive standardy těch výkonů a Modrá kniha, aby tu péči mohli absolvovat v rámci Karlovarského kraje.

Zase je ta situace podle mě jednoznačná, jednoduchá. Navíc budeme mít teď jednání v průběhu následujících týdnů, měsíců - někdy v říjnu, v listopadu, to má být - s výborem onkologické společnosti, kde chceme ještě doladit některé ty věci a jasně ty koordinátory v jednotlivých krajích pověřit pak i součinností těch krajských onkologických nebo těch komplexních onkologických center s těmi místními onkologickými centry tak, aby tam byla provázanost a aby se například některé typy léčby, řekněme, biologická, daly delegovat na ta pracoviště, zase podle protokolu těch komplexních onkologických center. Je to velmi odborná problematika, kterou ale řeší výbor onkologické společnosti a za to je potřeba poděkovat i panu profesoru Vorlíčkovi, který je v tomto směru mým poradcem pro onkologii. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. Mám zde faktické poznámky. Nejprve paní poslankyně Maříková, pak pan poslanec Farhan a - pardon, ještě z místa paní poslankyně Pastuchová. Paní poslankyně, prosím.

 

Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážená paní ministryně Černochová, asi si to tedy vnitrostranicky v ODS musíte vyřešit. Já jsem čerpala pouze z článku iDNES z 9. srpna 2023, kdy váš stranický kolega Jan Bureš prohlásil toto: Ministerstvo zdravotnictví má podle něj "zájem na tom, aby letecká záchranka mohla začít fungovat co nejdříve. Zajišťovala by i případné transporty transplantátů ze Spolkové republiky Německo, naznačil Jan Bureš. Službu letecké záchranky by podle něj v Karlovarském kraji měla s největší pravděpodobností zajišťovat Armáda České republiky. Původní záměr kraje přitom byl, že by se jí zhostila soukromá společnost, která už nyní létá v sousedním Ústeckém kraji. Armádní varianta je pro nás ještě lepší, dodal odpoledne Jan Bureš".

Já vám věřím, co říkáte, ale čerpám skutečně jenom ze zdrojů vašeho poslance a stranického kolegy Jana Bureše. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji za dodržení času. Paní ministryně chviličku. Jsou před vámi ještě dvě faktické poznámky. Nejprve pan poslanec Farhan, pak paní poslankyně Pastuchová a pak paní ministryně. Takže nyní je prostor pro pana poslance Farhana, faktická poznámka, prosím.

 

Poslanec Kamal Farhan: Děkuji za slovo, paní předsedající. Nejdřív bych se chtěl omluvit, já jsem nechytil úplně ten začátek, ale dostal jsem se už do fáze, kdy měl projev pan ministr, takže budu reagovat na pana ministra. Pane ministře, v poslední době to není tak často, co bychom se shodli. Tentokrát se shodneme. Jsem rád, co jste řekl, že smlouvy, které jsou na leteckou záchrannou službu pro území České republiky a vlastně jsou platné do roku 2027 nebo 2028, kdy by to mělo být vysoutěžené, takže budou platit. Což je samozřejmě dobrá zpráva i pro Plzeňský kraj, kde se teď hodně řeší letiště v Líních. Jsem rád, že vlastně armáda - svými ústy jste to potvrdil - tu smlouvu dodrží a že v tom Plzeňském kraji bude letecká služba po dobu, co je vysoutěžená, zajištěna. Pak samozřejmě uvidíme, co se bude létat v následujících letech a jak to bude vysoutěženo. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji za dodržení času. Nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Pastuchová. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Kolegyně, kolegové, možná se budete divit, jsem z opozice, ale pojďme se vrátit k meritu projednávaného zákona. Je to opravdu jednoduchý zákon o financování letecké záchranné služby a myslím si, že na tyto debaty ohledně toho, kde, kdo, bude mít leteckou záchrannou službu... Já vím, že vás to trápí. My ji v Libereckém kraji máme a jsem za to ráda. Ale pojďme se vrátit k meritu tohohle jednoduchého zákona o financování letecké záchranné služby. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji za dodržení času. Nyní paní ministryně Černochová. Prosím, paní ministryně.

 

Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Jenom stručně. Kolega Bureš to řekl správně a nijak to nerozporuje to, co jsem říkala já. Armáda má vrtulníky Sokol, které má v užívání do roku 2028. Má nějaké závazky k jednomu regionu. Pokud Ministerstvo zdravotnictví řekne, že ten region má být jiný a má to být Karlovarský kraj, tak my jsme připraveni plnit tento úkol. Ale nejsme připraveni plnit jako armáda tento úkol na dvou místech, protože na to nemáme ani lidi, ani techniky, ani vrtulníky.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji za dodržení času. Nyní se vracíme do obecné rozpravy, do které je přihlášena paní poslankyně Němečková Crkvenjaš. Paní poslankyně, prosím.

 

Poslankyně Zdenka Němečková Crkvenjaš: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi představit a odůvodnit pozměňovací návrh poslanců Zdeňky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philippa, Martiny Ochodnické, Michaely Šebelové a Kláry Kocmanové. Je velmi jednoduchý, týká se výlučně změny účinnosti a má tři body. V prvním bodě, který se týká změny zákona o zdravotnické záchranné službě, prodlužujeme dobu účinnosti, která je navržena původně na 1. 7. 2023. Vzhledem k tomu, že už tahle doba uplynula, nově navrhujeme účinnost od 1. 12. 2023 tak, aby zákon stihl projít legislativním procesem, ale abychom neztráceli čas, aby mohl už pan ministr od 1. ledna začít hradit poskytovatelům letecké záchranné služby náklady na jednotný informační systém.

Druhé dva body se týkají změny zákona o elektronizaci zdravotnictví, kdy s účinností od 1. ledna 2024 jsou poskytovatelé zdravotnických služeb povinni využívat kmenové údaje a ve svém informačním systému evidovat identifikátory pacientů, kterým poskytuje nebo poskytoval zdravotní služby. S ohledem na stav informačních systémů je však nutné tuto legisvakanční lhůtu prodloužit a navrhujeme účinnost od 1. 1. 2026. Naopak stran standardů pro elektronické zdravotnictví se navrhuje s ohledem na pokrok v jejich přípravě změna nabytí účinnosti, a to z 1. 1. 2026 na 1. 1. 2025. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. Nyní se hlásí s přednostním právem paní zpravodajka a poté z místa pan poslanec Farhan, všechno do obecné rozpravy. Prosím.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Tak změnu účinnosti zákona jsme navrhovali na výboru pro zdravotnictví, protože opravdu by se tam nedal stihnout. Ale jak jsem si myslela, že ten zákon je opravdu nekonfliktní, tak zase tam musí někdo nastřelit pozměňovací návrh, který s tím vůbec nemá co společného. Tak proč to děláte? Proč? Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji. Dále do obecné rozpravy je přihlášen pan poslanec Farhan. (Hlásí se, že byla přihlášena poslankyně Mračková Vildumetzová.) Pardon, omlouvám se, pane poslanče. (Poslankyně dává poslanci Farhanovi přednost.) Tak můžete. Omlouvám se, přehlédla jsem faktickou. Prosím.

 

Poslanec Kamal Farhan: Já jsem se přihlásil z místa do obecné rozpravy, protože mě zaujal pozměňovací návrh paní doktorky Němečkové Crkvenjaš. Já jsem o něm nevěděl. Ten zákon byl doteď z mého pohledu úplně nekonfliktní. On asi projde hladce, protože většinu má vládní koalice. Ale myslím si, že ať už změny účinnosti, které tam jsou uvedeny - byl vložen de facto před hodinou do systému, já jsem si ho všiml až vlastně teď. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP