(15.00 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)

A teď tady mám už poslední desátý bod, mimořádný, který navrhuji - ne, pardon, mám jedenáct bodů, ale to je předposlední, desátý. Já bych se tady rád skutečně věnoval a rozebral migrační pakt EU, protože to je otřesné, co vy jste odsouhlasili, protože ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN souhlasil s migračním paktem v EU jménem Fialovy vlády vloni v červnu. Teď se to táhne samozřejmě, prostě bude to tady za vaší vlády. Jsou to takzvaná nová migrační azylová pravidla Evropské unie a já bych rád otevřel diskusi tady, abyste to vysvětlili, abychom to tady rozebrali, abyste to rozebrali s námi s opozicí, protože my jsme proti přijímání afrických a muslimských migrantů do České republiky. My nechceme žádnou povinnou solidaritu. My nechceme ani žádné placení pokuty výpalného 20 000 eur, v přepočtu cca 500 000 korun za odmítnutí každého nelegálního migranta. Navíc, jak už jsem vysvětloval minule, v okamžiku, že by se členské státy vyhýbaly přijímání migrantů pokutou a nepřijímaly by, a příliš mnoho států by si vybralo formu placení pokuty, tak dochází k dalšímu jednání a už bude přikázáno povinně to přijímání migrantů. Chci otevřít tento bod, chci otevřít bod migrační pakt EU, s názvem Migrační pakt EU odsouhlasený Fialovou vládou, to je ten celý název, protože hnutí SPD je zásadně proti migračnímu paktu EU. Je potřeba to odmítnout. Je potřeba hlasovat proti, jako to udělali Maďaři. A samozřejmě SPD, jestli budeme - jestli voliči rozhodnou a jestli budeme mít možnost být v příští vládě, a chceme být v příští vládě, tak my otevřeme na evropské úrovni jak téma migračního paktu EU, tak Green Deal Evropské unie, protože s tím nemůžeme souhlasit. Takže toto je bod číslo 10, který chci tady navrhnout. Jsme zásadně proti přijímání těchto nelegálních migrantů do České republiky.

A bod číslo 11, bude to poslední mimořádný bod, který navrhuji, je bod s názvem Dlouhodobý nedostatek základních léků. Mě tedy mrzí, že tady před chvílí pan ministr Válek byl a nechal si tady knížku a počítač, protože tady je velice důležité, a já jsem požádal před chvílí ministra zdravotnictví Válka, aby se tady k tomu vyjádřil, když tady je, abyste odsouhlasili jako vládní koalice ten bod s tím, že chcete rušit zdravotní pohotovosti, což je problém pro naše občany. A já jsem tady avizoval, že mám ještě druhý bod, panu ministrovi, ale už někam odešel, tak doufám, že tady odsouhlasíte, aby to pan ministr mohl vysvětlit veřejnosti, a je to bod s názvem Dlouhodobý nedostatek léků. Fialova vládní pětikoalice, pan premiér Fiala a další a ministr Válek neustále slibují, že budou řešit nedostatek základních léků. Vždyť už uplynul víc než rok, nevyřešili jste nic. Vždyť už rok a půl je ten nedostatek léků, je to už od předloňského roku, už předloni na podzim to bylo, a vy jste nevyřešili vůbec nic. Vždyť je to totální selhání. Mám tady seznam - aktuální seznam - jaké léky chybí nebo je jich málo. Jsou to léky, které známe: Endiaron na průjem, Algifen na bolesti, Diazepam na úzkosti, Framykoin - lokální antibiotikum, Erdomed na kašel. Prostě i takto základní léky buď chybí, nebo je jich málo. A my prostě požadujeme, žádáme zařazení mimořádného bodu číslo 10, pardon, 11.

 mimořádný bod, s názvem Dlouhodobý nedostatek základních léků, který způsobila nečinnost a neschopnost Fialovy vládní pětikoalice a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09, protože ta situace už je neúnosná.

Já už tady navrhuji po x-té, po x-té už to tady navrhuji, poněkolikáté tento mimořádný bod. Vždycky nám to vládní pětikoalice zamítá. My tady chceme diskutovat řešení, protože všichni víte, že hnutí SPD má v poměru na počet poslanců největší počet lékařů a zdravotníků ze všech poslaneckých klubů, takže máme tady odborníky, kteří to z praxe... diskutujeme, máme spoustu lékařů v SPD. A rádi bychom tedy, abychom to tady probrali před veřejností, protože Fialova vláda strká hlavu do písku, nemá žádné řešení, a my bychom rádi tento závažný bod otevřeli, protože lidé už jsou zoufalí, občané už jsou zoufalí z toho. Chybí nadále základní léky - chybí nebo je jich málo po roce a půl, co se o tom hovoří. A je to TOP 09, Ministerstvo zdravotnictví má TOP 09, a premiérovi je to jedno, premiérovi Fialovi z ODS, to vidíme.

Takže já chci navrhnout tenhleten bod jako 11. bod a žádám vás tímto o souhlas, o podporu - vládní pětikoalici, poslance, abyste hlasovali pro tyhlety body, protože jsou to závažné body. Všechny ty body, co jsem navrhl, jsou závažné body na témata, která trápí skutečně občany České republiky. Děkuji za pozornost. (Potlesk z lavice SPD.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Nyní vystoupí s přednostním právem pan předseda Radim Fiala, následuje paní předsedkyně Schillerová, pan místopředseda Havlíček a pak jsou další tři přihlášení bez přednostních práv. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, vážená... (rozhlíží se) chtěl jsem říct vládo, ale nikoho nevidím. (Vládní lavice je prázdná. V horní lavici u místopředsedů PS sedí pan ministr Šalomoun, v uličce mezi poslaneckými lavicemi si povídá pan ministr Bartoš.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Jsou tady dva ministři.

 

Poslanec Radim Fiala: Omlouvám se, pane ministře, tak přece jenom někdo.

Dovolte mi, abych navrhl taky několik bodů, které jsou podle mého důležité pro české občany, český průmysl, Českou republiku, protože jsem přesvědčen, že to, co budeme probírat od zítřka - nevím, jak dlouho - to korespondenční hlasování, že není důležité vůbec pro nikoho kromě pětikoalice, která si tím navýší počet potenciálních ani nechci říct voličů, ale duší, na které se ty koresponďáky budou dát v budoucnu napsat, takže si myslím, že to může výrazně zamíchat volbami. Chápu pětikoalici, že to je tedy jejich prvořadý úkol, jak se udržet u vlády.

Pamatuji si, že pan kolega Michálek - myslím, že včera v Událostech, komentářích - říkal, že korespondenční hlasování, že to není takový problém, že v Rakousku vlastně nebyl dostatek volebních lístků nebo něco takového. Tak já jsem se na to taky ještě jednou díval. Prosím vás, chci jenom říct, že v Rakousku zrušili první kolo volby nebo druhé kolo volby prezidenta. Víte proč? Protože Rakousko v té volbě volilo něco jako komunisti, na 120 %. Bylo prostě o 20 % volebních lístků vhozeno do urny víc, než je občanů, kteří vůbec volit mohli. Takže i v korespondenčních volbách se stává, že jako komunisti někde ve světě se volí na 120 nebo 130 %, což se stalo u té korespondenční volby.

My nechceme řešit korespondenční volbu dnes, tomu se budeme podrobně věnovat zítra, ale chceme řešit věci, na které chceme upozornit tuto vládu, které jsou prostě pro Českou republiku opravdu velkým problémem a do budoucna budou velkým problémem pro celou společnost, pro české občany, pro český průmysl. Alarmujícím způsobem se již delší dobu zhoršuje výkonnost českého průmyslu. Například provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v prosinci 2023 zhoršily mnohem výrazněji, než experti očekávali. Koneckonců my na to upozorňujeme, že zvýšením cen energií budou firmy odcházet, že se to propíše samozřejmě do cen minimálně služeb, ale někde i výrobků. Příslušný ukazatel sestavovaný na základě pravidelných šetření mezi průmyslovými manažery nákupu vykazuje za prosinec 2023 hodnotu pouze 41,8 bodu a je to nejméně za celý rok 2023, přičemž jakákoli hodnota pod úrovní 50 bodů znamená zhoršování podmínek v průmyslu. Aspoň pro mě to není žádné překvapení. Je potřeba se zeptat ministrů této vlády, co si o tom myslí, protože my na to upozorňujeme dlouhodobě. Výrazné prosincové zhoršení podmínek v průmyslu pramení zejména z citelného poklesu objemu vlastní produkce, ale i z propadu nových objednávek. Naše firmy ztrácejí konkurenceschopnost a v důsledku toho začíná docházet k propouštění zaměstnanců, přičemž podmínky v českém průmyslu se zhoršují nepřetržitě už téměř dva roky. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP