(9.10 hodin)
(pokračuje Alena Schillerová)

Vláda by také měla splnit závazek ze svého programového prohlášení a začít pracovat na pilíři státních investic. Měla by přestat podporovat daňové úniky, výplaty na ruku a zaměstnávání načerno, o jehož boomu hovoří i generální ředitelka Finanční správy.

Ze všech těchto důvodů a vzhledem k mimořádné závažnosti a naléhavosti avizovaných penzijních změn, které mohou zničit život stovkám tisíc rodin, žádám, abychom jako Sněmovna odmítli důchodové experimenty na českém národu, které chce způsobit vláda Petra Fialy. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Já také děkuji, paní předsedkyně. Nikoho dalšího s přihláškou již neeviduji, dostáváme se tedy k pořadu schůze a otevírám bod

 

10.
Návrh poslanců Jiřího Havránka, Roberta Králíčka, Petra Letochy,
Michala Zuny, Jiřího Horáka, Marie Pošarové a Romana Kubíčka
na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 499/2004 Sb.,
o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů,
ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 261/2021 Sb.,
kterým se mění některé zákony v souvislosti s další elektronizací
postupů orgánů veřejné moci, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 576/ - třetí čtení

Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele pan poslanec Jiří Havránek a paní zpravodajka garančního výboru, výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, paní poslankyně Milada Voborská. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 576/3, který byl doručen dne 10. dubna 2024. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 576/4.

Nyní se táži navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy? Je tomu tak. Předávám mu tímto slovo. Prosím.

 

Poslanec Jiří Havránek: Krásné dopoledne, milé kolegyně, milí kolegové, vážená paní ministryně. Slíbil jsem spolupředkladateli, panu kolegovi Králíčkovi, že budu krátký, proto jenom na úvod shrnu, že po jednání výboru pro veřejnou správu tedy máme před sebou třetí čtení, kde nejprve bych chtěl shrnout, jakými pozměňovacími návrhy se budeme zabývat. Samozřejmě jsou tam výborové pozměňovací návrhy, poté dva pozměňovací návrhy, které se týkají odkladu povinnosti automatizovaně zpracovávat dokumenty. Dále pozměňovací návrh pana kolegy Laciny, který byl načtený ve druhém čtení, který se týká zařazení České tiskové kanceláře mezi soukromoprávní původce. Poté pozměňovací návrh prodlužující lhůtu zákazu nabízet a dodávat neatestované spisové služby na 1. 7 2025. To je moje v podstatě legislativně technická úprava související s tím, jak se protáhlo projednávání tohoto tisku. Poté pozměňovací návrh, který souvisí s vedením jmenného rejstříku. A na závěr ještě pozměňovací návrhy, které se týkají úpravy nakládání s dokumenty s označením "omezený přístup".

Úplně na závěr svého úvodního vystoupení bych rád poděkoval opravdu všem kolegům, ať už od předkladatelů, popřípadě zástupců jednotlivých ministerstev, ať už vnitra, nebo obrany, ale také kolegům, kteří se podíleli na vycizelování tohoto návrhu zákona, a budu se těšit na hlasování o jednotlivých pozměňovacích návrzích.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Já děkuji. Otevírám rozpravu, do které mám přihlášenou paní poslankyni Mádlovou. Paní poslankyně, prosím.

 

Poslankyně Ivana Mádlová: Paní místopředsedkyně, děkuji za slovo. Já bych se chtěla vyjádřit za klub. My jsme tento zákon vždycky podporovali, tyto změny týkající se spisové služby a archivnictví. Je to poslanecký návrh, nekonfliktní, a já musím říct, že z tohoto důvodu, že je tam shoda napříč politickým spektrem, vůbec nerozumím tomu, proč je projednáván na mimořádné schůzi, proč je takto běžná, standardní věc zařazena na jednání mimořádné schůze. Považuji to za nebezpečný precedent, kdy budeme takto běžné zákony schvalovat na mimořádných jednáních. Ale jinak tento zákon podporujeme. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Já také děkuji. Nikoho dalšího již... Ano, z místa se hlásí pan předseda Michálek. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Ten zákon projednáváme kvůli tomu, že současná úprava má nabýt účinnosti, a už se to tady probíralo několikrát, když jsme projednávali v minulých čteních, tak jsme to vysvětlovali, že dodavatelské firmy apelují na to, aby se prodloužila období pro atestace. A pokud to neprodloužíme, tak by to muselo naběhnout velmi brzy. Myslím si, že je možné, aby toto potvrdil i pan kolega Králíček, který se tomu dlouhodobě věnuje. Takže to věc, kterou diskutujeme a v tomto ohledu si myslím, že na prodloužení je shoda. Musí se to udělat rychle, aby se stihl ten termín. Takže proto to projednáváme na mimořádné schůzi, není to žádná svévole.

Já si dovolím nyní načíst legislativně technickou opravu nabytí data účinnosti, která je obsažena ve sněmovním dokumentu 4293, vychází to tedy z koaliční dohody, kde ten text zní, že slova "31. prosince 2024" se v pozměňovacím návrhu B2, sněmovní dokument 4109, nahrazují slovy "31. prosince 2025" a slova "1. ledna 2025" se nahrazují slovy "1. ledna 2026". Čili je to roční odklad toho, co připravil garanční výbor na můj návrh, ta strojově čitelná vrstva podle § 69a odst. 5 a 6. A je to jenom takovéto drobné posunutí účinnosti. Čili ten návrh je předkládán v souladu s § 95 odst. 2 zákona o jednacím řádu jako oprava v návaznosti na to, že projednávání se nám protáhlo poněkud déle, než jsme očekávali. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. Zeptám se, zda ještě někdo má zájem o vystoupení? Nikoho nevidím. Pokud se tedy již nikdo nehlásí, rozpravu končím. Zeptám se, zda je zájem o závěrečná slova? Nevidím.

Přikročíme tedy k hlasování o pozměňovacích návrzích. Prosím zpravodajku garančního výboru, aby nás seznámila s procedurou hlasování, poté přednášela jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním k nim sdělila stanovisko. Prosím.

 

Poslankyně Milada Voborská: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych vás krátce seznámila s usnesením, které přijal výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj na své 31. schůzi 25. dubna 2024, který doporučil Poslanecké sněmovně hlasovat ve třetím čtení o návrzích podaných k návrhu zákona podle sněmovního tisku 576/3 v následujícím pořadí:

1. Návrhy legislativně technických úprav, které byly načteny.

2. Návrh B1.

3. Návrh B2, kterým se pozměňuje návrh A7; a v případě B2 je potom nehlasovatelný následující návrh C.

4. Návrh C, kterým se také pozměňuje A7; a je nehlasovatelný v případě přijetí B2.

5. Návrh D.

6. Návrh E1.

7. Návrh E2.

8. Návrh E3.

9. Návrh A2 a A7 jedním hlasováním, ve znění případně přijatých pozměňovacích návrhů.

10. Návrh A8 a A9 jedním hlasováním, ve znění případně přijatých pozměňovacích návrhů.

11. Návrhy A1 a A3 až A6 jedním hlasováním.

12. Návrh zákona jako celek.

Výbor zmocnil zpravodajku výboru, abychom spolu s navrhovatelem (a) legislativním odborem Kanceláře případně navrhli nezbytné úpravy podle § 95 odst. 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny; pověřil zpravodajku seznámit Sněmovnu se stanovisky výboru, a za páté pověřil výbor (předsedu výboru), aby předložil usnesení předsedkyni Poslanecké sněmovny. Všechno bylo učiněno, takže můžeme přejít k hlasování.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuji, paní zpravodajko. Nevidím žádný protinávrh procedury, takže předpokládám, že Sněmovna s navrženou procedurou souhlasí.

Jenom než přejdeme k samotnému hlasování, s náhradní kartou číslo 11 hlasuje paní poslankyně Oborná, s náhradní kartou 33 hlasuje pan poslanec Špičák. A pan Richter ruší omluvu z celého dne.

Nyní požádám tedy paní zpravodajku, aby nás postupně provedla hlasováním. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP