(16.10 hodin)
(pokračuje Jiří Strýček)
A jedním z těch kroků vlastně je nebo v dosažení milníků v těchto oblastech mají hrát obnovitelné zdroje, které energii, jak víme, vyrábějí ze slunečního svitu anebo větru. Za mne už nyní představují pro českou energetiku zásadní výzvy, které si žádají navyšování investic do distribuce nebo změny při připojování nových zdrojů. Ono totiž to zapojení zelených zdrojů do tuzemské distribuční soustavy představuje problémy v současnosti, protože volná kapacita totiž ubývá vlivem toho solárního boomu, který tady nastal v roce 2021, a v některých místech v republice minimálně pro letošní rok kapacita sítě už je plná.
Já to tedy zkrátím, mám toho více, protože to je docela závažná problematika a dlouhá, takže já bych v souvislosti s tím rád položil následující otázky: Kolik nových obnovitelných zdrojů a v jakém časovém horizontu, v jakém výkonu je předpoklad do sítě ještě zapojit a kolik kapacity se tím naplní? Jak vysoký bude objem investic v rámci předpokládaného navýšení kapacit obnovitelných zdrojů? A to nejlepší na konec: Jak se tyto investice promítnou do koncových cen elektřiny pro zákazníky? O kolik se zvýší cena za distribuci, kterou domácnosti a firmy platí v cenách elektřiny? To znamená, třeba uvažovaná podpora rozvoje soustav ze strany státu a možností ukládání elektřiny. Vím, že těch otázek je hodně, není to na jednu interpelaci, ale byl bych rád, kdybyste tady aspoň něco zodpověděl. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Čas! Ano, děkuji. Přesně to vyšlo. Máte slovo, pane ministře.
Ministr průmyslu a obchodu ČR Jozef Síkela: Vážený pane předsedající, vážený pane poslanče, vážené paní poslankyně, páni poslanci, dovolte mi, abych reagoval na interpelaci pana poslance Strýčka ve věci připravenost na rozvoj obnovitelných zdrojů.
Česká republika zažívá v poslední době masivní rozvoj obnovitelných zdrojů, zejména tedy fotovoltaických zdrojů energie. Jednak se jedná o plnění dávno neplněných závazků, které na sebe Česká republika vzala, ale impulzem pro zahájení této chcete-li revoluce bylo především zvyšování cen energií, které začalo probíhat od roku 2021. Zapojování nových fotovoltaických elektráren se v posledních měsících neustále zrychluje. V roce 2022 jich distribuční společnosti připojily 35 tisíc, jenom za první pololetí roku 2023 už dokonce více než 45 tisíc. Celkem se počet fotovoltaických elektráren v České republice oproti začátku roku 2021 téměř ztrojnásobil z 50 tisíc na 130 tisíc. Výkon připojených fotovoltaických elektráren narostl od začátku roku 2022 pomalejším tempem než počet elektráren. To je dáno tím, že se instalují primárně menší zdroje. Zatímco na začátku roku 2022 byl výkon fotovoltaických elektráren v České republice přibližně 2,2 gigawatty, v polovině roku 2023 jsou to přibližně 3 gigawatty. K tomuto nárůstu přispělo samozřejmě i zvýšení limitu pro povinnost licence na výrobu elektřiny z 10 na 50 kilowatt z dílny našeho ministerstva. Dále byly obnovitelné zdroje do 50 kilowatt osvobozeny od stavebního povolení či ohlášení a také od rozhodnutí o umístění stavby a územního souhlasu. To je jeden z těch impulzů pro rozvoj právě těch menších zdrojů. Obnovitelné zdroje do 100 kilowatt byly zařazeny mezi jednoduché stavby, u kterých platí kratší povolovací lhůty ve stavebním řízení.
Na tento masivní rozvoj obnovitelných zdrojů, a v tom s vámi souhlasím, musí reagovat rozvoj elektrizační soustavy. Rozvoj a obnova stávajících distribučních sítí je ze své podstaty dlouhodobější záležitost v porovnání s časovou náročností instalací fotovoltaických zdrojů. Jedná se také o nemalé investice. V souvislosti s modernizací distribuční sítě, připojováním domácností, plánovanou údržbou, obnovou a posílením distribuční a přenosové soustavy se podle odhadu distributorů jedná do roku 2030 o celkovou investici 350-400 miliard korun. Součástí této celkové částky je připojování výstavby nových obnovitelných zdrojů energie s odhadovanou výší investice 90 miliard korun do roku 2030. Ten zvyšující se podíl volatilních obnovitelných zdrojů na energetickém mixu představuje nárůst potřeby služeb výkonové rovnováhy, které slouží provozovateli přenosové soustavy k udržení vyrovnané bilance soustavy. Integrace obnovitelných zdrojů také vede k významně vyšším požadavkům na dispečerské řízení, vzájemnou komunikaci a využívání podpůrných služeb od výrobců a zákazníků. Pro urychlení rozvoje distribučních soustav jsou Evropskou komisí schváleny investiční dotace z Národního plánu obnovy v rámci části tzv. REPowerEU. Mezi podporované investice budou patřit výstavba, posílení, rekonstrukce a modernizace distribučních soustav včetně související infrastruktury na území České republiky v místech, kde stávající přenosové schopnosti sítě omezují možnosti připojení nových obnovitelných zdrojů. Aktivity mohou být zaměřeny také na úpravy rozvodných stanic nebo na posilování vedení s cílem zajistit navýšení připojovaného výkonu OZE a bezpečného rozvoje třeba dobíjecích stanic pro vozidla s nulovými emisemi. Celkový dotační rámec programu činí až 6,7 miliardy korun. Další dotace do distribučních sítí jsou k dispozici z OP TAK, další zdroje jsou dále alokovány v Modernizačním fondu. Zde se řádově jedná o stovky miliard a například v rámci Fondu spravedlivé tranzice. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane ministře. Je zájem od pana poslance o doplňující dotaz? (Ano.)
Poslanec Jiří Strýček: Já bych měl ještě tedy jednu doplňující otázku, na kterou se vám tedy nepodařilo odpovědět, a to je sice, vy jste tady zmínil 350-400 miliard, že budou zhruba celkové dotace na obnovitelné zdroje, vlastně na ty sítě atd. atd. Doufám, že v tom jsou zahrnuta i velká úložiště, protože v současné době se setkáváme s tím, že opravdu ti lidé fotovoltaiku chtějí, ale jsou dneska oblasti, kdy se prostě nepřipojíte, protože není kapacita. Ale mě by tedy zajímalo, jakým způsobem to dopadne na obyvatelstvo a jakým způsobem to lidé pocítí v cenách energie, tady tuto obrovskou investici, protože dneska víme, že v podstatě daňovým balíčkem už je jeden dopad na ně, a jak se to tedy na ně bude vztahovat, tady tyto investice? Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji.
Ministr průmyslu a obchodu ČR Jozef Síkela: Jak už jsem uvedl, jedná se opravdu o investice v řádech stovek miliard korun, ale zároveň jsem uvedl i to, že dotační rámec těch jednotlivých programů, zejména Modernizačního fondu nebo Fondu spravedlivé tranzice, také zahrnují stovky miliard korun. Obecně se od rozvoje obnovitelných zdrojů očekává výroba velmi levné, v některých momentech dokonce záporné, když budou přebytky elektřiny, s tím, že samozřejmě rozvoj distribuční sítě je zohledňován pak v regulovaných částech plateb za elektřinu, kde máme Energetický regulační úřad, který má postupy, které jsou do určité míry mezinárodním standardem.
Pokud se týká nedostatků v síti, zde já souhlasím. Distributoři se potýkají se spekulativními žádostmi o připojení k soustavě, které vlastně blokují určitou kapacitu, a my připravujeme na Ministerstvu průmyslu a obchodu novelu energetického zákona v rámci lex OZE II, která se nyní nachází v legislativním procesu, kde se bude jednat o velmi podobný postup, jako byl u plynu, to znamená use it or loose it. To znamená, pokud si někdo požádá spekulativně o připojení k distribuční soustavě a nebude se připojovat, tak tuto rezervaci bude možno zrušit. Dále se bude jednat i o to, že to bude možno zrušit, pokud žadatel o připojení neplní podmínky a termíny připojení, a novela také zvyšuje transparentnost procesu připojování nových výroben. Zároveň bude představen pozměňovací návrh k přerušitelné kapacitě. Po jeho přijetí by mělo být umožněno připojení dalších obnovitelných zdrojů až do výše 40 % v uzlových bodech. Děkuji. ***