(Schůze zahájena v 16.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 85. schůzi Poslanecké sněmovny.

Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se přihlásili identifikačními kartami. Náhradní karty a jejich čísla platí tak, jak bylo řečeno na 84. schůzi.

Schůzi svolala paní předsedkyně Poslanecké sněmovny podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu na základě žádosti 84 poslanců. Pozvánka vám byla rozeslána v pátek 24. listopadu tohoto roku elektronickou poštou.

 

A nyní tedy přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili paní poslankyni Miladu Voborskou a pana poslance Toma Philippa. Má někdo jiný návrh? V tom případě budeme hlasovat. Ještě počkáme, než dorazí kolegové.

Zahajuji hlasování, hlasujeme o paní poslankyni Voborské a panu poslanci Tomovi Philippovi jakožto ověřovatelích. Kdo je pro? Kdo je proti?

 Hlasování číslo 1, přihlášeno 116, pro bylo 110, proti nebyl nikdo. Přijato.

Konstatuji tedy, že jsme ověřovateli 85. schůze Poslanecké sněmovny určili paní poslankyni Voborskou a pana poslance Philippa.

 

Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 85. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce, a vzhledem k tomu, že zde máme několik přihlášek s přednostním právem, celkem čtyři, tak je budu brát tak, jak přesně dorazily. Jako první pan Marek Benda, dále pan předseda Okamura, poté pan předseda Fiala a poté pan ministr Jurečka. Pan předseda Benda se zříká, v tom případě tedy pan poslanec a pan předseda Tomio Okamura. (Předsedající se odmlčel.)

Pan předseda Okamura není, pan předseda Fiala není, takže pan vicepremiér Jurečka? (Předsedající se znovu odmlčel.)

Ano, a já ruším omluvu pana poslance Černého.

Děkuji, jsme domluveni na tom, že nejdříve tedy schválíme program. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu. Rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.

 

Nyní tedy budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 85. schůze Poslanecké sněmovny, jak byl písemně předložen. Já jsem zagongoval.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 2, přihlášeno 131, pro bylo 126, proti nikdo, a je to tedy přijato.

 

V tom případě přistoupíme k jedinému bodu pořadu, a to číslo

 

1.
Návrh poslanců Mariana Jurečky a Vlastimila Válka na vydání zákona,
kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce,
ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 281/2023 Sb.,
kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce,
ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
/sněmovní tisk 581/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2

Upozorňuji, že jak už jsem sdělil, je navrženo, abychom s návrhem zákona vyslovili souhlas již v prvém čtení.

Stanovisko vlády bylo doručeno jako sněmovní tisk 581/1 a já prosím, aby předložený návrh uvedl za navrhovatele pan poslanec Marian Jurečka. Máte slovo, pane ministře.

 

Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji, vážený pane místopředsedo. Kolegyně, kolegové, pěkný podvečer. Já si dovolím krátce upoutat vaši pozornost k této novele zákoníku práce, kterou předkládáme společně s panem kolegou Vlastimilem Válkem jako reakci na situaci, kdy za poslední dva měsíce poté, co jsme přijali předchozí novelu zákoníku práce, vyvstala řada debat nad ustanovením těch mimořádných přesčasů. My jsme během září a října absolvovali společně několik jednání se zástupci lékařské obce, ať už mladých lékařů, či některých představitelů řekněme odborů či lékařské komory s tím, že jsme navázali na debatu tak, abychom za prvé zrušili původní záměr, který předchozí novela přinesla, to znamená ty mimořádné přesčasové hodiny pro lékaře, a tuto úpravu zrušili tedy takto od 1. 1. 2024, ale zároveň vyšli vstříc tomu, abychom umožnili lépe sladit výkon práce v lékařských profesích, ve zdravotnických zařízeních, a to tím, že bychom umožnili až 24 hodin výkonu práce na pracovišti s tím, že toto jsme ověřili a odkonzultovali u Evropské komise. Zároveň jsme také potom v následujících jednáních se dohodli tak, že těchto 24 hodin nepřetržitého výkonu práce bude nastaveno tím způsobem, že to bude kombinace délky směny 12 hodin, případně 12hodinového přesčasu, pokud to bude v tom zdravotnickém zařízení potřeba.

To znamená, tato úprava je navázána na tento princip - není to tak, jak někdo mylně říkal, 24hodinová směna, to není. Je to 12hodinová směna a případně navazující 12hodinový přesčas, pokud je to nutné. Co je také upraveno - a to bylo po dohodě s představiteli odborů - že tento mechanismus není možno s touto novelou zákona aplikovat automaticky ve zdravotnickém zařízení, ale je to navázáno na mechanismus dohody zástupců odborů s vedením takovéhoto zařízení. To znamená, je to řekněme podmíněno na základě nějakých diskusí, aby to nebyl zase nějaký nástroj nátlaku a tak dále, a tak dále, tak vždycky to musí být také projednáno a odsouhlaseno danou odborovou organizací.

To je řekněme další posun, který tady nastal v čase. Bylo to takto konsenzuálně podpořeno, respektive nikdo z těch zúčastněných aktérů s tím nevyslovil zásadní nesouhlas. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP