(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové a členky vlády, zahajuji další jednací den 94. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás zde srdečně vítám.
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás všechny odhlásím a požádám, abychom se všichni opětovně přihlásili svými identifikačními kartami. Dále sděluji, kdo žádá o vydání karty náhradní. Je to pan poslanec Jan Volný a bude jednat a hlasovat s kartou číslo 49.
Dále sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci: paní poslankyně Margita Balaštíková se omlouvá z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Jaroslav Bašta z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Roman Bělor do 10.15 hodin ze zdravotních důvodů, Romana Fišerová z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Jiří Hájek z celého jednacího dne z osobních důvodů, Martin Hájek z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Šimon Heller z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Miloslav Janulík z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty, Pavel Kašník z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Ondřej Kolář z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Radek Koten z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Václav Král z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Robert Králíček od 11 hodin z rodinných důvodů, Jan Lacina do 9.30 hodin z pracovních důvodů, Lubomír Metnar z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Jiří Navrátil z celého jednacího dne z rodinných důvodů, Zdenka Němečková Crkvenjaš z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Hayato Okamura z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty, Petra Quittová z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty, Jan Skopeček z celého jednacího dne z rodinných důvodů, Bohuslav Svoboda z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Michaela Šebelová z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty, Karel Tureček z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty, Radovan Vích z celého jednacího dne z důvodů zdravotních.
Z členů vlády se omlouvá Ivan Bartoš od 10.45 hodin do 13 hodin z pracovních důvodů, Mikuláš Bek z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Pavel Blažek do 11 hodin z pracovních důvodů, Marian Jurečka z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Helena Langšádlová z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty, Jan Lipavský z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Vít Rakušan od 12 hodin - odůvodňuje zákon v Senátu, Jozef Síkela z celého jednacího dne z pracovních důvodů a Michal Šalomoun od 11 hodin z pracovních důvodů. To by byly došlé omluvy.
S náhradní kartou číslo 47 bude hlasovat pan poslanec Martin Kukla.
My bychom dnešní jednání měli zahájit projednáváním pevně zařazených bodů. Jde o bod 136, novela zákona o ochraně spotřebitele, a bod 20, tisk 636, novela zákona o volbě prezidenta republiky. Poté bychom případně pokračovali projednáváním neprojednaných bodů v pořadí navrženém na úterý a následně body z bloku Zákony - první čtení.
Nyní je prostor pro případné návrhy na změnu schváleného pořadu 94. schůze. Já zde mám přihlášku s přednostním právem pana předsedy Cogana, k čemuž nedošlo, takže s přednostním právem paní předsedkyně Alena Schillerová. Prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Já bych bývala vystoupila už včera, ale byli jsme na pozvání pana prezidenta diskutovat parametrické změny důchodové reformy, to je ten správný název, a věříme, že pan prezident dokáže zastavit vládu, aby to dávala, aby to projednala a aby nejdřív s námi mluvila, protože se to týká milionu lidí a neměl by to být zákon na jedno použití.
Ale já jsem chtěla vystoupit včera a vystupuji proto až dnes se zařazením nového bodu s názvem Česko jako ostrov sebevrahů uprostřed Evropy. A nyní mi dovolte, abych tento bod odůvodnila.
Podle včerejších čísel Českého statistického úřadu klesají reálné mzdy v České republice již devět čtvrtletí po sobě, a to znamená jediné: pokud započítáme inflaci, výplaty v České republice klesly za dva roky Fialovy vlády o neuvěřitelných 11 %. Naši občané si tak mohou koupit o desetinu méně zboží a služeb než před nástupem Fialova kabinetu. Klesá prostor pro úspory, investice, cestování, vzdělání i pro kulturu. Je to neuvěřitelné, ale reálná mzda na konci loňského roku klesla na úroveň roku 2017. Vrátili jsme se tedy sedm let nazpátek se všemi důsledky, které to pro naši ekonomiku nese.
Podle nejnovější makroekonomické prognózy Ministerstva financí, které jistě nikdo z nás nebude podezírat ze snahy poškodit tuto vládu neoprávněně, nebudeme mít reálné mzdy na úrovni roku 2019 ani za dva roky, a co hůř, víc než Češi si podle Ministerstva financí nově koupí Estonci, Chorvati nebo třeba Řekové a na záda nám dýchají Slováci a Lotyši. Jsme jedinou zemí EU, jejíž hrubý domácí produkt je stále pod úrovní doby předcovidové.
Daňový balíček, který má zalepit rozpočtové díry vzniklé explozí provozních výdajů státu, které za Fialovy vlády narostly o více než čtvrtinu, i neschopnost vybírat daně a bojovat s daňovými úniky a podvody, sníží podle České národní banky naše HDP v letošním roce o 1,4 %, to je více než 100 miliard korun. Naše ekonomika tak podle většiny prognóz bude stagnovat, zatímco světové hospodářství už nabírá dech a zodpovědné vlády hledají cesty, jak své země posunout dopředu.
V minulém týdnu například oznámil spolkový kancléř Olaf Scholz prorůstový balíček, který ve formě sedmi prorůstových opatření pomůže německé ekonomice 7 miliardami eur. V ekonomického tygra se mění sousední - byť více zadlužené - Polsko, které úspěšně láká zahraniční investory z perspektivních odvětví, mohutně investuje, staví dálnice, silnice i železnice a České republice začíná ukazovat záda.
A co dělá Česká republika pod vedením pětikoalice? Zcela rezignovala na podporu hospodářského růstu - a ten je přitom zcela legitimním nástrojem rozpočtové konsolidace. Trestuhodně nerealizujeme žádnou prorůstovou ani průmyslovou politiku. Zatímco hospodářská inovační strategie hnutí ANO do roku 2030 byla Fialovou vládou odmítnuta, s žádnou vlastní pětikoalice nepřišla. Zatímco my tuto inovační strategií průběžně aktualizujeme, Fialova vláda vyhání firmy za hranice zdražováním energií a podřezává pod naší budoucností větev omezováním výdajů na vědu a výzkum. ***